logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Fotbal - EURO 2020: Austria, prima victorie la un EURO, 3-1 cu Macedonia de Nord, la Bucureşti

Imagine din galeria Agerpres

Naţionala de fotbal a Austriei a reuşit prima sa victorie la un turneu final de Campionat European, 3-1 (1-1) cu Macedonia de Nord, duminică seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, la cel dintâi meci organizat de România la EURO 2020.

Austria s-a impus prin golurile înscrise de Stefan Lainer (18), Michael Gregoritsch (78) şi Marko Arnautovic (89), dar inspiraţia selecţionerul Franco Foda a făcut diferenţa, prin introducerea ultimilor doi marcatori. Golul de onoare al macedonenilor a fost reuşit de ''veteranul'' Goran Pandev (28).

Începutul de meci a fost confuz, dar la prima ocazie clară de gol s-a deschis scorul - Sabitzer a trimis o diagonală splendidă şi Lainer a reluat acrobatic din voleu la colţul lung (18): 1-0.

 

Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO


Austria, fosta adversară a României din Liga Naţiunilor, a avut o şansă mare să se desprindă pe tabelă, dar Kalajdzic a reluat modest la centrarea aceluiaşi Sabitzer şi Dimitrievski a respins.

Doar zece minute a condus Austria, Macedonia de Nord reuşind egalarea după o serie de erori în defensiva echipei antrenate de Franco Foda: mai întâi Hinteregger a degajat în Sabitzer, mingea a ajuns în careu, portarul Bachmann a ieşit la intercepţie, dar a scăpat balonul după ce s-a ciocnit cu Alaba şi Trajkovski, iar ''veteranul'' Pandev a avut de îndeplinit o misiune simplă, trimiţând în plasă (28), 1-1.

Potrivit UEFA, Pandev, la 37 de ani, este al doilea cel mai vârstnic marcator din istoria EURO, fiind devansat de austriacul Ivica Vastic, care a marcat din penalty în 2008, contra Poloniei, la vârsta de 38 de ani şi 257 de zile.

Austria a avut în continuare posesia, dar nu a reuşit să îşi creeze ocazii clare de gol până la pauză.

În partea secund meciul s-a asprit un pic, dar a crescut şi numărul erorilor tehnice comise de jucătorii celor două echipe.

Macedonia de Nord, echipă învinsă de România cu 3-2 pe Arena Naţională în martie, în preliminariile Cupei Mondiale din 2022, a avut o oportunitate notabilă în min. 63, când Nikolov, fostul jucător al echipei FC Viitorul, a fost blocat de portar.

Un minut mai târziu, austriecii au trecut pe lângă gol, portarul Dimitrievski respingând salvator mingea trimisă de Gregoritsch (64).

Austria a continuat să atace poziţional, iar Macedonia de Nord a acţionat pe contre, însă de fiecare dată a lipsit ultima pasă.

Mutarea făcută de Foda, cu introducerea lui Michael Gregoritsch, a dat roade, atacantul Augsburg marcând al doilea gol al Austriei (78), devansându-l pe portarul Dimitrievski la centrarea perfectă a lui Alaba: 2-1.

Potrivit UEFA acesta a fost golul cu numărul 700 la turneele finale ale EURO.

Marko Arnautovic a tranşat soarta meciului în min. 89, după o pasă genială a lui Laimer şi o ieşire nefericită a portarului. O nouă mutare reuşită a lui Foda.

Austria, la al treilea său turneu final la EURO, a reuşit prima sa victorie, după două egaluri şi patru eşecuri. Ultimul succes austriac la un turneu final data din 1990, de la Cupa Mondială, 2-1 cu SUA.

Austria a câştigat meritat, fiind echipa care a a dominat mai mult şi a fost mai incisivă.

Macedonia de Nord, la debutul său la un turneu final, nu a mai reuşit evoluţiile cu care a impresionat în meciurile cu România şi, mai ales, cu Germania, pe care a învins-o în martie în deplasare cu 2-1, în preliminariile CM 2022.

Celălalt meci din Grupa C va avea loc duminică, de la ora 22:00, la Amsterdam, între Olanda şi Ucraina.

În etapa a doua, pe 17 iunie, Macedonia de Nord înfruntă Ucraina la Bucureşti, iar Olanda primeşte vizita Austriei (la Amsterdam).

