logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Fotbal: Răzvan Burleanu (FRF) - Suspectez LPF că doreşte controlul arbitrajului şi să-l tranzacţioneze

Imagine din galeria Agerpres

Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a adus, joi, grave acuze reprezentanţilor Ligii Profesioniste de Fotbal, pe care îi suspectează că doresc "controlul arbitrajului", pe care să-l tranzacţioneze în favoarea anumitor cluburi.

"Federaţia română de Fotbal primeşte de la UEFA doar 100.000 de euro anual pentru arbitrajul românesc în timp ce cheltuielile depăşesc 350.000 de euro în fiecare an, bani care se duc în pregătirea arbitrilor. Iar de anul trecut am preluat inclusiv testarea arbitrilor. Banii nu pică din cer, nu sunt nişte fonduri la UEFA pe care FRF le-ar putea accesa şi refuză să facă acest lucru. Pentru orice proiect nou trebuie să identificăm fonduri. Pentru finanţarea VAR am considerat că este responsabilitatea federaţiei să facă eforturi financiare, să ne implicăm şi noi şi să finanţăm acest proiect extrem de important pentru Liga I şi Cupa României. Ne-am oferit încă din 2019 că vom acoperi cheltuielile pentru pregătirea arbitrilor, am investit deja câteva zeci de mii de euro în pregătirea teoretică a arbitrilor, care a început din 2019. Am avut însă surpriza să văd că, deşi deţinătorul de drepturi TV a oferit această posibilitate de a acoperi cheltuielile cu tehnologia VAR, LPF nu acoperă niciun cost în cadrul acestui proiect chiar dacă Liga I nu este organizată de către federaţie. Discuţiile s-au blocat fiindcă, deşi se acoperă cheltuielile cu pregătirea arbitrilor în cuantum de aproximativ 500.000 de euro, palavragiii de la LPF îşi doresc să îşi asume acest proiect şi au solicitat să îşi asume managementul implementării VAR, deşi LPF nu acoperă niciun leu în acest proiect. Altfel spus, LPF îşi doreşte să conducă arbitrajul românesc pe banii Federaţiei Române de Fotbal. Îi suspectez chiar că îşi doresc un control pe arbitraj, pe care să îl tranzacţioneze în avantajul vreunui club, aşa cum există astăzi suspiciuni că o fac la nivel de comisii jurisdicţionale", a declarat Burleanu, într-o conferinţă de presă.

Oficialul FRF a precizat la finalul şedinţei Comitetului Executiv că nu este de acord cu propunerea LPF de a manageria implementarea arbitrajului video în Liga I şi că va sista finanţarea pentru pregătirea arbitrilor în acest sens.

El a cerut reprezentanţilor ligii să renunţe la o parte din cheltuielile salariale pentru a finanţa acest proiect: "Mesajul nostru este ferm, dacă nu vor accepta şi nu vor recunoaşte autoritatea CCA în implementarea acestui proiect de arbitraj, atunci FRF nu va mai acoperi niciun cost pentru implementarea VAR. După ce m-am consultat cu reprezentanţii cluburilor şi ai CCA pot să spun că FRF e pregătită să acopere toate cheltuielile necesare pentru implementarea VAR pentru Cupa României. (...) În momentul de faţă soluţia este la LPF. VAR poate fi implementat la nivelul Ligii I într-un interval cuprins între 8 şi 10 luni începând de acum, dacă LPF renunţa la o mică parte din cheltuielile salariale de aproximativ două milioane de euro pe care le are în fiecare an. Deci, dacă LPF ar renunţa la o mică parte din cele două milioane de euro care se duc pe cheltuieli salariale, ar avea capacitatea sa finanţeze acest proiect. Prin acest demers încercăm să le forţăm mâna celor de la LPF să facă nişte reduceri la nivelul salariilor plătite sau să pălăvrăgească mai puţin şi să muncească mai mult, să atragă resurse financiare din piaţa privată pentru creşterea produsului Ligii I".

De asemenea, preşedintele FRF a acuzat reprezentanţii ligii că nu respectă anumite principii.

