logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Atletism: România, locul 4 în clasamentul pe medalii, la Campionatele Balcanice de sală

Image

România s-a clasat pe locul al patrulea în clasamentul pe medalii, cu 2 de aur, 5 de argint şi 5 de bronz, la Campionatele Balcanice de atletism în sală pentru seniori, desfăşurate sâmbătă la Istanbul.

Turcia a ocupat primul loc, cu 7 medalii de aur, 4 de argint şi 4 de bronz, urmată de Ucraina, 4-6-4, şi de Bulgaria, 3-1-1.

Medaliile de aur ale delegaţiei tricolore au fost obţinute de Anamaria Nesteriuc la 60 m garduri (8 sec 18/100) şi de Andrea Miklos la 400 m (51 sec 92/100)

Au câştigat medalii de argint Marina Baboi la 60 m (7 sec 40/100), Roxana Rotaru la 3.000 m (9 min 10 sec 26/100), Claudia Bobocea la 800 m (2 min 06 sec 05/100), Gabriel Bitan la săritura în lungime (7,90 m) şi prin ştafeta masculină de 4x400 m (Gabriel Cristian Voicu, Mihai Sorin Dringo, Denis Simon Toma, Vlad Dulcescu - 3 min 16 sec 09/100).

 

Foto: (c) Federaţia Română de Atletism/Facebook


Foto: (c) Federaţia Română de Atletism/Facebook


Foto: (c) Federaţia Română de Atletism/Facebook


 

Foto: (c) Federaţia Română de Atletism/Facebook


Pe lângă medalia de argint de la 800 m, Claudia Bobocea a câştigat bronzul la 1.500 m (4 min 17 sec 47/100). Celelalte medalii de bronz au fost obţinute de Diana Ana Maria Ion la triplusalt (13,47 m), Florentina Iuşco la săritura în lungime (6,50 m), Rareş Toader la aruncarea greutăţii (19,87 m) şi Andrea Apachiţe, în proba similară feminină (15,03 m).

Pe locul al patrulea s-au clasat Claudia Prisecaru la 3.000 m (9 min 27 sec 73/100), Cristian Gabriel Voicu la 800 m (1 min 50 sec 10/100), Cosmin Ilie Dumitrache la 60 m garduri (7 sec 90/100), Florina Ştefana la 800 m (2 min 07 sec 68/100), Maria Claudia Florea la 1.500 m (4 min 17 sec 60/100) şi ştafeta feminină de 4x400 m (Iulia Nicoleta Banaga, Elena Mirela Lavric, Adina Elena Cîrciogel, Sanda Belgyan - 3 min 41 sec 74/100).

Un loc cinci a obţinut Valentin Alexandru Androne la săritura în înălţime (2,00 m).

Pe poziţia a şasea au încheiat Sanda Belgyan la 400 m (55 sec 12/00), Robert Parge la 400 m (47 sec 50/100), Alin Ionuţ Anton la 60 m garduri (7 sec 97/100).

Pe şapte s-au clasat Mihai Cristian Pîslaru la 400 m (47 sec 52/100), Nicolae Marian Coman la 3.000 m (8 min 20 sec 53/100), Alexandru Tache la triplusalt (15,54 m) şi Florentina Budică la săritura în înălţime (1,70 m).

Pe locul opt au terminat Petre Nicolae Rezmiveş la 60 m (7 sec 00/100) şi Răzvan Deliu la săritura cu prăjina (4,90 m), pe nouă s-au clasat Ilie Alexandru Corneschi la 1.500 m (3 min 53 sec 00/100) şi Ioana Manoliu la triplusalt (12,66 m), în timp ce Marius Gabriel Ţone a încheiat pe 11 la 60 m (6 sec 93/100 - serii), iar Iulia Nicoleta Banaga a terminat pe 12 la 60 m garduri (8 sec 58/100).

Andrei Cristian Ştefana a abandonat la 3.000 m, iar Valentina Iulia Necoară a ratat toate încercările la săritura cu prăjină.

