Haltere: România a încheiat Mondialele de cadeți și juniori cu cinci medalii
România a încheiat Campionatele Mondiale de haltere pentru cadeți și juniori de la Lima (Peru) cu cinci medalii, dintre care patru de argint și una de bronz.
Tiberiu Donose (CS Rapid București) a obținut vineri trei medalii la categoria 73 kg la juniori. Donose a cucerit bronzul la smuls, cu 145 kg, a obținut argintul la stilul aruncat, cu 176 kg, și tot argint la total, cu 321 kg.
Mihăiță Constantin Tănăsoiu (cat. 81 kg), la juniori, s-a clasat pe locul 8 la smuls, cu 148 kg, a terminat pe 7 la aruncat, cu 179 kg, și tot pe 7 la total, cu 327 kg.
În cadrul cat. 61 kg cadeți, Roberto David Razim Ciurar a ocupat locul 12 la smuls, cu 97 kg, a terminat pe
10 la aruncat, cu 126 kg, și pe 11 la total, cu 223 kg.
Adelina Maria Lorinț a fost a șasea la smuls, în cadrul cat. 49 kg cadete, cu 69 kg, a noua la aruncat, cu 80 kg, și a șaptea la total, cu 149 kg. La aceeași categorie, Maia Delia Andrei s-a clasat pe 9 la smuls, cu 65 kg, a fost a opta la aruncat, cu 80 kg, și a noua la total, cu 145 kg.
La cat. 55 kg cadete, Alexia Diana Șipoș a ocupat locul 5 la smuls, cu 79 kg, a fost a opta la aruncat, cu 96 kg, și a șasea la total, cu 175 kg.
La cat. 55 kg junioare, Estefania Venusa Dobre a ocupat locul 15 la smuls, cu 73 kg, a terminat pe 13 la aruncat, cu 92 kg, și pe 14 la total, cu 165 kg.
România mai obținuse o medalie de argint prin Lucian Florin Cambei (cat. 55 kg), cadeți, la stilul smuls, și una de argint prin Ioana Mădălina Miron, la cat. 45 kg, la stilul aruncat, la juniori.
România a participat la Campionatele Mondiale de haltere pentru cadeți și juniori cu un lot de 10 sportivi, cinci la masculin și cinci la feminin.
La întrecerile de la Lima s-au înscris 531 de sportivi, 265 la feminin și 266 de masculin, din 67 de țări.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Sursa foto: Federatia Romana de Haltere - Romanian Weightlifting Federation/Facevook.com
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Fotbal feminin: România, ținută în șah de Moldova (0-0), în preliminariile CM 2027
Naționala feminină de fotbal a României a fost ținută în șah de echipa Republicii Moldova, 0-0, vineri, la Nisporeni, în ultimul său meci din Grupa C5 a preliminariilor Cupei Mondiale din 2027. România a avut un penalty (66), dar Margarita Panova a apărat șutul expediat din punctul cu var de Mihaela Ciolacu.
VIDEO Volei masculin: România, învinsă de Letonia în Liga Europeană
Naționala de volei masculin a României a fost învinsă de Letonia cu scorul de 3-0 (25-22, 25-21, 25-22), vineri seara, la Riga, în turneul al patrulea al Ligii Europene. Tricolorii s-au înclinat după o oră și 38 de minute, la debutul lor în competiție. Alexandru Rață și Bela Bartha au reușit câ
VIDEO Volei feminin: România a debutat cu o victorie dramatică în Liga Europeană
Naționala de volei feminin a României învins Letonia cu scorul de 3-2 (23-25, 20-25, 25-18, 25-20, 16-14), vineri, la Riga, primul turneu al Ligii Europene. Tricolorele, care au fost conduse cu 2-0 la seturi, au revenit spectaculos și au câștigat cu 3-2, după un tiebreak dramatic. România a obținut victoria după două or
Tenis: Flavio Cobolli s-a calificat în finala de la Roland Garros după ce Matteo Arnaldi a declarat forfait
Tenismanul italian Flavio Cobolli, numărul 14 mondial, s-a calificat în finala turneului de Mare Șlem de la Roland Garros după ce compatriotul său Matteo Arnaldi, numărul 104 mondial, a declarat forfait din cauza unui 'virus', au indicat organizatorii, citați de AFP. Flavio Cobolli va juca duminică prima sa finală de Grand Slam împotriva germanu
Auto - F1: Hamilton, cel mai rapid în a doua sesiune de antrenamente libere înaintea MP al principatului Monaco
Britanicul Lewis Hamilton (Ferrari) a fost cel mai rapid în a doua sesiune de antrenamente libere înaintea Marelui Premiu de Formula 1 al principatului Monaco, după ce prima sesiune fusese dominată de coechipierul său monegasc Charles Leclerc, informează DPA. Hamilton, de șapte ori campion mondial, a fost cronometrat în a doua sesiune î
Ciclism feminin: Celia Gery s-a impus în etapa a 7-a a Turului Italiei
Franțuzoaica Celia Gery (FDJ-Suez) s-a impus în etapa a 7-a a Turului ciclist feminin al Italiei, desfășurată vineri pe distanța de 159 km între localitățile Sorbolo Mezzani și Salice Terme, informează AFP. Celia Gery, în vârstă de 20 de ani, a depășit la sprint un grup de șase cicliste care au rezistat in extremis revenirii plutonului.
