VIDEO Fotbal: FCSB, învinsă de Steaua Roșie Belgrad cu 1-0, în Europa League
FCSB a fost învinsă de Steaua Roșie Belgrad cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe Stadionul ''Rajko Mitic'' din Belgrad, în etapa a cincea din competiția de fotbal Europa League.
Campioana României a lăsat să-i scape printre degete o mare șansă, într-un meci în care a avut avantaj numeric mai bine de o oră, însă a primit gol în superioritate, marcat de brazilianul Bruno Duarte (50).
Crvena Zvezda a avut prima ocazie mare de gol, dar portarul Zima a avut o intervenție de senzație la șutul lui Ivanic de la 16 metri (8).

În min. 27, fundașul nigerian Tebo Uchenna a primit cartonaș roșu pentru fault la Olaru în postură de ultim apărător, dar FCSB nu a știut să profite de acest avantaj.
Campioana Serbiei a avut o ocazie notabilă în finalul primei reprize, prin Bruno Duarte (43), care a șutat pe lângă poartă.
FCSB a început foarte bine repriza secundă, dar Cisotti (47) a șutat în bară din poziție excelentă.

Gazdele au reușit să marcheze la scurt timp (50), prin Bruno Duarte, care a reluat cu capul de la 6 metri, la centrarea lui Seol. Steaua Roșie a mai avut o oportunitate, prin Haendel (53), dar șutul a fost apărat de Zima.
Miculescu a avut o oportunitate mare de a înscrie (57), dar șutul său fin afara careului a fost respins de Matheus.

Steaua Roșie se putea desprinde pe tabelă, însă Zima a fost providențial la două contre ale gazdelor. Portarul ceh a apărat față în față cu Ivanic (75), după o gafă a lui Ngezana, iar apoi s-a opus și la șutul din unghi al lui Arnautovic (81).
Campioana României și-a mai creat două șanse, dar Bîrligea (78) a șutat, din unghi, peste poartă, iar Politic a trimis din marginea careului, iar Matheus a reținut (90+3).
FCSB a ajuns la patru eșecuri consecutive în competiție după un debut cu dreptul: 1-0 cu Go Ahead Eagles (deplasare), 0-2 cu Young Boys Berna (la București), 1-2 cu Bologna (la București), 1-3 cu FC Basel (deplasare) și 0-1 cu Steaua Roșie (deplasare).
Echipa antrenată de Elias Charalambous va juca în continuare cu Feyenoord (11 decembrie, la București), Dinamo Zagreb (22 ianuarie, în deplasare) și Fenerbahce (29 ianuarie, la București).
Steaua Roșie Belgrad - FCSB 1-0 (0-0)
A marcat: Bruno Duarte (50).
Belgrad, Stadion ''Rajko Mitic''
Europa League - etapa a cincea
Au evoluat echipele:
Steaua Roșie: 1. Matheus - 66. Youngwoo Seol, 30. Franklin Tebo Uchenna, 13. Milos Veljkovic, 23. Naiair Tiknizian - 20. Tomas Haendel (7. Felicio Milson, 81), 33. Rade Krunic, 21. Timi Max Elsnik - 17. Bruno Duarte (5. Rodrigao, 69), 4. Mirko Ivanic (căpitan) - 89. Marko Arnautovic (10. Aleksandar Katai, 85). Antrenor: Vladan Milojevic.
Rezerve neutilizate: 18. Omri Glazer, 77. Ivan Gutesa - 6. Mahmudu Bajo, 19. Aleksa Damjanovic, 22. Vasilije Kostov, 24. Nikola Stankovic, 25. Stefan Lekovic, 40. Luka Zaric, 71. Adem Avdic.
FCSB: 38. Lukas Zima - 2. Valentin Crețu (28. Alexandru Pantea, 84), 30. Siyabonga Ngezana, 4. Danijel Graovac, 33. Risto Radunovic - 8. Adrian Șut, 16. Mihai Lixandru (10. Florin Tănase, 46) - 11. David Miculescu (20. Dennis Politic, 84), 27. Darius Olaru (căpitan; 37. Octavian Popescu, 74), 93. Mamadou Thiam (31. Juri Cisotti, 46) - 9. Daniel Bîrligea. Antrenor: Elias Charalambous.
