logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

ŞTIRILE SERII - SPORT - 11 APRILIE

Image

* Sportiva română Kriszta Incze şi-a asigurat o medalie după ce s-a calificat, joi, în finala categoriei 65 de kilograme la Campionatele Europene de lupte care se desfăşoară în aceste zile la Sala Polivalentă din Bucureşti.

* Perechea alcătuită din jucătoarele române de tenis Sorana Cîrstea şi Andreea Mitu s-a calificat, joi, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Lugano (Elveţia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după victoria cu 6-2, 2-6, 10-7 în faţa perechii Vera Lapko (Belarus)/Mandy Minella (Luxemburg).

* Antrenorul echipei de fotbal Universitatea Craiova, Devis Mangia, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că ''alb-albaştrii'' merg la Ovidiu, pentru meciul cu FC Viitorul, cu gândul de a-şi consolida poziţia de pe podiumul Ligii I.

* Selecţionata de juniori Under-18 a României a învins formaţia similară a Slovaciei cu scorul de 4-2, joi, într-un meci amical jucat la Bratislava, potrivit site-ului Federaţiei Române de Fotbal.

* Mijlocaşul Alexandru Mateiu a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că Universitatea Craiova e va deplasa la Ovidiu cu gândul de a câştiga meciul cu FC Viitorul.

* Turneul Final Four al Cupei României la handbal feminin va avea loc la Bistriţa, pe 20 şi 21 aprilie, a anunţat Federaţia Română de handbal, joi, pe site-ul său oficial.

* Formaţia rusă Zenit Kazan va înfrunta echipa italiană Cucina Lube Civitanova în finala Ligii Campionilor la volei masculin, după victoriile duble reuşite în semifinalele competiţiei.

* Ministrul japonez Yoshitaka Sakurada, care răspundea de Jocurile Olimpice şi Jocurile Paralimpice din 2020 de la Tokyo, a demisionat miercuri şi a fost înlocuit cu Shunichi Suzuki, care mai ocupase acest post înainte de octombrie 2018, relatează AFP.

* Federaţia cipriotă de fotbal (CFA) a amânat meciurile programate în liga secundă pentru acest weekend, după ce a primit o avertizare de la UEFA privind posibilitatea trucării unor meciuri, relatează Reuters.

* Comisia de Etică a Federaţiei internaţionale de atletism (IAAF) a închis ancheta împotriva preşedintelui Sebastian Coe, referitoare la acuzaţiile că ar fi furnizat răspunsuri imprecise unei comisii parlamentare britanice în 2015, relatează Reuters.

* Atacantul Diego Costa, de la Atletico Madrid, a primit o suspendare de opt meciuri din partea Comisiei de competiţii a Federaţiei spaniole de fotbal, ca urmare a cartonaşului roşu primit la meciul de duminică că FC Barcelona (0-2) pentru insulte aduse arbitrului, relatează Reuters.

* Israel Folau, cel mai cunoscut şi bine plătit jucător al echipei de rugby a Australiei, riscă o reziliere contractului cu federaţia ţării sale (RA), după ce a postat din nou mesaje pe reţelele de socializare împotriva persoanelor gay, relatează Reuters.

* Dan Carter, fost component al naţionalei de rugby a Noii Zeelande, a fost supus unei intervenţii chirurgicale în zona gâtului după ce i s-a descoperit o problemă în timpul unei examinări medicale.

* Atacantul olandez Arjen Robben, indisponibil din cauza unei accidentări, este îngrijorat că ar putea să nu mai joace pentru echipa germană de fotbal Bayern Munchen până la finalul acestui sezon, relatează DPA.

* Mijlocaşul francez al echipei Manchester United, Paul Pogba, spune că formaţia sa are mijloace pentru a se impune în partida retur cu FC Barcelona, de pe Nou Camp, din sferturile Ligii Campionilor la fotbal, după ce a cedat pe Od Trafford cu 0-1.

* Tânărul atacant sârb Luka Jovic (Eintracht Frankfurt), curtat de mai multe cluburi importante din Europa printre care FC Barcelona şi Bayern Munchen, va rămâne la actuala sa echipă şi în sezonul viitor, afirmă tatăl acestuia, conform AFP, care citează Bild.

* Atacantul vedetă al echipei de fotbal PSG, brazilianul Neymar, a reluat joi antrenamentele cu restul lotului, a anunţat pe contul său de Twitter gruparea pariziană postând şi o fotografie în acest sens.

