România a obţinut un egal dramatic cu Serbia (0-0), în Liga Naţiunilor
Naţionala de fotbal a României a reuşit un egal dramatic cu echipa Serbiei, 0-0, duminică, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa a 4-a a Seriei C din Liga Naţiunilor.
Tricolorii au rezistat eroic, evoluând în repriza a doua în inferioritate numerică, în faţa unei echipe masive, care a dominat categoric jocul şi care a ratat un penalty prin Dusan Tadic (şut peste poartă), în min. 45+1.

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
Lovitura de pedeapsă a fost acordată pentru un fault comis de Gabriel Tamaş, care l-a lovit cu piciorul în cap pe Mijat Gacinovic în careu şi a fost eliminat.
Serbia a controlat jocul şi a avut prima mare ocazie în min. 20, când Tamaş a fost sărit de o minge, iar Mitrovic a şutat puţin pe lângă poartă.

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
Prima situaţie notabilă a României a venit în min. 25, când Stanciu a pătruns şi a şutat de la 20 m, prins de portar. Marin (28) a tras pe jos din lovitură liberă de la 30 m, respins în corner de portar. Tricolorii au mai avut o ocazie periculoasă, la şutul lui Drăguş (35) prin faţa porţii, dar Maxim a ratat devierea.
Oaspeţii au mai avut o mare oportunitate de gol în min. 39, când Gacinovic a reluat pe lângă poartă din poziţie ideală, la centrarea lui Radonjic.

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
Situaţia echipei României s-a complicat în min. 44, când Tamaş l-a lovit cu piciorul în cap pe Gacinovic şi oaspeţii au primit penalty, însă Tadic a ratat un lovitura de pedeapsă. Serbia a mai avut o situaţie periculoasă prin Radonjic (45+2), dar şutul său s-a dus peste poartă.
Repriza secundă a însemnat un asediu la poarta lui Tătăruşanu, dar tricolorii s-au apărat eroic, cu tot efectivul, rareori reuşind să iasă din această presiune.

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
Manea (55) a blocat salvator şutul lui Radonjic din careu, iar un minut mai târziu Stanciu a fost blocat la 20 metri de Maksimovic, într-un moment în care poarta oaspeţilor era părăsită de Rajkovic.
Tătăruşanu a scos superb şutul lui Mitrovic (68), după ce l-a întos pe Nedelcearu. Tătăruşanu a intervenit salvator şi la lovitura de cap a aceluiaşi Mitrovic (74), din centrarea lui Tadic.

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
Cvasivebutantul Tudor Băluţă a fost unul dintre cei mai buni jucători ai echipei României.
România, care a remizat cu Serbia şi la Belgrad, 2-2este , neînvinsă în grupă şi mai are de jucat două meciuri, cu Lituania pe teren propriu (7 noiembrie) şi cu Muntenegru în deplasare (20 noiembrie).

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
România - Serbia 0-0
Dusan Tadic a ratat un penalty (45+1) şut peste poartă.
Bucureşti, Arena Naţională: 48.500 spectatori
Liga Naţiunilor - Seria C, Grupa a 4-a

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
Au evoluat echipele:
România: 12. Ciprian Tătăruşanu - 6. Cristian Manea, 4. Gabriel Tamaş, 22. Cristian Săpunaru (căpitan), 3. Alin Toşca - 5. Tudor Băluţă, 18. Răzvan Marin - 10. Alexandru Maxim (9. Dorin Rotariu, 71), 23. Nicolae Stanciu, 21. Denis Drăguş (14. Ionuţ Nedelcearu, 45+3) -19. George Ţucudean (13. Claudiu Keşeru, 80). Selecţioner: Cosmin Contra.
Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 16. Florin Niţă - 2. Romario Benzar, 8. Adrian Stoian, 11. Nicuşor Bancu, 17. Florin Tănase, 20. Alexandru Mitriţă.
România: 12. Predrag Rajkovic - 2. Antonio Rukavina, 4. Nikola Milenkovic, 13. Milos Veljkovic, 3. Milan Rodic (21. Nemanja Miletic, 77) - 19. Sasa Lukic, 6. Nemanja Maksimovic - 14. Mijat Gacinovic (20. Sergej Milinkovic-Savic, 63), 10. Dusan Tadic (căpitan), 18. Nemanja Radonjic - 9. Aleksandar Mitrovic. Selecţioner: Mladen Krstajic.
Rezerve neutilizate: 1. Marko Dmitrovic, 23. Aleksandar Jovanovic - 5. Uros Spajic, 7. Andrija Zivkovic, 8. Aleksandar Prijovic, 15. Jagos Vukovic, 16. Branko Jovicic, 17. Filip Kostic.

