Hochei: Federaţia cere Biroului Federal sancţionarea jucătorilor care au stat 'drepţi' în faţa galeriei Ungariei la CM
Preşedintele Federaţiei Române de Hochei pe Gheaţă, Alexandru Hălăucă, a declarat, luni, pentru AGERPRES, că va convoca de urgenţă Biroul Federal al FRHG în care vor fi analizate filmările în care componenţii echipei naţionale a României "stau drepţi" în faţa galeriei Ungariei la meciul direct de la Campionatul Mondial, Divizia I, Grupa A.
Oficialul FRH a precizat că a văzut fotografii cu jucătorii români care stăteau în faţa galeriei maghiare la intonarea imnului şi că în tribuna suporterilor unguri s-a aflat şi ministrul Mediului, Tanczos Barna, fost preşedinte al Federaţiei Române de Hochei pe Gheaţă.
"Sunt nişte poze care circulă, în care se vede că Barna Tanczos era într-adevăr în galeria maghiarilor. Eu nu am fost acolo, dar au fost colegii. Vom face de urgenţă un Birou Federal, joi probabil, şi o să analizăm toate filmările, fotografiile. Vom cere şi un punct de vedere ministrului Sportului şi să vedem conform legii ce măsuri se pot lua, pentru că nu a fost doar atât. La început, galeria maghiară a început să cânte imnul, iar o foarte mare parte din jucătorilor noştri au stat drepţi în faţa galeriei maghiare. Nu ştiu să vă spun dacă au cântat împreună cu ei, pentru că nu am fost acolo, dar am fotografiile şi se vede foarte clar că stăteau în faţa galeriei care cântă imnul. Acum vom vedea care este punctul de vedere al celor care au fost acolo", a declarat Hălăucă pentru AGERPRES.
Întrebat ce sancţiuni riscă jucătorii români dacă se dovedeşte că au cântat alături de galeria maghiară, Hălăucă a spus că regulamentul prevede pedepse în ceea ce priveşte însemnele naţionale ale României: "Noi avem în regulament sancţiuni privind tricolorul şi însemnele României, pentru asta avem sancţiuni. Acum nu pot să vă spun în momentul ăsta ce riscă jucătorii. În plus dacă facem un Birou Federal va fi o decizie a membrilor Biroului Federal".
Alexandru Hălăucă a precizat că va cere şi un punct de vedere al ministrului Sportului, Eduard Novak, numit, ca şi Tanczos Barna, în din partea UDMR, considerând că ministrul Mediului ar fi trebuit să reprezinte România.
"Vom cere şi un punct de vedere al ministrului pentru că până în momentul de faţă nu a făcut nici un fel de declaraţie. Tanczos Barna am văzut că a făcut o declaraţie, că a venit să susţină jucătorii din Braşov, Miercurea Ciuc şi Gheorgheni, dar lotul naţional este compus din jucători ai României şi sunt din toată ţara. Adică sunt şi din Galaţi, din Bucureşti, nu numai din cele trei oraşe pe care le-a enumerat dânsul şi ar trebui să susţină echipa României fiind şi demnitar, membru al Guvernului României. Pentru că reprezintă România", a completat preşedintele FRHG.
Referitor la evoluţia echipei naţionale la CM, Hălăucă s-a declarat dezamăgit, aşteptând mai mult de la jucători la toate cele patru partide pierdute.
"Din punctul meu de vedere evoluţia jucătorilor a fost nesatisfăcătoare. Mă aşteptam la mult mai mult de la absolut toate meciurile. Mă aşteptam la mult din partea echipei naţionale, vom analiza jocul jocurile din punct de vedere al antrenorilor, să vedem raportul antrenorilor, şi apoi vom discuta în colegiu cu toţi cei care sunt în măsură. Vom urmări încă o dată meciurile şi vom lua fiecare jucător în parte", a mai spus Hălăucă.
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a criticat într-un mesaj pe Facebook decizia colegului său de guvern, Tanczos Barna, de a asista la partida Ungaria - România din mijlocul galeriei maghiare.
"Ca timişorean, înţeleg perfect ce înseamnă să trăieşti într-o comunitate multiculturală şi multietnică, în care toată lumea este respectată. Nu pot însă să înţeleg şi să tolerez gestul infam al hocheiştilor din naţionala României care au cântat aşa-zisul imn al Ţinutului Secuiesc. Este un afront şi o lipsă neruşinată de respect faţă de România, faţă de români şi faţă de tricolor. Şi sper ca lucrurile să nu rămână nepedepsite. Cer Federaţiei Române de Hochei, Ministerului Sportului şi tuturor celorlalţi factori responsabili să ia măsuri urgente pentru a aplica cele mai dure sancţiuni după acest gest incalificabil. Cine nu respectă România nu are ce căuta în roşu, galben şi albastru! Pentru noi aceste culori înseamnă totul! PS: Respect celor trei jucători ROMÂNI care s-au dat la o parte şi nu au participat la această mascaradă!", a scris Grindeanu.