"Dacă în continuare LPF are nevoie ca FRF să finanţeze acest proiect, atunci suntem deschişi dialogului, să ne aşezăm la aceeaşi masă şi să discutăm, doar dacă principiile de bună guvernanţă sunt respectate. Lipsa transparenţei financiare: auditul acestei organizaţii numită LPF este făcut de către o firmă de garsonieră şi acest lucru se întâmplă în ultimii şapte ani de zile. LPF este singura organizaţie din plan fotbalistic opacă din punct de vedere financiar, inclusiv cluburile îşi publică date financiare în fiecare an. Nepublicarea statutului LPF dă naştere la foarte multe suspiciuni în ceea ce priveşte cine poate să candideze, care sunt organismele de conducere, cum se ia o decizie la nivel LPF. Oficiali ai LPF se află astăzi în conflict de interese, regăsindu-se sub contract cu cluburi din Liga I, inclusiv ca observatori de joc, în acelaşi timp acţionând în detrimentul altor cluburi, antrenori sau jucători. O altă problemă pe care am identificat-o este lupta împotriva dopingului. Prin urmare, LPF trebuie să îşi asume financiar că susţine lupta împotriva dopingului. Dacă LPF îşi doreşte susţinerea FRF, să respecte acestea cerinţe de bună guvernanţă, altfel implementarea VAR va continua exclusiv în Cupa României", a mai spus Burleanu.

Implementarea arbitrajului video la nivelul Ligii I din punct de vedere tehnic a fost preluată de către deţinătorul de drepturi TV, care a achiziţionat deja echipamentul specific, urmând ca Federaţia Română de Fotbal să se ocupe de pregătirea arbitrilor.
AGERPRES (V, AS-autor: Adrian Ţone, editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)

 

Citeşte şi:

 

Fotbal: Preşedintele FRF, Răzvan Burleanu - În Liga I au intrat 30 de milioane de euro din vânzări de jucători

 

Fotbal: FRF amână parţial plata datoriilor cluburilor, dacă au înregistrat venituri mai mici în 2020

 

Fotbal: Răzvan Burleanu (FRF) - Sunt sigur că EURO 2020 se va desfăşura în cele 12 ţări

Afisari: 78

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 26-06-2026 17:27

Fotbal: Ciprian Deac (CFR Cluj) - Primul obiectiv e să ajungem în grupele Conference League

Fostul fotbalist Ciprian Deac, instalat în funcția de vicepreședinte al clubului CFR Cluj după retragerea din activitate, a declarat, vineri, că primul obiectiv al echipei în noul sezon este calificarea în grupele Conference League. 'Sper ca echipa când începe campionatul să fie într-un ritm foarte bun.

Sport Intern 26-06-2026 17:01

Fotbal: Sorin Cârțu (Universitatea Craiova) - Vom fi mai puternici decât în sezonul trecut

Președintele onorific al campioanei Universitatea Craiova, Sorin Cârțu, a declarat, vineri, după tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027, că formația sa va fi mult mai puternică decât în sezonul precedent. 'Am fost și anul trecut la tragerea la sorți și Universitatea a jucat în prima e

Sport Intern 26-06-2026 15:49

Fotbal: Universitatea Craiova - UTA, în prima etapă a Superligii, sezonul 2026-2027

Universitatea Craiova, campioana en titre, va juca în prima etapă a sezonului 2026-2027 al Superligii de fotbal contra echipei UTA Arad, în Bănie, în weekendul 18-19 iulie, potrivit tragerii la sorți efectuate, vineri, la Hotelul Marriott din Capitală. Universitatea a întâlnit-o pe UTA și în prima etapă a ed

Sport Intern 26-06-2026 14:07

Handbal feminin: Aurelia Brădeanu (CSM București) - Calificarea din grupă se va decide prin constanță și concentrare

Team managerul echipei CSM București, Aurelia Brădeanu, a afirmat, vineri, după tragerea la sorți a grupelor Ligii Campionilor la handbal feminin, că este încrezătoare în potențialul formației pregătite de Bojana Popovic și că depășirea acestei faze a competiției europene va fi decisă de constanță și concentrare. 'Ne așteaptă o

Sport Intern 25-06-2026 22:30

Fotbal: Petrolul Ploiești a achiziționat un fundaș elvețian

Fundașul central elvețian Breston Malula, care are și cetățenie congoleză, a semnat un contract cu echipa de fotbal Petrolul Ploiești, valabil pentru următoarele două sezoane, a anunțat, joi seara, clubul prahovean pe site-ul său oficial. Născut la Berna, Breston Malula Sumbula a evoluat, până acum, doar în Elveția, acolo unde s-a

Sport Intern 25-06-2026 22:26

Tenis: Cezar Crețu s-a calificat în semifinalele turneului challenger Intaro Open de la Târgu Mureș

Tenismanul român Cezar Crețu s-a calificat, joi, în semifinalele turneului challenger Intaro Open, de la Târgu Mureș, dotat cu premii totale de 97.640 de euro, după ce l-a învins juniorul german Niels McDonald, cu 6-3, 6-4. Crețu (25 ani, 287 ATP), intrat pe tablou ca ''alternate'', a obținut victoria du

