logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Fotbal - Gaz Metan Mediaş: "Avem datoria să strângem din nou rândurile" (Edward Iordănescu)

Imagine din galeria Agerpres

"Avem datoria să strângem din nou rândurile", a declarat miercuri antrenorul lui Gaz Metan Mediaş, Edward Iordănescu, înaintea meciului cu Dinamo, de la Bucureşti, din etapa a 9-a a fazei play-out a Ligii I de fotbal, tehnicianul menţionând problemele financiare ale echipei sale.

"Ne aşteaptă un meci foarte important pentru noi, pentru club, pentru suporteri, pentru comunitate. Avem datoria să strângem din nou rândurile, să ne găsim din nou concentrarea, motivaţia, să reuşim să producem un joc bun, cu o bună organizare a jocului, cu o implicare foarte bună a jucătorilor şi totul să se concluzioneze cu un rezultat bun. Un rezultat bun ar fi o victorie, dar bineînţeles nu ar fi de neglijat nicio remiză, fiindcă există această distanţă de patru puncte între noi şi Dinamo", a afirmat Iordănescu, citat de site-ul clubului cu două zile înaintea partidei ce va opune echipele de pe primele două locuri în play-out.

"Vom avea în faţă o echipă extrem de competitivă, care, la fel ca noi, a avut un parcurs foarte bun", a spus Iordănescu. "Va fi un joc deschis oricărui rezultat. (...) Nu veţi vedea o echipă care să se pună pe două linii, fiindcă nu intră în filosofia noastră", a adăugat el.

Gaz Metan are cel mai bun atac şi cea mai bună apărare din play-out, iar Dinamo stă pe locul doi la aceste capitole, a amintit tehnicianul.

"Nu mai avem presiunea retrogradării şi asta contează foarte mult", a subliniat Iordănescu.

"Suntem în proces de rezolvare a situaţiei noastre financiare neplăcute. Din păcate, nu pot să dau veşti foarte bune, în sensul în care nu s-a rezolvat până în acest moment, dar (...) sper ca în cel mai scurt timp să se rezolve această situaţie şi băieţii să încaseze măcar un salariu, ca să avem puţină linişte", a spus antrenorul. Potrivit lui, pe 20 mai s-ar împlini trei luni de când nu au mai fost plătite salariile.

"Din păcate, această latură financiară ne apasă, a apăsat grupul, nu am avut cea mai bună stare de spirit, aşa cum şi-ar fi dorit orice antrenor care reuşeşte cu echipa parcursul pe care noi l-am reuşit aici. Un astfel de moment ar fi trebuit gestionat altfel. Ar fi trebuit să continuăm să construim ceea ce am construit până în acest moment", a punctat Iordănescu.

"Încercăm să ţinem echipa conectată, motivată (...). Sper să se rezolve măcar parţial această situaţie", a continuat el.

La conferinţa de presă, fundaşul Sorin Buşu a vorbit despre meciul cu Dinamo: "Cred că suntem cele mai bune şi mai în formă echipe în acest play-out."

"Am demonstrat că jucăm bine atât acasă, cât şi în deplasare", a spus Buşu, care a menţionat seria foarte bună" a echipei în play-out.

"Este o situaţie neplăcută pentru noi să nu fim plătiţi. Avem încredere că cei care se ocupă de situaţia asta o vor rezolva şi noi intrăm pe teren să câştigăm fiecare meci. Când intrăm pe teren nu ne mai gândim la această latură financiară. (...) Sper să reuşim să terminăm acest play-out fără înfrângere", a adăugat fundaşul.

