logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Înot: David Popovici - Sunt extrem de motivat, mă simt mai puternic ca niciodată

Imagine din galeria Agerpres

David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a promis că va redeveni cel mai rapid înotător din lume, după eşecul de la Mondialele din Japonia, unde nu a reuşit să-şi apere titlurile mondiale la Fukuoka (Japonia), duminică, cu prilejul sosirii acasă pe aeroportul Otopeni.

David Popovici a spus că experienţa de la CM 2023 de la Fukuoka îl face şi mai puternic şi a promis că va redeveni cel mai rapid înotător din lume, dar s-a mărginit să facă un monolog în faţa jurnaliştilor prezenţi la Salonul Oficial al Aeroportului Otopeni şi nu a dorit să răspundă la întrebări.

''Plec de la concursul ăsta cu ceva extraordinar de valoros, ceva ce am simţit şi când am încheiat cu Jocurile Olimpice, tot din Japonia, acum doi ani, şi anume sunt extrem de motivat, mă simt mai puternic ca niciodată. Trebuie să îmi iau vacanţă acum, trebuie să am grijă şi de de corpul meu şi de psihicul meu, dar abia aştept să mă întorc la antrenamente pentru că abia aştept să revin pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Îmi doresc să fiu din nou cel mai rapid înotător din lume, cel mai bun. Mă simt mai puternic ca niciodată şi din nou vă mulţumesc pentru toată susţinerea celor care mă urmăresc, mă ajutaţi foarte mult şi o fac şi pentru voi'', a spus David Popovici, deţinătorul recordului mondial la 100 m liber (46sec86/100).

Popovici s-a clasat al patrulea în finala de la 200 m liber şi al şaselea în finala de la 100 m liber la Mondialele de la Fukuoka, după ce cu un an înainte cucerea aurul în ambele curse la Budapesta.

Campionul român a mai spus că preferă să fie un sportiv complet care gestionează succesele şi insuccesele, decât un robot care câştigă mereu: ''În primul rând aş vrea să încep prin a le mulţumi oamenilor care m-au susţinut, care mă susţin, care au urmărit campionatul mondial. Am învăţat acum cât de importantă e susţinerea voastră. Am învăţat cât de importantă e în vremuri şi mai puţin bune, nu numai în vremurile bune, pentru că binele e de obicei celebrat la concursuri. Cred că e cea mai bună ocazie pentru mine acum să le transmit copiilor şi tinerilor care mă urmăresc că nu există magie, există doar antrenament, există efort constant pentru a-ţi atinge ţelul. E complet normal şi de fapt uman să nu-ţi iasă întotdeauna, să nu-ţi iasă mereu şi chiar prefer să fiu un sportiv complet care ştie să gestioneze suişurile şi coborâşurile carierei imprevizibile pe care ţi-o aduce sportul. Prefer să fiu asta decât un robot care ştie doar să câştige. Aşa că eu consider că aceste experienţe mă fac mai puternic''.

 


Foto: (c) SILVIU MATEI / AGERPRES FOTO


În acest an, David Popovici va mai participa la o competiţie majoră, Campionatele Europene de seniori în bazin scurt de la Otopeni din luna decembrie.

Dublul campion european a evocat şi momentele intense din ultimul an, de la stabilirea unui nou record mondial, în august 2022 la Roma până la Mondialele de la Fukuoka: ''A fost şi un an foarte dificil. Cred că cel mai intens an din viaţa mea, de la recordul mondial până la bacalaureat şi până la Fukuoka. A fost un an haotic, bizar, dar am izbutit, am reuşit să trecem prin el cu bine şi cred că acum este o oportunitate foarte bună pentru mine să să înţeleg curajul şi asumarea. Şi ţine numai de noi cum reacţionăm de fapt. Ţine numai de mine, cum reacţionez de fiecare dată când întâmpin obstacole în drumul meu şi pentru că numai asta e în controlul meu. Cum reacţionez. Pe celelalte nu am cum să le controlez şi este un proces, iar eu sunt aici să învăţ şi după cum văd eu lucrurile. Acum am două variante. Prima, las ceea ce s-a întâmplat să mă demoralizeze şi să mă ţină în loc, respectiv a doua variantă las ceea ce s-a întâmplat să mă motiveze şi caut să mă autodepăşesc. Aşa că voi alege varianta a doua bineînţeles, pentru că iubesc ceea ce fac, ăsta e sportul, asta e lumea reală, nu am cum să câştig întotdeauna. Îmi pare rău dacă vă aşteptaţi la altceva. Dar asta e lumea reală şi aşa că vreau să închei cu un un citat de-al lui Earl Nightingale. E unul scurt şi anume 'Nu renunţa niciodată la visul tău doar pentru că îţi va lua timp să-l atingi. Timpul trece oricum'''.

