Olimpice: Vladimir Putin va asista la competiţii ce vor avea loc la JO de iarnă 2022 de la Beijing
Preşedintele rus Vladimir Putin a acceptat invitaţia Chinei de a asista la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing în februarie 2022, scrie Reuters care citează agenţia de ştiri RIA ce preia o declaraţie a ministrului rus de Externe, Serghei Lavrov.
Din cauza sancţiunilor internaţionale impuse ca urmare a dopajului instituţionalizat în sport, echipa Rusiei nu va putea concura sub drapel propriu şi nici nu i se va putea intona imnul naţional, sportivii din această ţară care nu au fost niciodată suspendaţi pentru dopaj putând totuşi participa la competiţii sub drapel neutru şi sub acronimul ROC (Comitetul Olimpic Rus).
De asemenea, oficialilor guvernamentali ruşi nu li se poate emite acreditarea olimpică, cu excepţia cazului în care sunt invitaţi de preşedintele ţării în care are loc olimpiada.
Miercuri, conducerea Agenţiei Mondiale Antidoping (AMA/WADA) a avut o întâlnire cu ministrul rus al Sporturilor în cadrul căreia i-au fost prezentate acestuia cerinţele pe care RUSADA (Agenţia rusă antidoping) trebuie să le îndeplinească.
A fost prima întâlnire între cele două părţi de la excluderea Rusiei timp de doi ani din toate competiţiile majore internaţionale, în decembrie 2020, ca urmare a dopajului instituţionalizat.
După JO de vară de la Tokyo, Rusia nu va putea participa nici la JO de iarnă de la Beijing din 2022, dar sportivii săi care nu au fost niciodată suspendaţi pentru dopaj pot participa la competiţii sub drapel neutru.
''Conducerea WADA a avut o discuţie constructivă cu ministrul Oleg Matiţin şi cu delegaţia sa'', a declarat preşedintele WADA, Witold Banka, într-o declaraţie, adăugând că vor urma ''discuţii suplimentare la toate nivelurile''.
Reuniunea a avut loc la Istanbul.
''Este nevoie ca RUSADA să-şi menţină independenţa. Nu trebuie să existe nicio încercare a statului rus sau a autorităţilor sportive de a interfera cu oricare dintre operaţiunile sale", a punctat Banka, precizând că "numirea viitorului director general trebuia să treacă printr-un proces riguros".
Rusia este implicată de mai mulţi ani într-un uriaş scandal de dopaj. Agenţia rusă antidoping (RUSADA) a contestat la TAS decizia Agenţiei Mondiale Antidoping (AMA/WADA) de a exclude sportivii săi pe patru ani de la marile competiţii internaţionale obţinând reducerea la doi ani. De asemenea, Rusia nu poate găzdui evenimente internaţionale de anvergură.
AMA/WADA a dictat această sancţiune deoarece laboratorul antidoping de la Moscova a manipulat unele fişiere înainte de predarea lor către investigatori.
RUSADA a fost suspendată în 2015, după ce au fost descoperite probe privind un dopaj în masă al sportivilor ruşi. În septembrie 2018, RUSADA a fost reinstaurată provizoriu, dar a fost declarată neconformă la sfârşitul anului trecut din cauza datelor manipulate transmise de laboratorul antidoping de la Moscova. AGERPRES/(AS- editor: Adrian Drăguţ, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Fotbal - CM 2026: Fundașul Nicolas Otamendi și-a anunțat retragerea din selecționata Argentinei
Fundașul central Nicolas Otamendi și-a anunțat joi retragerea din selecționata Argentinei, pentru care a disputat 139 de meciuri începând din 2009 și până la recenta finală a Cupei Mondiale de fotbal, informează EFE. Otamendi a participat la campania victorioasă a naționalei 'albiceleste' de la Mondialul din 2022, precum și la câ
Tenis: Barbora Krejcikova, calificată în sferturi de finală la Praga (WTA)
Jucătoarea cehă de tenis Barbora Krejcikova s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Praga, dotat cu premii totale de 283.347 de dolari, după ce a învins-o în două seturi, 6 -4, 6-2, pe compatrioata sa Lucie Havlickova, într-un meci disputat joi. Krejcikova, favorita numărul 2 a competiției din capitala Cehiei, pe c
Scrimă: Sabrera Amalia Covaliu, pe tabloul principal la Mondialele din Hong Kong
Sportiva română Amalia Covaliu și-a asigurat, joi, prezența pe tabloul principal al probei individuale feminine de sabie la Campionatele Mondiale de scrimă de la Hong Kong. Covaliu va juca în primul tur contra uzbecei Gulistan Perdebaeva. Andreea Lupu a învins-o în primul tur al tabloului preliminar pe Zh
Fotbal: Valentin Costache a marcat pentru Noah, în turul al doilea preliminar al Conference League
Atacantul român Valentin Costache a marcat golul echipei armene FC Noah, care a remizat cu Zimbru Chișinău, în capitala Republicii Moldova, 1-1, joi seara, în prima manșă a turului al doilea preliminar al competiției de fotbal Conference League. Zimbru a deschis scorul prin Ștefan Bîtca (43), dar Valentin Costache, intr
Fotbal: Maccabi Tel Aviv, ca și calificată în turul al treilea preliminar al Europa League
Maccabi Tel Aviv este ca și calificată în turul al treilea preliminar al Europa League la fotbal, după ce a învins-o în deplasare pe Sheriff Tiraspol cu scorul de 5-0, joi seara, în deplasare, în prima manșă a turului al doilea preliminar al competiției. Ferencvaros, cu mijlocașul român Marius Corbu integral
Fotbal - CM 2026: ''Reacțiile jucătorilor argentinieni, intolerabile și inacceptabile'', a spus selecționerul Spaniei
Luis de la Fuente, selecționerul echipei de fotbal a Spaniei, noua campioană mondială, a calificat drept ''intolerabile și inacceptabile'' reacțiile jucătorilor argentinieni de după finala Cupei Mondiale 2026, lăudând în același timp ''spiritul sportiv'' de care a dat dovadă propria sa echipă, relatează EFE.
