logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Fotbal: UNFP denunţă nerespectarea deciziilor comisiilor LFP în litigiul financiar dintre Mbappe şi PSG

Image

Uniunea Naţională a Fotbaliştilor Profesionişti (UNFP) a denunţat, joi, nerespectarea de către clubul Paris Saint-Germain a deciziilor comisiilor independente ale Ligii de Fotbal Profesionist (LFP) din Franţa în conflictul financiar cu Kylian Mbappe, informează AFP.

"Pentru UNFP, fie că este vorba de club sau de jucătorul care este în drepturi, sau chiar de sumele puse în joc, este inadmisibil ca deciziile comisiilor independente ale LFP să fie contestate, întrucât depind de convenţia colectivă", a scris sindicatul jucătorilor.

Comunicatul UNFP intervine la o zi după reuniunea Comisiei de disciplină a LFP care a constatat "inadmisibilitatea sesizării formulate" de atacantul Kylian Mbappe, care reclamă clubului Paris Saint-Germain plata a 55 de milioane de euro reprezentând salarii şi prime, după ce gruparea pariziană a refuzat să plătească suma solicitată de fostul său jucător, în ciuda ordonanţelor Comisiei juridice a LFP (din 11 septembrie) şi apoi a Comisiei paritare de apel (25 octombrie).

"Nu este pentru prima oară şi, din păcate, nici ultima oară când un club utilizează toate recursurile posibile prevăzute de regulamente", a adăugat UNFP.

Prin această decizie a Ligii, PSG obţine ca litigiul cu fostul său star să fie judecat în faţa unei instanţe "precum tribunalul de Muncă", clubul fiind "pregătit să expună din plin această situaţie în faţa tribunalului competent".

Mbappe şi-a reiterat totodată "speranţa ca o soluţie amiabilă să poată fi găsită pentru ca toate părţile să poată ajunge la un acord".

Kylian Mbappe a sesizat Comisia de disciplină a Ligii de Fotbal Profesionist (LFP) pentru "neplata primelor şi salariilor" de către Paris Saint-Germain.

PSG a refuzat să-i plătească lui Kylian Mbappe suma de 55 de milioane de euro reclamată de actualul jucător al lui Real Madrid, în ciuda ordonanţelor Comisiei juridice a LFP din 11 septembrie - care a sugerat într-o primă fază o mediere - şi apoi ale Comisiei paritare de apel din 25 octombrie.

La rândul ei, Federaţia franceză de fotbal (FFF) a respins recursul clubului Paris Saint-Germain depus în afara termenului legal.

Statutele LFP menţionează că, în caz de "neplată a unor sume datorate de un club profesionist francez", sunt prevăzute eventuale amenzi sau interdicţii la transferuri.

Kylian Mbappe cere plata unei sume de 55 de milioane de euro care include ultima treime dintr-o primă de instalare (36 de milioane de euro brut), salariul pe lunile aprilie, mai, iunie, precum şi o primă de etică pe aceste trei luni.

La începutul anului, înaintea deciziei lui Mbappe de a pleca de la PSG la Real Madrid, cele două părţi au afirmat că atacantul a renunţat la o parte din primele sale în urma unui acord verbal încheiat cu clubul francez în august 2023, după ce el fusese exclus din lot timp de o lună. Tabăra lui Mbappe consideră, la rândul său, că acest acord, într-o perioadă în care jucătorul exclus din lot era sub presiune, nu a fost semnat şi este deci nul.
AGERPRES/(AS/autor: Vlad Constantinescu, editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 19

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sport Extern 15-05-2025 18:44

Tenis: Jasmine Paolini, prima italiancă în finala turneului de la Roma (WTA) după 2014

Jasmine Paolini, numărul 5 în ierarhia tenisului feminin, este prima italiancă în finala turneului WTA 1.000 de la Roma după anul 2014, ea trecând joi de americanca Peyton Stearns, locul 42 mondial, în semifinalele competiției dotate cu premii totale de 6.009.593 de euro, informează AFP. Jasmine Paolini, finalistă la Ro

Sport Extern 15-05-2025 18:21

Fotbal: Amorim - Jucătorii trebuie să demonstreze că-și merită locul în echipa în finala Europa League

Antrenorul echipei engleze de fotbal Manchester United, Ruben Amorim, spune că încă mai este timp pentru ca jucătorii săi să demonstreze că-și merită locul în formația care o va înfrunta pe Tottenham, la Bilbao, în finala Europa League, scrie DPA. Meciul de miercurea viitoare de pe San Mames împotriva lui Spurs es

Sport Extern 15-05-2025 17:39

Tottenham: Postecoglou, 'devastat' din cauza lui Drăgușin și a celorlalți fotbaliști ce ratează finala Europa League

Antrenorul echipei engleze Tottenham Hotspur, Ange Postecoglou, a declarat joi, într-o conferință de presă, că este 'devastat' din cauza fundașului român Radu Drăgușin și a celorlalți fotbaliști ai săi care sunt accidentanți și vor rata finala Europa League de săptămâna viitoare împotriva lui Manchester United, relatează BBC.

