logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Fotbal: Victorii pentru Chelsea, Fiorentina şi Pafos, în prima etapă din Conference League

Image

Chelsea, Fiorentina şi FC Pafos au obţinut victorii, joi, în prima etapă din competiţia de fotbal Conference League.

Chelsea a dispus de Gent cu 4-2, la Londra, pentru ''Blues'' marcând Renato Veiga, Pedro Neto, Christopher Nkunku şi Kiernan Dewsbury-Hall.

Fiorentina, finalista ultimelor două ediţii ale competiţiei, a câştigat destul de greu cu galezii de la TNS, prin golurile reuşite de Adli şi Kean.

FC Pafos, care a eliminat-o pe CFR Cluj, a dispus cu 4-1 de campioana Republicii Moldova, în deplasare. mijlocaşul Vlad Dragomir (convocat în premieră la naţionala României) a fost integralist la ciprioţi.

Cercle Bruges a realizat scorul serii, 6-2 cu elveţienii de la St. Gallen. La patru goluri a câştigat şi Omonia Nicosia, 4-0 cu Vikingur Reykjavik.

Echipa armeană FC Noah a debutat cu victorie în Conference League, 2-0 cu Mlada Boleslav, prin golurile marcate de Matheus Aias şi Virgile Pinson (ex-FC Botoşani).

Shamrock Rovers a smuls egalul cu APOEL Nicosia, 1-1, la Dublin, prin golul lui Dylan Watts (90+2), după ce ciprioţii au marcat primii, prin Kostas Laifis (59). Echipa irlandeză, la care fotbalistul de origine română Daniel Mândroiu a evoluat 77 de minute, a jucat aproape o repriză în inferioritate numerică, Neil Farrugia fiind eliminat în min.50.

Rezultatele din prima etapă:
Marţi
Istanbul Başakşehir - Rapid Viena 1-2
Au marcat: Krzysztof Piatek 45+2, respectiv Louis Schaub 43, 46.

Vitoria Guimaraes - NK Celje 3-1
Au marcat: Samu 7, Gustavo Da Silva Cunha 36, Tiago Silva 62, respectiv Aljosa Matko 90+2.

Joi
Cercle Bruges - St. Gallen 6-2
Au marcat: Alan Minda 3, Kevin Denkey 25, 43, 54 - penalty, Gary Magnee 63, 68, respectiv Kevin Csoboth 58, Felix Mambimbi 81.

Dinamo Minsk - Hearts 1-2
Au marcat: Steven Alfred 21, respectiv Serghei Politevici (autogol) 37, Yan Dhanda 90+4.

FC Astana - TSC Backa Topola 1-0
A marcat: Kipras Kazukolovas 15.

FC Heidenheim - Olimpija Ljubljana 2-1
Au marcat: Adrian Beck 6, Paul Wanner 83, respectiv Alex Blanco 77.
Paul Wanner a ratat un penalty în min. 83.

FC Noah - Mlada Boleslav 2-0
Au marcat: Matheus Aias 58, Virgile Pinson 76.

Legia Varşovia - Real Betis Sevilla 1-0
A marcat: Steve Kapuadi 23.

Molde - Larne 3-0
Au marcat: Magnus Wolff Eikrem 51, Ola Brynhildsen 78, Frederik Ihler 90+5.
Cartonaş roşu: Conor McKendry (Larne) 90.

Omonia Nicosia - Vikingur Reykjavik 4-0
Au marcat: Senou Coulibaly 51, Andronikos Kakoullis 81, 90, Saidou Alioum 86.

Borac Banja Luka - Panathinaikos Atena 1-1
Au marcat: Djordje Despotovic 50, respectiv Anastasios Bakasetas 11.

Chelsea Londra - KAA Gent 4-2
Au marcat: Renato Veiga 12, Pedro Neto 46, Christopher Nkunku 63, Kiernan Dewsbury-Hall 70, respectiv Tsuyoshi Watanabe 50, Omri Gandelman 90.

CS Petrocub Hînceşti - FC Pafos 1-4
Au marcat: Teodor Lungu 26 - penalty, respectiv Joao Correia 33, 53, Jaja 37, Moustapha Name 82.

FC Copenhaga - Jagiellonia Bialystok 1-2
Au marcat: Pantelis Hatzidiakos 12, respectiv Afimico Pululu 51, Darko Churlinov 90+8.