România a participat cu 36 de atleţi, dintre care 18 la masculin şi 18 la feminin.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

 

Sursa foto: www.fra.ro

Afisari: 38

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Extern 26-06-2026 16:25

Tenis: Jannik Sinner va juca în primul tur la Wimbledon cu Miomir Kecmanovic

Campionul en titre la masculin Jannik Sinner îl va întâlni pe sârbul Miomir Kecmanovic, în prima rundă a turneului de tenis de Mare Șlem de la Wimbledon, după eliminarea neașteptată în turul al doilea la Roland Garros, potrivit tragerii la sorți efectuate, vineri, la Londra, transmite DPA. El se află î

Sport Extern 26-06-2026 14:55

Fotbal - CM 2026: SUA ar putea gestiona un turneu mondial cu 64 de echipe

Statele Unite ale Americii pot gestiona desfășurarea unui turneu mondial cu 64 de echipe și ar putea lua în considerare depunerea dosarului de candidatură pentru ediția din 2038, a precizat actualul șef al grupului de lucru privind organizarea Cupei Mondiale de fotbal din 2026, relatează DPA. SUA este gazda turneului actual al Cupei Mond

Sport Extern 26-06-2026 13:17

Tenis: Româncele vor avea adversare incomode în primul tur la Wimbledon

Jucătoarele române vor avea adversare incomode în prima rundă a turneului de tenis pe iarbă de la Wimbledon, al treilea de Mare Șlem al anului, a cărui tragere la sorți a avut loc, vineri, la Londra. Sorana Cîrstea, cap de serie numărul 17, va primi replica jucătoarei cehe Sara Bejlek în prima rundă. Va fi prima confruntare dintre C&ici

Sport Extern 26-06-2026 12:53

Handbal feminin: Gloria Bistrița și CSM București și-au aflat adversarele din grupele Ligii Campionilor

Campioana națională CS Gloria Bistrița și vicecampioana națională CSM București și-au aflat, vineri, adversarele din grupele Ligii Campionilor la handbal feminin, ediția 2026/27, în urma tragerii la sorți efectuate la Viena. CSM București, clasată pe locul al treilea în sezonul recent încheiat al competiției, și Brest Bretagne Handball (Franț

Sport Extern 26-06-2026 12:41

Fotbal - CM 2026: Kimmich, căpitanul Germaniei - M-a deranjat sentimentul că ei și-au dorit mai mult victoria

Căpitanul echipei de fotbal a Germaniei, Joshua Kimmich, a fost foarte critic joi după înfrângerea ''meritată'' în fața Ecuadorului (1-2), în ultimul meci al Grupei E de la Cupa Mondială 2026, declarând că ceea ce îl deranjează cel mai mult este faptul că Ecuadorul și-a dorit mai mult să câștige decât Mannschaft

Sport Extern 26-06-2026 12:27

Gimnastică ritmică: Rusia s-a retras de la etapa de Cupa Mondială găzduită de Cluj-Napoca

Echipa rusă de gimnastică ritmică a anunțat vineri decizia de a se retrage din competițiile internaționale programată în acest weekend în Romania, afirmând că a fost amenințată de autoritățile locale că nu-și va putea folosi imnul și drapelul, informează AFP. Federația internațională de gimnastică (World Gymnastics) a ridicat la finele luni m

Sport Extern 26-06-2026 11:25

Auto - Raliul Acropole (Grecia): Ogier (Toyota), primul lider după superspeciala de la Atena

Pilotul francez Sebastien Ogier (Toyota), campionul mondial en titre al WRC, a devenit primul lider al Raliului Acropole din Grecia, după ce a fost cel mai rapid în superspeciala de joi, disputată în zona Ellinikon din Atena, scrie EFE. Ogier, cu 9 titluri de campion mondial în palmares, a parcurs traseul de 1,86 km cu timpul de 1 min 38 sec

Sport Extern 26-06-2026 11:08

Fotbal - CM 2026: Selecționerul Cote d'Ivoire nu are preferințe între Norvegia și Franța

