Universiada: Încă două medalii de bronz pentru România, la tenis de masă și judo

Sportivii români au obținut, joi, două medalii de bronz la Jocurile Mondiale Universitare de Vară - FISU 2025, din regiunea Rin-Ruhr (Germania), la judo, respectiv tenis de masă.
Judoka Florentina Ivănescu a cucerit bronzul la cat. 63 kg, după ce a învins-o în meciul decisiv pe italianca Flavia Favorini.
Jucătorul de tenis de masă Eduard Ionescu a câștigat bronzul la simplu masculin, după ce a fost învins în semifinale de rusul Vladimir Sidorenko cu 4-0.
Prima medalie a delegației României a fost tot de bronz, obținută miercuri, la tenis de masă, prin Eduard Ionescu și Darius Movileanu, la dublu masculin.
Echipa masculină de baschet a României a fost învinsă de Coreea de Sud cu 94-72, în primul meci pentru locurile 5-8. Cei mai buni tricolori au fost Matei Dorneanu, cu 17 puncte, 5 recuperări, și Luca Colceag, cu 16 p, 5 rec.
În duelul pentru locurile 7-8, România va înfrunta Finlanda (sâmbătă, ora 13:00).
La volei pe plajă, Ioana Maria Bobei și Bianca Pup au câștigat primul meci pentru locurile 17-24, 2-0 (21-16, 21-14) cu libanezele Mirna Cheiykho/Lynn Zaouk, urmând să joace pentru pozițiile 17-20.
Iannis Alb și Radu Mihai Mureșan au câștigat la masculin pentru locurile 17-24 cu 2-0 (21-18, 21-7) în fața azerilor Aihan Abdulaev/Nariman Bayramli. Vineri, tricolorii vor juca pentru pozițiile 17-20.
În concursul de tir cu arcul, România s-a clasat pe 17 la echipe mixte arc recurve, echipa masculină de arc compound a încheiat pe 9, ca și echipa feminină, iar la echipe mixte arc compound, România a terminat pe 17.
Atleta Maria Mihalache a ratat calificarea în finala probei de 200 metri, după ce a încheiat pe 22 în semifinale (24.57).
După opt zile de competiții, SUA se află pe primul loc în clasamentul pe medalii, cu 28 de aur, 20 de argint și 25 de bronz, urmată de China (21-21-7) și Japonia (15-9-16). România, cu trei medalii de bronz, se află pe locul 44.
România participă la Universiada din Germania cu o delegație de 78 de persoane, dintre care 64 de sportivi, la 9 discipline: atletism (feminin), baschet (feminin, masculin), gimnastică ritmică, înot (feminin, masculin), judo (feminin, masculin), volei pe plajă (feminin, masculin), taekwondo (feminin, masculin), tir cu arcul (feminin, masculin), tenis de masă (feminin, masculin).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea editor online: Andreea Preda)
Sursa foto: Federația Română de Tenis de Masă/Facebook
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Ciclism: Slovenul Tadej Pogacar a câștigat Turul Franței pentru a patra oară
Ciclistul sloven Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), marele favorit, a câștigat Turul Franței pentru a patra oară, duminică, după ce belgianul Wout van Aert s-a impus în ultima etapă, a 21-a, desfășurată de la Mantes-la-Ville la Paris. Pogacar, care a mai c&ac
Auto - F1: Australianul Oscar Piastri (McLaren) a câștigat Marele Premiu al Belgiei
Pilotul australian Oscar Piastri (McLaren) a câștigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, desfășurat pe circuitul de la Spa-Francorchamps. Cursa a început cu o întârziere de o oră și 20 de minute din cauza unei ploi puternice care s-a abătut asupra regiunii, relatează AFP. Multiplul campion
Kaiac-canoe: România a obținut o singură medalie la Mondialele de juniori și tineret
România a obținut o singură medalie la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe pentru juniori și tineret (U23) de la Montemor-o-Velho (Portugalia), încheiate duminică. Vineri, Bianca Istrătescu a cucerit medalia de bronz în proba de kaiac simplu junioare pe 1.000 de metri. Duminică, în ultima zi a competiție
Fotbal: FC Barcelona a învins echipa japoneză Vissel Kobe cu 3-1, în meci amical
Echipa de fotbal FC Barcelona a învins-o pe Vissel Kobe cu scorul de 3-1, duminică, într-un meci amical jucat în Japonia, în care englezul Marcus Rashford a debutat la catalani, transmite DPA Rashford (27 ani), împrumutat pentru un sezon de la Manchester United, a fost introdus la pauză, înainte de a fi schi
Fotbal: Mitriță a adus victoria echipei Zhejiang Professional, în Super Liga chineză
Fotbalistul român Alexandru Mitriță a marcat golul prin care formația Zhejiang Professional a învins-o pe Wuhan Three Towns, cu scorul de 3-2, duminică, pe teren propriu, în etapa a 18-a a Super Ligii chineze de fotbal (CSL). Mitriță a fost integralist la gazde și a marcat golul victoriei în min. 90+9. Primele goluri ale
Tenis: Mihaela Buzărnescu, învinsă în calificări la Montreal (WTA)
Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu a fost învinsă de chinezoaica Hanyu Guo, cu 6-0, 6-0, duminică, în turul preliminar al competiției WTA 1.000 de la Montreal (Canada), dotat cu premii totale de 5.152.599 de dolari americani. Gao (27 ani, 260 WTA) s-a impus după numai 52 de minute. Buzărnescu (37 ani
Tenis: Alejandro Davidovich și Alex De Minaur vor juca finala turneului ATP de la Washington
Finala turneului ATP 500 de la Washington (SUA), dotat cu premii totale de 2.396.115 dolari, se va disputa între tenismanul spaniol Alejandro Davidovich Fokina și jucătorul australian Alex De Minaur. Sâmbătă, în semifinale, Davidovich (cap de serie numărul 12) s-a impus în fața americanului Ben Shelton, al patrulea favorit, cu 6-2, 7-5.