Întâlnirea Dinamo Bucureşti - Gaz Metan Mediaş va avea loc vineri, de la ora 21:00.
AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguţ, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 28

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 04-07-2026 15:46

Fotbal: CFR Cluj l-a achiziționat pe mijlocașul uruguayan Francisco Barrios

Echipa de fotbal CFR Cluj l-a transferat mijlocașul uruguayan Francisco Barrios, a anunțat clubul, sâmbătă, pe site-ul oficial al clubului. În vârstă de 24 de ani, mijlocașul uruguayan și-a început cariera la Defensor Sporting, club alături de care a câștigat de trei ori Cupa Uruguayului. În ultimii doi ani,

Sport Intern 04-07-2026 15:34

Ciclism: Danezul Matias Malmberg a câștigat etapa 1A a Turului Sibiului

Ciclistul danez Matias Gunnar Malmberg (Swatt Club) a câștigat etapa 1A a Turului Sibiului, desfășurată sâmbătă, pe traseul Sibiu - Rășinari - Sibiu. Malmberg a fost cronometrat pe cei 110,5 km cu timpul de 2 h 32 min 02 sec, fiind urmat, în același timp, de olandezul Danny van Poppel (Red Bull - Bora - Hansgrohe) și de itali

Sport Intern 04-07-2026 00:35

Tenis: Zsombor Piros s-a calificat în semifinalele turneului Ion Țiriac Challenger

Tenismanul maghiar Zsombor Piros, al doilea favorit, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului Ion Țiriac Challenger, de la Brașov, dotat cu premii totale de 97.640 de euro, după ce l-a învins pe bulgarul Dimităr Kuzmanov cu 6-2, 6-3. În penultimul act, Piros îl va înfrunta pe polonezul Maks Kasnikowski (22

Sport Intern 03-07-2026 15:29

Fotbal: CFR Cluj anunță transferul mijlocașului ghanez Amin Ziblim

Clubul de fotbal CFR Cluj a anunțat, vineri, pe site-ul său oficial, transferul lui Amin Ziblim, mijlocaș ghanez care a jucat în sezonul precedent la divizionara secundă Muscelul Câmpulung. 'Ceferiști, suntem bucuroși să vă anunțăm că, începând de astăzi, Amin Ziblim este noul nostru jucător. În vârstă de 20 de ani, Amin

Sport Intern 03-07-2026 15:01

Fotbal: Petrolul Ploiești, învinsă cu 2-0 de Arka Gdynia în ultimul amical din Polonia

Echipa de fotbal Petrolul Ploiești a fost învinsă cu scorul de 2-0 (1-0) de formația Arka Gdynia în ultima partidă amicală din stagiul de pregătire din Polonia. Conform paginii oficiale de Facebook a grupării ploieștene, golurile formației poloneze au fost înscrise de Vladislavs Gutkovskis (minutul 12) și Elmedin Rama (90). Ant

Sport Intern 03-07-2026 06:57

Rugby: Un debutant în XV-le României pentru meciul cu Chile, din Cupa Națiunilor

Debutantul Jean-Pierre Smith a fost inclus în XV-le României pentru meciul cu Chile, primul din Cupa Națiunilor, competiție desfășurată sub egida World Rugby, programat sâmbătă (duminică, 01:00, ora României), pe Estadio Nacional Julio Martinez Pradanos din Santiago de Chile, potrivit site-ului Federației Române de Rugby.

Sport Intern 03-07-2026 02:47

Tenis: Turneul Ion Țiriac Challenger a rămas fără români

România nu mai are niciun reprezentant la turneului de tenis Ion Țiriac Challenger, de la Brașov, dotat cu premii totale de 97.640 de euro, după ce Ștefan Paloși a fost eliminat, joi, în optimi la simplu, iar perechea Alexandru Jecan/Bogdan Pavel a părăsit proba de dublu în sferturile de finală. Paloși (26 ani, 411 ATP), bene

Sport Intern 02-07-2026 23:31

Fotbal: FC Argeș a încheiat cu o victorie stagiul de pregătire din Slovenia

Echipa de fotbal FC Argeș a învins formația slovenă de ligă secundă NK Jadran Dekani cu scorul de 4-0, joi, la Zrece, în ultimul meci al piteștenilor în stagiul de pregătire din Slovenia. Echipa antrenată de Bogdan Andone s-a impus prin golurile marcate de Patrick Dulcea (18), Mike Idowu (23, 53) și Ricardo Matos (33), potriv

