Fotbal: Un arbitru asistent din Serie A l-a împrumutat cu 73.000 de euro pe jucătorul Nicolo Fagioli (Fiorentina)
Francesco Luciani, arbitru asistent în Serie A și Serie B, l-a împrumutat cu 73.000 de euro pe fotbalistul Nicolo Fagioli (Fiorentina) pentru a-și achita datoriile acumulate la managerii unei rețele de pariuri ilegale la care au luat parte 12 jucători, care se află în cercetare de către Parchetul din Milano, printre care argentinienii Leandro Paredes și Angel Di Maria, precum și Junior Firpo, informează EFE.
Arbitrul, care și-a făcut debutul în Serie A în septembrie 2024, a făcut în total opt transferuri bancare în 2022 pentru suma de 73.000 de euro către magazinul de bijuterii 'Elysium', a afirmat cotidianul Repubblica în ediția sa de duminică.
Bijuteriile erau, de fapt, acoperirea fotbaliștilor pentru a-și achita datoriile. Ei simulau achiziția unui ceas sau a unei bijuterii de lux, dar doar lăsau banii și păstrau factura, cât timp produsul rămânea în magazin, sau plăteau dublu pentru orice produs și, în acest caz, îl retrăgeau.
Numele arbitrului, deși nu se află pe lista celor anchetați, apare însă în anchetă. Întrucât nu există o instrumentare oficială împotriva sa, arbitrul nu a fost suspendat, dar a cerut să nu fie delegat la partida din Serie B de duminică, dintre Sampdoria și Cittadella.
Ancheta include conversații între Luciani și Fagioli în care fotbalistul, dator la Tommaso De Giacomo și Patrick Fizzera, administratorii rețelei ilegale de pariuri, i-a cerut arbitrului să trimită bani la magazinul de bijuterii, prefăcându-se că vrea să cumpere ceasuri sau pandantive.
Arbitrul riscă o sancțiune severă din partea Federației italiene de fotbal (FIGC), deoarece arbitrii sunt obligați să raporteze orice relație cu jucătorii, iar el nu a raportat legătura cu Fagioli.
Luciani nu este singurul din lumea fotbalului care i-a plătit din datorii lui Fagioli, făcând transferuri către magazinul de bijuterii, unii fiind conștienți de ceea ce făceau, alții fiind păcăliți de jucător, care le relata despre diverse oferte.
Printre cele mai proeminente nume în acest sens, cele mai vehiculate de presa italiană, care a avut acces la documente, sunt Federico Gatti (Juventus) și fundașul român Radu Dragușin (Tottenham), care a jucat în campionatul italian (Juventus, Sampdoria, Genoa).
Fagioli a fost deja suspendat șapte luni în octombrie 2023 pentru pariuri la meciuri de fotbal, lucru interzis de Federația italiană de fotbal (FIGC).
AGERPRES (AS/autor: Vlad Constantinescu, editor: Mihai Țenea, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Fotbal - CM 2026: Echipa Statelor Unite, calificată în șaisprezecimile de finală, după 2-0 cu Australia
Selecționata SUA s-a calificat în șaisprezecimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal 2026, din Statele Unite, Mexic și Canada, după ce a învins echipa Australiei cu scorul de 2-0 (2-0), vineri, pe Seattle Stadium, în Grupa D a turneului final. AGERPRES/ (AS - editor: Mihai Țenea)
Scrimă: Echipa feminină de sabie a României, clasată pe locul 12 la Europene
Echipa feminină de sabie a României s-a clasat pe locul 12, vineri, la Campionatele Europene de scrimă de la Antony (Franța). România (Catinca Dumitru, Anastasia Fusea, Andreea Lupu) a fost învinsă în primul tur de Italia cu 45-21.