Rezerve neutilizate: 34. Mihai Udrea - 18. Malcom Edjouma, 42. Baba Alhassan.
Arbitru: Jerome Brisard; arbitri asistenți: Alexis Auger, Aurelien Drouet; al patrulea oficial: Romain Lissorgue (toți din Franța)
Arbitru video: Bastien Dechepy; arbitru asistent video: Eric Wattellier (ambii din Franța)
Observator UEFA pentru arbitri: Edward Foley (Irlanda); Delegat UEFA: Scott Struthers (Scoția)
Cartonașe galbene: Seol (27), Olaru (61).
Cartonaș roșu: Franklin Tebo Uchenna (27).
AGERPRES/ (AS - editor: Mihai Țenea, editor online: Alexandru Cojocaru)
Foto: (c) Zorana Jevtic/REUTERS
Citiţi şi:
*Fotbal: Florin Tănase (FCSB) - E inacceptabil să pierdem atâtea meciuri într-un sezon
*Fotbal: Darius Olaru (FCSB) - Azi am jucat doar la 10% din ceea ce putem
*Fotbal: Daniel Bîrligea (FCSB) - Trebuie să se schimbe ceva ca să se lege jocul
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Tenis: Coco Gauff, deținătoarea trofeului, s-a calificat în turul al doilea la Roland Garros
Jucătoarea americană de tenis Coco Gauff, numărul patru mondial și campioană en-titre la Paris, a debutat cu succes la Roland Garros, marți, învingând-o pe compatrioata sa Taylor Townsend (75 WTA) cu 6-4, 6-0 în prima rundă, informează AFP. Finalistă la turneul WTA 1.000 de la Roma, Gauff, care are 22 de ani, s-a impus după o
Tenis: Moise Kouame, cel mai tânăr jucător calificat în turul al doilea la Roland Garros în ultimii 35 de ani
Tenismanul francez Moise Kouame, locul 318 mondial, în vârstă de 17 ani, a devenit marți cel mai tânăr jucător calificat în turul al doilea la Roland Garros din 1991 încoace, după ce l-a învins în trei seturi, 7-6 (7/4), 6-2, 6-1 pe veteranul croat Marin Cilic, fost câștigător al US Open, transmite AFP.
Tenis: Arina Sabalenka a acces în turul al doilea la Roland Garros
Numărul 1 mondial al tenisului feminin, belarusa Arina Sabalenka, ce încearcă să câștige în premieră turneul de Mare Șlem de la Roland Garros, a acces marți în turul al doilea, învingând-o pe spaniola Jessica Bouzas Maneiro, numărul 50 mondial, cu 6-4, 6-2, după o oră și 15 minute de joc, transmite AFP Vicec
Fotbal: Toronto, expresie de multiculturalism la prezentarea trofeului Cupei Mondiale în piața din fața primăriei
Sute de fani purtând culorile țărilor de pe mapamond s-au adunat luni în fața clădirii primăriei din Toronto pentru a vedea trofeul Cupei Mondiale de fotbal, furnizând o perspectivă unică a spectacolului multicultural pe care orașul canadian promite să îl ofere cu prilejul turneului final care începe luna viitoare, relatează Reuters.