Fiorentina - The New Saints 2-0
Au marcat: Yacine Adli 65, Moise Kean 69.

LASK Linz - Djurgaarden Stockholm 2-2
Au marcat: Valon Berisha 26, Florian Flecker 50, respectiv August Priske 57, Tokmac Chol Nguen 65.

FC Lugano - HJK Helsinki 3-0
Au marcat: Antonios Papadopoulos 34, Martim Marques 56, Daniel Dos Santos 90+2.

Shamrock Rovers Dublin - APOEL Nicosia 1-1
Au marcat: Dylan Watts 90+2, respectiv Kostas Laifis 59.
Cartonaş roşu: Neil Farrugia (Shamrock) 50.

Notă: Primele opt clasate se vor califica în optimile de finală, în timp ce formaţiile clasate pe locurile 9-24 vor juca un baraj pentru calificarea în optimi.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

Afisari: 8

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sport Extern 15-06-2025 23:30

Auto - F1: George Russell (Mercedes) a câștigat Marele Premiu al Canadei

Pilotul britanic George Russell (Mercedes) a câștigat Marele Premiu al Canadei, etapa a zecea a Campionatului Mondial de Formula 1, duminică, pe circuitul ''Gilles Villeneuve'' din Montreal, după o cursă marcată de un acroșaj între cele două monoposturi ale echipei McLaren, cu câteva tururi înainte de sosire, transmite AFP.

Sport Extern 15-06-2025 23:20

Volei masculin: Victorie dramatică a României în fața Croației, la Golden League

Naționala masculină de volei a României a obținut o victorie dramatică în fața formația Croației, cu scorul de 3-2 (25-21, 25-22, 27-29, 20-25, 16-14), duminică seara, la Zadar (Croația), în Golden League. Tricolorii au obținut a patra victorie consecutivă, la capătul a două ore și 25 de minute, după ce a condus cu 2-0 la set

Sport Extern 15-06-2025 23:06

Handbal masculin: SC Magdeburg a cucerit trofeul Ligii Campionilor

SC Magdeburg a câștigat pentru a cincea oară trofeul Ligii Ligii Campionilor la handbal masculin, duminică, la Koln, după ce a învins în finală o altă echipă germană, Fuchse Berlin, cu scorul de 32-26 (16-12). Fuchse Berlin a ratat șansa de a-și trece în palmares și Liga Campionilor, după ce în 2023 a câștig

Sport Extern 15-06-2025 21:43

Fotbal: Victorie la scor pentru Bayern Munchen, la Cupa Mondială a Cluburilor, 10-0 cu Auckland City

Echipa germană de fotbal Bayern Munchen a surclasat formația neozeelandeză Auckland City FC cu scorul de 10-0 (6-0), duminică, pe TQL Stadium din Cincinnati (Ohio), în Grupa C a Cupei Mondiale a Cluburilor, competiție găzduită de SUA. Golurile au fost înscrise de Kingsley Coman (6, 21), Sacha Boey (18), Michael Olise (20, 45+3), Th

Sport Extern 15-06-2025 21:30

Lupte: Românul Magor Lorincz, medaliat cu bronz la Europenele Under-17

Sportivul român Magor Lorincz a cucerit medalia de bronz la cat. 92 kg, lupte libere, duminică, la Campionatele Europene Under-17 de la Skopje (Macedonia de Nord), după ce l-a învins în meciul decisiv pe ucraineanul David Luțkov. Lorincz a debutat cu o victorie în optimi, sâmbătă, în fața turcului Said Riza,

Sport Extern 15-06-2025 21:11

Volei feminin: România s-a calificat la turneul Final Four al Golden League de pe primul loc

Naționala feminină de volei a României s-a calificat la turneul Final Four al Golden League de pe primul loc, după ce a învins echipa Croației, cu scorul de 3-0 (25-18, 25-15, 25-19), duminică, la Zadar (Croația). România a obținut victoria după o oră și 12 minute de joc. Cele mai bune jucătoare ale echipei ant

Sport Extern 15-06-2025 18:52

Ciclism: Tadej Pogacar a câștigat cursa Criterium du Dauphine; ultima etapă, adjudecată de francezul Lenny Martinez

Ciclistul sloven Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) a câștigat pentru prima dată cursa Criterium du Dauphine duminică, la capătul etapei a 8-a, ultima, care a avut loc pe distanța de 133,5 km, între localitățile Val d'Arc și Val-Cenis, și adjudecată în solitar de francezul Lenny Martinez (Bahraian Victorious). Martinez a f

