Fotbal: Pancu (FC Rapid) - Liga a II-a e foarte echilibrată, nu există o echipă care să domine categoric
Antrenorul echipei de fotbal FC Rapid, Daniel Pancu, a declarat, luni, într-o conferinţă de presă, că Liga a II-a este foarte echilibrată şi că nu există o echipă care să domine categoric, în ciuda faptului că UTA are un avans de 4 puncte faţă de locul doi al clasamentului.
"E un campionat foarte echilibrat, nu este o echipă care să domine categoric. Cu siguranţă se vor pierde puncte, dar echipa mai organizată şi cea care îşi va menţine motivaţia la cele mai înalte cote va reuşi să promoveze. Sigur că UTA a luat un avans important, a fost constantă în tur, dar nici ea nu este 100% promovată, se mai pot întâmpla multe lucruri. Apoi este un pachet de patru-cinci echipe pentru locurile 2 şi 3, iar aici suntem şi noi", a spus el.
Tehnicianul speră ca marţi, în etapa a 22-a, prima de la reluarea Ligii a II-a, Rapid să îşi ia revanşa în faţa formaţiei Turris Oltul Turnu Măgurele după înfrângerile din ultimele două întâlniri.
"Aşteptăm de mult acest prim joc oficial. Indiferent de numele de adversarului, primul meci este mereu complicat pentru că echipa nu are ritmul necesar. Cu Turris ne-am întâlnit de două ori, în Cupă şi în campionat, şi ne-a bătut de fiecare dată. Din acest punct de vedere ne dorim revanşa, pentru că nu ne-ar face cinste să pierdem şi a treia partidă cu ei", a precizat antrenorul.
Pancu este mulţumit de faptul că partida de pe teren propriu cu Turris Oltul Turnu Măgurele se va disputa pe arena formaţiei FC Voluntari.
"Gazonul de la Voluntari este extraordinar, mulţumim celor de acolo că ne lasă să jucăm acest prim meci. Dar pe lângă terenul foarte bun, avem avantajul că tribunele sunt foarte aproape de gazon şi vom simţi suportul publicului, care sunt convins că ne va purta spre victorie. 4.000 de rapidişti vor fi destui şi mâine seară, sper să nu simţim o mare diferenţă faţă de Regie. Îmi doresc să ne ridicăm la nivelul suporterilor, fără ei nu am fi reuşit să fim în poziţia asta după câte s-au întâmplat în prima parte a campionatului. La Voluntari vom juca doar acest meci cu Turris, sper ca la următoarele partide de pe teren propriu să avem un gazon bun în Regie. Uşor-uşor stadionul Giuleşti a ieşit din pământ, am văzut şi un steag alb-vişiniu sus pe macara... În mod normal în toamnă va fi gata şi stadionul. Important e ca noul Giuleşti să ne prindă în Liga I", a afirmat Pancu.
Valentin Alexandru (28 de ani), cea mai importantă achiziţie a clubului din această iarnă, este atacantul care a lipsit echipei în tur, susţine Daniel Pancu. "Mi-am dorit un atacant, iar Valentin Alexandru este exact tipul de vârf care ne-a lipsit în tur. Mă bucur că ne-am recuperat şi jucătorii accidentaţi. Este vorba despre Alami, care a fost destul timp accidentat, iar pretenţiile de la el sunt foarte mari şi sper să nu mai aibă probleme. De asemenea, sper ca Piriz să nu mai aibă probleme. Mă bucur că ne-am recuperat şi fundaşii centrali, pentru că am avut probleme cu ei în această iarnă, iar mâine voi avea trei dintre ei la dispoziţie", a spus el.
