Fotbal: FCSB - Viking Stavanger 1-2, în play-off-ul Europa Conference League

FCSB a fost învinsă cu scorul de 2-1 (2-1) de echipa norvegiană Viking Stavanger, joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în prima manşă a play-off-ului Europa Conference League la fotbal.
FCSB a deschis scorul foarte rapid, în minutul 3, prin Florinel Coman, care a trimis în plasă mingea revenită din transversală după lovitura de cap a lui David Miculescu. Viking a punctat de două ori după ezitări ale defensivei gazdelor, în minutul 5, prin Kevin Aleksander Kabran, şi în minutul 35, prin Sondre Flem Bjoershol.
FCSB a reuşit să creeze de multe ori pericol în faţa unui adversar foarte pragmatic, care s-a apărat aglomerat. Echipa bucureşteană nu a avut şansă şi a acuzat lipsa unui lider, iar Octavian Popescu a prins o zi foarte slabă.
Vicecampioana României a început foarte bine, cu un gol în minutul 3: Pantea a centrat bine de pe dreapta, Miculescu a trimis cu capul în transversală, iar mingea a ajuns la Coman, care l-a învins pe portarul Gunnarsson.
Viking a egalat aproape imediat, în minutul 5, prin Kabran, cu o execuţie surprinzătoare de la marginea careului, pe fondul nesiguranţei din apărarea lui FCSB.
Coman a şutat peste poartă (7). Edjouma a trimis cu capul în transversală (14). Gunnarsson a fost atent la şuturile lui Coman (16) şi Olaru (26).
Când FCSB părea să controleze meciul, jucătorii lui Nicolae Dică s-au poziţionat greşit la o lovitură liberă a oaspeţilor, iar fundaşul Bjoershol a profitat şi a adus-o pe Viking în avantaj (35).
Trei minute mai târziu, goalkeeperul lui Viking a salvat la lovitura de cap a lui Edjouma, iar Miculescu nu a reuşit să împingă în poartă.
În repriza a doua, FCSB a atacat susţinut, iar Viking s-a apărat cu toată echipa şi a tras de timp într-o manieră exasperantă.
Octavian Popescu a şutat în plasa laterală (58). Dawa a trimis imprecis la o minge întoarsă de Edjouma (63). Edjouma i-a luat faţa goalkeeperului advers, dar nu a nimerit spaţiul porţii (66). Gunnarsson a intervenit spectaculos la o minge deviată de un fundaş al oaspeţilor (71), apoi a fost atent la loviturile de cap ale lui Cordea (78) şi Raţă (81).
Fundaşul Vevatne a salvat-o pe Viking la ultima fază a partidei.
Formaţia norvegiană a fost destul de periculoasă prin Tripic (77).
Meciul s-a disputat în prezenţa a circa 30.000 de fani.
Returul va avea loc pe 25 august în Norvegia.
FCSB - Viking Stavanger 1-2 (1-2)
Au marcat: Florinel Coman (3), respectiv Kevin Aleksander Kabran (5), Sondre Flem Bjoershol (35)
Bucureşti, Arena Naţională
Europa Conference League - play-off (manşa întâi)
Au evoluat echipele:
FCSB: 32. Ştefan Târnovanu - 28. Alexandru Pantea (2. Valentin Creţu, 54), 5. Joyskim Dawa, 16. Joonas Tamm, 33. Risto Radunovic - 18. Malcom Edjouma, 27. Darius Olaru - 98. Andrei Cordea (9. Ianis Stoica, 86), 10. Octavian Popescu (24. Vadim Raţă, 74), 7. Florinel Coman (căpitan) - 11. David Miculescu (90. Bogdan Rusu, 54). Antrenor: Nicolae Dică.
Rezerve neutilizate: 99. Andrei Vlad - 6. Denis Haruţ, 14. Matei Tanasă, 20. Marco Dulca, 22. Radu Boboc, 26. Răzvan Oaidă, 30. Alexandru Musi, 80. Eduard Radaslavescu.
