logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

JO 2024 - Canotaj: Simona Radiş - Aurul bărcii de 8+1 este un rezultat înălţător

Imagine din galeria Agerpres

Paris - Trimisul special al AGERPRES, Adrian Ţone, transmite: Canotoarea Simona Radiş a afirmat, sâmbătă, după medalia de aur cucerită de echipajul feminin de 8+1 că performanţa obţinută este înălţătoare şi că face parte din cea mai puternică echipă pe care a avut-o România.

"Poate asta este mentalitatea, că 8+1 înseamnă totul. Poate că aşa este la alte persoane, nu la mine. Pentru că proba noastră de suflet este cu siguranţă cea de dublu, acolo ne antrenăm cel mai mult, acolo am suferit cel mai mult tot anul, pentru că a fost greu. Dar cu siguranţă că rezultatul din banca de 8 este unul înălţător, a venit după muncă şi strădanie, a venit după ce am concurat în bărci diferite şi am avut curse întinse. A fost o diferenţă faţă de adversarele noastre, deşi ele au fost mai proaspete şi noi am fost mai obosite, dar am putut să ne facem treaba şi rezultatul nu a întârziat să apară. Cred că sunt în cea mai puternică echipă pe care a avut-o România până în prezent, o echipă tânără, cu forţe fizice şi psihice nemărginite", a declarat Radiş.

Ea spune că în ediţiile viitoare ale Jocurilor Olimpice, canotajul românesc este capabil să obţină şi mai multe medalii.

"Într-adevăr această performanţă vine după 20 de ani, nu mă gândeam că voi câştiga eu la Jocurile Olimpice, dar este un mare sentiment de mândrie că noi am reuşit astăzi să cucerim această medalie de aur. Este o bucurie care ne motivează şi ne dă încredere, canotajul este pe o scară ascendentă, rezultatele s-au înmulţit, sunt din ce în ce mai bune şi promit foarte mult pentru ediţiile viitoare. Cred că la toate cursele am avut acelaşi nivel de motivaţie şi încredere în forţele proprii şi în echipă. Noi antrenăm totul acasă, nu venim aici nepregătiţi şi sperăm la surprize. Pentru că surprizele nu vin decât dacă le pregăteşti şi munceşti zilnic pentru ele. Argintul de alaltăieri a fost un rezultat foarte bun, ne-a dat într-adevăr un dram de motivaţie în plus, atât nouă, cât şi celorlalte bărci care nu au reuşit să cucerească o medalie, mi-am dorit foarte mult să reuşim", a adăugat sportiva.

Cu două medalii la Paris, argint la dublu vâsle feminin şi aur la 8+1, Radiş consideră că a rămas aceeaşi persoană modestă, fiind convinsă totodată că Team România va reuşi să mai obţină şi alte medalii.

"Nu sunt regina lumii, sunt aceeaşi Simona pe care o ştie toată lumea. Sunt fericită că am această medalie la gât, dar nu mă schimba. Ea a venit ca o răsplată în urma anilor de muncă. Şi nu este doar pentru mine. Abia astăzi am realizat cât de mulţi români au venit să ne susţină. Am primit sute de mesaje de încurajare şi felicitări, suntem în inimile oamenilor şi ăsta este cel mai înălţător sentiment. Eu am spus înainte de a veni la aceste Jocuri că România va străluci, că vom obţine rezultate frumoase şi s-a dovedit acest lucru. Eu cred că nu ne vom opri aici, urmează şi alţi sportivi să intre în competiţie. Eu văd câteva rezultate frumoase şi în continuare", a adăugat Radiş.

România a cucerit aurul la opt plus unu feminin la Jocurile Olimpice de la Paris, sâmbătă, după ce a dominat finala probei regine a canotajului.

România, în formula Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu, s-a impus cu timpul de 5 min 54 sec 39/100, terminând cu mai mult de o barcă avans faţă de Canada (Jessica Sevick, Caileigh Filmer, Maya Meschkuleit, Kasia Gruchala-Wesierski, Avalon Wasteneys, Sydney Payne, Kristina Walker, Abby Dent, Kristen Kit), campioana olimpică en titre, înregistrată din 5 min 58 sec 84/100.

În urmă cu trei ani, la Tokyo, România ocupa doar locul şase în finală, după ce în serii stabilise un nou record mondial şi olimpic (5:52.99).