* Jucătoarea slovacă de tenis Viktoria Kuzmova, locul 46 în ierarhia internaţională şi favorită nr. 3, a fost eliminată joi în optimile turneului WTA de la Lugano (Elveţia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, fiind învinsă în trei seturi, 6-3, 3-6, 6-2, de poloneza Iga Swiatek (115 WTA).

* Doi jucători ai echipei Bayern Munchen, atacanţii Robert Lewandowski şi Kingsley Coman, s-au luat la bătaie la antrenamentul de joi al formaţiei bavareze, antrenament care s-a desfăşurat cu porţile închise. AGERPRES/(AS - editor: Adrian Drăguţ, editor online: Ada Vîlceanu)

 

Sursa foto: Federatia Romana de Lupte (FRL)/facebook.com

Afisari: 12

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sport Extern 18-06-2025 11:23

Tenis: Katie Boulter a debutat cu dreptul la turneul de la Nottingham (WTA)

Jucătoarea britanică de tenis Katie Boulter, câștigătoarea ultimelor două ediții, a debutat cu victorie la turneul WTA 250 pe iarbă de la Nottingham (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 275.094 de dolari, 6-2, 6-2 cu neozeelandeza Lulu Sun, marți, în prima rundă. Boulter va întâlni o compatrioată în optimil

Sport Extern 18-06-2025 11:05

Fostul atlet jamaican Usain Bolt, numit ambasador al EXPO 2027 de la Belgrad

Fostul atlet jamaican Usain Bolt, cel mai rapid om din istorie, a fost prezentat, marți, la Belgrad, de președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, drept unul dintre ambasadorii expoziției internaționale EXPO 2027, găzduită de capitala țării vecine, informează EFE. ''Sunt încântat și fericit să-l primesc pe Usain Bolt în

Sport Extern 18-06-2025 10:57

Tenis: Keys, Andreescu și Osaka, învinse în primul tur la Berlin (WTA)

Trei jucătoare cu nume, Madison Keys, Bianca Andreescu și Naomi Osaka, au părăsit, marți, turneul de tenis WTA 500 pe iarbă de la Berlin, dotat cu premii totale de 925.661 de euro, în timp ce chinezoaica Qinwen Zheng s-a retras de pe tablou. Cehoaica Marketa Vondrousova, campioana din 2023 de la Wimbledon, a dispus de americanca Madison

Sport Extern 18-06-2025 09:32

Fotbal: FIFA a anunțat vânzarea a aproximativ 1,5 milioane de bilete pentru Mondialul cluburilor

Federația Internațională de Fotbal (FIFA) a anunțat, marți, că a vândut peste 1,5 milioane de bilete pentru Cupa Mondială a Cluburilor care a debutat sâmbătă în Statele Unite, cu un total de 60.000 de spectatori pentru primul meci și 80.000 pentru cel dintre Paris Saint-Germain și Atletico Madrid, informează AFP. Primele opt

Sport Extern 18-06-2025 09:12

Bernard Lacombe, golgheter și un ''mare domn'' al fotbalului francez, a încetat din viață la 72 de ani

Bernard Lacombe, o personalitate emblematică a fotbalului francez și a clubului Olympique Lyon, a încetat din viață, marți, la vârsta de 72 de ani, a anunțat gruparea din Hexagon, generând un val de reacții în memoria sa, relatează AFP. Bolnav fiind, Lacombe se afla internat din luna ianuarie într-un spital din re

Sport Extern 18-06-2025 09:08

Fotbal: Chivu a debutat cu un egal la Inter Milano, 1-1 cu Monterrey, la Cupa Mondială a Cluburilor

Antrenorul român Cristian Chivu a debutat cu un egal pe banca tehnică a echipei italiene de fotbal Inter Milano, 1-1 cu formația mexicană Monterrey, marți, pe Rose Bowl Stadium din Los Angeles, în Grupa E a Cupei Mondiale a Cluburilor, competiție găzduită de Statele Unite. Meciul s-a desfășurat pe o temperatură ridicată și &ic

Sport Extern 18-06-2025 08:45

Hochei: NHL - Florida Panthers a câștigat Cupa Stanley pentru al doilea an la rând

Florida Panthers a câștigat Cupa Stanley pentru al doilea an la rând, după ce a învins-o pe Edmonton Oilers cu scorul de 5-1, marți, la Miami, în al șaselea meci al finalei ligii profesioniste nord-americane de hochei pe gheață (NHL), transmite AFP. Echipa din Florida, care anul trecut a dispus în finală cu 4-3 de

