JO 2024: Scrima ar putea reintegra sportivii din Rusia şi Belarus în competiţiile sale
Scrima ar putea deveni vineri primul sport olimpic care îi reintegrează pe sportivii ruşi şi belaruşi în competiţiile sale, la un an după excluderea acestora din cauza războiului care are loc în Ucraina, în timp ce suspansul se menţine în privinţa participării ruşilor şi belaruşilor la Jocurile Olimpice de la Paris, scrie AFP.
Federaţia internaţională de scrimă (FIE) a convocat cele 155 de federaţii naţionale membre pentru un Congres extraordinar online, dedicat "deciziilor care îi privesc pe sportivii şi oficialii din Rusia şi Belarus", precum şi actualizării "sistemului de calificare olimpică".
Pentru a se putea număra printre cei 212 de sabreri, floretişti şi spadasini care vor participa la viitoarea Olimpiadă, traseul scrimerilor pentru Paris-2024 începe pe 1 aprilie, cu opt etape de Cupă Mondială, un Campionat European şi un Campionat Mondial care să le permită să acumuleze puncte până la 31 martie 2024, înaintea evenimentelor suplimentare pe zone geografice.
Acest sistem complex, care va conduce la un clasament individual şi pe echipe, face ca performanţa colectivă să fie deosebit de importantă: pentru fiecare armă şi gen, cele mai bune patru naţiuni, precum şi alte patru calificate pe continent, se pot alinia astfel la Jocurile Olimpice.
Iminenţa calificărilor împiedică aşadar FIE să ţină pasul cu ritmul Comitetului Internaţional Olimpic (CIO), care a schiţat în luna ianuarie o foaie de parcurs care să permită reintegrarea ruşilor şi belaruşilor în competiţiile internaţionale ca sportivi "neutri", dar fără a stabili un calendar.
Confruntat cu opoziţia generată în Europa de o posibilă revenire a ruşilor în sportul mondial, organismul olimpic sporeşte deocamdată consultările cu uşile închise şi, în plus, lasă federaţiilor internaţionale să decidă ce sportivi sunt eligibili pentru competiţiile lor.
"De ce se cere federaţiilor internaţionale să răspundă la o întrebare pe care CIO ar trebui să şi-o asume? (...) Aş vrea ca CIO să se poziţioneze, şi cât mai repede", a declarat preşedintele Federaţiei franceze de scrimă, Brunos Gares.
Lăsată în incertitudine, în timp ce CIO a emis la sfârşitul lunii februarie 2022 o "recomandare" clară pentru excluderea ruşilor şi belaruşilor în urma invaziei din Ucraina, Federaţia internaţională de scrimă ia în considerare, prin urmare, o întoarcere cu paşi mici a celor alungaţi.
Întrebările ce vor fi transmise vineri delegaţilor federaţiilor au fost atent calibrate: va fi vorba de a permite scrimerilor din Rusia şi Belarus să participe la competiţii individuale şi colective, de la jumătatea lunii aprilie, sub drapel neutru şi "sub rezerva unei posibile viitoare recomandări/decizii a CIO".
Mai exact, subliniază Bruno Gares, "dacă FIE aprobă, vor putea relua campionatele în teritoriile în care li se autorizează viza, dar CIO este cel care va trebui să decidă dacă vor participa sau nu la Jocuri".
Votul de vineri va identifica poziţiile cu privire la soarta sportivilor ruşi şi belaruşi, care împarte atât lumea politică, cât şi lumea sportivă. Ostilitatea faţă de revenirea acestora vine în principal din Europa, dar Consiliul Olimpic al Asiei a propus deja reintegrarea acestora, iar comitetele olimpice africane au votat sâmbăta trecută pentru participarea lor la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris.
Scrima adaugă un factor suplimentar acestui raport de forţe geopolitic: cel al influenţei ruse în cadrul instanţelor, întrucât FIE a fost condusă timp de 14 de ani de oligarhul Alişer Usmanov, care a lăsat în urmă cu un an interimatul grecului Emmanuel Katsiadakis.
AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Tenis: Marketa Vondrousova a făcut apel la TAS împotriva suspendării sale pe patru ani
Jucătoarea cehă de tenis Marketa Vondrousova, campioană la Wimbledon în 2023, a făcut apel la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) împotriva suspendării sale pe patru ani, pentru că a refuzat un control antidoping în 2025, informează AFP. 'TAS confirmă un apel' depus de Vondrousova, fostă numărul șase mondial, împotriva sancțiun
Fotbal: Real Madrid l-a prezentat oficial pe fundașul Marc Cucurella
Marc Cucurella, fundașul stânga al echipei Real Madrid, a fost prezentat oficial luni, fără o conferință de presă specială, alături de președintele Florentino Perez, președintele onorific Jose Martínez 'Pirri' și cele cincisprezece Cupe ale Europei expuse în sala trofeelor, informează EFE. Așa cum s-a întâmplat și î
Fotbal: Brazilianul Fabinho semneză cu Trabzonspor, noua echipă a lui Mohamed Salah
Mijlocașul internațional brazilian Fabio Henrique Tavares, cunoscut sub numele de Fabinho, a sosit luni în Turcia pentru a finaliza transferul său la echipa Trabzonspor, unde îl va regăsi pe fostul său coechipier de la FC Liverpool, egipteanul Mohamed Salah, informează EFE. 'Sunt foarte fericit. Vreau să-mi întâlnesc coechipierii, s
Tenis: Sorana Cîrstea ocupă locul 17 în clasamentul WTA
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a urcat două locuri în clasamentul WTA și se află săptămâna aceasta pe poziția a 17-a, cea mai bună clasare din cariera sa, pe care a atins-o în premieră luna trecută. Sorana, care a intrat pentru prima oară în top 20 WTA în acest sezon, a atins optimile de finală la tu
Fotbal: Rodri a început antrenamentele cu grupul la FC Barcelona
Internaționalul spaniol Rodrigo Hernandez 'Rodri', noul mijlocaș al echipei FC Barcelona, a început luni antrenamentele cu grupul și ar putea fi inclus în lotul pentru meciul de campionatul cu Athletic Bilbao, programat joi pe Camp Nou, informează EFE. Căpitanul care a condus selecționata Spaniei la câștigarea Cupei Mondiale 2026, s-a
Fotbal: Arsenal negociază transferul brazilianului Gabriel Martinelli la Al-Hilal
Clubul englez Arsenal Londra demarat discuțiile cu Al-Hilal în vederea unui transfer al brazilianului Gabriel Martinelli la echipa din Arabia Saudită, informează DPA. Martinelli, în vârstă de 25 de ani, nu a făcut parte din lotul 'tunarilor' în victoria obținută în fața formației Manchester City (scor 2-1), în Commun
Baschet masculin: Organizatorii Euroligii anunță crearea unei Supercupe
Responsabilii Euroligii masculine de baschet au anunțat luni crearea unei Supercupe, a cărei primă ediție va avea loc luna viitoare, la Etihad Arena din Abu Dhabi, informează L'Equipe. Competiția se va derula în zilele de 18 și 29 septembrie, cu participarea echipelor Olympiakos Pireu (Grecia), campioana Euroligii în 2026, Fenerbahce Istanbul (
Tenis: US Open - Alcaraz și Serena vor debuta la dublu mixt împotriva unei perechi venite din calificări
Perechea formată din spaniolul Carlos Alcaraz și americanca Serena Williams își va face debutul, marți, în turneul de dublu mixt de la US Open, ultimul turneu de Mare Șlem al anului, urmând să înfrunte o pereche venită din calificări, conform tragerii la sorți efectuate duminică, informează EFE. Alcaraz revine în
Atletism: Etiopianul Yomif Kejelcha a doborât recordul mondial la semimaraton
Etiopianul Yomif Kejelcha, care în aprilie, la Londra, a devenit al doilea atlet care a alergat un maraton sub două ore, sosind imediat în urma kenyanului Sabastian Sawe, a doborât, duminică, recordul mondial la semimaraton (21,0975 km) pe străzile din Buenos Aires (Argentina), fiind cronometrat cu timpul de 56 min. 51 sec., informează AFP.
Fotbal: Elvețianul Embolo, de la Rennes la Atlanta United
Atacantul internațional elvețian Breel Embolo a plecat de la Rennes după un singur sezon în Bretania, pentru a se alătura echipei Atlanta United din Major League Soccer (MLS), au anunțat ambele cluburi duminică, citate de AFP. Potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt, suma de transfer este estimată la aproximativ 15 milioane de e
Ciclism: Mexicanul Isaac Del Toro, învingător în Turul Germaniei
Ciclistul mexican Isaac Del Toro (UAE Team-Emirates) a câștigat, duminică, Turul Germaniei, o nouă victorie în acest sezon pentru sportivul în vârstă de 22 de ani, la finalul celei de-a patra și ultimei etape, un traseu de 156 de kilometri în jurul orașului Heilbronn (sud-vest), adjudecată de francezul Paul Magnier, informează AFP.
Atletism: Armand Duplantis s-a impus cu 6,20 m la săritura cu prăjina la Chorzow, etapă din Golden League
Atletul suedez Armand Duplantis, deținătorul recordului mondial la săritura cu prăjina, s-a impus, duminică, la reuniunea atletică de la Chorzow (Polonia), din cadrul circuitului Ligii de Diamant, reușind să sară peste ștacheta plasată la 6,20 m și să câștige o competiție dificilă, în care fusese condus pe parcursul unei mari părți a concursului, relateaz
Fotbal: Liverpool a remizat cu Newcastle, 2-2, în etapa inaugurală din Premier League
Liverpool a smuls un egal în ultimele secunde ale prelungirilor pe terenul lui Newcastle, 2-2, duminică seară, în penultimul meci din etapa inaugurală a campionatului de fotbal al Angliei, grație unei lovituri de pedeapsă obținute de tânărul recrut Victor Munoz și transformată de Dominik Szoboszlai, informează AFP. Fundașul l
Fotbal: PSG a smuls egalul grație unei duble a lui Ferran Torres, în prima etapă din Ligue 1
Paris Saint-Germain, deținătoarea titlului, a trecut prin momente de panică, dar a reușit să obțină un egal în deplasare la Rennes, 2-2, duminică seara, grație spaniolului Ferran Torres, campion mondial, în prima etapă din campionatul de fotbal al Franței, informează AFP. Deși parizienii ar fi trebuit să înceapă sezonul pe Pa
Fotbal: Victorie categorică pentru FC Barcelona, 5-0 cu Elche, la debutul în La Liga
FC Barcelona, campioana en titre, condusă de noul căpitan, Raphinha, și de noile achiziții, și-a început duminică parcursul spre al treilea titlu consecutiv în campionatul de fotbal al Spaniei cu o victorie categorică, cu scorul de 5-0, în deplasare, pe terenul lui Elche, într-un meci din etapa a 2-a, informează AFP. Al













