Fotbal: Academia Rapid se va numi FC Rapid după ce a cumpărat la licitaţie mărcile clubului aflat în faliment
Gruparea de fotbal Academia Rapid, care urmează să dispute barajul de promovare în Liga a III-a, se va numi din noul sezon "FC Rapid" după ce, luni, a cumpărat la licitaţie cu 406.800 de euro plus TVA mărcile, culorile şi trofeele clubului aflat în faliment, a declarat, pentru AGERPRES, lichidatorul judiciar al SC FC Rapid SA, Mihai Florea.
Academia Rapid a achiziţionat mărcile prin FC R Bucureşti SA, societate care administrează echipa la care evoluează Daniel Niculae, Daniel Pancu şi Vasile Maftei.
"FC R Bucureşti SA a fost singurul participant la licitaţia de azi, administratorul Adrian Olariu a fost prezent. Şi a cumpărat cu 406.800 de euro plus TVA toate mărcile şi trofeele pe care le deţinea FC Rapid SA. Câştigătorul licitaţiei a achitat deja 10% din sumă, restul de bani urmând să fie viraţi ulterior. Eu am spus de la început că 400.000 de euro e preţul corect pentru că ăsta fusese stabilit de evaluator. Până la urmă haina de pe tine nu e cât crezi tu că face, ci cât iei pe ea. Iar faptul că am avut un singur ofertant la licitaţie arată că ăsta este interesul pentru fotbalul românesc în momentul de faţă. Probabil dacă licitaţia era acum 10-15 ani, brandul şi trofeele se vindeau cu peste 5 milioane de euro, dar acum ăsta e preţul", a explicat Florea.
"Din momentul achiziţiei, adică de azi, Academia Rapid, prin societatea care o administrează SC FC R Bucureşti SA, are toate drepturile privind marca, brandul, culorile şi sigla clubului FC Rapid. Academia Rapid este din acest moment FC Rapid, fostul şi noul FC Rapid în acelaşi timp. Legat de palmares, acesta a aparţinut FC Rapid SA. Oricum, trebuie să se ştie că acesta nu ţi-l poate da nimeni. Nu există nicio instituţie, nici FIFA, UEFA sau FRF nu poate emite o hârtie oficială prin care să spună că palmaresul e al unuia sau altuia. Palmaresul e ce ai făcut tu în viaţă, cu ce te lauzi, atât. Eu le-am urat celor care sunt acum FC Rapid mult succes şi să câştige cât mai repede Liga Campionilor", a precizat Mihai Florea.
Acesta a adăugat că banii pentru achiziţionarea mărcii nu sunt bani publici. "Ştiu, toată lumea spune că Academia e susţinută de Primăria Sectorului 1, dar nu e aşa. Nu au dat niciun ban echipei. Şi nici banii ăştia, 400.000 de euro, nu sunt bani publici. Am extrasul de cont, pot să demonstrez asta. Niciun euro nu vine de la Primărie, că nu are cum. Primarul am înţeles că nu are nici măcar majoritatea în Consiliul Local, aşa că nu poate investi într-o societate privată. Poate în viitor să îi ajute cu baza sportivă de la Pro Rapid", a mai spus Florea.
Academia Rapid a câştigat ediţia 2017-2018 a Ligii a IV-a, pe Bucureşti, şi va disputa barajul pentru promovarea în Liga a III-a cu AFC Singureni, câştigătoarea Ligii a IV-a din Judeţul Giurgiu, în 16 şi 23 iunie.
Mărcile, culorile, sigla şi trofeele FC Rapid s-au vândut abia la a 19-a licitaţie. Lichidatorul judiciar al FC Rapid SA a organizat în total 19 licitaţii pentru vânzarea mărcilor, culorilor şi trofeelor clubului de fotbal după cum urmează: 10 noiembrie 2017 - preţ de pornire 3,4 milioane euro + TVA, 23 noiembrie 2017 - 3,06 milioane de euro + TVA, 15 decembrie 2017 - 2,754 milioane de euro + TVA, 12 ianuarie 2018 - 1,7 milioane de euro + TVA, 9 februarie 2018 - 1,7 milioane de euro + TVA, 28 februarie 2018 - 1,530 milioane de euro + TVA şi 8 martie 2018 - 1,374 milioane de euro + TVA, 15 martie 2018 - 1,239 milioane euro + TVA, 29 martie 2018 - 1,115 milioane de euro + TVA, 5 aprilie 2018 - 1,004 milioane de euro + TVA, 12 aprilie 2018 - 903.668 euro + TVA, 19 aprilie 2018 - 813.301 euro + TVA, 3 mai 2018 - 731. 971 euro + TVA, 10 mai 2018 - 658.774 euro + TVA, 17 mai 2018 - 592.897 euro + TVA, 24 mai 2018 - 533.607 euro + TVA, 31 mai 2018 - 480,247 euro + TVA, 7 iunie 2018 - 432.223 euro + TVA şi 12 iunie 2018 - 406.800 euro + TVA. Cu excepţia ultimei licitaţii, la niciuna dintre celelalte nu s-a prezentat vreun cumpărător.