Pancu l-a dat exemplu negativ elevilor săi pe jucătorul formaţiei FCSB, Florinel Coman, care nu traversează o perioadă bună în acest început de an. "Pe Florinel Coman l-am dat şi eu exemplu negativ la echipă fiindcă a declarat după meciul cu Clinceni că trebuie să stea după antrenament să tragă la poartă. Nu, ca atacant trebuie să stai după fiecare antrenament să îţi exersezi tehnica timp de 30-40 de minute, la fel să te pui la punct şi la capitolul forţă. Chiar a fost un exemplu neplăcut pentru jucătorii mei tineri, pentru că Florinel Coman e un idol pentru foarte mulţi copii şi nu e normal. El trebuie să fie un exemplu în sensul bun pentru că are trei ani de când joacă la FCSB, a avut performanţe şi la lotul de tineret... nu poţi să vii după trei meciuri nereuşite să spui că trebuie să stai mai mult după antrenament să te pregăteşti", a explicat Pancu.
Echipa de fotbal FC Rapid întâlneşte, marţi, de la ora 19:00, pe Stadionul "Anghel Iordănescu" din Voluntari, formaţia AFC Turris Oltul Turnu Măgurele, într-o partidă contând pentru etapa a 22-a, prima de la reluarea Ligii a II-a.
AGERPRES (A-autor: Marius Ţone, editor: Mircea Lazaroniu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Fotbal: Universitatea Craiova l-a transferat pe atacantul francez Simon Elisor
Atacantul francez Simon Elisor a semnat un contract valabil pe doi ani, cu opțiune de prelungire pentru încă un sezon, cu echipa de fotbal Universitatea Craiova, a anunțat, miercuri, campioana României pe pagina sa de Facebook.
Fotbal: Alexandru Pantea, de la FCSB, transferat la Levadiakos, noua echipă a lui Charalambous
Echipa de fotbal FCSB a anunțat, miercuri, prin intermediul paginii oficiale de Facebook, transferul fundașului Alexandru Pantea la formația greacă Levadiakos, pregătită acum de fostul antrenor al grupării bucureștene, Elias Charalambous. 'FCSB anunță că Alexandru Pantea va evolua, în sezonul 2026-2027, la Levadiakos FC, din prima ligă elenă. Clubul
Fotbal: Clubul Dinamo a anunțat rezilierea pe cale amiabilă a contractului cu fundașul Costin Amzăr
Clubul de fotbal Dinamo București a anunțat, miercuri, pe un site de socializare, rezilierea de comun acord a contractului cu fundașul Costin Amzăr, care în ultimele două sezoane a evoluat sub formă de împrumut la formația Al Nasr din Emiratele Arabe Unite. 'Dinamo a ajuns la o înțelegere amiabilă de încetare a raporturilor contract
Fotbal: Dinamo a învins LKS Lodz 2 cu scorul de 4-0, într-un meci amical
Echipa de fotbal Dinamo București a învins, miercuri, formația LKS Lodz 2, din a patra divizie poloneză, cu scorul de 4-0, într-un meci de pregătire disputat în cantonamentul din Polonia. Meciul cu echipa secundă a polonezilor de la LKS Lodz este primul al zilei pentru Dinamo, care urmează să întâlnească miercuri seara campioana C
Fotbal: Corvinul Hunedoara a învins Piunik Erevan cu 2-0, într-o partidă amicală
Echipa de fotbal Corvinul Hunedoara, nou promovată în Superligă, a învins, miercuri, formația armeană Piunik Erevan cu scorul de 2-0 (1-0), în cea de-a doua partidă amicală disputată în cadrul stagiului de pregătire din Slovenia. Conform paginii oficiale de Facebook a grupării hunedorene, cele două goluri au fost înscrise de Andre
Volei masculin: CS Dinamo a primit un wild card și va participa în grupele CEV Champions League
Echipa masculină de volei Dinamo a primit un wild card din partea Confederației Europene de Volei (CEV) și va participa în grupele Champions League, ediția 2026-2027, se arată într-un comunicat de presă remis AGERPRES. 'Campioana României la volei masculin a primit o veste excelentă din Luxemburg. Boardul Confederației Eu
Baschet masculin: România, meci decisiv cu Grecia pentru a rămâne în cărțile calificării la BWC 2027
Echipa națională de baschet masculin a României se pregătește pentru cel mai important meci din cadrul FIBA Basketball World Cup 2027, European Qualifiers (Grupa B), cu Grecia, la Oradea Arena, decisiv pentru a păstra în continuare șanse de calificare, anunță Federația Română de Baschet într-un comunicat de presă, remis AGERPRES.
