Fotbal - Liga I: FCSB - Dinamo Bucureşti, scor 3-3

Echipele de fotbal FCSB şi Dinamo Bucureşti au încheiat la egalitate, scor 3-3 (1-1), partida disputată, duminică seara, pe Arena Naţională din Capitală, în cadrul etapei a 2-a a Ligii I.
Golurile formaţiei FCSB au fost înscrise de Harlem Gnohere (10) şi Florinel Coman (55 şi 68), în timp ce pentru Dinamo au marcat Mircea Axente (45+4), Dan Nistor (61) şi Mihai Popescu (89).
FCSB rămâne fără victorie în acest sezon după ce, în prima etapă a Ligii I a pierdut cu 0-1 meciul din în deplasare cu Astra Giurgiu.
În minutul 2, meciul de pe Arena Naţională a fost întrerupt de arbitrul Ovidiu Haţegan după ce galeria echipei Dinamo a aruncat în teren mai multe torţe, fumigene şi petarde. Suporterii formaţiei FCSB au răspuns cu câteva petarde, iar meciul a fost reluat după aproximativ 3 minute.
Prima ocazie a întâlnirii a aparţinut formaţiei FCSB, în minutul 8, când şutul lui Florin Tănase de la 16 metri a fost respins în corner de Penedo. Din acea lovitură de colţ a venit şi deschiderea scorului în minutul 10. Dennis Man a executat pe jos, iar atacantul echipei FCSB, Harlem Gnohere, lăsat liber de fundaşii adverşi, a înscris cu un şut puternic de la aproximativ 11 metri.
Dennis Man a trecut pe lângă majorarea scorului în minutul 30, însă jenat de fundaşul dinamovist Georgios Katsikas a şutat peste poartă.
În finalul primei reprize Dinamo şi-a creat prima ocazie importantă, portarul Cristian Bălgrădean respingând cu dificultate un şut puternic al lui Sergiu Popovici de la aproximativ 30 de metri (minutul 40). Ocazia a anticipat golul egalizator al dinamoviştilor care a venit în prelungirile primei reprize. Mahlangu a centrat în careu de pe partea stângă, Benzar a respins greşit cu pieptul până la Mircea Axente care din întoarcere a plasat mingea lângă bara din dreapta lui Bălgrădean.
Debutul părţii a doua a partidei a aparţinut formaţiei gazdă, Filip în minutul 46 şi Man în minutul 50 nereuşind să îl învingă pe Penedo cu şuturi de la distanţă. Golul de 2-1 pentru FCSB a venit însă în urma unei faze fixe în minutul 55 în urma unei greşeli a portarului Penedo. Florinel Coman, introdus la pauză în locul lui Filipe Teixeira, a executat un corner de pe partea stângă, mingea a căzut lângă bară, l-a lovit în picior pe Penedo şi a intrat în poartă.
Dinamo a reacţionat imediat, însă şutul lui Popovici de la aproximativ 18 metri a trecut peste poarta lui Bălgrădean. Egalarea a venit în minutul 61 din piciorul lui Dan Nistor. Acesta a primit o pasă de la Hanca şi l-a învins pe portarul advers cu un şut de la aproximativ 12 metri.
FCSB a revenit în avantaj pe tabelă şapte minute mai târziu. Florin Tănase i-a pasat lui Florinel Coman, care nemarcat fundaşii dinamovişti a înscris la colţul lung de la 15 metri lateral dreapta.
Au urmat trei acţiuni ofensive consecutive ale formaţiei oaspete, însă Salomao (75), Pesici (78) şi Nistor (81) nu au reuşit să marcheze.
Scorul final a fost stabilit în minutul 89, în urma unui corner de pe partea dreaptă. Mihai Popescu a înscris pentru 3-3 cu capul de la 8 metri de lângă fundaşul Mihai Bălaşa. Dinamo putea chiar obţine victoria în prelungirile partidei, însă şutul lui Nistor de la 20 de metri a trecut puţin peste poarta lui Bălgrădean.