Fost preşedinte al Federaţiei Române de Hochei pe Gheaţă, Tanczos Barna, care ocupă în acest moment postul de ministru al Mediului, a recunoscut că a asistat la meciul de la Ljubljana pentru a susţine jucătorii din Transilvania.
"Da! Am fost la Campionatul Mondial de hochei la Ljubljana ca să susţin jucătorii din Miercurea Ciuc, Gheorgheni şi Braşov, care au făcut tot posibilul ca să ţină naţionala României în Divizia I, Grupa A. Am participat alături de sute de suporteri din Harghita, Covasna şi Braşov care ar fi vrut să asiste la o performanţă istorică. Din păcate nu a fost să fie. Pe mulţi dintre jucători îi cunosc personal, îmi sunt prieteni. Ştiu că şi-au dorit un singur lucru: ca România să rămână în această grupă valorică. În legătură cu informaţiile care au apărut în presă, conform cărora am vizionat meciul din tribuna maghiară, trebuie să vă spun că inclusiv suporterii români au stat în această parte a patinoarului. La un moment dat, la câţiva metri de mine stătea o familie, ai cărei membri erau îmbrăcaţi în tricoul echipei naţionale. Şi, for the record, am purtat tricoul de campioană a României a echipei mele de suflet, Sport Club Miercurea Ciuc", a menţionat Tanczos Barna pe pagina sa de Facebook.
Naţionala României a fost învinsă de echipa Ungariei, cu scorul de 4-2 (2-0, 1-2, 1-0), duminică, la Ljubljana, în ultimul său meci de la Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă, Divizia I, Grupa A.
România a pierdut toate cele patru meciuri, 1-9 cu Slovenia, 1-4 cu Coreea de Sud, 4-5 cu Lituania şi 2-4 cu Ungaria, retrogradând în Grupa B, al treilea eşalon valoric al Campionatului Mondial.
Slovenia a încheiat pe primul loc, promovînd astfel în eşalonul de elită al hocheiului mondial. Ungaria a ocupat locul secund, fiind urmată de Lituania, Coreea de Sud, în timp ce România s-a clasat ultima, fără vreun punct. AGERPRES (A, AS-autor: Adrian Ţone, editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Fotbal: FC Voluntari a învins-o pe Sepsi OSK (2-0) în Liga a II-a
FC Voluntari a învins-o pe ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe cu scorul de 2-0 (2-0), marți seara, pe Stadionul ''Anghel Iordănescu'', într-un meci din etapa a 9-a a play-off-ului Ligii a II-a de fotbal. Ilfovenii s-au impus prin golurile marcate de Mihai Roman II (22) și Lovro Cvek (27).
Baschet masculin: CS Dinamo a câștigat dramatic la Oradea, în semifinalele campionatului
CS Dinamo București a învins-o dramatic pe CSM CSU Raiffeisen Oradea, cu scorul de 81-80 (24-22, 25-23, 14-21, 18-14), marți seara, în Oradea Arena, în al doilea meci al semifinalei Ligii Naționale de baschet masculin. Cu aproape două minute înainte de final, Dinamo avea 81-76, dar a reușit să reziste până la fina
VIDEO Fotbal: Coelho (U Craiova) - Merităm să fim aici, trebuie să mai facem un pas pentru a câștiga Cupa
Antrenorul echipei de fotbal Universitatea Craiova, Filipe Coelho, a declarat, marți, într-o conferință de presă, că formația sa merită să joace finala Cupei României și că acum, după un drum dificil, trebuie să mai facă doar un pas pentru a câștiga trofeul.
VIDEO Fotbal: Chipciu (U Cluj), înaintea finalei Cupei - Ar putea fi cel mai important an din istoria clubului
Căpitanul echipei Universitatea Cluj, Alexandru Chipciu, a declarat, marți, într-o conferință de presă susținută înaintea disputării finalei Cupei României la fotbal cu Universitatea Craiova, că anul acesta ar putea fi cel mai important an din istoria clubului, ținând cont că există șanse și la câștigarea campionatului.
Handbal feminin: CSM Slatina solicită susținerea publicului la meciul ce poate aduce calificarea în European League
Antrenorii echipei feminine de handbal CSM Slatina, Andrei Popescu și Raul Fotonea, au afirmat că este nevoie de susținerea publicului și a suporterilor pentru următorul meci, ce se va juca pe teren propriu, având ca adversară SCM Râmnicu Vâlcea, deoarece o victorie ar califica echipa slătineană, în prezent aflată pe locul al cincilea în
#AnulNadia 'Drumul perfecțiunii', omagiu adus Nadiei Comăneci în orașul natal, Onești
Orașul Onești marchează, în perioada 29-31 mai, împlinirea a 50 de ani de la momentul istoric de la Montreal 1976, când Nadia Comăneci a obținut primul 10 perfect din istoria gimnasticii, printr-o serie de evenimente, printre care și 'Drumul Perfecțiunii', traseul simbolic al marii campioane de acasă până la sala de antrenament.
