ŞTIRILE SERII - SPORT - 18 MARTIE
* Jucătoarea română Cristina Neagu a fost aleasă pentru a patra oară cea mai bună handbalistă a lumii, a anunţat, luni, Federaţia Internaţională de Handbal (IHF), pe site-ul său oficial.
* Mai am nevoie de timp", a recunoscut fotbalistul român Alexandru Mitriţă pentru site-ul clubului New York City FC, după ce a reuşit primul său gol într-un meci oficial în tricoul echipei americane, în remiza, 2-2, cu Los Angeles FC, în Major League Soccer.
* Salvamontistul român Toma Coconea spune că traseul Red Bull X-Alps 2019 este ''cel mai greu de până acum'', fiind pentru el o provocare.
* Fotbalistul echipei Dinamo, Ricardo Grigore, a declarat, luni, pentru AGERPRES, că a făcut "o greşeală stupidă" la golul doi al formaţiei Gaz Metan Mediaş şi din această cauză gruparea sa a pierdut primul meci din play-out.
* Fotbalistul echipei naţionale de tineret a României, Florinel Coman, a declarat, luni, că va da totul în partidele amicale cu Spania şi Danemarca pentru a-şi asigura locul de titular la Campionatul European Under 21, programat în perioada 16-30 iunie 2019 în Italia şi San Marino.
* Selecţionerul echipei naţionale de tineret, Mirel Rădoi, a declarat, luni, că şi-a dorit în mod special un meci amical cu Spania pentru că încearcă să remedieze problemele pe care jucătorii săi le au atunci când evoluează împotriva unor adversari ce folosesc sistemul 4-3-3.
* Fostul jucător de fotbal Bogdan Lobonţ a declarat, luni, că are încredere în calităţile lui Ionuţ Andrei Radu, de la Genoa, care poate ajunge un portar de top.
* Fostul jucător Adrian Ilie a declarat, luni, la Arena Naţională, că fotbalul românesc s-a aflat pe o pantă descendentă şi că va creşte în perioada următoare, graţie jucătorilor tineri.
* Selecţionerul naţionalei României, Cosmin Contra, i-a convocat de urgenţă pe mijlocaşii Dennis Man şi Dan Nistor, după ce Gheorghe Grozav s-a accidentat şi a devenit indisponibil pentru partidele cu Suedia şi Insulele Feroe, din preliminariile EURO 2020, potrivit site-ului Federaţiei Române de Fotbal.
* Fundaşii Victor Lindelof şi Pontus Jansson, aflaţi pe lista iniţială a convocaţilor, nu sunt în lotul definitiv al Suediei pentru meciul cu România, care va avea loc pe 23 martie la Solna, în Grupa F a preliminariilor EURO 2020, a anunţat luni Federaţia Română de Fotbal.
* Arbitrul Ovidiu Haţegan a fost delegat de UEFA la partida Belgia - Rusia, din cadrul preliminariilor EURO 2020 la fotbal, care se va desfăşura la 21 martie, la Bruxelles, a anunţat, luni, site-ul oficial al FRF.
* Echipa feminină de handbal CSM Bucureşti a transferat-o pe extrema stânga Itana Grbic, de la formaţia muntenegreană Buducnost Podgorica, potrivit site-ului oficial al clubului din Capitală.
* Curtea de Apel Bucureşti a stabilit, luni, că fostul finanţator al clubului Dinamo, Cristian Borcea, are de executat o condamnare de 7 ani şi 6 luni închisoare, după ce au fost contopite pedepsele primite în dosarul retrocedărilor ilegale de terenuri şi dosarul transferurilor din fotbal.
* Brighton and Hove Albion, echipa atacantului român Florin Andone, s-a calificat în semifinalele Cupei Angliei la fotbal, învingând în deplasare formaţia de ligă secundă Millwall, cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare, într-o partidă disputată duminică.
* Fosta vedetă a ligii profesioniste nord-americane de baschet (NBA), Michael Jordan a ajuns duminică în provincia dominicană Samana la bordul unui avion privat, din care a fost văzut coborând împreună cu familia sa, au anunţat surse oficiale din Republica Dominicană, citate de agenţia spaniolă EFE.
* Echipa KRC Genk a terminat în fotoliul de lider prima fază a campionatului de fotbal al Belgiei, devansând-o cu şapte puncte pe FC Bruges, deţinătoarea titlului, şi cu zece puncte pe Standard Liege, echipa internaţionalului român Răzvan Marin.
* Selecţionerul echipei de fotbal a Algeriei, Djamel Belmadi, a salutat, duminică, mobilizarea şi "unitatea" poporului algerian, care manifestează de mai multe săptămâni pentru a cere plecarea puterii actuale, reclamând în acelaşi timp ca revendicările "să fie luate în calcul", informează AFP.
* Rutierul român Serghei Ţvetcov (Floyd's Pro Cycling) ocupă locul 25 în Turul ciclist al Taiwanului după primele două etape, desfăşurate luni şi marţi.