Ultima medalie olimpică a României în această probă - bronz - data din 2016, de la Rio.

Acesta este al patrulea titlu olimpic al României la opt plus unu feminin, după cele din 1996, 2000, 2004.

România a calificat nouă echipaje în Finalele A la JO de la Paris din cele douăsprezece pe care le-a avut: dublu vâsle feminin - categorie uşoară, dublu rame feminin, dublu rame masculin, patru rame masculin, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, patru rame feminin, opt plus unu feminin, opt plus unu masculin. Sâmbătă vor avea loc finalele la opt plus unu feminin şi opt plus unu masculin

Canotajul a obţinut cinci medalii la JO 2024, două de aur şi trei de argint.

România are un bilanţ de şapte medalii la Jocurile de la Paris, trei de aur, trei de argint şi una de bronz. Aur au câştigat înotătorul David Popovici la 200 metri liber, canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu), argintul a fost obţinut de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, de Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin şi de Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin - categorie uşoară, în timp ce bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 94

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Extern 30-04-2026 00:24

Tenis de masă: O nouă victorie pentru echipa masculină a României la Mondialele de la Londra

Selecționata masculină de tenis de masă a României a învins formația Argentinei cu scorul de 3-0, miercuri seara, în al doilea său meci din Grupa a 9-a a Campionatelor Mondiale de tenis de masă de la Londra. Eduard Ionescu l-a învins pe Francisco Sanchi cu 3-1 (11-6, 13-11, 8-11, 11-9), Iulian Chirița a trecut de Horaci

Sport Extern 30-04-2026 00:00

Fotbal: Atletico Madrid și Arsenal au remizat (1-1), în semifinalele Ligii Campionilor (GALERIE FOTO+VIDEO)

Atletico Madrid și Arsenal au terminat la egalitate, 1-1 (0-1), miercuri seara, pe Stadionul Metropolitano din capitala Spaniei, în prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal. ''Tunarii'' au marcat chiar înainte de pauză, prin Viktor Gyokeres (44), dintr-un penalty controversat, iar Atletico a egalat &i

Sport Extern 29-04-2026 19:39

Ciclism: Tadej Pogacar a câștigat prima etapă a Turului Romandiei și este lider la general

Ciclistul sloven Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) a câștigat miercuri prima etapă a Turului Romandiei și este lider la general, el impunându-se după un sprint în patru, după o buclă de 171,2 km în jurul orașului elvețian Martigny și o primă ofensivă, relatează AFP. Pe locul 6 în prologul de marți, Tadej Pogacar l

Sport Extern 29-04-2026 19:30

Tenis: Jannik Sinner s-a calificat în semifinale la Madrid (ATP)

Tenismanul italian Jannik Sinner, numărul 1 mondial, l-a învins miercuri pe spaniolul Rafael Jodar, numărul 42 mondial, cu 6-2, 7-6 (7/0), și s-a calificat în semifinalele turneului ATP Masters 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 8.235.540 de euro. Sinner, care nu a atins niciodată finala la Madrid, s-a impus după aproape

Sport Extern 29-04-2026 18:55

Fotbal: Clubul Schalke vrea să împiedice invazia fanilor în cazul promovării în Bundesliga

Clubul german de fotbal Schalke nu vrea ca suporterii săi să invadeze terenul dacă echipa își asigură revenirea în Bundesliga sâmbătă seara, informează DPA. Schalke este îngrijorată de siguranța fanilor și se teme că echipamentele tehnice din arena sa ar putea fi deteriorate, printre alte motive. Schalke

Sport Extern 29-04-2026 17:10

Fotbal: Rayo Vallecano, un club de cartier încearcă să cucerească Europa

'Există un lucru pe care banii nu îl pot cumpăra: visele': semifinalistă în Conference League, Rayo Vallecano, echipa fundașului român Andrei Rațiu, un club de cartier din sud-estul Madridului, își perpetuează identitatea legată de clasă muncitoare, antiteza fotbalului modern, scrie AFP. A merge să vezi un meci

Sport Extern 29-04-2026 16:41

Tenis: Anastasia Potapova s-a calificat în semifinale la Madrid (WTA)

Austriaca de origine rusă Anastasia Potapova a învins-o miercuri pe jucătoarea cehă de tenis Karolina Pliskova, cu 6-1, 6-7 (4/7), 6-3, și s-a calificat în semifinalele turneului de tenis WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 8.235.540 de dolari. Anastasia Potapova, numărul 56 mondial, a intrat pe tabloul principal ca &