Camelia Potec, preşedinta FR de Nataţie şi Pentatlon Modern, a adăugat că David Popovici are nevoie de o vacanţă înainte de stabilirea planului pentru JO2024: ''Cel mai important lucru este faptul că s-au s-au întors cu bine acasă, sănătoşi, atât David cât şi toţi ceilalţi care au participat la aceste campionate mondiale. E un lucru foarte, foarte important, având în vedere deplasarea atât de departe, un alt fus orar, alte condiţii. Ca de fiecare fiecare dată, toţi avem nevoie de o bine meritată vacanţă, urmând ca în ultimul an, anul olimpic, înainte de începerea anului olimpic, să ne aşezăm şi să vedem care este planul din toate punctele de vedere pentru pregătirea Jocurilor Olimpice de la Paris 2024''.

Constantin Popovici şi Cătălin Preda, campionul şi vicecampionul mondial la sărituri în apă de la mare înalţime, se află încă în Japonia şi vor participa pe 3 august la Takachiho, la o etapă din cadrul Red Bull Cliff Diving World Series.
AGERPRES/(AS/autor: Teodor Ciobanu, editor: Mihai Dragomir, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 13

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sport Intern 29-04-2025 21:22

Fotbal: Farul Constanța a primit licența pentru cupele europene

Farul Constanța a primit licență pentru ediția 2025-2026 a cupelor europene la fotbal, a anunțat clubul, marți, într-un mesaj postat pe site-ul său oficial. Anunțul vine după un comunicat primit de club din partea Comisiei de Apel pentru acordarea licenței cluburilor. ''Admite apelul declarat de FCV Farul Constanța

Sport Intern 29-04-2025 21:14

Fotbal: Metaloglobus, la prima sa victorie în play-off-ul Ligii a II-a

FC Metaloglobus București a învins-o pe FC Argeș cu scorul de 2-1 (1-0), marți, pe teren propriu, la Clinceni, într-un meci din etapa a 7-a a fazei play-off a Ligii a II-a de fotbal. Aceasta a fost prima victorie bucureștenilor în play-off, prin golurile marcate de Adrian Sârbu (33) și Răzvan Florea (70). Pentru oaspeți

Sport Intern 29-04-2025 19:40

Fotbal: Laszlo Csaba o va antrena pe Sepsi OSK până la finalul sezonului

Antrenorul Laszlo Csaba a semnat un contract valabil până la sfârșitul actualului sezon competițional cu echipa de fotbal Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, a anunțat, marți, clubul din Superligă pe pagina sa de Facebook

Sport Intern 29-04-2025 14:08

Mihai Covaliu (COSR): Mihai Leu are încă un meci pe care ne dorim să-l câștige

Președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, Mihai Covaliu, a afirmat, marți, că își dorește din suflet ca fostul campion mondial la box profesionist Mihai Leu, internat la Spitalul Fundeni, în urma unei intervenții chirurgicale, să câștige și ''acest meci''. ''Mihai Leu este cel mai leu di

Sport Intern 29-04-2025 13:36

COSR: Valeria Răcilă van Groningen și Marius Urzică au primit Ordinul Excelența Olimpică

Fosta canotoare Valeria Răcilă van Groningem și fostul gimnast Marius Urzică au primit Ordinul Excelența Olimpică al COSR, marți, la începutul Adunării Generale a Comitetului Olimpic și Sportiv Român. ''Este pe deplin meritat, sunt doi oameni care au adus multă valoare prin performanțele lor și prin calitățile lor umane. Aș

Sport Intern 29-04-2025 12:49

Fotbal: Kevin Kuranyi și Cristian Zaccardo vor fi prezenți la meciul demonstrativ al lui Ronaldinho de la Cluj-Napoca

Foștii fotbaliști Kevin Kuranyi (43 de ani) și Cristian Zaccardo (43 de ani) au confirmat prezența alături de alte legende ale fotbalului mondial la meciul demonstrativ al brazilianului Ronaldinho din cadrul Sports Festival 2025 de la Cluj-Napoca, se arată într-un comunicat de presă remis, marți, AGERPRES. ''Două noi legende ale

Sport Intern 29-04-2025 11:04

Boxerul Mihai Leu, internat la Institutul Clinic Fundeni; evoluția de sănătate - în ameliorare

