logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Fotbal: Cluburile au cheltuit 2,35 miliarde de dolari pe transferuri în această iarnă, un nou record, conform FIFA

Image

Cluburile din toată lumea au cheltuit suma record de 2,35 miliarde de dolari pe transferurile efectuate în această iarnă, cu 58% mai mult decât anul trecut, conform unui studiu al Federației Internaționale de Fotbal (FIFA), publicat vineri, transmite Reuters.

Potrivit raportului International Transfer Snapshot al FIFA, suma este cu 47,1% mai mare decât recordul anterior, stabilit în ianuarie 2023, când s-a cheltuit un total de 1,57 miliarde de dolari.

Cu 5.863 de transferuri internaționale care au avut loc între 1 ianuarie și 4 februarie s-a stabilit de asemenea o creștere de 19,1% față de recordul de anul trecut pentru cel mai mare număr de jucători care se transferă în fereastra din ianuarie.

Cluburile engleze sunt în fruntea clasamentului la investițiile în jucători noi, cheltuind în total 621,6 milioane de dolari.

Numai campioana din Premier League, Manchester City, a plătit peste 224 de milioane de dolari pentru a-i transfera pe Omar Marmoush, Nico Gonzalez, Abdukodir Husanov, Vitor Reis și Juma Bah.

Dar cel mai scump jucător transferat în ianuarie a fost atacantul columbian Jhon Duran, care s-a mutat de la Aston Villa la clubul saudit Al-Nassr pentru aproximativ 77 de milioane de euro (79,97 milioane de dolari) plus bonusuri.

FIFA a precizat că Top 5 la cheltuieli în mercato de iarnă a fost completat de Germania (295,7 milioane de dolari), Italia (223,8 milioane de dolari), Franța (209,7 milioane de dolari) și Arabia Saudită (202,1 milioane de dolari).

Pe de altă parte, cluburile din Franța au câștigat cel mai mult din vânzarea jucătorilor, cu 371 milioane de dolari, urmate de cluburile din Germania (226,2 milioane de dolari), Anglia (185,2 milioane de dolari), Portugalia (176,4 milioane de dolari) și Italia (162 milioane de dolari).

Brazilia a avut cei mai mulți jucători importați (471), în timp ce Argentina a avut cel mai mare exod de jucători (255).

Fotbalul feminin a cheltuit, de asemenea, o sumă record de 5,8 milioane de dolari pentru achiziții în ianuarie, ceea ce reprezintă o creștere uimitoare cu 180,6% față de recordul anterior, după ce au fost efectuate 455 de transferuri internaționale.

Cluburile engleze au cheltuit de asemenea cel mai mult și în fotbalul feminin, cu 2,3 milioane de dolari investiți în noi jucătoare, dar sunt în frunte și ca număr de transferuri, 39 în total. AGERPRES/(AS/autor: Teodor Ciobanu, editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 377

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sport Extern 09-05-2025 12:39

Fotbal: Manuel Neuer revine în poarta echipei Bayern Munchen la meciul cu Borussia Moenchengladbach

Portarul Manuel Neuer va reveni între buturile echipei Bayern Munchen și își va recupera banderola de căpitan, cu ocazia meciului împotriva formației Borussia Moenchengladbach, programat sâmbătă în cadrul etapei a 33-a (penultima) a campionatului de fotbal al Germaniei, la mai mult de două luni după ruptura musculară pe care a suferit-o

Sport Extern 09-05-2025 12:27

Tenis: Novak Djokovic va disputa turneul ATP 250 de la Geneva, înainte de Roland Garros

Tenismanul sârb Novak Djokovic, fostul lider al clasamentului mondial, aflat într-o scădere de formă pe zgură în acest sezon, după două eliminări la debut la Monte Carlo și Madrid, iar apoi un forfait la Roma, se va testa cu ocazia turneului ATP 250 de la Geneva (18-24 mai), ultima competiție înainte de turneul de Mare Șlem de la Roland Garros

Sport Extern 09-05-2025 12:26

Fotbal: Betis Sevilla, a 15-a echipă spaniolă într-o finală europeană

Betis Sevilla, antrenată de chilianul Manuel Pellegrini, calificată în finala Conference League, ediția 2024/2025, după ce a eliminat-o pe Fiorentina în semifinale, a devenit a 15-a echipă spaniolă care va lupta pentru un trofeu continental, scrie EFE. Betis a acces în prima finală europeană din istoria sa și se alătură conti

Sport Extern 09-05-2025 12:16

Olimpice: Ceremonia de deschidere a JO 2028 de la Los Angeles va ava loc pe două stadioane

Emblematicul Memorial Coliseum din Los Angeles și SoFi Stadium din Inglewood vor găzdui împreună ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de vară de la Los Angeles, din anul 2028, au anunțat organizatorii, citați de AFP. Este pentru prima dată când această ceremonie, care va avea loc pe 14 iulie 2028, se va desfășura pe două st

Sport Extern 09-05-2025 11:47

Fotbal: Graham Arnold, fostul selecționer al Australiei, va prelua echipa Irakului

Graham Arnold, fostul selecționer al Australiei (2018-2024) va fi numit selecționer al Irakului în acest weekend, înaintea meciurilor cruciale din iunie cu Coreea de Sud și Iordania din calificările pentru CM 2026, a declarat un oficial al federației irakiene de fotbal (IFA), conform Reuters. Ahmed Al-Mousawi, oficial al IFA respon