De la prima licitaţie şi până în prezent, Academia Rapid Bucureşti a fost singura care s-a arătat interesată de achiziţionarea mărcilor şi trofeelor FC Rapid, dar a refuzat să participe considerând preţul de pornire mult prea ridicat.
Adunarea Generală a Creditorilor a stabilit, în şedinţa sa din 26 octombrie 2017, ca preţul de pornire al licitaţiei pentru vânzarea mărcilor şi culorilor echipei giuleştene să fie de 3,4 milioane de euro plus TVA. Iniţial, o firmă specializată în evaluare stabilise ca preţ de pornire 406.000 de euro plus TVA, sumă respinsă de creditorul majoritar Valerii Moraru.
Academia Rapid Bucureşti, echipă înfiinţată anul acesta în asociere cu Primăria Sectorului 1, care a obţinut prin închiriere dreptul de folosinţă a mărcii, culorilor şi siglei FC Rapid de la societatea SC FC Rapid SA, aflată în lichidare, a evoluat în acest sezon în Liga a IV-a.
Gruparea de fotbal Rapid a intrat în procedură de insolvenţă în 7 decembrie 2012, iar la 13 iunie 2016 Tribunalul Bucureşti a dispus intrarea în faliment şi dizolvarea societăţii. Suma totală a datoriilor clubului aflat în proprietatea omului de afaceri Valerii Moraru era de 17.754.712 lei, aproximativ 4 milioane de euro. Conform legii, lichidatorul trebuia să scoată la licitaţie sigla, culorile şi mărcile FC Rapid.
După declararea falimentului, echipa de fotbal FC Rapid a fost exclusă în vara anului 2016 din Liga I.
În acest moment sunt două echipe care se doresc a fi continuatoarele echipei Rapid: AFC Rapid, asociaţie non-profit care a administrat clubul până în 2006 şi care deţine 0,25 la sută din acţiunile SC FC Rapid SA, şi Academia Rapid, grupare administrată de SC FC R Bucureşti SA.
AGERPRES (autor: Marius Ţone, editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)
Sursa foto: facebook.com/academiarapidoficial
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Fotbal: Corvinul Hunedoara l-a transferat pe ghanezul Emmanuel Yeboah
Echipa de fotbal Corvinul Hunedoara l-a transferat pe atacantul ghanez Emmanuel Yeboah, care a mai jucat în România, la CFR Cluj, a anunța clubul, marți seara, pe pagina sa de Facebook. În vârstă de 23 de ani, Yeboah a semnat pentru următoarele două sezoane cu Corvinul, cu posibilitatea prelungirii înțelegerii pen
Fotbal: Nicușor Bancu (Universitatea Craiova) - Facem tot posibilul să rezolvăm calificarea din prima manșă
Căpitanul echipei Universitatea Craiova, Nicușor Bancu, a afirmat, marți, într-o conferință de presă organizată înaintea partidei cu belarușii de la ML Vitebsk, din prima manșă a turului întâi preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, că jucătorii antrenați de Filipe Coelho vor face tot posibilul să 'rezolve' calificarea din acest pri
Fotbal: Filipe Coelho (Universitatea Craiova) - ML Vitebsk va veni cu un ritm bun, dar nu e de ajuns pentru a câștiga
Antrenorul echipei Universitatea Craiova, Filipe Coelho, a declarat, marți, într-o conferință de presă că belarușii de la ML Vitebsk, adversara din primul tur preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, vor avea un ritm bun având în vedere că au început deja campionatul intern, dar acest lucru nu este de ajuns pentru a se impune în partid
Ciclism: Italianul Lorenzo Finn a câștigat Turul Sibiului; Danny van Poppel, victorios în ultima etapă
Ciclistul italian Lorenzo Finn (Red Bull - Bora - Hansgrohe) a câștigat Turul Sibiului din acest an, în timp ce coechipierul său olandezul Danny van Poppel s-a impus în ultima etapă, desfășurată marți pe traseul Sibiu - Mediaș - Dumbrăveni - Sibiu. Campion mondial U23, Finn a încheiat cu un avans de 55 de secunde î
Fotbal: Noi reguli de arbitraj vor fi aplicate în următorul sezon competițional al Superligii
Conducerea Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA) le-a prezentat arbitrilor, arbitrilor asistenți și observatorilor, în cadrul unui seminar de vară desfășurat la Mogoșoaia și Buftea, noile reguli care vor fi aplicate în următorul sezon competițional al Superligii, informează
Fotbal: Oțelul Galați l-a cedat pe brazilianul Conrado la gruparea poloneză Radomiak Radom