Sport Extern 15-06-2025 16:23

Tenis: Americanul Taylor Fritz a câștigat turneul de la Stuttgart (ATP)

Jucătorul american de tenis Taylor Fritz (7 ATP, favorit nr. 2) a câștigat duminică turneul ATP 250 pe iarbă de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii totale de 751.630 de euro, după ce l-a învins, în finală, în două seturi, 6-3, 7-6 (7/0), pe principalul favorit, germanul Alexander Zverev (3 ATP). Fritz, finalist la Turneul Campionil

Sport Extern 15-06-2025 15:06

Tenis: Gabriela Ruse a pierdut finala turneului de la la 's-Hertogenbosch (WTA)

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse a fost învinsă de belgianca Elise Mertens, cu 6-3, 7-6 (7/4), duminică, în finala turneului WTA 250 pe iarbă de la 's-Hertogenbosch (Olanda), dotat cu premii totale de 239.212 euro. Ruse (27 ani, 80 WTA), venită din calificări, s-a înclinat după aproape două ore de joc (1 h 57 min).

Sport Extern 15-06-2025 13:47

Fotbal: 'Vom fi respectați mai mult după trofeele câștigate în acest sezon', spune Hakimi (PSG)

Fundașul hispano-marocan al lui Paris Saint-Germain, Achraf Hakimi, a declarat sâmbătă că alte cluburi 'ne vor respecta mai mult' după trofeele pe care parizienii le-au câștigat în acest sezon, în primul rând primul lor titlu în Liga Campionilor, scrie EFE. 'Este o mare responsabilitate - să fii favorit - este im

Sport Extern 15-06-2025 12:00

BTA: Bansko va găzdui Campionatul European de rafting (23-29 iunie)

Bansko va găzdui primul Campionat European de rafting care are loc în Bulgaria, transmite agenția BTA. Între 23 și 29 iunie 2025, participanți din peste zece țări europene vor concura în acest sport extrem, a anunțat Primăria din Bansko. Competițiile vor avea loc pe râul Struma River, în Cheile Kresna. Antrenamentel

Sport Extern 15-06-2025 09:44

Fotbal: Vrem să câștigăm Cupa Mondială a Cluburilor, spune antrenorul Luis Enrique (PSG)

'PSG, campioana Europei, are ca obiectiv câștigarea Cupei Mondiale a Cluburilor', a declarat sâmbătă seara antrenorul Luis Enrique, înaintea primului meci al parizienilor la această competiție împotriva lui Atletico Madrid, duminică, la Pasadena, California, scrie AFP. 'Dacă vorbim despre câștigarea de trofee, să &icir

Sport Extern 15-06-2025 08:59

Tenis: Belgianul Zizou Bergs și canadianul Gabriel Diallo vor disputa finala de la 's-Hertogenbosch (ATP)

Jucătorii de tenis Zizou Bergs (Belgia, 63 ATP) și Gabriel Diallo (Canada, 55 ATP) vor disputa finala turneului ATP 250 de la 's-Hertogenbosch (Olanda), dotat cu premii totale de 706.850 de euro. Sâmbătă seara, în semifinale, Bergs a trecut în două seturi, 6-1, 6-4, de americanul Reilly Opelka (87 ATP) după doar o oră și zece minute de jo

Sport Extern 15-06-2025 08:47

Auto - F1: Britanicul George Russell (Mercedes) va pleca din pole position în Marele Premiu al Canadei

Pilotul britanic George Russell (Mercedes) va pleca duminică seara din pole position în Marele Premiu al Canadei de Formula 1, după ce a stabilit cel mai rapid timp în calificări, sâmbătă seara, pe circuitul Gilles Villeneuve din Montreal, scrie AFP. Britanicul, care a s-a aflat în pole position și anul trecut în Canada, a termina

Sport Extern 15-06-2025 00:27

Fotbal: Italia s-a calificat în sferturile Campionatului European Under-21, alături de Spania

Echipa Italiei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal Under-21 din Slovacia, după ce a învins echipa gazdă cu scorul de 1-0 (1-0), sâmbătă seara, la Trnava, astfel că selecționata României este eliminată din competiție înaintea ultimului meci. Unicul gol al meciului a fost &icir