ŞTIRILE SERII - SPORT - 1 MARTIE

* Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român şi mai mulţi şefi de federaţii sportive s-au arătat îngrijoraţi de întârzierea aprobării bugetului pe 2019, declarând pentru AGERPRES că acest fapt ar putea afecta programul pregătirii sportivilor în perspectiva participării la Jocurile Olimpice de la Tokyo, de anul viitor.
* Actualul antrenor al echipei feminine de handbal SCM Râmnicu Vâlcea, Florentin Pera, a semnat un nou contract cu liderul Ligii Naţionale şi va rămâne la conducerea tehnică a acesteia încă doi ani, au anunţat, vineri, reprezentanţii clubului vâlcean.
* Atleta română Bianca Răzor s-a calificat, vineri, în semifinalele probei de 800 m, la Campionatele Europene indoor de la Glasgow, cu timpul de 2 min 05 sec 55/100, potrivit site-ului competiţiei.
* Cvasinecunoscutul Vasile Mogoş, Dragoş Grigore şi Gheorghe Grozav sunt principalele noutăţi din lotul echipei României pentru primele două meciuri din preliminariile EURO 2020, comunicat de selecţionerul Cosmin Contra, potrivit site-ul Federaţiei Române de Fotbal.
* Numărul 1 mondial la bridge, Geir Helgemo, a fost depistat pozitiv la testosteron cu ocazia unui control antidoping efectuat în septembrie 2018 şi a fost suspendat un an de Federaţia internaţională de specialitate (WBF), informează AFP.
* Perechea alcătuită din tenismanul român Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer a fost învinsă de cuplul Rajeev Ram (SUA)/Joe Salisbury (Marea Britanie), cap de serie numărul patru, cu 7-6 (4), 6-3, vineri, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului ATP de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.736.845 dolari.
* Bruno Carvalho, preşedintele clubului Sporting Lisabona până în iunie 2018, a fost exclus vineri de către club şi din calitatea de socio, decizie care a pus punct relaţiei dintre cele două părţi, relatează EFE.
* Atacantul suedez Zlatan Ibrahimovic s-a declarat un admirator al noului star al fotbalului francez, Kylian Mbappe, pe care îl sfătuieşte însă să continue să muncească din greu şi să nu îşi piardă concentrarea, pentru "a deveni şi mai bun".
* Echipa de fotbal Bayern Munchen nu va putea conta pe atacanţii francezi Franck Ribery şi Kingsley Coman la meciul de sâmbătă cu Borussia Moenchengladbach, locul 3 în Bundesliga, relatează AFP.
* Mijlocaşul belgian Marouane Fellaini a marcat un gol decisiv, chiar în partida sa de debut pentru Shandong Luneng în meciul cu Guzhou Renhe (1-0), din Superliga de fotbal a Chinei, relatează AFP.
* Norvegianul Filip Ingebrigtsen, unul dintre favoriţii probei de 1.500 m alături de fratele său mai mic Jakob, a fost descalificat după ce a câştigat vineri seria sa din cadrul Campionatelor Europene de atletism indoor de la Glasgow, a anunţat AFP.
* Ciclistul sloven Primoz Roglic şi-a asigurat victoria finală în Turul Emiratelor Arabe Unite, după ce s-a impus vineri în etapa a 6-a, desfăşurată pe un traseu de 180 km între Ajman şi Jebel Jais, cu timpul de 4h15min39sec, relatează Reuters.
* Real Madrid l-a demis pe antrenorul formaţiei U-18 a clubului, Alvaro Benito, care a criticat prima echipă după eşecul clar de miercuri, 0-3 acasă cu FC Barcelona în semifinala retur a Cupei Spaniei la fotbal, informează Reuters.
* Edinson Cavani, atacantul echipei de fotbal Paris Saint-Germain, care se reface după o accidentare la şold, nu va juca în meciul de campionat de sâmbătă de la Caen şi are şanse foarte mici să fie folosit miercuri împotriva lui Manchester United, în returul optimilor de finală ale Ligii Campionilor, scrie AFP.
* Ferrari este cu aproape jumătate de scundă mai rapidă decât Mercedes, campioana mondială de anul trecut, a spus pilotul britanic Lewis Hamilton după ce germanul Sebastian Vettel a stabilit cel mai rapid timp în testele de Formula 1 desfăşurate vineri pe circuitul din Barcelona, relatează Reuters.
* Naţionala Germaniei, în reconstrucţie după Cupa Mondială 2018 din Rusia, va susţine un meci amical cu Argentina, pe 9 octombrie, la Dortmund, a anunţat Federaţia germană de fotbal (DFB).