Clubul de fotbal Oțelul Galați a anunțat, marți, pe site-ul său oficial cedarea fundașului brazilian Conrado Buchanelli Holz la gruparea Radomiak Radom din primul eșalon al Poloniei. 'SC Oțelul Galați a ajuns la un acord cu clubul Radomiak Radom, din prima ligă a Poloniei, pentru transferul definitiv al fundașului brazilian Conrado Buchanelli Holz (29 de a
Tenis: Ștefan Paloși și Radu Papoe, învinși în primul tur la Concord Iași Open (challenger)
Jucătorii români de tenis Ștefan Paloși și Radu Mihai Papoe au fost învinși, luni, în prima rundă a turneului challenger Concord Iași Open, dotat cu premii totale de 160.680 de euro. Paloși (26 ani, 411 ATP) a fost întrecut de cehul Zdenek Kolar (29 ani, 154 ATP) cu 7-5, 6-0. Papoe (23 ani, 358 ATP) a fos
Fotbal: Bogdan Lobonț - Rapid va avea ceva diferit cu Daniel Pancu pe bancă
Fostul fotbalist Bogdan Lobonț a declarat, luni seara, că FC Rapid, echipă cu care a câștigat titlul în 1999, va fi diferită în următorul sezon al Superligii sub conducerea noului antrenor antrenor Daniel Pancu. 'Rapid va avea ceva diferit cu Daniel Pancu pe bancă. Pentru că altfel nu mai vedeam o schimbare la nivelul băn
Fotbal: Răzvan Raț - Speranțe la Rapid nu sunt numai pentru cupele europene, ci și de a câștiga campionatul
Fostul fotbalist Răzvan Raț a declarat, luni seara, că în noul sezon competițional speranțele echipei FC Rapid nu sunt numai pentru calificarea în cupele europene, ci și pentru câștigarea titlului de campioană. 'Sperăm să fie un an bun. Speranțe la Rapid nu sunt numai de a fi din nou în cupele europene, ci și de a c
Fotbal: Cristian Manea (Rapid) - Sperăm ca în acest nou tricou să câștigăm un trofeu
Fotbalistul echipei FC Rapid, Cristian Manea, speră ca în noul echipament prezentat, luni seara, formația sa să câștige un trofeu în sezonul 2026-2027. 'Îmi place foarte mult, chiar îmi doream să joc într-un tricou cu dungi orizontale. Sperăm ca în acest nou tricou să câștigăm un trofeu. Toat
Fotbal: Victor Angelescu anunță noi transferuri - Vor mai veni minimum trei jucători
Președintele clubului FC Rapid, Victor Angelescu, a anunțat, luni, la finalul evenimentului în care au fost prezentate echipamentele pentru noul sezon competițional, că gruparea giuleșteană va mai efectua minimum trei transferuri, printre acestea numărându-se atacantul italian Alessandro Debenedetti (22 de ani), de la Genoa. 'V
Fotbal: FC Rapid și-a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2026-2027
Clubul de fotbal FC Rapid și-a prezentat, luni seara, noile echipamente de joc pe care elevii lui Daniel Pancu le vor folosi în sezonul 2026-2027, la eveniment participând doar un singur jucător din lot, Cristian Manea, care se recuperează la București după o accidentare. Fundașul a fost de altfel cel care a prezentat unul dintre e
Ciclism: Italianul Lorenzo Finn a câștigat etapa a treia a Turului Sibiului și rămâne lider la general
Ciclistul italian Lorenzo Finn (Red Bull - Bora- Hansgrohe) a câștigat etapa a treia a Turului Sibiului, desfășurată luni, pe traseul Sibiu - Sâmbăta de Jos - Orașul Victoria - Bâlea Lac, astfel că rămâne lider în clasamentul general al cursei. Finn, campionul mondial Under-23, care se impusese și în etapa d
Auto: Jerome France s-a impus în Memorialul Werner Hirschvogel la viteză în coastă
Pilotul Jerome France (Nova NP01), campionul național en titre, a câștigat, duminică, Memorialul Werner Hirschvogel, desfășurat la Reșița, etapa a patra a Campionatului Național de Viteză în Coastă. France a obținut a treia sa victorie consecutivă cu timpul cumulat de 03 min 53 sec 538/1000 (1 min 56 sec 485/1000 în prima man
Tenis: Zsombor Piros a câștigat turneul Ion Țiriac Challenger
Tenismanul maghiar Zsombor Piros, al doilea favorit, a câștigat turneul Ion Țiriac Challenger, de la Brașov, dotat cu premii totale de 97.640 de euro, după ce l-a învins în finală pe americanul Keegan Smith cu 6-4, 6-4. Piros (26 ani, 169 ATP) s-a impus după o oră și 19 minute, la primul său duel cu Smith (28 ani, 247 ATP).