Austria - Macedonia de Nord 3-1 (1-1)
Au marcat: Stefan Lainer (18), Michael Gregoritsch (78), Marko Arnautovic (89), respectiv Goran Pandev (28).
Bucureşti, Arena Naţională
EURO 2020 - Grupa C

Au evoluat echipele:
Austria: 13. Daniel Bachmann - 3. Aleksandar Dragovic (15. Philipp Lienhart, 46), 8. David Alaba (căpitan), 4. Martin Hinteregger - 21. Stefan Lainer, 19. Christoph Baumgartner (11. Michael Gregoritsch, 58), 24. Konrad Laimer (14. Julian Baumgartlinger, 90+3), 23. Xaver Schlager (16. Christopher Trimmel, 90+4), 2. Andreas Ulmer - 9. Marcel Sabitzer - 25. Sasa Kalajdzic (7. Marko Arnautovic, 59). Selecţioner: Franco Foda.
Rezerve neutilizate: 1. Alexander Schlager, 12. Pavao Pervan - 6. Stefan Ilsanker, 10. Florian Grillitsch, 17. Louis Schaub, 18. Alessandro Schopf, 22. Valentino Lazaro.
Macedonia de Nord: 1. Stole Dimitrievski - 16. Boban Nikolov (2. Egzon Bejtulai, 64), 13. Stefan Ristovski, 14. Darko Velkoski, 6. Visar Musliu (26. Milan Ristovski, 86), 8. Ezgjan Alioski - 17. Enis Bardhi (7. Ivan Trickovski, 82), 5. Arijan Ademi, 21. Eljif Elmas - 10. Goran Pandev (căpitan), 9. Aleksandar Trajkovski (15. Tihomir Kostadinov, 63). Selecţioner: Igor Angelovski.
Rezerve neutilizate: 12. Risto Jankov, 22. Damjan Siskovski - 4. Kire Ristevski, 11. Ferhan Hasani, 19. Krste Velkoski, 20. Stefan Spirovski, 24. Daniel Avramovski, 25. Darko Curlinov, .

Arbitru: Andreas Ekberg; arbitri asistenţi: Mehmet Culum, Stefan Hallberg; al patrulea oficial: Serghei Karasev (Rusia); arbitru de rezervă: Igor Demeşko (Rusia)
Arbitru video: Bastian Dankert (Germania); arbitri asistenţi video: Chris Kavanagh (Anglia), Benjamin Pages, Jerome Brisard (ambii din Franţa)
Delegat UEFA: Rotem Kamer (Israel), observator UEFA pentru arbitri: David Fernandez Borbalan (Spania)
Cartonaşe galbene: Trajkovski (42), Alioski (52), Lainer (85).
AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

 

* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO

Afisari: 100

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Intern 27-06-2026 02:08

Gimnastică ritmică: Amalia Lică, pe 10 la individual compus în Cupa Mondială de la Cluj-Napoca, la jumătatea calificărilor

Sportiva română Amalia Lică se află pe locul 10, iar Andreea Verdeș pe 12, la jumătatea concursului de calificare la individual compus, vineri, la Cupa Mondială Challenge de gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca. Lică totalizează 53,950 puncte, după ce a primit a doua notă la panglică (27,500) și a șaptea la măciuci (26,450). Verdeș are 5

Sport Intern 27-06-2026 01:24

Tenis: Cezar Crețu, învins în semifinalele turneului challenger Intaro Open de la Târgu Mureș

Tenismanul român Cezar Crețu a fost învins de indianul Sumit Nagal, cu 6-3, 4-6, 6-1, vineri, în semifinalele turneului challenger Intaro Open, de la Târgu Mureș, dotat cu premii totale de 97.640 de euro. Crețu (25 ani, 287 ATP), intrat pe tablou ca ''alternate'', s-a înclinat după mai bine de două

Sport Intern 26-06-2026 18:35

Fotbal: Cristian Munteanu - Oțelul Galați cu stadionul plin va fi greu de învins

Președintele clubului Oțelul Galați, Cristian Munteanu, a declarat, vineri, că gruparea sa va fi greu de învins în sezonul următor atunci când va juca acasă cu stadionul plin. 'Urmează un sezon greu pentru noi, de fapt pentru toate echipele, nu numai pentru noi. Spre surprinderea mea jucăm acasă cu CFR Cluj , Dinamo, Crai

Sport Intern 26-06-2026 17:27

Fotbal: Ciprian Deac (CFR Cluj) - Primul obiectiv e să ajungem în grupele Conference League

Fostul fotbalist Ciprian Deac, instalat în funcția de vicepreședinte al clubului CFR Cluj după retragerea din activitate, a declarat, vineri, că primul obiectiv al echipei în noul sezon este calificarea în grupele Conference League. 'Sper ca echipa când începe campionatul să fie într-un ritm foarte bun.

