ŞTIRILE AMIEZII - SPORT - 6 DECEMBRIE
* Fostul selecţioner al echipei de fotbal a României, Cosmin Contra, şi-a cerut iertare suporterilor naţionalei pentru ratarea calificării la EURO 2020, într-o scrisoare publicată pe site-ul FRF.
* Fotbalistul echipei Dinamo, Mihai Popescu, a declarat, vineri, într-o conferinţă de presă, că în opinia sa nu vor pleca foarte mulţi jucători de la formaţia sa în iarna acestui an din cauza problemelor financiare cu care de confruntă gruparea din Şoseaua Ştefan cel Mare.
* Arsenal a fost învinsă de Brighton cu scorul de 2-1, joi seara, la Londra, într-un meci din etapa a 15-a a campionatului de fotbal al Angliei.
* Clubul englez de fotbal Everton a decis să îl demită pe antrenorul portughez Marco Silva, a anunţat gruparea din Premier League, joi, la o zi după ce a fost învinsă de Liverpool FC cu scorul de 5-2, în derby-ul oraşului de pe Mersey, transmite AFP.
* Parma şi Cagliari s-au calificat, joi, în optimile de finală ale Cupei Italiei la fotbal, după victorii obţinute la limită acasă în turul al patrulea al competiţiei.
* Selecţionata Spaniei, fosta adversară a României în preliminariile EURO 2020, va juca un meci amical cu Germania, pe 26 martie, la Madrid, pe stadionul echipei Atletico, Wanda Metropolitano, a anunţat, joi, federaţia spaniolă de fotbal (RFEF), citată de agenţiile internaţionale de presă.
* Selecţionatele de fotbal ale Arabiei Saudite şi Bahrainului se vor înfrunta, duminică, în finala Cupei Golfului, competiţie care are loc în Qatar, transmite Reuters.
* Clubul englez de fotbal Wolverhampton Wanderers a anunţat că a depus o plângere la UEFA pentru felul în care au fost trataţi suporterii săi care au făcut deplasarea în Portugalia la meciul cu Sporting Braga de luna trecută din Europa League, relatează Reuters.
* Un tricou purtat de fostul mare fotbalist Pele la ultimul său meci în naţionala Braziliei a fost vândut cu suma de 30.000 de euro, în cadrul unei licitaţii de obiecte sportive desfăşurate joi la Torino, transmite AFP.
* Justiţia braziliană a condamnat clubul de fotbal Flamengo la plata lunară a 10.000 de reali (2.150 euro) cu titlu provizoriu familiilor celor zece tineri morţi la începutul lunii februarie într-un incendiu care a avut loc la centrul de antrenament al grupării din Rio de Janeiro, transmite AFP.
* Massimiliano Allegri, fostul antrenor al lui Juventus, campioana Italiei la fotbal, a anunţat că va aştepta finalul sezonului înainte de a reveni pe banca tehnică a unei echipe, în pofida interesului din partea lui Bayern Munchen şi Arsenal din săptămânile trecute, relatează Reuters.
* Impresarul fotbalistului Gareth Bale, Jonathan Barnett, a declarat că galezul nu este extaziat de viaţa lui la Real Madrid, dar nu a cerut niciodată să plece de la clubul spaniol, relatează Reuters.
* Olanda a obţinut două medalii de aur, joi, în ziua a doua a Campionatelor Europene de înot în bazin scurt (25 metri) de la Glasgow.
* Boston Bruins, finalista ediţiei trecut a ligii profesioniste nord-americane de hochei pe gheaţă (NHL), a fost învinsă de Chicago Blackhawks cu scorul de 4-3, după prelungiri, joi, în pe propriul patinoar.
* Deţinătoarea titlului în liga profesionistă nord-americană de baschet (NBA), Toronto Raptors, a fost învinsă acasă de Houston Rockets, cu scorul de 119-109, într-un meci desfăşurat joi.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Fotbal: Rapid București a învins-o pe Dinamo Kiev, într-un meci amical (3-1)
Echipa de fotbal Rapid București a învins-o pe Dinamo Kiev cu scorul de 3-1 (0-0), într-un meci amical disputat pe HF-Stadion Bad Wimsbach, în stagiul de pregătire din Austria. Pentru Rapid au marcat Omar El Sawy (53), Borisav Burmaz (76 - penalty) și Mohammed Kamara (89), potrivit paginii de Facebook a echipei giuleștene. Vita
Fotbal: Universitatea Craiova a transferat extrema Heriberto Tavares
Internaționalul capverdian Heriberto Tavares a semnat cu echipa de fotbal Universitatea Craiova un contract valabil doi ani, cu opțiune de prelungire pentru încă un sezon, a anunțat clubul, joi, pe pagina sa de Facebook. Format la Benfica Lisabona, Heriberto Tavares ajunge la campioana României după un parcurs care l-a purtat prin campionat
Fotbal: FK Csikszereda s-a despărțit de unsprezece jucători
Clubul FK Csikszereda s-a despărțit, joi, de unsprezece jucători, într-un comunicat de presă publicat pe un site de socializare explicând decizia prin faptul că în fotbalul profesionist schimbarea este permanentă. Conform paginii oficiale de Facebook, cei unsprezece jucători la care s-a renunțat sunt: fundașii Lorand Bencze, Mariano B
Fotbal: Universitatea Cluj, învinsă cu 3-0 de Vojvodina Novi Sad într-o partidă amicală
