logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

VIDEO JO 2024 - Înot: Popovici - Nu sunt dezamăgit, ci mai liniştit şi un pic mai fericit decât după aur

Imagine din galeria Agerpres

Paris - Trimisul special al AGERPRES, Adrian Ţone, transmite: Înotătorul David Popovici a declarat, miercuri noaptea, că nu este dezamăgit de medalia de bronz cucerită în proba de 100 m liber de la Jocurile Olimpice de la Paris, ci se simte liniştit şi un pic mai fericit ca după aurul de la 200 m liber.

"Nu sunt absolut deloc dezamăgit (n.r. - de bronz), sunt mai liniştit şi poate un pic mai fericit decât după aur, pentru că acum mă pot relaxa. Atunci, chiar dacă am câştigat aurul, eram cu gândul că trebuie să mă odihnesc foarte bine pentru că urma să am încă o probă olimpică. În finala asta am dat tot ce aveam mai bun, este singurul lucru care contează, mai mult de atât nu aveam cum să fac. Şi cred că mi-au ieşit destul de bine elementele pe care mă concentram, ondulările, întoarcerea, ieşirea, detalii plictisitoare. Acum am terminat, pot să văd şi eu Parisul, pentru că sunt de atâtea zile aici şi nu am văzut nimic. Am fost doar baricadat în hotel şi pe drumuri şi în rest nimic. Habar n-am cum sărbătoresc în seara asta, mă gândesc de luni de zile ce voi face după ce voi termina cu Jocurile Olimpice, mă gândeam, cine ştie, poate o să şi câştig o medalie. Acum că sunt pus în faţa faptului împlinit nu am niciun plan", a afirmat el după finala probei de 100 m liber.

"Obiectivul meu adevărat ăsta a fost, pe bune, nu neapărat să mă distrez, dar să mă simt bine, pentru că atunci când ajungi la Jocurile Olimpice este totul atât de tensionat că nu prea îţi mai arde de râsete şi distracţie. Dar obiectivul meu principal a fost să îmi iasă cursele aşa cum le-am antrenat. Şi cred că m-am apropiat destul de tare. Şi faptul că am adunat şi două medalii mă face şi mai fericit. Sunt mai mult decât mulţumit având în vedere faptul că am dat tot ce puteam şi în plus nu am cum să nu fiu fericit. Având în vedere că nu aveam ce să fac mai mult, nici nu am de ce să fiu dezamăgit", a adăugat Popovici.

Înotătorul român a caracterizat sportul ca fiind "crunt" când a vorbit despre faptul că ierarhiile se stabilesc la diferenţe extrem de mici, de doar o sutime de secundă.

"Sunt mai bun pe a doua parte a cursei. Aşa este pur şi simplu, aşa ştiu eu să înot. Nu sunt atât de înalt, atât de musculos, nu am o plecare de pe loc atât de puternică, nu sunt un sprinter pur sânge, dar am mai multă rezistenţă decât ei, fiind mai subţire să zicem, dar şi de la antrenamentele pe care le-am făcut în fiecare zi uite că diferenţa s-a făcut la două sutimi, la o sutime. Am fost la o sutime de locul doi, dar şi cel de pe locul 4 a fost la o sutime de mine. Ăsta este sportul, e crunt. Nu este cel mai bun timp din lume pentru mine, dar la Jocurile Olimpice vrei, nu vrei, este mai importantă poziţia", a precizat el.

 


Popovici s-a arătat impresionat de recordul stabilit de chinezul Zhanle Pan la 100 m liber: "Este extraordinar, nu am ce să zic, jos pălăria, şi-a bătut cu mult recordul mondial. Bravo lui, asta înseamnă şi mai multă motivaţie pentru mine şi ceilalţi care am ieşit în spatele lui, înseamnă şi mai multă motivaţie să încercăm să îi venim de hac pe româneşte".

Întrebat ce părere are despre faptul că e comparat cu Johnny Weissmuller, actorul cu origini româneşti care l-a interpretat pe Tarzan şi care a câştigat aurul la înot la Jocurile Olimpice de la Paris din urmă cu 100 de ani, David Popovici a răspuns: "Dacă se face legătura între mine şi Tarzan asta înseamnă că trebuie să-mi las părul lung din nou, nu?"

Popovici s-a arătat impresionat de ceea ce a trăit la Jocurile Olimpice. "Genial, mi-a plăcut foarte mult, Parisul m-a tratat foarte frumos. Abia aştept să îl vizitez. Am o zi şi ceva la dispoziţie pe lângă obligaţiile pe care le am. Poate o să reuşesc să mă strecor la un moment dat. În următoarea perioadă va fi o luptă. Faptul că Zhanle Pan a câştigat acum, şi felul în care a câştigat, din nou, ne va super-motiva", a mai spus Popovici.