Sport Intern 26-06-2026 17:01

Fotbal: Sorin Cârțu (Universitatea Craiova) - Vom fi mai puternici decât în sezonul trecut

Președintele onorific al campioanei Universitatea Craiova, Sorin Cârțu, a declarat, vineri, după tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027, că formația sa va fi mult mai puternică decât în sezonul precedent. 'Am fost și anul trecut la tragerea la sorți și Universitatea a jucat în prima e

Sport Intern 26-06-2026 15:49

Fotbal: Universitatea Craiova - UTA, în prima etapă a Superligii, sezonul 2026-2027

Universitatea Craiova, campioana en titre, va juca în prima etapă a sezonului 2026-2027 al Superligii de fotbal contra echipei UTA Arad, în Bănie, în weekendul 18-19 iulie, potrivit tragerii la sorți efectuate, vineri, la Hotelul Marriott din Capitală. Universitatea a întâlnit-o pe UTA și în prima etapă a ed

Sport Intern 26-06-2026 14:07

Handbal feminin: Aurelia Brădeanu (CSM București) - Calificarea din grupă se va decide prin constanță și concentrare

Team managerul echipei CSM București, Aurelia Brădeanu, a afirmat, vineri, după tragerea la sorți a grupelor Ligii Campionilor la handbal feminin, că este încrezătoare în potențialul formației pregătite de Bojana Popovic și că depășirea acestei faze a competiției europene va fi decisă de constanță și concentrare. 'Ne așteaptă o

Sport Intern 25-06-2026 22:30

Fotbal: Petrolul Ploiești a achiziționat un fundaș elvețian

Fundașul central elvețian Breston Malula, care are și cetățenie congoleză, a semnat un contract cu echipa de fotbal Petrolul Ploiești, valabil pentru următoarele două sezoane, a anunțat, joi seara, clubul prahovean pe site-ul său oficial. Născut la Berna, Breston Malula Sumbula a evoluat, până acum, doar în Elveția, acolo unde s-a

Sport Intern 25-06-2026 22:26

Tenis: Cezar Crețu s-a calificat în semifinalele turneului challenger Intaro Open de la Târgu Mureș

Tenismanul român Cezar Crețu s-a calificat, joi, în semifinalele turneului challenger Intaro Open, de la Târgu Mureș, dotat cu premii totale de 97.640 de euro, după ce l-a învins juniorul german Niels McDonald, cu 6-3, 6-4. Crețu (25 ani, 287 ATP), intrat pe tablou ca ''alternate'', a obținut victoria du

Sport Intern 25-06-2026 22:21

Fotbal: FC Argeș, victorioasă în primul test desfășurat în stagiul din Slovenia

Echipa de fotbal FC Argeș a învins formația sârbă FK Cukaricki cu scorul de 2-0 (1-0), joi, la Domzale, în stagiul de pregătire din Slovenia, potrivit paginii de Facebook a clubului. Michael Idowu a deschis scorul (22), fiind pe fază după o execuție spectaculoasă a lui Mario Tudose, respinsă de portarul advers, precizează sur

Sport Intern 25-06-2026 21:15

Fotbal: FC Botoșani a câștigat meciul amical cu Dunfermline (1-0)

Echipa de fotbal FC Botoșani învins formația scoțiană Dunfermline cu scorul de 1-0 (0-0), joi, în primul test din stagiul de pregătire centralizat de la Bansko (Bulgaria). Golul a fost marcat de Zoran Mitrov în minutul 61, potrivit paginii de Facebook a clubului din Superligă. Antrenorul Marius Croitoru a &icir

Sport Intern 25-06-2026 16:18

Fotbal: Antrenorul Ianis Zicu revine la conducerea echipei Metaloglobus

Antrenorul Ianis Zicu revine la conducerea tehnică a echipei de fotbal Metaloglobus, retrogradată în Liga a II-a la finalul sezonului recent încheiat, după aproximativ un an de când a părăsit-o. 'Metaloglobus anunță revenirea lui Ianis Zicu în funcția de antrenor principal al echipei noastre. Ianis Zicu se înt

Sport Intern 25-06-2026 15:18

Fotbal: Clubul Dinamo a anunțat transferul fundașului spaniol Martin Pascual

Clubul de fotbal Dinamo a anunțat, joi, pe un site de socializare, transferul lui Martin Pascual, fundaș central care a evoluat ultima oară în eșalonul secund din țara sa natală, la CD Mirandes. 'Fundașul central spaniol în vârstă de 26 de ani sosește din postura de jucător liber de contract. Crescut la academia celor de

Sport Intern 24-06-2026 18:22

Rugby: David Gerard - Sper că dorința de revanșă va fi foarte puternică în rândul jucătorilor

Selecționerul echipei naționale de rugby a României, David Gerard, a declarat, miercuri, că speră ca dorința de revanșă a elevilor săi să fie puternică în meciurile cu Chile, Uruguay și Samoa din World Rugby Nations Cup, după înfrângerile suferite anul trecut în turneul amical desfășurat tot în America de Sud.

Sport Intern 24-06-2026 17:54

Fotbal: Rapid a adus un preparator fizic de la Genoa

Echipa de fotbal Rapid a anunțat, miercuri, prin intermediul paginii oficiale de Facebook, cooptarea în stafful tehnic a preparatorului fizic italian Eros Giglia, care a activat anul trecut la formația de Genoa, patronată de acționarul rapidist Dan Șucu. 'Eros Giglia se alătură staffului tehnic! Deținător al licențelor FIGC și UEFA B