Viking: 30. Patrik Gunnarsson - 18. Sondre Flem Bjoershol (23. Rolf-Daniel Vikstol), 4. David Brekalo, 3. Viljar Vevatne, 20. Shayne Pattynama - 27. Samuel Fridjonsson (21. Harald Tangen, 83), 8. Markus Solbakken, 16. Kristoffer Lokberg (7. Fredrik Torsteinboe, 65) - 9. Kevin Aleksander Kabran, 22. Daniel Karlsbakk (9. Niklas Sandberg, 46), 10. Zlatko Tripic (căpitan; 24. Mai Traore, 83). Antrenor: Bjarte Lunde Aarsheim.
Rezerve neutilizate: 1. Arild Oestboe, 13. Magnus Rugland Ree - 11. Yann-Erik de Lanlay, 19. Sondre Auklend, 26. Simen Kvia-Egeskog, 34. Kristoffer Forgaard Paulsen, 35. Edwin Austboe.
Arbitru: Ghiorghi Kruaşvili; arbitri asistenţi: Levan Varamişvili, Zaza Pipia; al patrulea oficial: Davit Haritonaşvili (toţi din Georgia)
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Alexandru Cojocaru)
***Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO
Citiţi şi:
Fotbal: NK Maribor - CFR Cluj 0-0, în play-off-ul Europa Conference League
Fotbal: Universitatea Craiova - Hapoel Beer-Sheva 1-1, în play-off-ul Europa Conference League
Fotbal: Dică (FCSB) - Sunt ghinionist, Viking a intrat de două ori în careu şi ne-a dat două goluri
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Fotbal: Daniel Isăilă - Modul în care România a dominat Elveția în preliminarii ne dă încredere la turneul final U21
Daniel Isăilă, fost antrenor al echipei naționale de tineret, a declarat, pentru AGERPRES, că modul în care echipa U21 a României a dominat Elveția în preliminarii oferă încredere și speranță în ceea ce privește participarea la Campionatul European U21 din Slovacia (11-28 iunie). 'Avem o misiune dificilă la ac
Atletism: Liliana Gheorghieva a câștigat Memorialul 'Maria Cioncan' la Internaționalele României
Sportiva bulgară Liliana Gheorghieva a câștigat proba de 1.500 metri, Memorialul ''Maria Cioncan'', sâmbătă, în cadrul ediției a 70-a a Campionatelor Internaționale de atletism ale României ''Iolanda Balaș-Soter'', pe Stadionul ''Nicolae Mărășescu'' din Craiova. Atleții de
Fotbal: Horațiu Moldovan - Cred că am fost un pic ghinioniști la meciul cu Austria
Portarul echipei naționale de fotbal a României, Horațiu Moldovan, a afirmat la finalul meciului cu Austria, pierdut cu 1-2, în preliminariile Cupei Mondiale din 2026, că ghinionul a avut un rol destul de important în această înfrângere. 'Ne pare rău pentru această înfrângere, chiar a fost la limit
Fotbal: Mircea Lucescu - Austria a meritat victoria, a fost echipa mai puternică
Selecționerul primei reprezentative de fotbal a României, Mircea Lucescu, a declarat, sâmbătă seara, după înfrângerea cu 1-2 suferită în deplasare cu Austria, în preliminariile Cupei Mondiale din 2026, că adversara a meritat victoria pentru că a fost echipa mai puternică. 'Austria a meritat victoria, s-a
Fotbal: Vlad Chiricheș - E clar că trebuie să câștigăm toate meciurile pentru a avea o șansă la primul loc
Internaționalul Vlad Chiricheș a afirmat, după înfrângerea suferită în Austria cu scorul de 1-2, în preliminariile Cupei Mondiale de fotbal din 2026, că pentru a mai spera la primul loc în grupa de calificare 'tricolorii' trebuie să câștige toate meciurile care au mai rămas de disputat. 'Speram s
VIDEO/Cristina Neagu, înaintea meciului de retragere: Îmi doresc să ne bucurăm împreună de handbal, va fi o sărbătoare
Handbalista Cristina Neagu a declarat, sâmbătă seara, la o cină de gală organizată la un restaurant din București, că își dorește să se bucure împreună cu invitații și fanii săi la meciul de retragere, care va avea loc, duminică, la Sala Polivalentă. 'Mulțumesc tuturor celor care s-au ocupat de organizarea galei în
