Simona Radiş, desemnată sportiva anului 2022 în canotajul românesc

Dublă campioană europeană şi mondială la dublu vâsle şi 8+1 în 2022, Simona Radiş a primit titlul de "Sportivul anului" în canotajul românesc în cadrul galei organizate, luni, de Federaţia Română de Canotaj.
"Când am venit spre această gală nu mă aşteptam să vin singură aici şi să primesc acest premiu minunat, pentru că de obicei sunt alături de Ancuţa (n.r. - Ancuţa Bodnar, colega din barca de dublu vâsle). Lucrul care m-a făcut pe mine să mă maturizez anul acesta a fost faptul că imprevizibilul poate să te facă mai puternic. La Mondiale, după ce am concurat la dublu, am rugat-o pe Ancuţa să se roage pentru mine să am putere să mai fac o cursă bună şi la 8+1. Iar când am terminat toată lumea mi-a spus că Ancuţa a trăit cursa cu sufletul alături de mine. A fost ca şi cum ea a tras alături de noi. Deci în barca de 8+1 nu au fost doar 8 şi cârmaciul, ci 9 plus cârmaciul. Mulţumesc pentru acest premiu şi sper să ne revedem la cât mai multe astfel de momente, fericiţi şi privind spre viitor", a afirmat Radiş.
În cadrul galei au fost premiaţi de asemenea Marius Cozmiuc şi Sergiu Bejan, primii canotori români din istorie campioni mondiali în proba de dublu rame masculin.
Marius Cozmiuc s-a arătat mândru de performanţa realizată la Racice. "A fost un an foarte frumos pentru noi, cu multe surprize. La începutul lui nu ştiam cum va fi, pentru că urma să îmi schimb colegul de barcă (n.r. - pe Ciprian Tudosă cu Sergiu Bejan). Însă m-am înţeles foarte bine cu Sergiu încă de la început, îi mulţumesc că a fost receptiv şi că uşor-uşor performanţele noastre au început să apară. Şi iată că în final împreună am reuşit să aducem României primul aur mondial în proba de dublu rame masculin. Iar asta ne face foarte mândri", a afirmat Cozmiuc.
Preşedinta Federaţiei Române de Canotaj, Elisabeta Lipă, s-a arătat mulţumită de performanţele reuşite de sportivi în 2022, dar a subliniat că îşi doreşte ca la startul fiecărei probe de canotaj de la Jocurile Olimpice de la Paris 2024 să fie prezentă o barcă a României.
"Premiem azi excelenţa, cei mai buni sportivi şi toţi suntem mândri că ne aflăm de atâţia ani în topul federaţiilor sportive naţionale. Am avut un an extrem de bogat, iar faptul că azi plouă înseamnă că avem viitor. Chiar dacă urmează un an extrem de greu, şi mă refer la calificările pentru Jocurile Olimpice de la Paris. Eu îmi doresc să nu mai văd după nicio competiţie niciun sportiv cu capul în jos. Trebuie să înţelegem toţi că eşecurile fac parte din viaţa noastră. Eu la Barcelona am ieşit campioană olimpică, iar următorul an nu am prins finala. Aşa că după fiecare eşec trebuie să te întorci în cantonament cu o dorinţă şi mai mare de a demonstra. Eu vă vreau pe toţi campioni, şi cât timp voi fi preşedinte de federaţie nu mă voi lăsa până nu veţi trăi toţi momentele de succes şi de glorie la Jocurile Olimpice. Pentru că un sportiv nu se simte împlinit dacă nu ajunge măcar o dată la Jocurile Olimpice, acolo unde sunt cei mai buni. De aceea vreau să ne ambiţionăm, iar la Paris România să nu lipsească de la startul niciunei probe", a spus ea.
Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR), Mihai Covaliu, şi-a arătat susţinerea faţă de canotajul românesc şi a mulţumit tuturor celor care au contribuit la performanţele realizate în acest an.
"Pentru a fi astăzi prezenţi aici (n.r. - la gala de premiere a sportivilor) este nevoie ca fiecare dintre noi să îşi facă datoria. Sportivii ştiu că pentru a reuşi să treacă primii linia de sosire au nevoie de o armată de oameni în spate care să îi ajute şi să le ofere sprijin. Vreau să le mulţumesc tuturor celor care au contribuit la realizarea performanţelor canotajului românesc în acest an. Noi, Comitetul Olimpic şi Sportiv Român, sprijinim excelenţa şi performanţa, e o datorie a noastră. Faptul că Simona Radiş şi Ancuţa Bodnar sunt nominalizate pentru titlul de 'echipajul feminin al anului 2022', iar Antonio Colamonici pentru cel de 'antrenorul anului' de către Federaţia Internaţională de Canotaj vă face cinste tuturor", a menţionat Covaliu.