Echipa de fotbal Universitatea Cluj a fost învinsă cu scorul de 3-0 (3-0) de vicecampioana Serbiei, Vojvodina Novi Sad, în cel de-al treilea amical din cadrul stagiului de pregătire de la Bad Radkersburg (Austria). Golurile formației sârbe au fost înscrise de Dejan Zukic (minutul 10, penalty), Lazar Randjelovic (15) și Njegos Petrovic (
Fotbal: CFR Cluj l-a transferat definitiv pe Marian Huja de la Pogon Szczecin
Clubul de fotbal CFR Cluj a anunțat, joi, pe site-ul său oficial, transferul definitiv al fundașului Marian Huja, cel care în partea a doua a sezonului precedent a evoluat în tricoul alb-vișiniu sub formă de împrumut de la gruparea poloneză Pogon Szczecin. Huja a venit la 6 februarie 2026, iar CFR Cluj avea clauză de transfer definitiv la fin
Tenis: Alexandru Jecan și Bogdan Pavel, calificați în sferturile probei de dublu la Ion Țiriac Challenger
Perechea română Alexandru Jecan/Bogdan Pavel s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis Ion Țiriac Challenger, de la Brașov, dotat cu premii totale de 97.640 de euro, miercuri, după ce a dispus de cuplul Ognjen Milic (Serbia)/Luka Pavlovic (Franța) cu 6-1, 7-6 (7/5). Favoriții numărul do
Fotbal: Universitatea Craiova l-a transferat pe atacantul francez Simon Elisor
Atacantul francez Simon Elisor a semnat un contract valabil pe doi ani, cu opțiune de prelungire pentru încă un sezon, cu echipa de fotbal Universitatea Craiova, a anunțat, miercuri, campioana României pe pagina sa de Facebook.
Fotbal: Alexandru Pantea, de la FCSB, transferat la Levadiakos, noua echipă a lui Charalambous
Echipa de fotbal FCSB a anunțat, miercuri, prin intermediul paginii oficiale de Facebook, transferul fundașului Alexandru Pantea la formația greacă Levadiakos, pregătită acum de fostul antrenor al grupării bucureștene, Elias Charalambous. 'FCSB anunță că Alexandru Pantea va evolua, în sezonul 2026-2027, la Levadiakos FC, din prima ligă elenă. Clubul
Fotbal: Clubul Dinamo a anunțat rezilierea pe cale amiabilă a contractului cu fundașul Costin Amzăr
Clubul de fotbal Dinamo București a anunțat, miercuri, pe un site de socializare, rezilierea de comun acord a contractului cu fundașul Costin Amzăr, care în ultimele două sezoane a evoluat sub formă de împrumut la formația Al Nasr din Emiratele Arabe Unite. 'Dinamo a ajuns la o înțelegere amiabilă de încetare a raporturilor contract
Fotbal: Dinamo a învins LKS Lodz 2 cu scorul de 4-0, într-un meci amical
Echipa de fotbal Dinamo București a învins, miercuri, formația LKS Lodz 2, din a patra divizie poloneză, cu scorul de 4-0, într-un meci de pregătire disputat în cantonamentul din Polonia. Meciul cu echipa secundă a polonezilor de la LKS Lodz este primul al zilei pentru Dinamo, care urmează să întâlnească miercuri seara campioana C
Fotbal: Corvinul Hunedoara a învins Piunik Erevan cu 2-0, într-o partidă amicală
Echipa de fotbal Corvinul Hunedoara, nou promovată în Superligă, a învins, miercuri, formația armeană Piunik Erevan cu scorul de 2-0 (1-0), în cea de-a doua partidă amicală disputată în cadrul stagiului de pregătire din Slovenia. Conform paginii oficiale de Facebook a grupării hunedorene, cele două goluri au fost înscrise de Andre
Volei masculin: CS Dinamo a primit un wild card și va participa în grupele CEV Champions League
Echipa masculină de volei Dinamo a primit un wild card din partea Confederației Europene de Volei (CEV) și va participa în grupele Champions League, ediția 2026-2027, se arată într-un comunicat de presă remis AGERPRES. 'Campioana României la volei masculin a primit o veste excelentă din Luxemburg. Boardul Confederației Eu
Baschet masculin: România, meci decisiv cu Grecia pentru a rămâne în cărțile calificării la BWC 2027
Echipa națională de baschet masculin a României se pregătește pentru cel mai important meci din cadrul FIBA Basketball World Cup 2027, European Qualifiers (Grupa B), cu Grecia, la Oradea Arena, decisiv pentru a păstra în continuare șanse de calificare, anunță Federația Română de Baschet într-un comunicat de presă, remis AGERPRES.
Fotbal: Valentin Țicu va evolua din noul sezon la Farul Constanța
Clubul de fotbal Farul Constanța a anunțat, miercuri, transferul lui Valentin Țicu, fundaș stânga în vârstă de 25 de ani care a evoluat până acum la Dinamo. 'Valentin Țicu este începând de astăzi jucătorul Farului. Mult succes în alb-albastru, Vali!', notează gruparea dobrogeană pe pagina ofici
Tenis: Ștefan Paloși, calificat în optimile turneului Ion Țiriac Challenger
Ștefan Paloși este singurul tenisman român, dintre cei cinci aflați pe tabloul principal, care s-a calificat în optimile de finală ale turneului Ion Țiriac Challenger, de la Brașov, dotat cu premii totale de 97.640 de euro. Paloși, beneficiarul unui wildcard, a trecut, marți, de kazahul Denis Evseev (lucky loser), cu 6-4, 6-7 (5/7)