Tenis: Alexander Zverev este primul finalist la Roland Garros
Tenismanul german Alexander Zverev, numărul 3 mondial, s-a calificat vineri în finala turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, după ce a trecut în semifinale de cehul Jakub Mensik, numărul 27 mondial, în patru seturi, 7-5, 6-2, 3-6, 6-3. Alexander Zverev, în vârstă de 29 de ani, care nu a câștigat niciun
Fotbal: Mauricio Pochettino, selecționerul SUA, este favorit pentru a fi noul antrenor al lui AC Milan
Mauricio Pochettino, selecționerul naționalei SUA, a devenit rapid favorit pentru a fi noul antrenor al lui AC Milan, în fața lui Oliver Glasner, fostul tehnician al lui Crystal Palace, scrie site-ul Football Italia. Rossoneri sunt încă în incertitudine după ce i-au demis, printr-un singur comunicat, pe antrenorul Max Allegri, directorul spor
Fotbal - CM 2026: Romelu Lukaku nu este pregătit să joace din primul minut, a spus selecționerul Belgiei
Romelu Lukaku nu este pregătit să joace din primul minut, a declarat selecționerul naționalei de fotbal a Belgiei, Rudi Garcia, despre atacantul său, înainte de Cupa Mondială 2026, scrie site-ul radioteleviziunii RTBF. Cel mai bun marcator din istoria naționalei Belgiei, Romelu Lukaku a marcat al 90-lea său gol pentru această reprezentat
Fotbal: Cristian Chivu este încrezător că Alessandro Bastoni va continua la Inter
Antrenorul Cristian Chivu s-a arătat încrezător că fundașul Alessandro Bastoni va continua la Inter Milano, în ciuda interesului arătat de FC Barcelona, scrie site-ul Football Italia. 'Bastoni este unul dintre campionii noștri. Desigur, există zvonuri despre un transfer al său, pentru că este unul dintre cei mai buni fundași centrali din lume
Tenis: Serena Williams și-a anunțat participarea la turneul WTA de la Berlin
Jucătoarea americană de tenis Serena Williams, care va reveni în circuit săptămâna viitoare, cu ocazia turneului de la Queen's (Anglia), a anunțat vineri că va participa ulterior la turneul WTA de la Berlin, care va debuta la jumătatea acestei luni și la care va concura tot în proba de dublu, informează AFP. Cea mai mică dintre surorile W
Fotbal: Selecționata Spaniei a plecat spre Statele Unite, pentru a participa la Cupa Mondială
Selecționata Spaniei, care a remizat cu naționala Irakului (scor 1-1), joi seara pe stadionul Riazor din La Coruna, a plecat vineri către Statele Unite pentru a participa la Cupa Mondială de fotbal, ediția 2026, informează EFF. Starul Lamine Yamal și colegii săi au decolat de pe aeroportul Rosalía de Castro din Santiago de Compostela (G
Fotbal: Antrenorul Fabio Grosso a părăsit banca tehnică a lui Sassuolo (oficial)
Fostul internațional italian Fabio Grosso a părăsit banca tehnică a echipei Sassuolo, clubul unde și-a relansat cariera de antrenor după o scurtă și dureroasă perioadă la Olympique Lyon în 2023, și este așteptat să se alăture echipei Fiorentina, potrivit presei italiene, citată de AFP. 'Sassuolo a ajuns la un acord pentru rezilierea
Fotbal: Shakira și Burna Boy vor interpreta imnul oficial al CM 2026 la ceremonia de deschidere
Cântăreața columbiană Shakira și artistul nigerian Burna Boy vor interpreta piesa 'Dai Dai', imnul oficial al Cupei Mondiale de fotbal, ediția 2026, la ceremonia de deschidere din 11 iunie, pe stadionul Azteca din Ciudad de Mexico, a anunțat FIFA, citată de EFE. Shakira și Burna Boy vor fi capul de afiș al spectacolului la care v
Auto - F1: Leclerc a refuzat ofertele altor echipe pentru a prelungi cu Ferrari
Pilotul monegasc Charles Leclerc a dezvăluit joi, înaintea Marelui Premiu de Formula 1 al Principatului Monaco, că a refuzat ofertele altor echipe pentru a-și prelungi contractul cu scuderia Ferrari, o echipă pe care o 'iubește', informează AFP. 'Nu voi dezvălui cine (a făcut oferte), pot face acest lucru dacă ei doresc asta.