FCSB - Dinamo Bucureşti 3-3 (1-1)
Au marcat: Harlem Gnohere (10) Florinel Coman (55 şi 68) / Mircea Axente (45+4), Dan Nistor (61), Mihai Popescu (89)
Bucureşti, Arena Naţională: 27.835 spectatori
Liga I, etapa a 2-a
Au evoluat echipele:
FCSB: 34. Cristian Bălgrădean - 20. Romario Benzar, 16. Bogdan Planic, 4. Mihai Bălaşa, 15. Marco Momcilovic - 23. Ovidiu Popescu, 8. Lucian Filip - 98. Dennis Man (11. Olimpiu Moruţan 86), 10. Florin Tănase (căpitan), 80. Filipe Teixeira (7. Florinel Coman 46) - 9. Harlem Gnohere (92. Kamer Qaka 72). Antrenor: Nicolae Dică.
Rezerve neutilizate: 99. Andrei Vlad - 6. Dragoş Nedelcu, 13. Junior Morais, 17. Antonio Jakolis.
Dinamo: 26. Jaime Penedo Cano - 17. Nicolae Corbu, 6. Mihai Popescu, 3. Georgios Katsikas, 93. Sergiu Popovici - 4. Sergiu Hanca (21. Tomislav Gomelt 63), 18. May Mahlangu, 10. Dan Nistor (căpitan) - 7. Deian Sorescu (9. Ivan Pesic 76), 30. Mircea Axente (99. Robert Moldoveanu 68), 20. Diogo Salomao. Antrenor: Florin Bratu.
Rezerve neutilizate: 1. Vlad Muţiu - 13. Denis Ciobotariu, 15. Vlad Olteanu, 29. Mihai Neicuţescu.
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Bihor), Sebastian Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Iulian Dima (Bucureşti)
Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) - CCA, Constantin Stătescu (Bucureşti) - LPF
Cartonaşe galbene: Gnohere (13), Ov. Popescu (17), Man (19) / Hanca (35), M. Popescu (45+4), Corbu (59), Nistor (77).
AGERPRES (editor: Marius Ţone, editor online: Daniela Juncu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Fotbal: Ion Marin, după victoria naționalei U19 - Pe viitor trebuie să fim mai concentrați la finalizare
Selecționerul echipei naționale Under-19 a României, Ion Marin, a declarat, vineri seara, după victoria cu 2-1 în fața Muntenegrului, în meciul de debut la Campionatul European U19, că jucătorii săi trebuie să fie mai concentrați la finalizare în meciurile următoare. 'Sigur că au fost emoții, dar consider că am făcu
Fotbal: România a câștigat cu emoții, 2-1 cu Muntenegru, la debutul în Campionatul European Under-19
Selecționata României a învins cu emoții echipa Muntenegrului, cu scorul de 2-1 (0-1), vineri seara, pe Stadionul Arcul de Triumf din Capitală, la debutul în Grupa A a Campionatului European de fotbal Under-19, găzduit de România. Oaspeții au reușit să deschidă scorul contrar cursului jocului, prin Vuk Vlahovic (13), da
Baschet masculin: U-BT Cluj-Napoca a câștigat dramatic titlul în Liga Națională
U-BT Cluj-Napoca a câștigat dramatic titlul în Liga Națională de baschet masculin, după ce a învins-o pe CSM CSU Oradea cu scorul de 68-67 (16-19, 21-20, 12-12, 19-16), vineri seara, în deplasare, în meciul decisiv al finalei. ''U'' a obținut astfel al cincilea titlu consecutiv și al zecelea din pa
Fotbal: Ianis Stoica (U21) - Cred că putem obține 6 puncte în meciurile cu Spania și Slovacia
Jucătorul Ianis Stoica a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că echipa națională de tineret a României poate câștiga meciurile cu Spania și Slovacia din grupa de la Campionatul European de fotbal U21, în afară de încredere, 'tricolorii' având și motivația necesară depășirii acestei faze a competiției.
Fotbal: Daniel Pancu (U21) - Cu Spania nu avem altă șansă decât să marcăm mai multe goluri
Selecționerul echipei naționale de tineret a României, Daniel Pancu, a afirmat că singura șansă a 'tricolorilor' de a câștiga partida cu Spania, de la Campionatul European de fotbal U21 din Slovacia, este să marcheze mai mult de un gol și că există posibilitatea de a schimba și sistemul de joc în acest al doilea meci.
