logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO Ciclism MTB: Vlad Dascălu - Motivaţia mea este să câştig o medalie la Jocurile Olimpice

Imagine din galeria Agerpres

Vlad Dascălu, noul campion european la mountain bike în proba cross-country, a venit în România pentru a participa în tricoul lui Dinamo BikeXpert la Campionatele Naţionale de mountain bike XCC (short-track) şi XCO (cross-country) de la Păltiniş, în zilele de 12 şi 14 iulie.

Dascălu, locul şapte la JO de la Tokyo, se pregăteşte pentru o nouă participare olimpică, la Paris 2024, iar luni a fost primit de preşedintele COSR, Mihai Covaliu, la Casa Olimpică.

''A fost foarte frumos să mă întorc în România după un an şi ceva, ultim oară când am fost în ţară. Am venit pentru câteva zile, la Campionatul Naţional de mountain bike, dar întotdeauna este frumos să mă întorc în ţară. Să am sprijinul COSR şi încrederea lor este foarte important pentru mine, pentru pregătirea mea. Momentan avem un loc pentru România, la proba mea de cross-country suntem printre primele 21 de ţări. O să fie asigurat pentru anul care vine, nu e încă 100% dar e 99%. Am să fac tot posibilul. Motivaţia mea pentru anul acesta şi pentru anul viitor este să obţin o medalie la Jocurile Olimpice, iar pe termen scurt am Campionatul Mondial, în patru săptămâni, aşa că aştept să fie o cursă bună acum când motivaţia e înaltă după Jocurile Europene. Sperăm să fie bine'', a declarat Vlad Dascălu.

 



Vlad a recunoscut că medalia de aur de la Jocurile Europene a venit oarecum neaşteptat, pentru că suferise cu puţin timp înainte o accidentare la cot: ''A fost o surpriză, pentru că am avut o căzătură destul de urâtă cu două săptămâni înainte de Jocurile Europene şi la cursa de după această căzătură nu m-am simţit prea bine şi nu ştiam cum o să fie la Jocurile Europene. Dar traseul mi se potrivea foarte bine, a fost o cursă care chiar mi-a plăcut şi m-am distrat în timpul cursei, lucru care este foarte important. În ultimul tur, când am văzut că am posibilitatea de a câştiga, a fost totul sau nimic şi am dat totul. Sentimentul e unic, e o cursă foarte importantă, la Jocurile Europene, iar dacă câştigi această cursă poţi purta un tricou distinctiv tot sezonul şi e ceva foarte special. Sunt foarte fericit că am câştigat''.

La Val di Sole, la începutul lunii iulie, Vlad a obţinut primul său podium din acest sezon de Cupă Mondială, chiar dacă a plecat din linia a treia de start: ''În proba noastră, dacă pleci din primul rând ai un avantaj destul de mare. Aşa că după primul tur eram în jur de locul 30. Sincer, m-am simţit foarte bine în acea zi, era un traseu care îmi venea destul de bine şi să vin pe locul trei a fost o motivaţie foarte mare pentru mine. Abia aştept următoarele curse din Cupa Mondială''.

Chiar dacă este favorit necontestat la Campionatele Naţionale, Vlad a spus că va trata foarte serios cele două curse: ''Pentru mine, orice cursă e la fel de importantă, pregătirea mea pentru toate cursele este la fel. Îmi place să dau tot ce pot şi să fiu 100%, aşa că bineînţeles că am să concurez la maximul meu şi sper să obţin titlul de campion naţional. Într-o zi bună, unii competitori pot avea un nivel foarte bun, cum e Ede Molnar, campion naţional la XCE (Cross-coutry Eliminator) şi într-o zi foarte bună poate să-mi pună probleme, aşa că sper să mă simt bine în ziua cursei. Nu m-a învins niciodată, dar prima cursă care am făcut-o în România a fost în 2016, iar înainte de asta nu am concurat niciodată cu el. Dar între noi a fost o rivalitate bună''.

În Cupa Mondială, Vlad Dascălu îşi doreşte o victorie în acest sezon şi o clasare pe podium în clasamentul general: ''Obiectivul meu principal de la începutul sezonului a fost să câştig o cursă de Cupă Mondială. La începutul sezonului nu eram la nivelul la care mă aşteptam, dar acum sunt în formă şi am demonstrat că sunt la nivelul de anul trecut. Obiectivul principal este să câştig o Cupă Mondială şi să termin pe podium în clasamentul general al Cupei Mondiale, ar fi ceva foarte bun pentru mine şi pentru echipa mea (Trek)''.