Fotbal: FC Alașkert - CFR Cluj 1-1, în turul al doilea preliminar al Conference League
CFR Cluj a terminat la egalitate cu echipa armeană FC Alașkert, 1-1 (0-1), joi seara, la Erevan, pe Stadionul Academiei FFA, în prima manșă a turului al doilea preliminar al Conference League la fotbal. CFR a reușit un rezultat echitabil, după o primă repriză mai slabă. Ardelenii au fost conduși prin golul lui Rafael Jesus (35), dar au r
Fotbal: Luka Modric și-a prelungit cu un an contractul cu AC Milan (oficial)
Luka Modric, căpitanul selecționatei Croației la Cupa Mondială de fotbal 2026, a semnat, joi, prelungirea cu un an a contractului său cu AC Milan, valabil până în iunie 2027, după ce s-a alăturat clubului italian în urmă cu un an, disputând 37 de meciuri și marcând două goluri, devenind un element de bază al echipei, relatează EFE.
Fotbal: Internaționalul englez Elliot Anderson a semnat cu Manchester City până în 2031
Mijlocașul englez Elliot Anderson, care a evoluat pentru naționala Angliei la Cupa Mondială de fotbal din 2026, a plecat de la Nottingham Forest pentru a se alătura echipei Manchester City, transfer anunțat oficial joi de clubul englez, în schimbul unei sume estimate de presă la 116 milioane lire sterline (135 de milioane de euro), relatează AFP.
Ciclism: Ecuadorianul Richard Carapaz, învingător în etapa a 18-a a Turului Franței; Pogacar în continuare lider la general
Ciclistul ecuadorian Richard Carapaz (EF Education - EasyPost), mai ofensiv ca niciodată, a câștigat joi, ''en solitaire'', cea de-a 18-a etapă a Turului Franței, prima dintre cele trei etape montane din Alpi, în timp ce slovenul Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) își păstrează tricoul galben al liderului la general, informează A
Fotbal: Jucătorul uruguayan Bruno Betancor a decedat la doar 22 de ani
Fotbalistul uruguayan Bruno Betancor, campion în 2023 cu Penarol și care juca pentru Deportivo Italiano, a murit la vârsta de 22 de ani în urma unui stop cardiorespirator, relatează EFE. Clubul a anunțat vestea pe rețelele de socializare, iar Asociația Fotbaliștilor Profesioniști din Uruguay a confirmat-o într-un comuni
Fotbal: Internaționalul grec Christos Tzolis (FC Bruges), transferat la Arsenal pentru o sumă record în Belgia
Atacantul internațional grec Christos Tzolis a semnat un contract pe cinci ani cu Arsenal Londra, venind de la FC Bruges, în cadrul unui transfer record estimat la 40 de milioane euro, a anunțat, joi, clubul belgian de fotbal, citat de AFP. Tzolis se alătură astfel campioanei en-titre a Angliei și finalistă recentă a Ligii Campionilor, p
Canotaj: Șase echipaje românești, calificate în semifinale la Mondialele U23
Șase din cele șapte echipaje românești care au evoluat joi s-au calificat în semifinalele Campionatelor Mondiale de canotaj Under-23 de la Duisburg (Germania). La schif simplu feminin, Bianc Ifteni a câștigat seria a treia (08:18.53) asigurându-și prezența în semifinale. La dublu rame f
Fotbal: Barcelona a anunțat oficial transferul lui Karim Adeyemi până în 2031
FC Barcelona a anunțat oficial, joi, transferul extremei Borussiei Dortmund, Karim Adeyemi, care a semnat un contract valabil până la 30 iunie 2031, informează EFE. Internaționalul german, sosit la Barcelona în urmă cu opt zile pentru vizita medicală și semnarea noii înțelegeri cu gruparea catalană de fotbal, va fi prezentat
Fotbal - CM 2026: Teorii ale conspirației nefondate în urma înfrângerii Argentinei la Cupa Mondială
''S-a întâmplat ceva'', aceasta este sintagma cel mai des repetată pe rețelele de socializare după înfrângerea Argentinei (0-1) în fața Spaniei în