* Cei cinci sportivi care au fost reţinuţi de poliţia austriacă la Seefeld (Austria), gazda Mondialelor de schi nordic, pe motiv de dopaj, au fost suspendaţi joi de Federaţia internaţională de profil (FIS), a anunţat această instanţă.
* Antrenorul interimar al echipei engleze Fulham, Scott Parker, a declarat că a primit multe încurajări de la oameni din lumea fotbalului în misiunea sa de a încerca să salveze formaţia de la retrogradare.
* Un tribunal din oraşul german Augsburg a decis că preşedintele clubului Bayern Munchen, Uli Hoeness, şi-a ispăşit în întregime pedeapsa primită pentru evaziune fiscală.
* Mai multe mesaje de pe WhatsApp arată că fotbalistul argentinian Emiliano Sala, ce a murit într-un accident de avion, nu a fost "abandonat" de Cardiff City, aşa cum afirmase intermediarul Willie McKay, scrie ziarul francez Ouest-France.
* Antrenorul echipei germane RB Leipzig, Ralf Rangnick, a declarat vineri că atacantul Timo Werner nu va pleca în vară la Bayern Munchen, infirmând speculaţiile în acest sens, scrie DPA.
* Portarul echipei FC Barcelona, Marc-Andre ter Stegen, a reiterat vineri că doreşte să devină titular în poarta naţionalei Germaniei, chiar dacă selecţionerul Joachim Loew l-a numit pe Manuel Neuer drept prima opţiune până la EURO 2020.
* Federaţia spaniolă de fotbal (RFEF) a anunţat vineri că va renunţa din sezonul viitor la partidele de campionat desfăşurate luni, asigurând că i-a ascultat pe fanii mobilizaţi împotriva programării meciurilor în afara weekendului.
* Antrenorul echipei Chelsea, Maurizio Sarri, a refuzat vineri să dea asigurări că portarul Kepa Arrizabalaga va juca în partida cu Fulham, de duminică, din etapa a 29-a a Premier League. AGERPRES/(AS-editor: Adrian Drăguţ, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Fotbal: Victorie dramatică pentru Belgia, contra Țării Galilor (4-3), în preliminariile CM 2026
Selecționata Belgiei a reușit o victorie dramatică în fața echipei Țării Galilor, cu scorul de 4-3, luni seara, la Bruxelles, într-un meci din preliminariile Cupei Mondiale de fotbal din 2026. ''Diavolii roșii'' au condus cu 3-0, prin golurile marcate în prima jumătate de oră de Romelu Lukaku (15 - penalty), Y
Tenis: Ana Bogdan, învinsă în primul tur la Grado (WTA 125)
Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de slovena Veronika Erjavec, cu 6-0, 3-6, 6-3, luni, în prima rundă a turneului WTA 125 de la Grado (Italia), dotat cu premii totale de 100.000 de euro. Bogdan (32 ani, 250 WTA) s-a înclinat după exact două ore de joc, la primul său duel cu Erjavec (25 ani, 175 WTA).
Fotbal: Cristian Chivu este noul antrenor al echipei Internazionale Milano
Tehnicianul român Cristian Chivu este noul antrenor al echipei Internazionale Milano, el semnând un contract valabil până în 30 iunie 2027, informează, luni, gruparea italiană într-un comunicat publicat pe site-ul său oficial. 'FC Internazionale Milano are plăcerea să-l anunțe pe Cristian Chivu ca antrenor pri
Fotbal: Cristian Chivu, anunțat pe banca tehnică a lui Inter Milano, și-a reziliat contractul cu Parma (presă)
Antrenorul român Cristian Chivu și-a reziliat, luni, contractul cu echipa de fotbal Parma, ultima etapă înaintea numirii oficiale pe banca tehnică a clubului Inter Milano unde îl va înlocui pe Simone Inzaghi, relatează presa italiană, citată de AFP. 'Parma anunță că a ajuns la un acord cu Cristian Chivu pentru rezil
Tenis: Sabalenka se menține lider detașat în clasamentul WTA
Belarusa Arina Sabalenka continuă să fie lider detașat în clasamentul mondial al jucătoarelor profesioniste de tenis (WTA), publicat luni, finalista de la Roland Garros având un avans de peste trei mii de puncte față de următoarea clasată, americanca Coco Gauff, câștigătoarea turneului parizian, informează AFP. Pe treapta a t
Tenis: Liderul Jannik Sinner, învins în finala de la Roland Garros, și-a mărit avansul în fruntea clasamentului ATP
Tenismanul Jannik Sinner, perdantul din finala antologică de la Roland Garros, cea mai lungă din istoria turneului parizian (5h 29 min.), și-a mărit avansul în fața spaniolului Carlos Alcaraz, care și-a păstrat titlul, la vârful ierarhiei mondiale a jucătorilor profesioniști (ATP), conform clasamentului publicat luni, informează AFP.
