logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Tenis: Expulzarea lui Djokovic este de interes public, a afirmat premierul australian

Image

Premierul australian Scott Morrison şi-a exprimat duminică satisfacţia faţă de verdictul instanţei care a confirmat anularea vizei şi expulzarea din ţară a tenismanului sârb Novak Djokovic, el afirmând că această decizie răspunde "interesului public", transmite EFE.

"Aceasta decizie de anulare a fost luată din motive de sănătate, siguranţă şi menţinere a ordinii, pe baza faptului că era de interes public", a declarat într-un comunicat Morrison, care a aplicat una dintre cele mai dure politici din lume împotriva Covid-19 şi luptă cu creşterea numărului de infectări în ciuda faptului că majoritatea locuitorilor sunt vaccinaţi.

Tribunalul federal australian a respins, duminică, apelul depus de Novak Djokovic împotriva anulării vizei sale şi a deportării din Australia, transmit agenţiile internaţionale de presă.

Morrison a spus că guvernul său consideră că "graniţele puternice sunt fundamentale pentru modul de viaţă australian şi statul de drept".

Mulţumind Tribunalului pentru că a abordat această problemă şi pentru răbdarea arătată de toţi cei implicaţi în soluţionarea cazului, el a spus că "este timpul să urmărim Australian Open şi să ne bucurăm din nou de tenis în timpul verii".

Pe aceeaşi linie cu Morrison, ministrul Imigraţiei, Alex Hawke, a amintit "marile sacrificii" pe care Australia le-a făcut în timpul pandemiei şi a subliniat ca politicile "puternice" de protecţie a frontierei "au avut ca rezultat una dintre cele mai scăzute rate ale mortalităţii, una dintre cele mai puternice reveniri economice şi cele mai ridicate rate de vaccinare din lume".

Tribunalul federal australian a respins, duminică, apelul depus de Novak Djokovic împotriva anulării vizei sale şi a deportării din Australia, transmit agenţiile internaţionale de presă.

Verdictul anunţat de judecătorul şef James Allsop a venit în urma unei decizii unanime a celor trei judecători care au participat la audierea cazului la Tribunalul Federal al Australiei.

Această decizie înseamnă că Djokovic, nevaccinat contra Covid-19 şi intrat în Australia în baza unei excepţii medicale, nu mai poate întreprinde alte acţiuni legale şi astfel nu îşi va putea apăra titlul de campion la turneul Australian Open, care începe luni şi ar putea primi o interdicţie de trei ani de a intra în Australia.

Djokovic, care a petrecut noaptea în centrul de detenţie pentru imigranţi, trebuia să joace în primul tur la Melbourne contra conaţionalului Miomir Kecmanovic, dar va fi înlocuit pe tabloul principal cu un ''lucky loser''.

Pe 5 ianuarie, la sosirea în Australia, Djokovic a fost reţinut pe aeroportul din Melbourne, iar viza sa de intrare, obţinută în urma unei scutiri medicale de la vaccinarea obligatorie impusă de autorităţile australiene, a fost revocată.

Luni 10 ianuarie, Djokovic a obţinut în justiţie anularea deciziei de revocare a vizei.

Sârbul a recunoscut, miercuri, că a comis o "eroare umană, cu certitudine nu intenţionată" în declaraţia sa de călătorie făcută în faţa autorităţilor australiene, completată de o persoană din staff, care a bifat caseta greşită în legătură cu călătoriile sale anterioare sosirii în Australia.