VIDEO/CSA Steaua și-a inaugurat magazinul oficial cu ocazia împlinirii a 78 de ani de la înființarea clubului
Clubul Sportiv al Armatei Steaua a inaugurat, sâmbătă, magazinului oficial în incinta Stadionului Steaua cu ocazia împlinirii a 78 de ani de la înființarea clubului, la eveniment participând foști mari campioni, oficiali și câteva zeci de suporteri. Câștigători ai Cupei Campionilor Europeni la fotbal,
Box: Flavius Biea și-a anunțat retragerea din ring
Pugilistul român Flavius Biea și-a anunțat retragerea din boxul profesionist după ce a pierdut, prin KO tehnic în prima repriză, meciul cu britanicul Josh Kelly, vineri seara, într-o gală profesionistă desfășurată la Newcastle. ''Cu lacrimi în ochi, pun punct unei etape din viața mea. Din păcate, astăzi (vineri,
Fotbal: Andrei Prepeliță, noul antrenor al Unirii Slobozia
Fostul internațional Andrei Prepeliță a fost numit în funcția de antrenor al echipei de fotbal Unirea Slobozia, a anunțat, sâmbătă, clubul ialomițean pe pagina sa de Facebook.
Fotbal: Emil Săndoi - România nu trebuie să piardă cu Italia în debutul turneului final U21
Emil Săndoi, selecționerul naționalei de tineret la precedenta participare la un turneu final de Campionat European, a declarat, pentru AGERPRES, că România nu trebuie să piardă cu Italia în prima sa partidă de la EURO U21 din Slovacia pentru a avea șanse să depășească faza grupelor. 'Poate a fost puțin ghinion la tragerea la s
Volei feminin: România, învinsă acasă de Ungaria, în Golden League
Naționala feminină de volei a României a fost învinsă de echipa Ungariei, cu scorul de 3-2 (21-25, 23-25, 25-21, 25-21, 20-18), vineri, la Blaj, într-un meci din Golden League. Tricolorele s-au înclinat după două ore și 22 de minute, după ce a câștigat primele sale două meciuri, săptămâna trecută, în S
Volei masculin: România a debutat cu dreptul în Golden League
Naționala masculină de volei a României a învins echipa Muntenegrului cu scorul de 3-0 (25-19, 25-16, 25-19), vineri seara, la Mioveni, în meciul său de debut în acest sezon al Golden League. Tricolorii au obținut victoria după o oră și 21 de minute. Cristian-Daniel Chițigoi, cu 16 puncte, a fost cel mai bun jucător al ec
Fotbal: Lucescu - Ne propunem să riscăm cu Austria atât cât e nevoie, să fiți convinși că am analizat foarte bine
Selecționerul echipei naționale de fotbal a României, Mircea Lucescu, a declarat, vineri seara, într-o conferință de presă susținută la Viena, că în meciul din deplasare cu Austria, din preliminariile CM 2026, își propune să riște atât cât e nevoie, subliniind că a analizat foarte bine adversarul. 'Austria este o echipă
Fotbal: Andrei Burcă - Cu Austria intrăm pe teren încrezători că putem să ne impunem jocul și să câștigăm
Fundașul echipei naționale de fotbal a României Andrei Burcă a afirmat, vineri, într-o conferință de presă susținută la Viena, că 'tricolorii' sunt încrezători că își pot impune jocul în partida cu Austria din deplasare, din preliminariile Cupei Mondiale, și că vor câștiga cele trei puncte care îi vor menține în lupta p
Fotbal: Andrei Ciobanu a semnat un contract pe doi ani cu Oțelul Galați
Mijlocașul Andrei Ciobanu, ultima oară legitimat la Farul Constanța, a semnat, vineri, un contract valabil pentru următorii doi ani cu echipa de fotbal Oțelul Galați, din postura de jucător liber. 'Mijlocașul central Andrei Virgil Ciobanu, campion al României cu Viitorul Constanța și component al mai multor selecționate tricolore, a semnat un contrac