Fotbal: Fundașul francez Lucas Pellegrini a semnat pe doi ani cu Farul Constanța
Fundașul francez Lucas Pellegrini a semnat un contract valabil pentru următorii doi ani cu echipa de fotbal Farul Constanța, a anunțat, vineri, clubul de la malul Mării Negre pe site-ul său oficial. Născut pe 17 aprilie 2000, la Ajaccio (Franța), Lucas Pellegrini (1,88 m) evoluează pe postul de fundaș central, iar în ultimii trei ani a f
Fotbal: FC Rapid anunță încheierea colaborării cu președintele Viorel Moldovan
Clubul de fotbal FC Rapid București a anunțat, vineri, într-un comunicat de presă publicat pe site-ul său oficial, încetarea relațiilor contractuale cu Viorel Moldovan, cel care a ocupat în ultimul sezon funcția de președinte. Decizia încheierii colaborării dintre Moldovan și FC Rapid a fost luată de comun acord.
Fotbal: Dan Petrescu (CFR Cluj) - Îmi doresc să câștigăm cel puțin un trofeu în sezonul viitor
Antrenorul echipei de fotbal CFR Cluj, Dan Petrescu, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că și-a propus ca în viitorul sezon să câștige cel puțin un trofeu, după ce anul trecut a fost cel mai bun al carierei sale la formația clujeană. 'Sunt pregătit de un sezon lung și greu, și sper să avem rezultate foarte bu
Fotbal: Portarul Luka Kukic și-a prelungit contractul cu FC Botoșani
Portarul bosniac Luka Kukic și-a prelungit contractul cu echipa de fotbal FC Botoșani cu încă un sezon, a anunțat, vineri, pe site-ul oficial, gruparea moldoveană. 'Portarul Luka Kukic și-a prelungit contractul cu FC Botoșani. Goalkeeperul a semnat un nou acord cu gruparea roș-alb-albastră, valabil pentru încă un an. Mult succes, Luka Kukic, și
Fotbal: Vadim Rață a semnat pentru FC Argeș
Mijlocașul central moldovean Vadim Rață, care a jucat ultima oară la Universitatea Cluj, a semnat un contract pe două sezoane cu echipa de fotbal FC Argeș, a anunțat clubul piteștean, joi, pe site-ul său oficial. În sezonul 2024-25, Rață a jucat 22 de meciuri și a oferit o pasă decisivă în tricoul Universității. &Ici
VIDEO Fotbal: Ovidiu Perianu (U21) - Suntem încrezători în șansele noastre de a depăși faza grupelor
Mijlocașul Ovidiu Perianu a declarat, joi, într-o conferință de presă, că este încrezător că echipa națională de tineret a României poate depăși faza grupelor la Campionatul European de fotbal U21 din Slovacia, în ciuda înfrângerii suferite în prima partidă, cu Italia, cu scorul de 0-1.
Fotbal: Italianul Mauro Pederzoli este noul director sportiv al clubului FC Rapid
Clubul de fotbal FC Rapid a anunțat, joi, pe site-ul său oficial instalarea în funcția de director sportiv a italianului Mauro Pederzoli, acesta urmând să se ocupe de transferuri, identificarea jucătorilor și colaborarea directă cu stafful tehnic. ''FC Rapid are plăcerea să anunțe numirea lui Mauro Pederzoli în funcți
Fotbal: Ion Marin - Vrem să arătăm la Campionatul European U19 că România are viitor
Selecționerul echipei naționale Under-19, Ion Marin, a declarat, joi, într-o conferință de presă, că reprezentativa sa își dorește să arate la Campionatul European de fotbal U19, găzduit de țara noastră în perioada 13-26 iunie, că România are viitor. 'Consider că băieții sunt pregătiți. Ei își doresc foarte mu
Fotbal: Cristian Ganea și-a prelungit contractul cu Farul Constanța pentru încă doi ani
Fundașul Cristian Ganea și-a prelungit contractul cu echipa de fotbal Farul Constanța pentru încă doi ani, a anunțat, joi, formația dobrogeană prin intermediul site-ului oficial. 'Mă bucur că voi continua la Farul, mai ales că aici m-am simțit mereu foarte bine. Sper ca în noul sezon să reușim mult mai mult pentru că am rămas datori din punct d
Judo: Florin Bercean - Foarte greu să avem șanse la medalie la CM, doar dacă ne ajută norocul
Președintele Federației Române de Judo, Florin Bercean, a declarat, pentru AGERPRES, că șansele la medalie la Campionatele Mondiale de judo, care vor avea loc între 13 și 20 iunie, la Budapesta, sunt reduse pentru cei patru sportivi români care vor intra în competiție, aceștia având nevoie și de noroc pentru a obține această performanță.