* UEFA a deschis luni o procedură disciplinară împotriva lui Cristiano Ronaldo, pentru "conduită inadecvată", după ce fotbalistul lui Juventus Torino, a avut un gest obscen în timpul meciului cu Atletico Madrid din returul optimilor de finală ale Ligii Campionilor, scrie AFP.
* Grecul Giannis Antetokounmpo, vedeta echipei Milwaukee Bucks, a înscris 52 de puncte, dar acest nou record personal nu a fost suficient pentru a împiedica înfrângerea suferită pe teren propriu, cu 125-130, în faţa formaţiei Philadelphia 76ers, duminică, într-un meci din campionatul profesionist nord-american de baschet (NBA).
* Philadelphia Flyers s-a impus la limită în deplasare, cu 2-1, în faţa echipei Pittsburgh Penguins, graţie unui gol înscris cu trei secunde înainte de finalul prelungirilor de Sean Couturier, duminică, într-un meci din Liga profesionistă nord-americană de hochei pe gheaţă (NHL).
* Japonezul Naotoshi Yamada, renumit în ţara sa pentru că a fost prezent ca spectator la fiecare ediţie a JO de vară începând cu anul 1964, a decedat la vârsta de 92 de ani, scrie Reuters.
* Fundaşul echipei Lazio Roma, Luiz Felipe, a refuzat luni convocarea venită din partea selecţionerului Luigi Di Biagio pentru naţionala de tineret a Italiei, ca să poată evolua pentru ţara sa natală, Brazilia.
* Esbjerg fB, cu atacantul Adrian Petre folosit din minutul 75, a învins-o cu 2-1 acasă pe Vejle BK, echipa antrenată de Constantin Gâlcă, duminică, în etapa a 26-a a campionatului de fotbal al Danemarcei, ultima din sezonul regulat.
* Starul argentinian Lionel Messi, autor al unei triple în victoria Barcelonei cu Betis (4-1) duminică în La Liga, s-a alăturat lotului albiceleste luni la Madrid, pentru amicalele cu Venezuela şi Maroc.
* Federaţia Rusă de Fotbal (RFS) va investiga controversatele remarci ale fostul internaţional Pavel Pogrebniak, care a spus că nu acceptă ca un jucător de culoare să evolueze pentru Sbornaia, scrie ziarul The Moscow Times.
* Clubul Chelsea Londra a depus o plângere la UEFA acuzând că un jucător de-al său a fost ţinta unor insulte rasiale în timpul meciului de săptămâna trecută din Europa League contra celor de la Dinamo Kiev. AGERPRES/(AS-editor: Adrian Drăguţ, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Tenis: 'Sper să fiu pregătit măcar pentru Roland Garros', a declarat Djokovic
Prezent luni la Gala Premiilor Laureus de la Madrid, tenismanul sârb Novak Djokovic, accidentat în prezent, a declarat pentru Eurosport că 'speră' să fie pregătit pentru turneul de la Roland Garros. Accidentat la umărul drept, Novak Djokovic, care nu a mai jucat de la eliminarea sa în optimile de finală ale turneului
Fotbal: Manchester City nu trebuie 'să se relaxeze', a avertizat Guardiola
'Să nu ne relaxăm': acesta este mesajul pe care Pep Guardiola l-a transmis fotbaliștilor săi după victoria împotriva lui Arsenal, a declarat marți antrenorul lui Manchester City, echipă aflată în continuare pe locul doi după 'tunari', cu o lună înainte de finalul sezonului din Premier League, scrie AFP. City se află ac
Tenis: Irina Begu, învinsă în primul tur la Madrid (WTA), la revenirea după o pauză de nouă luni
Jucătoarea română de tenis Irina Begu, care și-a făcut revenirea în circuitul profesionist după o pauză de nouă luni, din cauza unei accidentări, a fost învinsă de germanca Laura Siegemund, cu 6-4, 6-0, marți, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 8.235.540 de dolari. Begu (35 ani, 182 WTA) s-a &ic
Fotbal: Antrenorul Luis Enrique 'așteaptă mult mai mult de la toți jucătorii' lui PSG
Antrenorul echipei de fotbal Paris Saint-Germain, Luis Enrique, a afirmat marți că așteaptă 'mult mai mult de la toți jucătorii' și că 'fiecare minut jucat la PSG' ar trebui 'să fie special', în ajunul meciului cu Nantes din Ligue 1, informează AFP. Când a fost întrebat despre omiterea lui Ibrahim Mbaye din lotul pentr
Baschet masculin: Pedro Martinez (Valencia), ales cel mai bun antrenor al sezonului din Euroligă
Antrenorul echipei Valencia Basket, Pedro Martínez, a câștigat Trofeul Alexander Gomelski, care este acordat celui mai bun tehnician al sezonului 2025-2026 al Euroligii de baschet masculin, după votul antrenorilor din competiție, scrie EFE. Antrenorul catalan, așa cum a anunțat Euroliga, marți, a ocupat primul loc în anchetă, înaintea