Sport Extern 09-05-2025 11:10

Fotbal: Maresca (Chelsea) așteaptă cu interes duelul cu fostul său antrenor Pellegrini

Antrenorul lui Chelsea, Enzo Maresca, așteaptă cu nerăbdare duelul cu fostul său antrenor și mentor, Manuel Pellegrini (Betis Sevilla), în finala Conference League prevăzută la Wroclaw (Polonia) în data de 28 mai, scrie DPA. Chelsea s-a calificat fără emoții în finală, după două victorii (1-0, 4-1) contra echipei suedeze Djur

Sport Extern 09-05-2025 10:51

Fotbal: Xabi Alonso, posibilul înlocuitor al lui Ancelotti pe banca tehnică a echipei Real Madrid

Carlo Ancelotti nu va mai fi antrenorul echipei de fotbal Real Madrid din sezonul viitor, conform cotidianului Marca, care anunță totodată înlocuirea sa cu Xabi Alonso după Cupa Mondială a cluburilor (15 iunie-13 iulie). După cum relatează Marca, citat de cotidianul L'Equipe, numele viitorului antrenor al lui Real Madrid nu mai lasă

Sport Extern 09-05-2025 10:31

Fotbal: Diniz, fostul selecționer al Braziliei, a ajuns la un acord cu Vasco da Gama (presă)

Fernando Diniz, fostul selecționer al Braziliei (iulie 2023-ianuarie 2024), a ajuns la un acord cu clubul Vasco da Gama, conform presei locale citată de Xinhua. Diniz, 51 ani, a acceptat un contract cu clubul din Rio de Janeiro până în decembrie 2026, scrie Globo Esporte, care a adăugat că mai există mici detalii contractuale p&aci

Sport Extern 09-05-2025 10:28

Alegerea noului Papă, un practicant al tenisului, anunțată în timpul turneului de la Roma

Organizatorii turneului de tenis de la Roma au anunțat alegerea noului Papă, Leon al XIV-lea, în aplauzele publicului, în timp ce italianul Fabio Fognini disputa ultimul său meci la Foro Italico, informează L'Equipe. 'Papa Leone XIV', a anunțat speaker-ul de pe arena centrală, în finalul primului set al partidei p

Sport Extern 09-05-2025 10:05

Box: Manny Pacquiao ar putea reveni în ring pentru centura WBC la categoria welter

Fostul mare boxer filipinez Manny Pacquiao ar putea urca din nou în ring pentru o confruntare cu americanul Mario Barrios în această vară, având ca miză centura WBC la categoria welter, informează cotidianul L'Equipe. Conform postului american de televiziune ESPN, starul filipinez Manny Pacquiao ar putea pune din nou mănu

Sport Extern 09-05-2025 09:49

Fotbal: Europa League - Dacă nu câștigăm trofeul, nu înseamnă nimic, a declarat antrenorul echipei Manchester United

Antrenorul echipei Manchester United, Ruben Amorim, a afirmat, după calificarea în finala Europa League, că această performanță 'nu înseamnă nimic', dacă elevii săi nu vor reuși să cucerească trofeul în această competiție. 'Singurul lucru pentru care sunt îngrijorat este meciul următor, să mă asigur că niciu

Sport Extern 09-05-2025 09:22

Fotbal: Tottenham și Manchester United și-au câștigat dreptul de a disputa finala Europa League, afirmă Postecoglou

Echipele Tottenham Hotspur și Manchester United ''și-au câștigat dreptul' de a disputa finala Europa League, a afirmat Ange Postecoglou, antrenorul formației fundașului român Radu Drăgușin, după victoria cu 2-0 obținută joi seară pe terenul norvegienilor de la Bodo/Glimt. Tottenham a eliminat-o cu scorul general de 5-1

Sport Extern 09-05-2025 08:36

Tenis: Elina Svitolina s-a calificat în turul al treilea al turneului WTA 1.000 de la Roma

Jucătoarea ucraineană de tenis Elina Svitolina s-a calificat în turul al treilea al turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, după ce a învins-o în două seturi, 6-4, 7-6 (7/2), pe spaniola Jessica Bouzas, într-o partidă disputată joi. Svitolina, favorita numărul 16 a competiției din ca

Sport Extern 09-05-2025 08:10

Tenis: Fabio Fognini, eliminat în primul tur al turneului ATP Masters 1.000 de la Roma

Tenismanul italian Fabio Fognini, fost număr 9 mondial, a fost învins în două seturi, 6-2, 6-3, de britanicul Jacob Fearnley, joi, în primul tur al turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 8.055.385 de euro, la care a participat pentru ultima oară în cariera sa, urmând să se retragă la finalul acestui sezon.

Sport Extern 09-05-2025 00:50

Fotbal: Chelsea și Betis Sevilla s-au calificat în finala Conference League

Chelsea Londra și Betis Sevilla s-au calificat, joi seara, în finala competiției de fotbal Conference League. Chelsea a învins echipa suedeză Djurgaarden IF cu scorul de 1-0, pe Stamford Bridge, după ce londonezii s-au impus și în tur, cu 4-1.