Sport Extern 18-06-2025 00:38

Fotbal: River Plate a învins echipa japoneză Urawa (3-1), la Cupa Mondială a Cluburilor

Echipa argentiniană de fotbal River Plate a învins formația japoneză Urawa Red Diamonds cu scorul de 3-1 (1-0), marți, pe Lumen Field din Seattle, într-un meci din Grupa E a Cupei Mondiale a Cluburilor, competiție găzduită de Statele Unite. Facundo Colidio (12), Sebastian Driussi (48) și Maximiliano Meza (73), toți cu lovituri de c

Sport Extern 17-06-2025 23:54

Fotbal: România a pierdut și ultimul său meci la Campionatul European Under-21, 1-2 cu Slovacia

Selecționata României a fost învinsă de Slovacia cu scorul de 2-1 (1-0), marți seara, la Bratislava, în ultimul său meci din Grupa A a Campionatului European de fotbal Under-21 din Slovacia. România a încheiat competiția fără vreun punct, după ce a pierdut la limită toate cele trei partide. După joc

Sport Extern 17-06-2025 22:44

Tenis: Carlos Alcaraz, calificat în optimi la Queen's (ATP)

Jucătorul spaniol de tenis Carlos Alcaraz (2 ATP, principal favorit) s-a calificat marți în optimile de finală ale turneului ATP 500 pe iarbă de la Queen's Club din Londra, dotat cu premii totale de 2.522.220 de euro, după ce a trecut, în două seturi, 6-4, 7-6 (7/4), de australianul Adam Walton (86 ATP), lucky loser, scrie AFP.

Sport Extern 17-06-2025 21:36

Fotbal: Fluminense - Borussia Dortmund 0-0, în Cupa Mondială a Cluburilor

Echipa braziliană de fotbal Fluminense a terminat la egalitate cu formația germană Borussia Dortmund, 0-0, marți, pe MetLife Stadium din New York, într-un meci din Grupa F a Cupei Mondiale a Cluburilor, competiție găzduită de Statele Unite. Borussia a obținut un egal norocos, la capătul unui meci dominat de echipa carioca, portarul elveț

Sport Extern 17-06-2025 19:37

Tenis: Italianul Jannik Sinner, principal favorit, în optimi la Halle (ATP)

Jucătorul italian de tenis Jannik Sinner, liderul ATP și principal favorit, s-a calificat marți în optimile de finală ale turneului ATP 500 pe iarbă de la Halle (Germania), dotat cu premii totale de 2.522.220 de euro, după ce a trecut în două seturi, 7-5, 6-3, de germanul Yannick Hanfmann (138 ATP). Sinner s-a impus după o partidă de o oră și jumătate &

Sport Extern 17-06-2025 19:04

Ciclism: Americanul Quinn Simmons (Lidl-Trek) a câștigat etapa a 3-a a Turului Elveției

Ciclistul american Quinn Simmons (Lidl-Trek) a câștigat marți, în solitar, etapa a 3-a a Turului Elveției, care a avut loc pe distanța de 195,6 km, între localitățile Aarau și Heiden. Americanul a fost cronometrat în 4 h 39:42, fiind urmat de portughezul Joao Almeida (UAE Team Emirates, +18) și de britanicul Oscar Onley (Team Picnic Pos

Sport Extern 17-06-2025 18:32

Tenis: Katie Boulter admite că a primit amenințări cu moartea

Jucătoarea britanică de tenis Katie Boulter a primit amenințări cu moartea, atât ea cât și membrii familiei sale, după meciuri, jucătorii de tenis fiind tot mai des subiectul unor abuzuri online prin mesaje directe, conform Reuters. Pariorii online sunt responsabili de circa 40% din abuzul detectat, potrivit unui studiu, publicat marți, desfășurat

Sport Extern 17-06-2025 18:05

Auto - F1: Responsabilul echipei Mercedes consideră 'meschină' reclamația depusă de Red Bull după MP al Canadei

Responsabilul echipei de Formula 1 Mercedes, Toto Wolff, a calificat marți drept 'meschină' reclamația depusă duminică de Red Bull după victoria lui George Russell în fața lui Max Verstappen în Marele Premiu al Canadei, scrie L'Equipe. Mercedes a obținut duminică prima sa victorie în acest sezon datorită lui George Russell, care a