Sport Extern 29-04-2026 15:13

Fotbal: 'Nu am crezut niciodată că va deveni antrenor', a spus Mourinho despre Chivu

'Nu am crezut niciodată că va deveni antrenor', a declarat tehnicianul portughez Jose Mourinho despre fostul său jucător Cristian Chivu, care este foarte să câștige campionatul Italiei cu Inter Milano, scrie site-ul Football Italia. 'Mă bucur pentru Chivu că Inter poate câștiga Scudetto, chiar dacă, atunci când er

Sport Extern 29-04-2026 14:34

Ciclism: Tadej Pogacar domină clasamentul primelor obținute în cursele clasice din această primăvară

Ciclistul sloven Tadej Pogacar (UAE Emirates), numărul unu mondial, domină clasamentul primelor obținute în cursele clasice din această primăvară, al căror sezon s-a încheiat duminică, odată cu cursa Liege-Bastogne-Liege. Conform datelor prezentate de ProCyclingStats, Pogacar a adunat în total 99.000 de euro grație victoriilo

Sport Extern 29-04-2026 13:32

Rugby: Galezul George North se retrage din activitate la finalul sezonului

George North, o figură emblematică a rugby-ului galez, a anunțat miercuri că va pune capăt carierei sale sportive la finalul sezonului, după ce 'și-a trăit visul din copilărie timp de mai multe sezoane', informează AFP. Jucătorul în vârstă de 34 de ani, care poate evolua ca extremă sau centru, își anunțase deja retragerea internaționa

Sport Extern 29-04-2026 13:31

Hochei: România a debutat cu o victorie categorică la Campionatul Mondial din China, 7-0 cu Olanda

Naționala masculină de hochei pe gheață a României a surclasat echipa Olandei cu scorul de 7-0 (2-0, 3-0, 2-0), miercuri, în primul său meci de la Campionatul Mondial, Divizia I, Grupa B, la Shenzhen (China). Golurile au fost marcate de Hunor Csaszar (11:36), Tamas Reszegh (14:16, 44:14), Matias Haaranen (26:21), Yevgeni Skachkov (

Sport Extern 29-04-2026 13:15

Fotbal: Spaniolul Sergio Canales și-a anunțat plecarea de la echipa mexicană Monterrey

Spaniolul Sergio Canales și-a anunțat, marți, plecarea de la clubul mexican de fotbal Monterrey, căruia i se alăturase în 2023, informează EFE. 'Am decis că acesta este momentul să închei acest capitol. Să port acest tricou a fost o onoare extraordinară. Monterrey va fi întotdeauna un loc special și important pentru mine și familia mea. M

Sport Extern 29-04-2026 12:46

Hochei: NHL - Victorie în prelungiri pentru Boston Bruins, în play-off-ul Cupei Stanley

Echipa Boston Bruins a învins în deplasare, cu scorul de 2-1 după prelungiri, formația Buffalo Sabres, într-un meci disputat marți seara în Liga profesionistă nord-americană de hochei pe gheață (NHL), evitând astfel eliminarea în primul tur al play-off-ului Cupei Stanley. Oaspeții au marcat golul izbăvitor în minutul 9

Sport Extern 29-04-2026 12:30

Fotbal: Cecilia Perez, prima femeie aleasă la conducerea unui club de primă ligă din Chile

Fostul ministru chilian al Sportului, Cecilia Perez, a devenit prima femeie care conduce un club din prima divizie a campionatului de fotbal al țării sale, după ce a fost în aleasă funcția de președinte la Universidad de Chile, informează EFE. 'Este o onoare să fiu prima femeie președintă a unui club. În America de Sud, suntem două, alături de

Sport Extern 29-04-2026 11:45

Fotbal: Mikel Arteta (Arsenal) le cere jucătorilor săi o victorie de răsunet cu Atletico Madrid

Madrid, 29 apr /Agerpres/ - Antrenorul lui Arsenal, Mikel Arteta, le-a cerut jucătorilor săi să livreze o victorie de răsunet în prima manșă din deplasare cu Atletico Madrid, miercuri, în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, scrie DPA. Arsenal este la doar două meciuri distanță de prima finală a Ligii Campionilor în ultimii 20 de ani, &i