La Glasgow, la Campionatele Mondiale de Mountain Bike (8-12 august), primii doi clasaţi la XCO, proba olimpică de cross-country, obţin calificarea directă la JO 2024.

''Ar fi ideal dacă aş putea obţine un bilet pentru Jocurile Olimpice, încă de la Campionatul Mondial. Mi-ar fi mai uşor în anul care vine, fără presiune şi pot să concurez şi să aleg calendarul în funcţie de cursele care ţi se potrivesc mai bine sau care sunt mai bune în calendar, decât să mergi pentru puncte. Dar o să fie concurenţă mare, cu Tom Pidcock, Nino Schuerter, care este cel mai bun mountain biker din istorie, o să fie greu dar o să încercăm sigur. Acum sunt campion european, dar la nivel personal poate încrederea în mine este puţin mai mare, mi-am demonstrat mie şi am demonstrat la Jocurile Europene că pot să fiu pe podium aproape la fiecare cursă, pe orice fel de traseu, aşa că asta e cea mai mare diferenţă, am mai multă încredere în mine şi mai multă motivaţie pentru curse'', a adăugat Dascălu.
AGERPRES/(AS/autor: Teodor Ciobanu, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Simona Aruştei)

 

Citeşte şi:

 

Ciclism: Mihai Covaliu - Ne-a surprins pe toţi modul în care a câştigat Vlad Dascălu, nu faptul că a câştigat

Afisari: 108

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 13-06-2026 19:32

Tenis: Simona Halep, la retragere: Mulțumesc, România!

Fostul lider mondial Simona Halep s-a retras oficial din activitatea sportivă, sâmbătă seara, în cadrul unui eveniment de gală organizat la BT Arena din Cluj-Napoca, în cadrul celei de-a VII-a ediții a Sports Festival. În fața unei săli arhipline, vizibil emoționată, Halep a transmis un mesaj de recunoștință fanilor și

Sport Intern 13-06-2026 16:25

Fotbal: FRF consideră îndepărtat proiectul organizării unui Campionat European în România

Proiectul găzduirii unui Campionat European de fotbal în România alături de țările vecine este considerat destul de îndepărtat în momentul de față, a declarat sâmbătă președintele Federației Române de Fotbal (FRF), Răzvan Burleanu, în cadrul conferințelor Sports Talks de la Sports Festival. Oficialul a nominalizat Unga

Sport Intern 13-06-2026 16:22

Fotbal: Răzvan Burleanu, la Sports Festival - Să-l fi demis pe Mircea Lucescu ar fi fost cea mai mare greșeală

Președintele Federației Române de Fotbal (FRF), Răzvan Burleanu, a declarat sâmbătă, la Sports Talks din cadrul Sports Festival, că demiterea lui Mircea Lucescu în perioada în care s-a aflat că selecționerul se confrunta cu probleme severe de sănătate ar fi fost o greșeală, dând asigurări că tehnicianul a lucrat la capacitate maximă până &

Sport Intern 13-06-2026 13:42

Patrick Ciorcilă: Sports Festival a ajuns deja la maturitate, așteptăm 200.000 de vizitatori

Co-fondatorul Sports Festival, Patrick Ciorcilă, a declarat, sâmbătă, pentru AGERPRES, că festivalul pe care îl conduce a ajuns deja la maturitate și că aproximativ 200.000 de vizitatori sunt așteptați pentru această ediție. ''Ne dorim ca în fiecare an să creștem cu Sports Festival cât este posibil. Cred că deja festivalul a aju

Sport Intern 13-06-2026 13:39

Cluj-Napoca: Elina Svitolina și Gael Monfils, confesiuni savuroase înainte de gala Simonei Halep

Cu doar câteva ore înainte de a participa, la Cluj-Napoca la meciul de retragere al Simonei Halep, cuplul de aur al tenisului mondial compus din Elina Svitolina și Gael Monfils a oferit un dialog deschis și plin de umor în cadrul întâlnirilor Sports Talks de la Sports Festival. Aflați pentru prima dată la Cluj-Napoca, cei doi mari

Sport Intern 13-06-2026 12:28

VIDEO Tenis: Simona Halep - Sper să sărbătorim cariera mea cu tot sufletul și cu multe bătăi de inimă

Fostul lider mondial al tenisului feminin, Simona Halep, a declarat, sâmbătă, într-o conferință de presă susținută la Cluj, că este foarte emoționată înaintea meciului său de retragere, care va avea loc sâmbătă, la Cluj, în cadrul Sports Festival.

