VIDEO Tenis: Simona Halep a pierdut la Miami meciul revenirii sale în circuitul WTA
Jucătoarea română de tenis Simona Halep a fost învinsă de spaniola Paula Badosa, cu 1-6, 6-4, 6-3, marţi, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 8.770.480 de dolari, în meciul său de revenire în circuitul profesionist, după o absenţă de un an şi jumătate.
Halep (32 ani) s-a înclinat după aproape două ore de joc (1 h 58 min), având o evoluţie promiţătoare, în ciuda absenţei sale îndelungate.
Fostul lider mondial a pierdut la zero primul ghem al meciului, dar apoi a jucat excelent în faţa unei adversare care a avut un debut dificil de sezon, cu multe accidentări şi rezultate neconcludente. Halep a câştigat primul set cu un sec 6-1, după un ghem şase extrem de lung (circa 10 minute), în care românca a salvat cinci mingi de break.
Simona Halep a început cu dreptul actul secund, dar apoi comis câteva greşeli şi Badosa (26 ani, 80 WTA) a reuşit să întoarcă scorul, desprinzându-se la 3-1. Jocul a fost echilibrat în continuare, cu erori de ambele părţi, Halep dând semne de oboseală, iar la 5-4 pentru Badosa românca a avut nevoie de îngrijiri medicale la umărul drept, pe care l-a forţat la un vole drive.
În decisiv, jocul a fost echilibrat în primele patru ghemuri (2-2), după care Badosa s-a desprins, profitând de erorile tot mai numeroase ale Simonei Halep, care a părut epuizată în unele momente de efortul depus. Iberica a reuşit să închidă conturile, cu 6-3, în ciuda faptului că în ultimele ghemuri a şchiopătat.
Halep a încheiat cu 5 aşi şi cu nu mai puţin de 10 duble greşeli, în timp ce Badosa a avut 5 aşi şi 6 duble greşeli. Jucătoarea spaniolă a fost net superioară la capitolul winners (mingi direct câştigătoare), cu 35-18, dar a avut şi mai multe erori neforţate, 53-39.
Halep, care începe de la zero în clasamentul WTA, a mai jucat de două ori cu Badosa (80 WTA), câştigând ambele confruntări, ambele în 2022. Românca s-a impus în turul al doilea la Madrid, cu 6-3, 6-1, în primul meci, iar apoi a câştigat la Wimbledon, în optimi, cu 6-1, 6-2.
Simona Halep, beneficiara unui wild card, va primi un cec de 23.250 de dolari şi 10 puncte WTA, graţie cărora va figura în clasamentul WTA publicat în data de 1 aprilie.
Cel mai bun rezultat al Simonei Halep la Miami Open este atingerea semifinalelor în două rânduri, 2015 şi 2019. În 2015 a fost învinsă în penultimul act de americanca Serena Williams, cu 6-2, 4-6, 7-5, iar în 2019 de Karolina Pliskova, cu 7-5, 6-1. Ultima sa participare la turneul din Florida data din 2021, când pierdea în turul al treilea.
Halep nu a mai jucase un meci oficial din 29 august 2022, când era învinsă de ucraineanca Daria Snigur cu 6-2, 0-6, 6-4, în primul tur la US Open, ulterior fiind depistată pozitiv la un control antidoping efectuat la turneul newyorkez.
Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) de la Lausanne a admis apelul depus de jucătoarea română de tenis Simona Halep şi i-a redus, pe 5 martie, la nouă luni suspendarea de patru ani dictată de Agenţia Internaţională pentru Integritatea Tenisului (ITIA).
(AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)
Foto: (c) Geoff Burke USA TODAY Sports/via REUTERS
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Tenis: Australianul Nick Kyrgios, suspendat provizoriu după un test pozitiv la cocaină
Jucătorul australian de tenis Nick Kyrgios a fost suspendat provizoriu de către Agenția Internațională pentru Integritate în Tenis (ITIA), în cadrul Programului antidoping din tenis, după ce în proba recoltată la testul antidoping din data de 4 august a fost detectată prezența benzoilecgoninei, un metabolit al cocainei, relatează EFE. Kyrgios
Fotbal: Cariera lui Jamal Musiala nu este în pericol, afirmă Bayern Munchen
Cariera fotbalistului german Jamal Musiala nu este în pericol, după ce a fost diagnosticat cu o disfuncție neurologică, au declarat miercuri surse din cadrul clubului Bayern Munchen, citate de DPA. Mijlocașul în vârstă de 23 de ani s-a prăbușit marți pe teren în cursul amicalului pe care Bayern l-a câștigat cu 4-2 în
Fotbalul: Israelul și-a retras susținerea pentru președintele FIFA, Gianni Infantino
Israelul a devenit cel mai recent membru FIFA care și-a retras oficial sprijinul pentru realegerea președintelui Gianni Infantino, într-o scrisoare trimisă de șeful Federației Israeliene de Fotbal (IFA), Moshe Zuares, citată de ziarul The Guardian. Decizia lui Gianni Infantino de a-l demite pe directorul general de operațiuni Kevin Lamour, după ce france
Fotbal: Echipa saudită Al-Hilal l-a contactat pe atacantul Harry Kane