Campionul mondial la box Mihai Leu se află internat la Institutul Clinic Fundeni, evoluția acestuia fiind în 'ameliorare', a declarat, marți, pentru AGERPRES, prof. dr. Irinel Popescu. 'Starea este mai bună. Este a treia zi, postoperator, după o intervenție complexă și foarte dificilă. (...) Evoluția este în ameliorare&

Sport Intern 28-04-2025 23:03

Fotbal: Dinamo a remizat cu CFR Cluj (1-1), în play-off-ul Superligii

Dinamo București a terminat la egalitate cu CFR Cluj, 1-1 (0-0), luni seara, pe Arena Națională din Capitală, într-un meci din etapa a șasea a fazei play-off a Superligii de fotbal. În urma acestui egal, CFR a ratat șansa de a se apropia de liderul FCSB, care este tot mai aproape de un nou titlu. CFR a deschis scorul

Sport Intern 28-04-2025 22:17

Naționalele U20 masculin, U16 feminin și U18 3x3, premiate cu 'Echipa de aur' la Gala Baschetului Românesc

Loturile naționale Under-20 masculin, Under-16 feminin și Under-18 3x3 feminin, care au reușit anul trecut să promoveze în Divizia A în competițiile europene, au primit, luni, trofeul 'Echipa de aur' în cadrul Galei Baschetului Românesc 2025, organizată de Federația Română de Baschet. Președinta Federației

Sport Intern 28-04-2025 22:08

Hochei: România, învinsă după prelungiri de Marea Britanie, la Campionatul Mondial

Naționala masculină de hochei pe gheață a României a fost învinsă de Marea Britanie cu scorul de 2-1 (1-1, 0-0, 0-0, 1-0), după prelungiri, luni seara, la Campionatul Mondial 2025, Divizia I, Grupa A, în Arena Sepsi din Sfântu Gheorghe. Josh Waller a deschis scorul rapid pentru oaspeți (00:31), dar Balazs Gajdo a restab

Sport Intern 28-04-2025 20:01

Fotbal: Farul a câștigat la Ploiești, 1-0 cu Petrolul, în play-out

Farul Constanța a învins-o pe Petrolul Ploiești cu scorul de 1-0 (0-0), luni seara, în deplasare, într-un meci din etapa a șasea a fazei play-out a Superligii de fotbal. Unicul gol al meciului a fost marcat de tânărul Luca Băsceanu (49), din pasa lui Denis Alibec. Băsceanu a ratat două ocazii uriașe (27,

Sport Intern 28-04-2025 19:34

Fotbal: Antrenorul Dorinel Munteanu s-a despărțit de Sepsi OSK

Conducerea clubului de fotbal Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a ajuns la un acord cu privire la rezilierea pe cale amiabilă a relațiilor contractuale cu antrenorul principal Dorinel Munteanu, a anunțat gruparea din Superligă, luni seara, pe pagina sa de Facebook. Tehnicianul, în vârstă de 56 de ani, a preluat conducerea tehnică a e

Sport Intern 28-04-2025 15:24

Handbal: Președintele FRH, Constantin Din, rămâne în funcție; propunerea de revocare a sa a fost respinsă de Adunarea Generală

Propunerea de revocare a președintelui Federației Române de Handbal, Constantin Din, a fost respinsă de Adunarea Generală a FRH de luni, membrii afiliați nefiind de acord cu introducerea pe Ordinea de zi a acestui punct. Managerul secției de handbal a clubului Universitatea Cluj, Liviu Hossu, a propus modificarea Ordinii de zi prin intro

Sport Intern 28-04-2025 15:09

Fotbal: Dan Șucu (Rapid) - Am fost furați în meciul cu FCSB, rezultatul a fost viciat

Acționarul majoritar al clubului de fotbal FC Rapid, Dan Șucu, a transmis un mesaj către suporterii giuleșteni pe pagina oficială de Facebook, prin care acuză arbitrajul de la partida cu FCSB, pierdută cu scorul de 1-2 pe teren propriu, afirmând că echipa pregătită de Marius Șumudică a fost furată și că rezultatul a fost viciat. 'Dra

Sport Intern 28-04-2025 02:52

Fotbal: Marius Șumudică (Rapid) - Mă îndoiesc de rezultatul final, azi nu meritam să pierdem

Antrenorul echipei de fotbal FC Rapid, Marius Șumudică, a declarat, duminică seara, într-o conferință de presă susținută după înfrângerea cu 2-1 din meciul cu FCSB, că se îndoiește de rezultatul final din cauza greșelilor de arbitraj, precizând că formația sa nu merita să piardă. 'Eu îi felicit pe jucăto