Sport Extern 15-05-2025 16:13

FIFA a salutat avizul CJUE cu privire la Regulamentul privind agenții de fotbal (FFAR)

Federația Internațională de Fotbal (FIFA) a salutat joi avizul emis de Avocatul General al Curții de Justiție a Uniunii Europene (CJUE) cu privire la Regulamentul privind agenții de fotbal (FFAR), scrie EFE. 'În conformitate cu opinia de astăzi, FIFA consideră că FFAR, care este rezultatul unui proces de consultare îndelungat ș

Sport Extern 15-05-2025 13:41

Fotbal: Thomas Muller ia în calcul o mutare în MLS, după despărțirea de Bayern Munchen

Atacantul german Thomas Muller ia în calcul o mutare în Major League Soccer (MLS) după despărțirea de Bayern Munchen, la finalul acestui sezon, informează DPA. Muller, în vârstă de 35 de ani, va disputa ultimul său meci în Bundesliga sâmbătă, când campioana Bayern se va deplasa la Hoffenheim, iar apoi va partic

Sport Extern 15-05-2025 13:16

Fotbal: Toți jucătorii sunt vinovați pentru sezonul 'oribil' al lui Manchester City, afirmă Haaland

Atacantul Erling Haaland a afirmat că toți fotbaliștii de la Manchester City sunt responsabili pentru sezonul 'oribil' al echipei antrenate de Pep Guardiola, chiar dacă va încerca să-l încheie cu un trofeu, în acest weekend, informează DPA. Manchester City va înfrunta formația Crystal Palace în finala Cupei Angliei, progra

Sport Extern 15-05-2025 12:19

Fotbal: Son Heung-min (Tottenham), victima unei tentative de șantaj în Coreea de Sud

Căpitanul echipei engleze de fotbal Tottenham Hotspur, Son Heung-min, a depus o plângere la poliția sud-coreeană, susținând că a fost victima unei tentative de șantaj, după ce au apărut relatări din presă conform cărora o femeie a susținut că ar fi rămas însărcinată cu el, scrie Reuters. ''Poliția investighează în prezent, așa c

Sport Extern 15-05-2025 12:16

Fotbal: Fundașul Dean Huijsen și-a dat acordul pentru transferul la Real Madrid (presă)

Proaspătul internațional spaniol Dean Huijsen, fundașul central al echipei engleze de fotbal Bournemouth, aflat în vizorul marilor cluburi europene după evoluțiile sale din acest sezon, și-a dat acordul pentru un transfer la Real Madrid, anunță mass-media spaniolă. Conform postului de radio Cadena Ser, Huijsen a refuzat ofertele venite din Premie

Sport Extern 15-05-2025 11:52

Kaiac-canoe: Cătălin Chirilă ia startul în Cupa Mondială de la Szeged

România va fi reprezentată de doi sportivi, Cătălin Chirilă și Georgel Laurențiu Bărăgău, ambii de la CSA Steaua, în prima etapă a Cupei Mondiale de kaiac-canoe, prevăzută la Szeged (Ungaria) între 16 și 18 mai. Cătălin Chirilă, dublu campion mondial și triplu campion european în probele de canoe simplu la 500 și 1.000 m, și Georgel Băr

Sport Extern 15-05-2025 11:48

Baschet: NBA - Starul Kevin Durant, câștigătorul Premiului Magic Johnson în sezonul 2024-2025

Kevin Durant, starul echipei Phoenix Suns, este câștigătorul Premiului Magic Johnson în sezonul 2024-2025 al ligii profesioniste nord-americane de baschet (NBA), informează Reuters. Asociația jurnaliștilor profesioniști de baschet din America de Nord acordă anual acest premiu jucătorului din NBA care excelează pe teren și dă dovadă de 'cooperar

Sport Extern 15-05-2025 09:52

Tenis: Musetti l-a învins pe Zverev în sferturi la Roma (ATP)

Tenismanul italian Lorenzo Musetti (9 ATP) l-a învins pe germanul Alexander Zverev, numărul doi mondial, cu 7-6 (7/1), 6-4, miercuri, în sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 8.055.385 de euro. Musetti, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Paris, devine primul italian care atinge în

Sport Extern 15-05-2025 09:28

Tenis: Arina Sabalenka, învinsă în sferturi la Roma (WTA) de Qinwen Zheng

Jucătoarea belarusă de tenis Arina Sabalenka, numărul unu mondial, a fost învinsă de chinezoaica Qinwen Zheng cu 6-4, 6-3, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro. După ce la începutul lunii a câștigat turneul WTA 1.000 de la Madrid, Sabalenka s-a înclinat l

Sport Extern 15-05-2025 08:40

Fotbal: Real Madrid, victorioasă în meciul cu Mallorca (2-1), amână sărbătoarea rivalei FC Barcelona

Echipa Real Madrid a învins la limită pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formația Mallorca, după ce oaspeții au condus aproape 70 de minute pe Santiago Bernabeu, amânând astfel sărbătorirea titlului de către marea sa rivală FC Barcelona, care trebuie să o învingă joi pe concitadina Espanyol pentru a devenit matematic campioană a Spaniei.

Sport Extern 15-05-2025 08:36

Fotbal: Bologna a cucerit Cupa Italiei, după o așteptare de 51 de ani

Echipa Bologna a cucerit Cupa Italiei la fotbal, punând astfel capăt unei așteptări de 51 de ani, după ce a învins la limită, cu scorul de 1-0, formația AC Milan, miercuri seara, în finala acestei competiții, disputată pe Stadio Olimpico din Roma. Suporterii grupării 'rossoblu' așteptau un trofeu din 1974, iar răbdarea lor a fost p&ac

Sport Extern 14-05-2025 23:47

Handbal feminin: România, în a doua urnă valorică pentru Campionatul Mondial 2025

Echipa României face parte din a doua urnă valorică la tragerea la sorți a grupelor Campionatului Mondial de handbal feminin din acest an, potrivit site-ului Federației Internaționale de Handbal (IHF). Ceremonie de tragere la sorți va avea loc pe 22 mai, la Muzeul Noordbrabants din 's-Hertogenbosch (Olanda), de la ora 19:00 (ora Rom&