Emerse Fae, selecționerul Cote d'Ivoire, s-a declarat mândru de calificarea echipei sale în șaisprezecimile de finală ale Cupei Mondiale 2026, după victoria cu 2-0 în fața Curacao, joi la Philadelphia, subliniind că 'nu are preferințe' în privința următoarei adversare, care va fi Norvegia sau Franța. 'Mândrie este

Sport Extern 26-06-2026 10:59

Fotbal - CM 2026: Antrenorul Paraguayului - Nu am venit pentru o remiză, am vrut să câștigăm

Selecționerul Paraguayului, Gustavo Alfaro, a declarat că echipa sa s-a apărat bine și că a fost dificil să învingă Australia, joi la San Francisco, în Grupa D a Cupei Mondiale, dar remiza albă oferă în continuare șanse de calificare sud-americanilor în faza eliminatorie, scrie Reuters. ''Adversarul a îngreunat foarte mult

Sport Extern 26-06-2026 10:23

Fotbal - CM 2026: Turcia se poate întoarce acasă cu fruntea sus, a spus selecționerul Vincenzo Montella

Selecționerul Turciei, Vincenzo Montella, a afirmat că jucătorii săi se pot întoarce acasă cu fruntea sus, după ce au încheiat campania de la Cupa Mondială 2026 cu o victorie în extremis, cu scorul de 3-2, în fața naționalei Statelor Unite, joi la Los Angeles, informează Reuters. Montella și-a lăudat elevii pentru că și-au demonstrat ab

Sport Extern 26-06-2026 09:40

Fotbal - CM 2026: Nu am fost la înălțimea acestui eveniment, a recunoscut selecționerul Tunisiei

Selecționerul Tunisiei, francezul Herve Renard, a regretat 'debutul catastrofal de meci' în fața Olandei (scor 1-3), la finalul căruia nord-africanii au suferit al treilea lor eșec în tot atâtea meciuri disputate la Cupa Mondială 2026, joi la Kansas City. Olanda a condus cu 2-0 după doar șapte minute de de la fluierul de start î

Sport Extern 26-06-2026 09:29

Fotbal - CM 2026: Antrenorul Suediei - Cred că remiza contra Japoniei este corectă

Antrenorul Suediei, englezul Grahan Pottter, a operat mai multe rotații în echipa de start a Suediei, care a obținut o remiză cu Japonia (1-1), joi, în Grupa F a Cupei Mondiale 2026 din Statele Unite, Mexic și Canada, și i-a asigurat punctul de care avea nevoie pentru a se număra printre cele opt echipe de pe locul trei, care avansează în faza eliminatorie.

Sport Extern 26-06-2026 08:43

Fotbal - CM 2026: Antrenorul Ecuadorului salută victoria 'istorică' împotriva Germaniei

Selecționerul Ecuadorului, argentinianul Sebastian Beccacece, a salutat victoria 'istorică' obținută de echipa sa împotriva Germaniei (scor 2-1), joi la East Rutherford, sinonimă cu calificarea în șaisprezecimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal, ediția 2026. 'Astăzi am realizat ceva măreț, am învins o forță într-un me

Sport Extern 26-06-2026 08:18

Fotbal - CM 2026: Ecuadorul a obținut o victorie meritată, a recunoscut selecționerul Germaniei

East Rutherford, 26 iun /Agerpres/ - Selecționerul Germaniei, Julian Nagelsmann, a recunoscut că Ecuadorul a meritat victoria în partida disputată joi la East Rutherford, punând acest eșec pe seama lipsei de presiune și a jocului lent al echipei sale, informează EFE. 'Felicitări Ecuadorului, o victorie binemeritată, trebuie să spunem asta',

Sport Extern 26-06-2026 07:40

Fotbal - CM 2026: Clasamentul golgheterilor

Clasamentul marcatorilor la Cupa Mondială de fotbal din Statele Unite, Mexic și Canada (11 iunie-19 iulie), după meciurile de joi: 5 goluri: Lionel Messi (Argentina) 4 goluri: Kylian Mbappe (Franța), Erling Haaland (Norvegia), Vinicius Jr (Brazilia) 3 goluri: Jonathan David (Canada), Deniz Undav (Germania), Johan Manzambi (Elveția), Matheus Cunha