Înotătorul român David Popovici a cucerit medalia de bronz la 100 m liber, miercuri seara, la Jocurile Olimpice de la Paris, într-o finală în care chinezul Zhanle Pan a câştigat aurul cu un nou record mondial.

Finala a fost una formidabilă, cea mai rapidă din istorie, Pan doborându-şi propriul record (46 sec 80/100) şi cucerind aurul în 46 sec 40/100. Argintul a revenit fostului campion olimpic australian Kyle Chalmers, în 47 sec 48/100, Popovici fiind înregistrat în 47 sec 49/100.

David Popovici a fost la o sutime de Chalmers, dar şi la o sutime de secundă de maghiarul Nandor Nemeth, clasat al patrulea.

David Popovici, care luni a cucerit aurul la 200 m liber, intrase în finală cu al cincilea timp din semifinale ((47 sec 66/100). Înotătorul român a fost al şaptelea în finala la 100 m liber în 2021, la JO de la Tokyo, când avea doar 16 ani.

David Popovici a fost recordman mondial la 100 m liber (46 sec 86/100), dar chinezul Zhanle Pan a fost cel care l-a deposedat de acest record (46 sec 80/100), iar sâmbătă, la ştafetă, stabilise şi un nou record olimpic (46 sec 92/100).
AGERPRES (A, AS-editor: Marius Ţone, editor online: Alexandru Cojocaru)

Afisari: 67

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sport Extern 26-06-2025 20:53

Înot: Denis Popescu a câștigat aurul în proba de 100 m fluture, la Europenele Under-23

Sportivul român Denis-Laurean Popescu a câștigat medalia de aur în proba de 100 m fluture, joi seara, la Campionatele Europene de înot Under-23 de la Samorin (Slovacia). Popescu a fost cronometrat în finală cu timpul de 51 sec 48/100, după ce avusese și cel mai bun timp din serii, 51 sec 49/100. Med

Sport Extern 26-06-2025 20:42

Tenis: Finala de la Roland Garros, dintre Alcaraz și Sinner, o partidă ''istorică'', spune Djokovic

Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovic (6 ATP), fost lider mondial, a declarat joi că finala dintre Carlos Alcaraz și Jannik Sinner, de la Roland Garros, din acest an, câștigată de spaniol, a fost una din

Sport Extern 26-06-2025 19:54

Tenis: Canadianul Auger-Aliassime, calificat în semifinale la Mallorca (ATP)

Tenismanul canadian Felix Auger-Aliassime, al doilea favorit, s-a calificat în semifinalele turneului ATP 250 pe iarbă de la Mallorca (Spania), dotat cu premii totale de 596.035 de euro, după ce l-a învins, joi, în sferturi, pe sârbul Hamad Medjedovic (73 ATP), cu 3-6, 6-1, 6-4. Auger-Aliassime, care are în palmar

Sport Extern 26-06-2025 19:40

Înot: David Popovici, medaliat cu aur în proba de 200 m liber, la Europenele Under-23

Sportivul român David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 metri liber, joi, la Campionatele Europene de înot Under-23 de la Samorin (Slovacia), cu timpul de 1 min 43 sec 64/100. Popovici a fost mai rapid cu aproape trei secunde decât următorul clasat, bulgarul Petăr Mițin (1:46.48), medalia de bronz reveni

Sport Extern 26-06-2025 18:53

Fotbal: Eusebio Di Francesco este noul antrenor al echipei Lecce

Eusebio Di Francesco este noul antrenor al echipei Lecce, a anunțat joi clubul din Serie A, prima divizie a campionatului de fotbal al Italiei. ''(...) conducerea tehnică a primei echipe i-a fost încredințată domnului Eusebio Di Francesco. Antrenorul a semnat un contract până la 30 iunie 2026, cu reînnoire automată &i

Sport Extern 26-06-2025 18:18

Tenis: Iga Swiatek, adversara italiencei Jasmine Paolini în semifinale, la Bad Homburg (WTA)

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek (8 WTA, favorită nr. 4) s-a calificat joi în semifinalele turneului de tenis WTA 500 pe iarbă de la Bad Homburg (Germania), dotat cu premii totale de 1.064.510 dolari, după ce a învins-o, în sferturi, în două seturi, 6-4, 7-6 (7/5), pe rusoaica Ekaterina Alexandrova (18 WTA, favorită nr. 8).