Sport Intern 02-07-2026 21:48

Baschet masculin: Victorie istorică pentru România în fața Greciei, în preliminariile CM 2027

Naționala de baschet masculin a României a reușit o victorie istorică împotriva Greciei, cu scorul de 73-66 (16-18, 19-20, 16-20, 22-8), joi seara, în Oradea Arena, într-un meci din Grupa B a preliminariilor Cupei Mondiale din 2027. Grecia este medaliată cu bronz la ultimul Campionat European. Tricolorii au obținut primul

Sport Intern 02-07-2026 21:08

Fotbal: Rapid București a învins-o pe Dinamo Kiev, într-un meci amical (3-1)

Echipa de fotbal Rapid București a învins-o pe Dinamo Kiev cu scorul de 3-1 (0-0), într-un meci amical disputat pe HF-Stadion Bad Wimsbach, în stagiul de pregătire din Austria. Pentru Rapid au marcat Omar El Sawy (53), Borisav Burmaz (76 - penalty) și Mohammed Kamara (89), potrivit paginii de Facebook a echipei giuleștene. Vita

Sport Intern 02-07-2026 20:45

Fotbal: Universitatea Craiova a transferat extrema Heriberto Tavares

Internaționalul capverdian Heriberto Tavares a semnat cu echipa de fotbal Universitatea Craiova un contract valabil doi ani, cu opțiune de prelungire pentru încă un sezon, a anunțat clubul, joi, pe pagina sa de Facebook. Format la Benfica Lisabona, Heriberto Tavares ajunge la campioana României după un parcurs care l-a purtat prin campionat

Sport Intern 02-07-2026 16:49

Fotbal: FK Csikszereda s-a despărțit de unsprezece jucători

Clubul FK Csikszereda s-a despărțit, joi, de unsprezece jucători, într-un comunicat de presă publicat pe un site de socializare explicând decizia prin faptul că în fotbalul profesionist schimbarea este permanentă. Conform paginii oficiale de Facebook, cei unsprezece jucători la care s-a renunțat sunt: fundașii Lorand Bencze, Mariano B

Sport Intern 02-07-2026 16:13

Fotbal: Universitatea Cluj, învinsă cu 3-0 de Vojvodina Novi Sad într-o partidă amicală

Echipa de fotbal Universitatea Cluj a fost învinsă cu scorul de 3-0 (3-0) de vicecampioana Serbiei, Vojvodina Novi Sad, în cel de-al treilea amical din cadrul stagiului de pregătire de la Bad Radkersburg (Austria). Golurile formației sârbe au fost înscrise de Dejan Zukic (minutul 10, penalty), Lazar Randjelovic (15) și Njegos Petrovic (

Sport Intern 02-07-2026 15:50

Fotbal: CFR Cluj l-a transferat definitiv pe Marian Huja de la Pogon Szczecin

Clubul de fotbal CFR Cluj a anunțat, joi, pe site-ul său oficial, transferul definitiv al fundașului Marian Huja, cel care în partea a doua a sezonului precedent a evoluat în tricoul alb-vișiniu sub formă de împrumut de la gruparea poloneză Pogon Szczecin. Huja a venit la 6 februarie 2026, iar CFR Cluj avea clauză de transfer definitiv la fin

Sport Intern 02-07-2026 03:22

Tenis: Alexandru Jecan și Bogdan Pavel, calificați în sferturile probei de dublu la Ion Țiriac Challenger

Perechea română Alexandru Jecan/Bogdan Pavel s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis Ion Țiriac Challenger, de la Brașov, dotat cu premii totale de 97.640 de euro, miercuri, după ce a dispus de cuplul Ognjen Milic (Serbia)/Luka Pavlovic (Franța) cu 6-1, 7-6 (7/5). Favoriții numărul do