Sport Intern 25-06-2026 22:21

Fotbal: FC Argeș, victorioasă în primul test desfășurat în stagiul din Slovenia

Echipa de fotbal FC Argeș a învins formația sârbă FK Cukaricki cu scorul de 2-0 (1-0), joi, la Domzale, în stagiul de pregătire din Slovenia, potrivit paginii de Facebook a clubului. Michael Idowu a deschis scorul (22), fiind pe fază după o execuție spectaculoasă a lui Mario Tudose, respinsă de portarul advers, precizează sur

Sport Intern 25-06-2026 21:15

Fotbal: FC Botoșani a câștigat meciul amical cu Dunfermline (1-0)

Echipa de fotbal FC Botoșani învins formația scoțiană Dunfermline cu scorul de 1-0 (0-0), joi, în primul test din stagiul de pregătire centralizat de la Bansko (Bulgaria). Golul a fost marcat de Zoran Mitrov în minutul 61, potrivit paginii de Facebook a clubului din Superligă. Antrenorul Marius Croitoru a &icir

Sport Intern 25-06-2026 16:18

Fotbal: Antrenorul Ianis Zicu revine la conducerea echipei Metaloglobus

Antrenorul Ianis Zicu revine la conducerea tehnică a echipei de fotbal Metaloglobus, retrogradată în Liga a II-a la finalul sezonului recent încheiat, după aproximativ un an de când a părăsit-o. 'Metaloglobus anunță revenirea lui Ianis Zicu în funcția de antrenor principal al echipei noastre. Ianis Zicu se înt

Sport Intern 25-06-2026 15:18

Fotbal: Clubul Dinamo a anunțat transferul fundașului spaniol Martin Pascual

Clubul de fotbal Dinamo a anunțat, joi, pe un site de socializare, transferul lui Martin Pascual, fundaș central care a evoluat ultima oară în eșalonul secund din țara sa natală, la CD Mirandes. 'Fundașul central spaniol în vârstă de 26 de ani sosește din postura de jucător liber de contract. Crescut la academia celor de

Sport Intern 24-06-2026 18:22

Rugby: David Gerard - Sper că dorința de revanșă va fi foarte puternică în rândul jucătorilor

Selecționerul echipei naționale de rugby a României, David Gerard, a declarat, miercuri, că speră ca dorința de revanșă a elevilor săi să fie puternică în meciurile cu Chile, Uruguay și Samoa din World Rugby Nations Cup, după înfrângerile suferite anul trecut în turneul amical desfășurat tot în America de Sud.

Sport Intern 24-06-2026 17:54

Fotbal: Rapid a adus un preparator fizic de la Genoa

Echipa de fotbal Rapid a anunțat, miercuri, prin intermediul paginii oficiale de Facebook, cooptarea în stafful tehnic a preparatorului fizic italian Eros Giglia, care a activat anul trecut la formația de Genoa, patronată de acționarul rapidist Dan Șucu. 'Eros Giglia se alătură staffului tehnic! Deținător al licențelor FIGC și UEFA B

Sport Intern 24-06-2026 16:33

Fotbal: FRF a stabilit perioadele de transfer pentru sezonul 2027 / 2028

Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal a aprobat, miercuri, cu unanimitate de voturi perioadele de transfer pentru sezonul 2027-2028, respectiv 15 iunie - 6 septembrie 2027 și 11 ianuarie - 7 februarie 2028, informează FRF într-un comunicat publicat pe site-ul oficial. FRF precizează că pentru fotbal în sală, perio

Sport Intern 24-06-2026 14:55

Fotbal: FCSB s-a despărțit de Alhassan, Kiki, Thiam și Graovac

Clubul de fotbal FCSB a anunțat, miercuri, că jucătorii Baba Alhassan, David Kiki, Mamadou Thiam și Daniel Graovac nu vor continua în tricoul roș-albastru în sezonul 2026-2027. Mijlocașul Baba Alhassan a disputat 26 de jocuri în sezonul recent încheiat. Fundașul David Kiki a adunat doar 4 partide în

Sport Intern 24-06-2026 01:21

Tenis: Sebastian Gima s-a calificat în optimi la Intaro Open (challenger) de la Târgu Mureș

Tenismanul român Sebastian Gima, un ''lucky loser'', s-a calificat, marți, în optimile de finală ale turneului challenger Intaro Open, de la Târgu Mureș, dotat cu premii totale de 97.640 de euro, după ce a dispus de kazahul Denis Evseev, cu 7-6 (7/4), 6-3. Gima (24 ani, 537 ATP) s-a impus după o oră și 36 de m