Fotbal: Portarul Lucas Perri (Olympique Lyon), transferat la Leeds United
Portarul brazilian Lucas Perri s-a transferat de la Olympique Lyon la clubul englez de fotbal Leeds United, nou-promovat în Premier League, pentru suma de 16 milioane de euro, a anunțat OL, sâmbătă seara, citat de AFP. La această sumă se pot adăuga 2 milioane de euro în bonusuri, precum și 10% dintr-un eventual transfer, a precizat clubul din
Tenis: Emma Răducanu, învinsă în semifinalele turneului de la Washington (WTA)
Jucătoarea britanică de tenis Emma Răducanu a fost învinsă de rusoaica Ana Kalinskaia, cu 6-4, 6-3, sâmbătă, în semifinalele turneului WTA 500 de la Washington (SUA), dotat cu premii totale de 1.282.951 de dolari. Kalinskaia (26 ani, 48 WTA) a privat competiția din capitala federală a Statelor Unite de reeditare a finalei de la US Open din 20
Natație: Românii, departe de finale la Mondialele de la Singapore
Înotătorul român Denis Popescu a fost înregistrat cu al 34-lea timp în seriile probei de 50 de metri fluture, duminică, la Campionatele Mondiale de natație de la Singapore. Popescu, înregistrat cu timpul de 23 sec 66/100, a ratat calificarea în semifinale. La sărituri în apă, Alexandru Avasiloae a î
Sărituri de la mare înălțime: Constantin Popovici, medaliat cu bronz la Campionatele Mondiale
Sportivul român Constantin Popovici a câștigat medalia de bronz în proba de sărituri de la mare înălțime (27 metri) din cadrul Campionatelor Mondiale de natație de la Singapore. Popovici, campion mondial în această probă în 2023, la Fukuoka, care era lider după faza preliminară, a totalizat 408,70 puncte.
FOTE 2025: România a încheiat pe locul 20 ediția de la Skopje și Osijek
Delegația României a încheiat pe locul 20 Festivalul Olimpic al Tineretului European, ediția de vară, de la Skopje (Macedonia de Nord) și Osijek (Croația), cu 12 medalii, dintre care două de aur, două de argint și opt de bronz. Atleta Daria Maria Vrînceanu și înotătorul Luca Ștefan Marinescu
Atletism: Patru medalii pentru România, în prima zi a Campionatelor Balcanice
Sportivii români au obținut patru medalii, sâmbătă, în prima zi a Campionatelor Balcanice de atletism pentru seniori, pe Panthessaliko Stadio din Volos (Grecia), una de aur, două de argint și una de bronz. Singura medalie de aur a fost cucerită de Andrei Rareș Toader, la aruncarea
Fotbal: AC Milan a învins-o pe Liverpool cu 4-2, într-un meci amical disputat în Hong Kong
Liverpool, campioana Angliei la fotbal, cu atacantul german Florian Wirtz titularizat în premieră, a fost învinsă de AC Milan cu scorul de 4-2, sâmbătă, într-un meci amical disputat la Hong Kong, transmite AFP. ''Cormoranii'' au dominat jocul, dar au fost pedepsiți pentru greșelile făcute în apărar
Tenis: Marie Bouzkova a câștigat al doilea său titlu WTA la Praga
Jucătoarea cehă de tenis Marie Bouzkova a câștigat al doilea său titlu WTA din carieră, după ce a învins-o pe compatrioata Linda Noskova cu 2-6, 6-1, 6-3, sâmbătă, în finala turneului WTA 250 de la Praga, dotat cu premii totale de 275.094 de dolari. Bouzkova (47 WTA), a cincea favorită anul acesta, obținuse și primul să