Echipa de fotbal Al-Hilal l-a contactat pe Harry Kane, pentru a studia posibilitatea de a-l atrage pe atacantul englez în Saudi Pro League, informează ESPN. Kane nu și-a prelungit deocamdată contractul cu Bayern Munchen, scadent în vara anului viitor, însă mass-media germană anunță că se pregătește să înceapă negocierile cu clubul bavar
Fotbal: Lionel Messi, 'împăcat' după moartea tatălui său, afirmă antrenorul echipei Inter Miami
Superstarul argentinian al fotbalului Lionel Messi pare să fie împăcat după moartea tatălui său, la începutul acestei luni, a declarat marți antrenorul echipei de fotbal Inter Miami, Guillermo Hoyos, informează Reuters. Tatăl lui Messi, Jorge, a murit la vârsta de 68 de ani, pe 8 august la Rosario (Argentina). Messi a revenit în acțiune
Auto - F1: Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
Lewis Hamilton a postat o fotografie romantică alături de noua sa iubită, vedeta de reality show Kim Kardashian, oficializând astfel relația lor pe pagina de Instagram a septuplului campion britanic de Formula 1, informează DPA. Hamilton, în vârstă de 41 se întâlnește cu vedeta din 'Keeping Up With The Kardashians'
Tenis: Rușii Daniil Medvedev și Andrei Rublev, eliminați de la Cincinnati (ATP)
Rușii Daniil Medvedev și Andrei Rublev au părăsit, marți, turneul de tenis ATP Masters 1.000 de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 9.415.725 de dolari. Americanul Brandon Nakashima (22 ATP) l-a învins pe Medvedev, numărul șapte mondial, 6-7 (3/7), 7-6 (7-4), 6-1, după aproape trei ore de joc (2 h 51 min), într-un meci din turul al trei
Tenis: Venus Williams a primit o invitație pentru US Open, ultimul turneu de Mare Șlem al anului
Jucătoarea americană de tenis Venus Williams, în vârstă de 46 de ani, septuplă campioană de Mare Șlem, a primit marți o invitație din partea organizatorilor de la US Open pentru a disputa ultimul turneu major al sezonului, care va debuta pe 23 august, informează EFE. Cea mai mare dintre surorile Williams a participat săptămân
Tenis: Arina Sabalenka, Coco Gauff și Mirra Andreeva au avansat în optimi la Cincinnati (WTA)
Trei mari favorite, Arina Sabalenka, Coco Gauff și Mirra Andreeva, s-au calificat, marți, în optimile de finală ale turneului de tenis WTA 1.000 de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 7.433.076 de dolari. Liderul mondial, belarusa Arina Sabalenka, nu a avut emoții contra chinezoaicei Xinyu Wang (36 WTA), de care a dispus cu 6-1, 6-3, după num
Fotbal: Starea rinichilor lui Maradona ar fi trebuit să ridice semne de îngrijorare, a spus la proces un medic specialist
Monitorizarea rinichilor lui Diego Maradona, care suferea de 'boală renală cronică', și a greutății sale ar fi trebuit să constituie un semnal de alarmă privind deteriorarea stării sale de sănătate în zilele premergătoare decesului, a declarat, marți, un nefrolog în cadrul procesului care investighează circumstanțele morții fostei legende a fotbalului arg
Fotbal: FIFA 'a apăsat butonul de autodistrugere', afirmă președintele Premier League
Richard Masters, președintele executiv al Premier League, a criticat planul președintelui FIFA, Gianni Infantino, de vânzare a acțiunilor Cupei Mondiale, spunând că forul fotbalistic internațional 'a apăsat butonul de autodistrugere'', generând 'o rană autoprovocată', informează agenția EFE. Infantino este supus unei presi
Fotbal: Remize pe linie în play-off-ul Ligii Campionilor
Toate cele trei meciuri jucate marți seara în prima manșă a play-off-ului Ligii Campionilor la fotbal s-au încheiat cu remize. Levski Sofia, fosta adversară a Universității Craiova, a terminat la egalitate cu AEK Atena, 0-0, în capitala Bulgariei. La campioana Greciei, mijlocașul român Răzvan Marin a fost integralist.
Box: Denis Alexandrescu și-a asigurat o medalie la Campionatele Europenele U19 din Serbia
Pugilistul român Denis Aurel Alexandrescu și-a asigurat o medalie la Campionatele Europene de box Under-19 de la Loznica (Serbia), după ce l-a învins pe scoțianul Liam Moohan, la puncte, cu 3-0, marți, în sferturile de finală ale cat. 55 kg. Alexandrescu va boxa în semifinale cu englezul Rueben Huczmann, pe 20 august.
Lupte: Diana Voiculescu, în recalificări la Mondialele U20
Sportiva română Diana Luminița Voiculescu va evolua miercuri în recalificările cat. 50 kg, la Campionatele Mondiale de lupte Under-20 de la Bratislava (Slovacia). Marți, Voiculescu a învins-o în optimi pe cubaneza Heklanys Rivera Quiles, dar a fost învinsă în sferturi de rusoaica Margarita Iarîghina, a
Fotbal: FC Barcelona a oficializat venirea mijlocașului spaniol Rodri
FC Barcelona a anunțat oficial, marți, după câteva zile de negocieri cu Manchester City, semnarea unui contract pe patru ani cu căpitanul naționalei Spaniei, Rodri, fotbalist care a devenit campion mondial cu La Roja în această vară și a câștigat Balonul de Aur în 2024, informează AFP. ''Manchester City și FC Ba