Fotbal - CM 2026: Fanii lui Ronaldo, mesaje împotriva partenerei lui Neves care a cerut retragerea superstarului
Un mesaj evident, care-i cere starului portughez Cristiano Ronaldo să se retragă, postat de partenera fotbalistului Joao Neves, a atras vineri un val de insulte pe contul de Instagram al acesteia, scrie DPA. Sub fotografia partenerului sau, pe care actrița Madalena Aragao a postat-o, un suporter al lui Ronaldo a comentat că prietenul ei ar trebui să-i paseze m
UPDATE/Tenis: Sabalenka s-a calificat în semifinale la Berlin după ce a fost condusă cu 6-2, 4-0 de cehoaica Bartunkova
Condusă cu 6-2, 4-0, numărul 1 mondial al tenisului feminin, belarusa Arina Sabalenka, și-a revenit în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Berlin, pe iarbă, în fața cehoaicei Nikola Bartunkova, câștigând vineri cu 2-6, 7-6 (7/2), 6-4, transmite AFP. În căldura sufocantă din sud-vestul Berlinului (32 de grade), Arina S
Orașul gazdă al Jocurilor Olimpice din 2036 va fi ales la Sesiunea CIO din 2029
Comitetul Internațional Olimpic (CIO) a stabilit că va selecta orașul gazdă al Jocurilor Olimpice din 2036 la Sesiunea sa din 2029, au declarat surse apropiate acestei decizii, după ce organizația își va reanaliza procesul de selecție pentru viitoarele ediții ale jocurilor, relatează Kyodo. În anii recenți, selecțiile orașelor gazdă au fost aprobat
Tenis: Angelique Kerber debutează la Wimbledon în calitate de comentator sportiv
Fostul lider mondial al tenisului feminin Angelique Kerber va debuta în calitate de comentator TV la ediția din acest an a turneului de la Wimbledon, unde ea a câștigat ultimul din cele trei titluri de Mare Șlem ale sale, în urmă cu opt ani de zile, relatează DPA. Kerber, 38 de ani, va fi parte din echipa Amazon Prime pentru cea de-a doua săp
Ciclism: Pogacar vizează victoria în Turul Elveției în cinstea prietenei sale, care a suferit o gravă căzătură
Ciclistul sloven Tadej Pogacar vizează victoria în Turul Elveției în cinstea prietenei sale, Urska Zigart, care a suferit o gravă căzătură, scrie ziarul belgian Le Soir. Așa cum s-a anunțat, Urska Zigart a suferit o fractură de maxilar după căzătura de joi, în timpul celei de-a doua etape a Turului feminin al Elveției. Pogacar
Fotbal - CM 2026: Selecționerul Marocului a vorbit despre mândria jucătorilor săi care au dublă cetățenie
Selecționerul naționalei Marocului, Mohamed Ouahbi, a vorbit despre mândria jucătorilor săi care au dublă cetățenie, în contextul în care 'leii din Atlas' au aliniat la un moment dat unsprezece fotbaliști născuți în străinătate în meciul cu Brazilia de la Cupa Mondială, încheiat 1-1, scrie site-ul radioteleviziunii belgiene RTBF.
Fotbal: Antrenorul Răzvan Lucescu și-a reziliat contractul cu PAOK Salonic
Clubul grec de fotbal PAOK Salonic a anunțat rezilierea colaborării cu antrenorul român Răzvan Lucescu, prin acord reciproc, într-un comunicat publicat, vineri, pe platforma X. ''Răzvan Lucescu și-a legat numele de una dintre cele mai semnificative perioade din istoria clubului. Cu dedicare, pasiune și muncă neobosită, el a avut un rol deci
Fotbal - CM 2026: Collina despre alegerea lui Kovacs pentru meciul 1.000 din istoria CM
Alegerea arbitrului român Istvan Kovacs pentru a conduce la centrul cel de-al 1.000 lea meci din istoria Cupei Mondiale de fotbal s-a făcut pe baza 'unor criterii obișnuite', în ciuda acestei ocazii speciale, a precizat președintele Comisiei arbitrilor din cadrul FIFA, Pierluigi Collina, după cum informează Xinhua. Istvan K
Baschet: Paradă istorică la New York, în onoarea noii campioane a NBA
Newyorkezii au sărbătorit victoria echipei Knicks în Liga profesionistă de baschet (NBA) cu o paradă istorică, joi seara, iar sute de mii de persoane au umplut străzile din Lower Manhattan pentru a onora titlul mult așteptat, scrie Xinhua. După 53 de ani, Knicks a revenit în vârful NBA, iar generații de fani au ieșit în
Tenis: Cehoaica Pliskova, calificată în sferturi la Nottingham (WTA)
Jucătoarea cehă Karolina Pliskova, campioana din 2016, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis WTA 250 de la Nottingham (Anglia), dotat cu premii de 283.347 dolari, după ce a învins-o joi pe americanca Caty McNally cu 6-4, 7-6 (3). Pliskova, finalistă în 2024, va juca în sferturi cu australianca Tan
Tenis: Americanul Tommy Paul, în sferturi la Queen's (ATP)
Tenismanul american Tommy Paul, favorit 8, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP 500 de la de la Queen's Club din Londra, dotat cu premii de 2.583.330 de euro, joi, după ce l-a învins pe olandezul Botic van de Zandschulp, cu 7-6 (5), 6-3. În sferturi, Paul, campionul din 2024, îl va avea ca adversa
Fotbal - CM 2026: Selecționerul Bosniei-Herțegovina - Avem un al treilea meci și nimic nu este pierdut
Antrenorul Bosniei-Herțegovina, Sergej Barbarez, rămâne optimist după eșecul cu Elveția (1-4), din Grupa B a Cupei Mondiale din SUA, Mexic și Canada, pentru că o victorie cu Qatarul va oferi calificarea în faza eliminatorie, scrie Reuters. Bosnia a rezistat până în minutul 74, când elvețianul Johan Manzambi a marc
Fotbal - CM 2026: Selecționerul Elveției consideră că schimbările s-au dovedit decisive în victoria cu Bosnia
Selecționerul Elveției, Murat Yakin, a precizat că o dublă schimbare atent planificată după a doua pauză de hidratare s-a dovedit decisivă în victoria obținută de echipa sa, cu scorul de 4-1, împotriva Bosniei și Herțegovinei, joi la Los Angeles, scrie Reuters. Johan Manzambi și Ruben Vargas au intrat pe teren în minutul 72,