Baschet: Prețul minim pentru un bilet la finala NBA - 3.400 de dolari
Fanii echipei New York Knicks, care s-a calificat în finala ligii profesioniste nord-americane de baschet (NBA), vor fi nevoiți să scoată din buzunar sume astronomice pentru a putea asista la meciurile echipei lor din arena Madison Square Garden, astfel că cel mai accesibil bilet va costa 3.400 de dolari, informează EFE. Pentru prima dată din 1999, New Y
Fotbal: Gennaro Gattuso va fi noul antrenor al echipei Lazio Roma (presă)
Antrenorul Gennaro Gattuso, care s-a despărțit de selecționata Italiei după ratarea calificării la Cupa Mondială 2026, va prelua conducerea tehnică a echipei de fotbal Lazio Roma, anunță mass-medalia italiană. Gattuso îl va înlocui la Lazio pe compatriotul său Maurizio Sarri, sub comanda căruia gruparea de pe Stadio Olimpico s-a clasat pe l
Fotbal: Contracandidatul lui Florentino Perez la președinția clubului Real Madrid promite transferuri spectaculoase
Omul de afaceri spaniol Enrique Riquelme, contracandidatul lui Florentino Perez la președinția clubului Real Madrid, a anunțat că va efectua transferuri spectaculoase dacă va fi ales la conducerea celei mai titrate grupări din fotbalul mondial. Riquelme, președintele grupului Cox, specializat în apă și energie regenerabilă, susține că a obținut deja semn
Baschet masculin: Sasa Obradovic, demis de pe banca tehnică a echipei Steaua Roșie Belgrad
Antrenorul sârb Sasa Obradovic a fost demis din funcția de antrenor principal al echipei de baschet masculin Steaua Roșie Belgrad după înfrângerea în semifinala Ligii Adriatice în fața principalei sale rivale, Partizan Belgrad, a anunțat, luni, Euroliga, citată de EFE. Obradovic, care antrenase anterior echipa Steaua Roșie î
Tenis: Eva Lys, adversara Soranei Cîrstea în turul al doilea la Roland Garros
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea o va înfrunta pe germanca Eva Lys în runda a doua a turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, după ce sportiva de origine ucraineană a surclasat-o pe croata Petra Marcinko, cu 6-3, 6-0. Marcinko obținuse sâmbătă primul său titlu WTA din carieră, la Rabat. Cîr
Auto: Felix Rosenqvist a câștigat cel mai mare premiu din istoria cursei Indy 500
Pilotul suedez Felix Rosenqvist (Meyer Shank Racing) a câștigat un premiu record de 4,34 milioane de dolari pentru victoria sa în celebra Cursă de 500 de mile de la Indianapolis, au anunțat luni organizatorii, citați de EFE.
Tenis: Gael Monfils, învins în primul tur la ultima sa participare la Roland Garros
Tenismanul francez Gael Monfils (39 ani), aflat pe locul 218 în lume, a fost învins, luni, de conaționalul Hugo Gaston (118 ATP), cu 6-2, 6-3, 3-6, 2-6, 6-0, în prima rundă a turneului de Mare Șlem de la Roland Garros. Pentru Monfils, care dispută ultimul sezon în circuitul profesionist, a fost ultima din cele 19 participări la Internaț
Fotbal: Lionel Messi se confruntă cu o 'oboseală musculară', cu trei săptămâni înaintea Cupei Mondiale
Lionel Messi se confruntă cu o 'oboseală musculară' la ischiogambierul stâng, cu mai puțin de trei săptămâni înaintea startului Cupei Mondiale de fotbal, a anunțat Inter Miami, luni, după ce superstarul argentinian a fost nevoit să părăsească terenul în timpul ultimului meci al echipei sale înaintea turneului final, informează Reuters.
VIDEO Tenis: Jaqueline Cristian, învinsă în primul tur la Roland Garros
Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian a fost învinsă de Kamila Rahimova, cu scorul de 6-3, 4-6, 6-4, luni seara, în prima rundă a turneului de Mare Șlem de la Roland Garros. Jaqueline Cristian (27 ani, 32 WTA), care venea după o semifinală la Strasbourg, s-a înclinat după aproape trei ore de joc în fața uz
Fotbal: AC Milan l-a demis pe antrenorul Massimiliano Allegri după ratarea calificării în Liga Campionilor
Clubul italian de fotbal AC Milan l-a demis luni pe antrenorul Massimiliano Allegri după ratarea calificării în Liga Campionilor, informează AFP și ANSA. Massimiliano Allegri, în vârstă de 58 de ani, revenise anul trecut pe banca echipei de șapte ori campioană a Europei, pe care a mai pregătit-o între 2010 și 2024.
Fotbal: Mexicul acceptă 'fără probleme' să găzduiască Iranul în timpul CM 2026 (președintă)
Mexicul acceptă 'fără probleme' să găzduiască echipa de fotbal a Iranului în timpul Cupei Mondiale 2026, după ce această națională și-a anunțat sâmbătă intenția de a-și stabili tabăra de bază la Tijuana în loc de Tucson, în Statele Unite, a anunțat luni președinta mexicană Claudia Sheinbaum, citată de AFP. '