Hochei: NHL - Carolina Hurricanes, la a doua victorie în duelul cu Ottawa Senators
Echipa Carolina Hurricanes a învins pe propriul patinoar, cu scorul de 3-2, după două reprize de prelungiri, formația Ottawa Senators, într-un meci din play-off-ul Cupei Stanley, disputat luni seara în Liga profesionistă nord-americană de hochei pe gheață (NHL). Gazdele s-au impus prin golul marcat de Jordan Martinook în minutul 13:53 d
Fotbal: Edmond Tapsoba speră că fanii lui Leverkusen vor propulsa echipa în finala Cupei Germaniei
Fundașul Edmond Tapsoba consideră că echipa Bayer Leverkusen poate profita de avantajul terenului propriu împotriva lui Bayern Munchen, în semifinala Cupei Germaniei la fotbal de miercuri, și crede că toată presiunea este pe umerii bavarezilor, care au câștigat deja matematic Bundesliga, scrie DPA. Bayern a devenit virtual campioană, duminică
Fotbal: Kompany anticipează o bătălie totală cu Leverkusen în Cupa Germaniei
Antrenorul Vincent Kompany (Bayern Munchen) anticipează o bătălie totală în meciul cu Bayer Leverkusen, miercuri, în semifinalele Cupei Germaniei, în ciuda unui declin de formă a rivalilor din ultima vreme, scrie dpa. Meciul cu o singură manșă va avea loc la Leverkusen, bavarezii atingând această fază a semifinalelor pe
Fotbal: Manchester United, interesată de mijlocașul Aurelien Tchouameni (Real Madrid)
Echipa engleză de fotbal Manchester United este interesată de serviciile internaționalului francez Aurelien Tchouameni, mijlocașul echipei Real Madrid, pe care îl consideră capabil să-l înlocuiască cu succes pe brazilianul Casemiro, aflat la final de contract cu gruparea de pe Old Trafford, informează mass-media britanică. Oficiali
Box: Andrei Găvae și Florin Ioniță au debutat cu victorii la Cupa Mondială din Brazilia
Boxerii români Andrei Găvae și Florin Ioniță au debutat cu victorii, luni, la Cupa Mondială de seniori de la Fox do Iguacu (Brazilia). Andrei Găvae l-a învins la puncte (4-1) pe tadjicul Damir Muibalihonov, iar în optimile de finală va lupta cu japonezul Shunsuke Kitamoto. La cat. +90 kg,
Auto - F1: Regulamentul tehnic, reajustat după criticile piloților
Principalii actori din Formula 1, printre care directorii de echipe și producătorii de motoare, au ajuns la un acord pentru a aduce modificări minore regulamentului tehnic intrat în vigoare în acest sezon, a anunțat, luni, Federația Internațională de Automobilism (FIA), citată de AFP. Comunicatul FIA a enumerat peste o duzină de mo
Fotbal: Real Madrid a câștigat UEFA Youth League 2025-2026
Echipa spaniolă de fotbal Real Madrid a câștigat ediția 2025-2026 a competiției UEFA Youth League, intrând astfel în posesia titlului de campioană a Europei la categoria sub 19 ani, după ce a învins cu 4-2 la loviturile de departajare formației belgiană FC Bruges, luni, pe stadionul Tuiliere din Lausanne (Elveția). La f
#AnulNadia Nadia Comăneci a primit Premiul Laureus pentru întreaga carieră (FOTO/VIDEO)
Fosta mare gimnastă română Nadia Comăneci a fost onorată cu Premiul Laureus pentru întreaga carieră, la gala Premiilor Laureus, Oscarurile sportului, desfășurată luni seara la Madrid. Acest omagiu vine la 50 de ani de când Nadia primea, la Montreal, prima notă de 10 din istoria gimnasticii olimpice.
Baschet: NBA - Victor Wembanyama, cel mai bun apărător al sezonului
Pivotul francez al echipei San Antonio Spurs, Victor Wembanyama, a câștigat, luni, trofeul pentru cel mai bun apărător al sezonului din liga profesionistă nord-americană de baschet (NBA), devenind la 22 de ani cel mai tânăr jucător care a câștigat vreodată acest premiu, el fiind și în cursa pentru titlul MVP (cel mai bun jucător) al sezonului
Tenis: Carlos Alcaraz și Arina Salabenka, desemnați sportivii anului la Gala Premiilor Laureus (FOTO/VIDEO)
Jucătorii de tenis Carlos Alcaraz și Arina Sabalenka au fost desemnați sportivii anului cu ocazia Galei Premiilor Laureus, care a avut loc luni seara la Madrid, informează agenția Xinhua. Foto: (c) Isabel