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
Arbitru: Kevin Blom; arbitri asistenţi: Rob van de Ven, Charles Schaap; arbitri adiţionali: Allard Lindhout, Siemen Mulder; arbitru de rezervă: Bas van Dongen (toţi din Olanda)
Delegat UEFA: Pierino L. G. Lardi (Elveţia), observator UEFA pentru arbitri: Kaj Oestergaard (Danemarca)
Cartonaşe galbene: Maxim (45+3), Rodic (65), Marin (70), Mitrovic (79), Milenkovic (90).
Cartonaş roşu: Tamaş (44).
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editori online: Ady Ivaşcu, Adrian Dădârlat)
Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO.
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Vasile Maftei: Nu știu dacă vreodată 2 echipe românești vor mai juca un sfert de finală în Europa
Fostul fotbalist Vasile Maftei, component al echipei Rapid în dubla cu Steaua din sferturile de finală ale Cupei UEFA din 2006, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că nu știe dacă vreodată se va mai întâmpla ca două formații din România să joace împreună un sfert de finală într-o competiție europeană. Mafte
Gimnastică: FRG anunță că îi asigură Anei Bărbosu 'suport administrativ, coordonare procedurală și sprijin instituțional'
Federația Română de Gimnastică a publicat vineri un comunicat de presă prin care anunță că îi asigură sportivei Ana Maria Bărbosu, suspendată provizoriu de Agenția Internațională de Testare (ITA), 'suport administrativ, coordonare procedurală și sprijin instituțional'. 'Federația respectă pe deplin activitatea organismelor competente și
Scrimă: CSM Olimpia Satu Mare, campioană națională în proba masculină de spadă pe echipe
CSM Olimpia Satu Mare, în formula Adrian Dabija, Marton Mezinger, Alex Oroian, Marton Szep, a câștigat titlul de campioană națională în proba masculină de spadă pe echipe, după ce a învins-o în finală pe CS Universitatea Craiova 2 cu scorul de 45-31, vineri, în Sala de Scrimă ''Alexandru Csipler'' din Satu Mare.
Fotbal: Selecționerul Gheorghe Hagi a convocat preliminar 4 debutanți pentru meciurile naționalei cu Georgia și Țara Galilor
Selecționerul echipei naționale de fotbal a României, Gheorghe Hagi, a convocat preliminar 23 de jucători care evoluează în străinătate, dintre care patru sunt debutanți, pentru meciurile amicale cu Georgia și Țara Galilor din luna iunie. Cei patru debutanți sunt portarul Otto Hindrich, fundașul Tony Strata, mijlocașul Marius Corbu
Covaliu, despre suspendarea Anei Bărbosu: Un moment dificil, neplăcut; trebuie să reprezinte un semnal pentru federații
Președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, Mihai Covaliu, a declarat, vineri, pentru AGERPRES, că suspendarea provizorie a gimnastei Ana Maria Bărbosu de către Agenția Internațională de Testare (ITA) reprezintă pentru sportul românesc un moment dificil și neplăcut, care trebuie să reprezinte totodată un semnal pentru federații în ceea ce pri
Fotbal: FRF a modificat data începerii ediției 2026-2027 a Superligii; prima etapă e programată pe 18 iulie
Comitetul de Urgență al Federației Române de Fotbal a modificat, vineri, data de începere a ediției 2026-2027 a Superligii, aceasta urmând să înceapă în weekend-ul 18-19 iulie, în loc de 11-12 iulie cum fusese stabilit inițial. 'În urma hotărârii Comitetului de Urgență al FRF din 8 mai 2026,
Scrimă: Adrian Dabija, campion național la spadă