Baschet masculin: CSO Voluntari și CS Rapid, victorioase în meciurile pentru locurile 5-8
CSO Voluntari și CS Rapid București au obținut victorii, luni seara, în meciurile pentru pozițiile 5-8 în Liga Națională de baschet masculin. CSO Voluntari a dispus de CSU Sibiu cu scorul de 102-85, în Sala ''Gabriela Szabo'', condusă de Lee Edward Skinner, cu 17 puncte, 3 recuperări, Giordan Lee Watson, cu 14
Volei masculin: Arcada Galați, în avantaj în finala Diviziei A1
CSM Arcada Galați a învins-o pe CS Dinamo București cu scorul de 3-2 (25-22, 25-23, 22-25, 23-25, 15-10), luni seara, pe teren propriu, în al treilea al finalei Diviziei A1 la volei masculin, astfel că a trecut în avantaj. Arcada s-a impus după un meci foarte disputat, care a durat două ore și 42 de minute. Mar
VIDEO Fotbal: FCSB, ținută în șah de Unirea Slobozia (0-0), în play-out-ul Superligii
FCSB a fost ținută în șah de Unirea Slobozia, 0-0, luni seara, pe Stadionul Steaua, într-o partidă din etapa a opta a fazei play-out a Superligii de fotbal. FCSB a avut o ocazie bună de gol în prima repriză, prin Octavian Popescu, al cărui șut a fost deviat de Florinel Ibrian, dar portarul Robert Popa a avut un reflex salvato
Auto: Cristian Tauru a câștigat etapa de drift de la Ploiești
Pilotul bucureștean în vârstă de doar 17 ani Cristian Tauru a câștigat prima etapă din Campionatul Național de Drift, organizată în centrul municipiului Ploiești, în fața a mii de spectatori, se arată într-un comunicat al organizatorilor, remis, luni, AGEPRES. Acesta a fost cel mai bun dintre cei peste 50 de piloți veniți di
Tenis de masă: Bernadette Szocs - Să câștigăm o medalie la Mondiale este un vis devenit realitate
Jucătoarea de tenis de masă Bernadette Szocs a declarat, pe Aeroportul Henri Coandă, că obținerea medaliei de bronz la Campionatele Mondiale pe echipe de la Londra în proba pe echipe este un vis devenit realitate 'Sunt 26 de ani de la ultima medalie, să câștigăm acum această medalie este un vis devenit realitate. Am făcut din nou istorie. Sunt
Tenis de masă: Elizabeta Samara, după bronzul de la Mondiale - De 2 ani nu am mai primit nici măcar o premiere
Jucătoarea de tenis de masă Elizabeta Samara, componentă a echipei României care a câștigat prima medalie la Campionatelor Mondiale după 26 de ani, a declarat, pe Aeroportul Henri Coandă, la întoarcerea în țară, că există există restanțe mari în ceea ce privește premierile de la Agenția Națională pentru Sport pentru medaliile cucerite la competi
#CentenarFRTM Federația Română de Tenis de Masă împlinește 100 de ani (documentar)
Tenisul de masă românesc sărbătorește un secol de existență prin medalia de bronz obținută de echipa feminină a României la Campionatele Mondiale de la Londra, desfășurate săptămâna trecută. Foto: Stephen CHUNG / EPA În această sută de ani de teni
Baschet masculin: CSM CSU Raiffeisen Oradea a câștigat primul meci al semifinalei Ligii Naționale cu Dinamo
CSM CSU Raiffeisen Oradea a învins-o pe CS Dinamo București cu scorul de 93-89 (18-21, 25-22, 19-19, 31-27), duminică seara, în Oradea Arena, în primul meci al semifinalei Ligii Naționale de baschet masculin. Thomas Bropleh a fost cel mai bun om al vicecampioanei, cu 26 de puncte și 4 recuperări. De la Dinamo s
Volei masculin: Steaua și SCM Zalău, la egalitate în finala mică a Diviziei A1
CSA Steaua București este la egalitate cu SCM Zalău, 2-2, la general, în finala mică a Diviziei A1 la volei masculin, după ce s-a impus cu 3-2 (25-21, 25-23, 23-25, 23-25, 17-15), duminică, în Sala ''Mihai Viteazul'' din Capitală. Rareș Bălean (28 de puncte), Alexandru Rață (22), Svetoslav Ivanov (19) și Krasimir Gh