Novak Djokovic deţine recordul de titluri de Mare Şlem câştigate (20), împreună cu Rafael Nadal şi Roger Federer. Djokovic este şi deţinătorul recordului de titluri cucerite la Australia Open (nouă) şi campionul en titre.
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Simona Aruștei)

 

Citește și:

 

Tenis: Justiţia australiană a respins recursul lui Novak Djokovic împotriva anulării vizei

 

Tenis: Novak Djokovic spune că va respecta verdictul şi că se pregăteşte să părăsească Australia

 

Guvernul australian salută decizia Tribunalului Federal de a respinge apelul lui Novak Djokovic

Afisari: 7

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sport Extern 25-05-2025 22:36

Minifotbal: România s-a calificat cu emoții în optimile CM 2025

Selecționata României, campioana mondială en titre, s-a calificat cu emoții în optimile de finală ale Cupei Mondiale de minifotbal de la Baku (Azerbaidjan), după 0-0 cu Franța în ultimul său meci din Grupa B. Tricolorii au avut un penalty în min. 48, dar Șumălan a ratat un (a apărat portarul francez), potrivit paginii d

Sport Extern 25-05-2025 21:38

Tenis: Gabriela Lee a triumfat în turneul ITF de la Pelham (SUA)

Jucătoarea română de tenis Gabriela Lee a câștigat turneul ITF de la Pelham (Alabama/SUA), dotat cu premii totale de 40.000 de dolari, după ce a învins-o în finală, duminică, pe americanca Robin Anderson, cu 6-3, 6-1. Lee (fostă Talabă), în vârstă de 29 de ani, a câștigat după o oră și 27 de minute &ic

Sport Extern 25-05-2025 18:43

Ciclism: Spaniolul Carlos Verona, învingător în etapa a 15-a a Turului Italiei; Del Toro rămâne lider la general

Veteranul spaniol Carlos Verona (Lidl-Trek) a câștigat duminică, en solitaire, cea de-a 15-a etapă a Turului ciclist al Italiei, în timp ce mexicanul Isaac del Toro (UAE Team Emirates) și-a păstrat tricoul roz de lider la general, informează AFP. Verona a fost cronometrat pe distanța de 219 km, între Fiume Veneto și Asiago, c

Sport Extern 25-05-2025 18:09

Auto: F1 - Britanicul Lando Norris (McLaren) a câștigat Marele Premiu al Principatului Monaco

Pilotul britanic Lando Norris (McLaren), plecat din pole position, a câștigat duminică Marele Premiu al Principatului Monaco, a opta etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, fiind cronometrat pe circuitul stradal din Monte Carlo, după 260,286 km, cu timpul de 1h 40 min. 33 sec. 843/1000, informează AFP. Vicecampionul mondial i-a devan

Sport Extern 25-05-2025 18:00

Tenis de masă: Chinezii Sun Yingsha și Wang Chuqin, campioni mondiali

Chinezii Sun Yingsha și Wang Chuqin au cucerit titlurile de campioni mondiali la simplu, duminică, în ultima zi a Campionatelor Mondiale de tenis de masă de la Doha (Qatar), informează AFP. Finalist în urmă cu doi ani în fața lui Fan Zhendong, Wang Chuqin, nr.2 mondial (25 ani), s-a impus de data aceasta în fața brazili

Sport Extern 25-05-2025 17:35

Fotbal: Atletico Madrid a învins-o pe Girona cu scorul de 4-0 și a terminat pe locul 3 în La Liga

Atletico Madrid s-a impus categoric, cu scorul de 4-0, pe terenul lui Girona, duminică, într-un meci din etapa a 38-a și ultima din campionatul de fotbal al Spaniei, încheind sezonul pe locul trei după Real Madrid și FC Barcelona, campioană a Spaniei pentru a 28-a oară, informează AFP. Atletico (76 pct), care și-a trecut în c

Sport Extern 25-05-2025 14:48

Tenis: Liderul mondial Arina Sabalenka a debutat cu dreptul la Roland Garros

Jucătoarea belarusă Arina Sabalenka, liderul mondial al tenisului feminin profesionist, a debutat cu dreptul la turneul de la Roland Garros, al doilea de Mare Șlem al anului, învingând-o cu ușurință în primul tur pe Kamila Rahimova din Rusia, cu 6-1, 6-0, informează AFP. Jucătoarea originară din Minsk o va întâlni

Sport Extern 25-05-2025 14:14

Fotbal: Xabi Alonso, numit oficial antrenor al echipei Real Madrid (club)