Scrimerul Adrian Dabija (CSM Olimpia Satu Mare) a câștigat titlul de campion național la spadă, joi, la Satu Mare, după ce l-a învins în finală pe Andrei Timoce (CS UNEFS București) cu 15-10. Podiumul a fost completat de Lucian Ciovică (CS Universitatea Craiova) și de Alex Oroian (CSM Olimpia Satu Mare). Î
Gabi Balint: Steaua din 1986 juca fotbalul actual
Fostul fotbalist Gabi Balint a declarat, joi seara, la finalul evenimentului în cadrul căruia s-a sărbătorit împlinirea a 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni, că echipa Steaua din 1986 practica un stil de joc modern, asemănător cu cel actual. 'Am îmbătrânit cam mult, au trecut 40 de ani. Dar
Fotbal: Victor Pițurcă - Noi nici acum nu realizăm că am câștigat Cupa Campionilor Europeni
Fostul internațional Victor Pițurcă a declarat, joi seara, cu ocazia aniversării a 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni de către echipa de fotbal Steaua București, că nici acum nu realizează performanța pe care a obținut-o alături de colegii săi. 'Noi nici acum nu realizăm cum s-a întâmplat să câști
Fotbal: Tudorel Stoica - Prin Cupa Campionilor Europeni, colegii mei au câștigat nemurirea
Fostul căpitan al echipei Steaua din 1986, Tudorel Stoica, a declarat, joi seara, că prin succesul din Cupa Campionilor Europeni colegii săi de atunci și-au 'câștigat nemurirea'. Fostul mijlocaș a menționat că nu regretă că nu a putut juca în finala cu Barcelona din urmă cu 40 de ani. 'A fost destinul meu
Fotbal: Componenții echipei Steaua '86 au sărbătorit alături de suporteri 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni
Componenții echipei Steaua din 1986 au sărbătorit, joi seara, pe stadionul din Bulevardul Ghencea, alături de aproximativ 7.000 de suporteri, împlinirea a 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni, cea mai mare performanță a fotbalului românesc la nivel de club. Evenimentul a fost organizat la finalul partidei din
Handbal masculin: CS Dinamo București a încheiat sezonul cu o victorie
CS Dinamo București, virtuala campioană, a încheiat sezonul cu o victorie, 36-35 cu SCM Politehnica Timișoara, joi, în deplasare, într-un meci din etapa a 21-a a Ligii Naționale de handbal masculin, penultima a stagiunii. Ionuț Nistor Ioniță a marcat 6 goluri pentru învingători, Tom Pelayo 5, Andrei Iosif Buzle 5, Nicușor Andrei Negru 4
Fotbal: Filipe Coelho (U Craiova) - Meciul cu CFR este unul dificil, dar vom da totul ca să câștigăm
Antrenorul echipei de fotbal Universitatea Craiova, Filipe Coelho, a declarat, joi, într-o conferința de presă, că meciul cu CFR Cluj din play-off-ul Superligii, va fi unul dificil, dar vrea ca formația din Bănie dea să totul pe teren pentru a câștiga cele trei puncte. ''Va fi un meci dificil, cu o echipă care ultima dată a pierdut acasă &i
Fotbal: Constantin Gâlcă (Rapid) - Obiectivul este departe, nu mai depindem de noi
Antrenorul echipei Rapid, Constantin Gâlcă, a afirmat, joi, într-o conferință de presă, că obiectivul echipei de a prinde un loc care să îi permită calificarea într-o cupă europeană este greu de îndeplinit cu trei etape înainte de finalul play-off-ului Superligii de fotbal, depinzând de rezultatele altor echipe. 'O
Fotbal: Ladislau Boloni - Victoria Stelei din '86 a fost o victorie a întregii țări
Fostul internațional Ladislau Boloni a declarat, joi, la sediul Băncii Naționale a României, că victoria Stelei din 1986, când a cucerit Cupa Campionilor Europeni la fotbal, a fost o izbândă a întregii țări. 'Au trecut prea repede acești ani, cu o viteză prea mare ca să îți dai seama. Și ajungând la această aniversare, n