Sport Extern 26-06-2025 17:57

Handbal masculin: România va juca pentru locurile 15-16 la Campionatul Mondial Under-21

Echipa României va juca pentru pozițiile 15-16 la Campionatul Mondial de handbal masculin Under-21 din Polonia, după ce a fost învinsă, joi, de Ungaria cu scorul de 31-19 (13-10), la Katowice, într-o partidă pentru locurile 13-16. România a condus cu 7-4 în prima repriză, dar a primit șapte goluri la rând, i

Sport Extern 26-06-2025 16:50

Fotbal: Cristiano Ronaldo, jucătorul lui Al-Nassr pentru încă doi ani (oficial)

La 40 de ani, starul portughez Cristiano Ronaldo și-a prelungit contractul cu Al-Nassr până în 2027, a anunțat joi, oficial, clubul saudit, scrie AFP. ''Povestea continuă...''. Într-un videoclip și apoi într-un mesaj pe rețeaua de socializare X, Al-Nassr a oficializat prelungirea contractului pe doi ani

Sport Extern 26-06-2025 16:36

Fotbal: ''Am promis că mă voi întoarce'', a declarat Mircea Rednic la prezentarea sa oficială la Standard Liege

''Am promis că mă voi întoarce'', a declarat joi Mircea Rednic la conferința de presă în care a avut loc prezentarea sa oficială ca antrenor al lui Standard Liege, echipă al cărei fotbalist a fost și pe care a mai pregătit-o în sezonul 2012-2013, informează site-urile sudinfo.be și walfoot.be. ''Am pro

Sport Extern 26-06-2025 15:34

Tenis: Jasmine Paolini, prima semifinalistă la Bad Homburg (WTA)

Italianca Jasmine Paolini a învins-o joi pe brazilianca Beatriz Haddad Maia după două seturi simetrice, 7-5, 7-5, și s-a calificat în semifinalele turneului de tenis WTA 500 pe iarbă de la Bad Homburg (Germania), dotat cu premii totale de 1.064.510 dolari. Jasmine Paolini, locul 4 mondial și favorită numărul 2, s-a impus după o oră

Sport Extern 26-06-2025 15:14

Fotbal: Fundașul maghiar Milos Kerkez a semnat cu Liverpool (oficial)

Liverpool, campioana Angliei la fotbal, a anunțat joi că l-a transferat pe fundașul stânga maghiar Milos Kerkez de la altă echipă din Premier League, Bournemouth, informează Reuters. Clubul din Merseyside a convenit asupra sumei de 40 de milioane de lire sterline pentru a-l recruta pe jucătorul în vârstă de 21 de ani cu un co

Sport Extern 26-06-2025 14:49

Tenis: Krejcikova, campioana de la Wimbledon, s-a retras în sferturi la Eastbourne (WTA)

Campioana en titre de la Wimbledon, Barbora Krejcikova, a decis să se retragă din turneul de tenis pe iarbă de la Eastbourne (WTA 250), joi, din cauza unei probleme la coapsă, scrie Reuters. Cehoaica, a doua favorită, a atins sferturile la Devonshire Park, după ce a salvat mingi de meci în partidele câștigate cu britanicele Harriet

Sport Extern 26-06-2025 14:44

Fotbal: Mbappe a depus plângere împotriva clubului PSG, pentru hărțuire morală

O informare judiciară a fost deschisă, marți, pentru hărțuire morală, după o plângere depusă de Kylian Mbappe împotriva clubului francez de fotbal Paris Saint-Germain, a precizat, joi, Parchetul din Paris, citat de cotidianul L'Equipe. Litigiul dintre PSG și căpitanul echipei Franței continuă. Solicitat de AFP, parchetul din Pa

Sport Extern 26-06-2025 14:40

Fotbal: Guardiola, critic față de șeful arbitrilor FIFA, după mărirea suspendării lui Rico Lewis

Antrenorul echipei de fotbal Manchester City, Pep Guardiola, l-a criticat deschis pe șeful arbitrilor FIFA, Pierluigi Collina, după ce suspendarea lui Rico Lewis la Cupa Mondială a Cluburilor a fost actualizată la trei meciuri, relatează DPA. Fundașul a primit direct cartonașul roșu după ce a lovit în față pe adversarul în alunecar

Sport Extern 26-06-2025 13:00

Fotbal: Cristiano Ronaldo va semna un nou contract pe doi ani cu Al-Nassr (BBC)

Atacantul portughez Cristiano Ronaldo se pregătește să semneze un nou contract pe doi ani cu clubul Al-Nassr din liga profesionistă de fotbal a Arabiei Saudite, informează BBC, care citează surse saudite. Actuala înțelegere a căpitanului selecționatei Portugaliei, în vârstă de 40 de ani, va expira la sfârșitul lunii iun