Premiile din Gala Canotajului Românesc 2022 au fost acordate după cum urmează:
Sportivul anului: Simona Radiş (dublu vâsle feminin şi 8+1)
Laureaţi seniori: Mihai Chiruţă, Ciprian Tudosă, Ioan Prundeanu şi Marian Enache (patru vâsle masculin), Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan-Constantin Berariu, Florin Lehaci (patru rame masculin), Ioana Vrînceanu şi Denisa Tîlvescu (dublu rame feminin), Magdalena Rusu, Iuliana Buhuş, Ancuţa Bodnar, Denisa Tîlvescu, Mădălina Bereş, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş şi Adrian Munteanu(8+1 feminin), Ionela Cozmiuc (simplu vâsle, categorie uşoară), Marius Cozmiuc şi Sergiu Bejan (dublu rame masculin), Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş (dublu vâsle feminin).
Laureaţi juniori: Delia Mirabela Grădinaciuc, Andreea Todirică, Iulia Valentina Nedelcu, Ana Maria Mătran
Laureaţi tineret: Iulia Liliana Bălăucă, Andrada Maria Moroşanu, Alexandra Roxana Ungureanu, Andreea Patricia Cireş, Emanuela Ioana Ciotău, Cristina Florentina Drugă, Andrei Mândrilă, Claudiu Neamţu.
În anul 2022 Federaţia Română de Canotaj a cucerit 34 de medalii la competiţiile internaţionale importante: 4 la Campionatele Mondiale de seniori (4 de aur), 8 la Campionatul European de seniori (5 de aur, 3 de bronz), 5 la Campionatele Europene de juniori (3 de aur, 1 de argint, 1 de bronz), 3 la Campionatele Mondiale de tineret (1 de aur, 1 de argint, 1 de bronz), 5 la Campionatele Mondiale de juniori (1 de aur, 1 de argint, 2 de bronz), 9 la Campionatele Europenele de tineret (5 de aur şi 4 de argint).
AGERPRES (A-autor: Marius Ţone, editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Lăzăroiu)
Foto: (c) RADU TUTA / AGERPRES FOTO
Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO
Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Baschet feminin: Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe a restabilit egalitatea în finala Ligii Naționale
ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe a restabilit egalitatea în finala Ligii Naționale de baschet feminin, după ce a învins-o pe CS Municipal Târgoviște cu scorul de 65-51 (22-10, 21-5, 10-18, 12-18), vineri, în deplasare. CS Municipal Târgoviște s-a impus cu 72-58, joi, în prima partidă a finalei.
Fotbal: UTA, doar 1-1 cu Sepsi OSK, la împlinirea a 80 de ani
UTA a terminat la egalitate cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, 1-1 (1-1), pe teren propriu, în etapa a cincea a fazei play-out a Superligii de fotbal, vineri, în ziua în care clubul arădean a împlinit 80 de ani de existență. Sepsi OSK a deschis scorul prin elvețianul Dimitri Oberlin (19), dar UTA a egalat prin congolez
Handbal feminin: Victorie pentru SCM Craiova în campionat
SCM Universitatea Craiova a învins-o pe CS Minaur Baia Mare cu scorul de 29-23 (13-10), vineri, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 22-a a Ligii Naționale de handbal feminin. Valentina Blazevic a marcat 8 goluri pentru gazde, Asli Iskit Calișkan 7, iar portarul Darly Zoqbi De Paula a avut 10 intervenții.