Fotbal: Valentin Țicu va evolua din noul sezon la Farul Constanța
Clubul de fotbal Farul Constanța a anunțat, miercuri, transferul lui Valentin Țicu, fundaș stânga în vârstă de 25 de ani care a evoluat până acum la Dinamo. 'Valentin Țicu este începând de astăzi jucătorul Farului. Mult succes în alb-albastru, Vali!', notează gruparea dobrogeană pe pagina ofici
Tenis: Ștefan Paloși, calificat în optimile turneului Ion Țiriac Challenger
Ștefan Paloși este singurul tenisman român, dintre cei cinci aflați pe tabloul principal, care s-a calificat în optimile de finală ale turneului Ion Țiriac Challenger, de la Brașov, dotat cu premii totale de 97.640 de euro. Paloși, beneficiarul unui wildcard, a trecut, marți, de kazahul Denis Evseev (lucky loser), cu 6-4, 6-7 (5/7)
Fotbal: Fostul jucător Radu Mărginean a decedat la doar 43 de ani
Fostul fotbalist Radu Mărginean a încetat din viață la vârsta de numai 43 de ani, au anunțat, marți seara, două dintre cluburile la care a jucat în carieră, UTA Arad și CFR Cluj. Radu Mărginean a făcut parte din una dintre cele mai talentate generații de fotbaliști arădeni de după 1989 și a avut un rol important în echi
FRF: Modificarea Legii 4 e un pas în modernizarea fotbalului românesc
Federația Română de Fotbal salută adoptarea modificărilor la Legea 4, și consideră că este un pas important pentru modernizarea experienței spectatorilor la competițiile sportive și a fotbalului românesc. 'Federația Română de Fotbal salută adoptarea, de către Parlamentul României, a proiectului legislativ inițiat de deputatul Cipria
Fotbal: FCSB anunță oficial despărțirea de fundașul Vlad Chiricheș
Clubul de fotbal FCSB a anunțat oficial, marți, despărțirea de fundașul Vlad Chiricheș, al cărui contract scadent în această vară nu a mai fost prelungit. 'Astăzi se încheie în mod oficial aventura în roș-albastru a unuia dintre jucătorii de talie internațională care au îmbrăcat tricoul echipei noastre de-a lu
Tenis: Trei capi de serie au părăsit turneul Ion Țiriac Challenger din prima zi
Trei capi de serie, italianul Federico Cina (3), francezul Harold Mayot (4) și belgianul Gilles Arnaud Bailly (5), au părăsit încă din prima zi turneul de tenis Ion Țiriac Challenger, de la Brașov, dotat cu premii totale de 97.640 de euro. Cina a fost învins de spaniolul Andres Santamarta Roig cu 6-4, 6-3, Mayot a fost eliminat de
Fotbal: CFR Cluj întâlnește Neftci Baku în primul amical din stagiul de pregătire din Slovenia
Echipa de fotbal CFR Cluj va întâlni pe 2 iulie, în primul amical al stagiului de pregătire din Slovenia, formația azeră Neftci Baku, și nu pe gruparea slovenă Aluminij, așa cum era stabilit inițial, informează gruparea ardeleană pe pagina oficială de Facebook. Formația clujeană mai are programate în Slovenia alte trei partide amicale d
Fotbal: Sepsi OSK a reușit al șaselea transfer al verii, fundașul francez Setigui Karamoko
Echipa de fotbal Sepsi OSK a anunțat, luni, pe pagina oficială de Facebook, că a reușit transferul celui de-al șaselea jucător în această pauză competițională, fundașul francez Setigui Karamoko, care a evoluat ultima oară în liga a doua franceză, la Pau FC. 'Sepsi OSK a reușit să perfecteze un nou transfer, clubul nostru a ajuns la un acord și