Fotbal: Antrenorul Patrick Vieira și-a prelungit contractul cu Genoa până în 2027
Fostul internațional francez Patrick Vieira și-a prelungit contractul de antrenor cu clubul italian de fotbal Genoa, patronat de românul Dan Șucu, până în anul 2027, a anunțat, luni gruparea care a încheiat pe locul 13 în Serie A, informează AFP. Venit în noiembrie la cârma lui Genoa, în locul lu
Tenis: Alcaraz nu-și va prezenta trofeul în Place de la Concorde
Tenismanul spaniol Carlos Alcaraz, numărul 2 mondial, învingător duminică al celei mai lungi finale din istoria turneului de la Roland Garros (5h 29 min.), nu va prezenta în final trofeul său spectatorilor în fan zone-ul din Place de la Concorde, a anunțat, luni, Federația franceză de tenis, citată de AFP. Jucătorul a fost ne
Fotbal: Lewandowski renunță la naționala Poloniei cât timp actualul selecționer va fi în funcție
Atacantul-vedetă al echipei de fotbal a Poloniei, Robert Lewandowski, lăsat fără banderola de căpitan, a anunțat, duminică, că se va retrage de la prima reprezentativă atât timp actualul selecționer va fi menținut în funcție, informează AFP. La vârsta de 36 de ani, Lewandowski a acumulat 158 de selecții sub culorile Poloniei
Baschet: Oklahoma City Thunder a restabilit egalitatea în finala NBA
Oklahoma City Thunder, care a pierdut în ultima secundă primul meci, a revenit cu o victorie în meciul nr.2, impunându-se cu 123-107 în fața lui Indiana Pacers, duminică pe propriul teren, și a restabilit egalitatea, 1-1, în finala ligii profesioniste nord-americane de baschet (NBA), informează AFP. Meciurile nr.3
Tenis: 'Nu m-am îndoit niciodată', a precizat Alcaraz după a doua victorie consecutivă la Roland Garros
Condus cu doi la zero la seturi înainte de a-l învinge pe liderul mondial Jannik Sinner în finala turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, jucătorul spaniol de tenis Carlos Alcaraz a afirmat la finalul partidei că nu s-a 'îndoit niciodată' de victorie și că va putea reveni în meci și a câștiga al doilea său titlu consecu
Fotbal: 'Un meci ca toate celelalte', a afirmat portughezul Nuno Mendez referitor la finala cu Spania lui Yamal
'A fost un meci ca toate celelalte pe care le-am disputat în cursul sezonului', a afirmat, duminică seară, fundașul lateral stânga al Portugaliei, Nuno Mendes, referindu-se la confruntarea cu spaniolul Lamine Yamal, în cursul finalei Ligii Națiunilor la fotbal informează AFP. Autor al golului care a adus egalarea &ici
Tenis: Gabriela Ruse, calificată pe tabloul principal la 's-Hertogenbosch (WTA)
Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse a reușit să acceadă pe tabloul principal de simplu al turneului de tenis WTA 250 de la 's-Hertogenbosch (Olanda), dotat cu premii totale de 239.212 euro, după ce a învins-o pe poloneza Katarzyna Kawa cu 6-2, 6-1, duminică, în ultimul tur al calificărilor. Ruse (27 ani, 80 WTA) a ob
VIDEO/Fotbal: Portugalia a câștigat Liga Națiunilor la loviturile de departajare, 5-3 cu Spania
Selecționata Portugaliei a câștigat Liga Națiunilor la fotbal, după ce a învins echipa Spaniei, deținătoarea trofeului, cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare, duminică seara, pe Allianz Arena din Munchen, în finala competiției, în care scorul a fost egal, 2-2 (1-2, 2-2), după cele 90 de minute regulamentare și după prelungiri.
Tenis: Anca Todoni a câștigat turneul WTA 125 de la Bari
Jucătoarea română de tenis Anca Todoni a câștigat turneul WTA 125 de la Bari (Italia), dotat cu premii totale de 100.000 de euro, duminică, după ce a învins-o în finală pe maghiara Anna Bondar, cu 6-7 (4/7), 6-4, 6-4. Todoni (20 ani, 88 WTA), a patra favorită a turneului, s-a impus după aproape trei ore de joc (2 h 55 m