Fotbal: Oțelul Galați - Unirea Slobozia 2-0, în play-out
Oțelul Galați a învins-o pe Unirea Slobozia cu scorul de 2-0 (1-0), vineri, pe teren propriu, într-un meci din etapa a cincea a fazei play-out a Superligii de fotbal. Oțelul s-a impus prin autogolul lui Paul Antoche (43) și reușita lui Frederic Maciel (51). Oțelul a ratat un penalty (35), prin Erik Bicfalvi, al cărui
Handbal masculin: Steaua a pierdut din nou și este tot mai aproape de retrogradare
CSA Steaua București a fost învinsă de ACS HC Buzău 2012 cu scorul de 40-36 (19-15), vineri, pe teren propriu, la Chiajna, într-un meci din etapa a 23-a a Ligii Naționale de handbal masculin. Steaua nu a mai câștigat de șase etape, în care a obținut un singur punct, fiind tot mai aproape de retrogradare. Cu HC Buzău, Stea
Rugby: Steaua a câștigat derby-ul cu SCM Timișoara în campionat
CSA Steaua București a învins-o pe campioana SCM USV Timișoara cu scorul de 29-26, vineri, în Ghencea, în derby-ul etapei a patra a Ligii Naționale de rugby. Steaua a condus cu 21-0, prin eseurile marcate de Cristi Boboc, Muharua Katjijeko și Cristian Strătilă, transformate de Alin Conache. Digo Mosese a reușit o încercare pentru bănățe
Fotbal: Clubul UTA împlinește 80 de ani de existență
Clubul de fotbal UTA Arad împlinește vineri 80 de ani de existență, pe care îi va sărbători cu prilejul meciului cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, de la ora 20:00, pe Arena ''Francisc Neuman'', în etapa a cincea a fazei play-out a Superligii. ''Dragi utiști. Vă invităm ca în minutul 19 și 45 de secunde al meciu
Baschet feminin: CSM Târgoviște a câștigat primul meci al finalei Ligii Naționale
CS Municipal Târgoviște a învins-o pe ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe cu scorul de 72-58 (19-18, 18-9, 20-16, 15-15), joi, pe teren propriu, în primul meci al finalei Ligii Naționale de baschet feminin. De la gazde s-au remarcat Leilani Lakell McIntosh, cu 17 puncte, 5 recuperări, Teodora Manea, 14 p, 7 rec, 6 pase decisi
Handbal feminin: Gloria Bistrița a învins-o pe Corona în campionat; Rapid, ținută în șah de SCM Rm. Vâlcea
CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a învins-o pe CSM Corona Brașov cu scorul de 29-23 (14-16), joi, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 22-a a Ligii Naționale de handbal feminin. Larissa Nusser, Asuka Fujita, Sonia Seraficeanu și Greta Kacsor au marcat câte 4 goluri pentru Gloria, iar portarul Renata Lais De Arruda a reuși
Hochei: ACSH Gheorgheni a câștigat pentru a doua oară Erste Liga
ACSH Gheorgheni a câștigat pentru a doua oară competiția regională de hochei pe gheață Erste Liga, după ce a învins-o pe Sport Club Miercurea Ciuc cu scorul de 3-1 (1-1, 1-0, 1-0), joi seara, pe Patinoarul ''Vakar Lajos'' din Miercurea Ciuc, în al șaselea meci al finalei. Echipa din Gheorgheni, care a obținut
Baschet masculin: CSO Voluntari a câștigat clar în campionat
CSO Voluntari a învins-o pe SCM ''U'' Craiova cu scorul de 107-73 (31-11, 17-18, 32-12, 27-32), joi, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 28-a a Ligii Naționale de baschet masculin:. Ilfovenii au avut șase jucători cu minimum 11 puncte marcate fiecare: Kodi Andrew Justice (18 puncte), Michael Anthony Caffey (1
Fotbal: Sabău (U Cluj) - Trebuie să fim mult mai motivați cu Rapid, nu avem voie să cedăm mental
Antrenorul echipei Universitatea Cluj, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat, joi, că jucătorii săi trebuie să fie mult mai motivați în meciul cu FC Rapid de sâmbătă, precizând că nu au voie să cedeze mental. 'Ne așteaptă un meci greu, Rapid arată bine în momentul de față, am văzut în a doua repriză cu CFR. Este o ech
Polo: Echipa națională masculină a României a obținut calificarea la Campionatul Mondial
Echipa națională masculină de polo pe apă a României a obținut calificarea la Campionatul Mondial care va avea loc la Singapore în perioada 11-24 iulie 2025, informează Federația Română de Polo pe un site de socializare. Aceasta este a doua participare consecutivă la un Campionat Mondial, după o perioadă de 11 ani de absență.
Handbal masculin: CS Dinamo, aproape de titlul cu numărul 21
CS Dinamo București a făcut un nou pas către titlul cu numărul 21 de campioană națională, după ce a învins-o pe CSM Vaslui cu scorul de 35-27 (18-14), joi, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a 23-a a Ligii Naționale de handbal masculin. Cei mai buni marcatori ai campionilor au fost Branko Vujovic 9 goluri, Miklos Rosta 7, D
Fotbal: Cluburile din Superligă au avut venituri în creștere în 2024, totalul ridicându-se la 114 milioane de euro
Cluburile din Superligă au avut venituri în creștere în anul fiscal 2024, totalul ridicându-se la 570 milioane de lei, aproximativ 114 milioane de euro, se menționează într-un raport financiar publicat, joi, de Federația Română de Fotbal pe site-ul său oficial. Grupările care activează în sezonul 2024-2025 &