Sport Intern 13-06-2026 05:03

Amalia Covaliu, câștigătoarea Premiului Nurowski pentru cea mai bună tânără sportivă din Europa (GALERIE FOTO)

Scrimera română Amalia Covaliu a câștigat Premiului Piotr Nurowski pentru cea mai bună tânără sportivă din Europa în 2025, acordat vineri seara, prin vot, la a 55-a Adunare Generală a Comitetelor Olimpice Europene de la Budapesta, potrivit paginii de Facebook a Comitetului Olimpic și Sportiv Român. ''Amali

Sport Intern 12-06-2026 21:20

Volei masculin: România a câștigat fără probleme cu Azerbaidjanul, în Liga Europeană

Naționala de volei masculin a României a învins Azerbaidjanul cu scorul de 3-0 (25-23, 25-12, 25-7), vineri seara, în Sala Sporturilor din Mioveni, în turneul al 13-lea al Ligii Europene. După un prim set echilibrat, tricolorii au dominat autoritar ostilitățile și au câștigat după o oră și 21 de minute de joc.

Sport Intern 12-06-2026 19:56

Fotbal - CM 2026: Ilie Dumitrescu - Favoritele mele sunt Anglia și Mexic

Fostul internațional Ilie Dumitrescu a declarat, vineri, că favoritele sale la această ediție a Cupei Mondiale sunt Anglia și Mexic, două țări în care a avut ocazia să evolueze ca jucător. 'Favoritele mele la Cupa Mondială sunt Anglia și Mexic. În opinia mea patru echipe se vor bate la titlul mondial, Anglia, Franța, Spania și

Sport Intern 12-06-2026 19:39

Fotbal: Gheorghe Hagi - În finala Cupei Mondiale vor fi o echipă din America de Sud și Spania

Selecționerul reprezentativei de fotbal a României, Gheorghe Hagi, a declarat, vineri, că finala actualei ediții a Cupei Mondiale se va disputa între o echipă națională din America de Sud, Argentina sau Brazilia, și Spania, care este de altfel favorita sa la câștigarea trofeului. 'Sunt multe echipe foarte bune. Sigur o ec

Sport Intern 12-06-2026 19:29

Fotbal: Ambasadorul Darryl Nirenberg - Această Cupă Mondială e cel mai mare eveniment sportiv din istorie

Ambasadorul Statelor Unite ale Americii în România, Darryl Nirenberg, a declarat, vineri, că această ediție a Cupei Mondiale de fotbal, găzduită de țara sa împreună cu Mexic și Canada, este cel mai mare eveniment sportiv din istorie. 'Această Cupă Mondiale este cel mai mare eveniment sportiv din istorie. Sunt 48 de națion

Sport Intern 12-06-2026 18:56

Volei feminin: Victorie facilă pentru România în Liga Europeană, 3-0 cu Albania

Naționala de volei feminin a României a învins fără probleme echipa Albaniei, cu scorul de 3-0 (25-16, 25-17, 25-7), vineri, în Sala Polivalentă Alba Blaj, în al nouălea turneu al Ligii Europene. Tricolorele au obținut victoria în doar 69 de minute, în fața a circa 400 de spectatori. Adelina B

Sport Intern 12-06-2026 18:04

Fotbal: CFR Cluj a reziliat contractul cu atacantul Alibek Aliev

Echipa de fotbal CFR Cluj a anunțat, vineri, prin intermediul site-ului oficial, că a ajuns la un acord cu atacantul suedez de origine rusă Alibek Aliev, pentru încetarea relațiilor contractuale. 'Mulțumim, Alibek Aliev! Clubul CFR 1907 Cluj și jucătorul Alibek Aliev au ajuns la un acord privind încetarea colaborării. Mult succ

Sport Intern 12-06-2026 14:55

Fotbal: Sepsi OSK l-a transferat pe portarul David Lazar, de la FC Hermannstadt

Echipa de fotbal Sepsi OSK, nou-promovată în Superliga României, a anunțat, vineri, prin intermediul paginii oficiale de Facebook, transferul portarului David Lazar, care a evoluat în sezonul trecut la FC Hermannstadt. 'Lotul Sepsi OSK s-a întărit cu un nou portar: clubul nostru a ajuns la un acord cu David Lazar, c

Sport Intern 12-06-2026 12:45

Fotbal: Matteo Duțu (Dinamo) - Campos e un antrenor care ne poate ajuta cu experiența pe care o are

Fundașul Matteo Duțu a afirmat, vineri, la vizita medicală, că este sigur că noul antrenor al echipei de fotbal Dinamo, portughezul Nuno Campos, poate ajuta formația 'alb-roșie' să își atingă obiectivul stabilit în viitorul sezon al Superligii. 'A fost un sezon frumos anul trecut, chiar dacă nu s-a terminat cel mai bine. Normal că sunt