Real Madrid a oficializat, duminică, numirea lui Xabi Alonso în funcția de antrenor pentru a-l înlocui de la 1 iunie pe italianul Carlo Ancelotti, care a preluat banca tehnică a echipei naționale de fotbal a Braziliei, informează AFP. 'Xabi Alonso va fi antrenorul echipei Real Madrid pentru următoarele trei sezoane, încep

Sport Extern 25-05-2025 12:06

Fotbal: Mbappe, autorul unei duble, a adus o ultimă victorie lui Real Madrid în acest sezon din La Liga

Starul francez Kylian Mbappe, autorul unei duble, a oferit o ultimă victorie în acest sezon echipei Real Madrid, care s-a impus cu scorul de 2-0 în fața lui Real Sociedad, sâmbătă pe propriul teren, într-un meci din etapa a 38-a a campionatului de fotbal al Spaniei, ultima a sezonului, informează AFP. Într-un meci

Sport Extern 25-05-2025 11:12

Fotbal: Victorie pentru Genoa în ultima etapă din Serie A

Genoa, echipa patronată de omul de afaceri român Dan Șucu, s-a impus cu scorul de 3-1 pe terenul lui Bologna, sâmbătă, într-un meci din etapa a 38-a și ultima a campionatului de fotbal al Italiei, informează AFP. Golurile oaspeților au fost înscrise de Vitinha (min.17) și Venturino (min.26, 43), în timp ce gazdele

Sport Extern 25-05-2025 09:51

Tenis: Novak Djokovic a câștigat turneul de la Geneva (ATP), al 100-lea titlu din carieră

Tenismanul sârb Novak Djokovic a câștigat al 100-lea titlu din cariera sa, impunându-se sâmbătă în finala turneului ATP pe zgură de la Geneva (Elveția), dotat cu premii totale în valoare de 596.035 de euro, în fața polonezului Hubert Hurkacz în trei seturi, 5-7, 7-6 (7/2), 7-6 (7/2), după peste trei ore de joc, informea

Sport Extern 25-05-2025 00:47

Fotbal: Alexandru Maxim a marcat un gol pentru Gaziantep, în Turcia

Mijlocașul român Alexandru Maxim a marcat un gol pentru Gaziantep FK în meciul terminat la egalitate, 2-2, cu Kasimpașa, sâmbătă seara, pe teren propriu, în etapa a 37-a, penultima, a primei ligi de fotbal din Turcia. Maxim a deschis scorul din penalty (24), după care senegalezul Badou Ndiaye (45+5), a majorat diferența

Sport Extern 25-05-2025 00:39

Fotbal: PSG a cucerit Cupa Franței pentru al doilea an la rând

Paris Saint-Germain a cucerit Cupa Franței la fotbal pentru al doilea an la rând, după ce a învins-o pe Stade Reims cu scorul de 3-0 (3-0), sâmbătă seara, în finala desfășurată pe Stade de France din Saint-Denis. Bradley Barcola a reușit dubla (16, 19), ambele goluri marcate din pasele lui Desire Doue, după care a furni

Sport Extern 25-05-2025 00:09

Atletism: Alin Firfirică, medaliat cu argint la disc, în reuniunea de la Zagreb

Atletul român Alin Alexandru Firfirică a obținut medalia de argint în proba de aruncare a discului, sâmbătă, la cea de-a 75-a ediție a Memorialului Boris Hanzekovic, desfășurată la Zahreb. Victoria a revenit slovenului Kristjan Ceh, cu 72,34 metri, urmat de Firfirică, 64,80 metri, și de cehul Marek Barta, 63,08 metri.

Sport Extern 25-05-2025 00:02

Hochei: SUA și Elveția vor juca finala Campionatului Mondial 2025

Echipele Statelor Unite și Elveției vor juca finala Campionatului Mondial masculin de hochei pe gheață, după ce s-au impus fără probleme în semifinalele desfășurate sâmbătă la Stockholm (Suedia). Echipa SUA, care fără starurile din NHL nu a câștigat titlul mondial din 1933 și nu a jucat finala din 1950, a dispus în penu