logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Tenis: Simona Halep o învinge pe Karolina Pliskova şi echipa de Fed Cup a României conduce Cehia cu 2-1

Image

Jucătoarea de tenis Simona Halep, numărul 3 mondial, a învins-o, duminică, în trei seturi, 6-4, 5-7, 6-4, pe Karolina Pliskova (5 WTA), iar echipa de Fed Cup a României conduce Cehia cu scorul de 2-1 după primele trei partide ale întâlnirii care se desfăşoară la Ostrava, în sferturile Grupei Mondiale.

Halep s-a impus la capătul unei partide care a durat 2 ore şi 37 de minute.

Jucătoarea română, care avea un ascendent moral după cele şase victorii şi doar două înfrângeri în cele opt întâlniri anterioare cu Pliskova, a început meciul cu un break. Chiar dacă şi-a pierdut imediat serviciul iar jocul s-a echilibrat, Halep a continuat să îşi preseze adversara, iar în cel de-al nouălea ghem a reuşit un nou break, preluând conducerea cu 5-4. Susţinută de public, Pliskova a reuşit să salveze apoi 4 mingi de set, însă a pierdut-o pe a cincea, iar Halep s-a impus cu 6-4.

În setul secund, Karolina Pliskova s-a distanţat rapid la 3-1 şi 4-2, însă apoi şi-a pierdut de două ori la rând serviciul. Halep a profitat de jocul în scădere al adversarei şi a egalat la 5 în finalul setului. La acest scor însă, cehoaica nu a mai cedat şi câştigat următoarele două ghemuri, impunându-se cu 7-5 într-un set care a durat o oră şi 3 minute.

Setul decisiv a părut cel mai uşor pentru Simona Halep, care s-a impus destul de lejer cu 6-4 în 40 de minute, câştigând de trei ori pe serviciul adversarei sale. Aceasta este cea de-a şaptea victorie a jucătoarei române în duelurile cu Pliskova, dar în acelaşi timp prima în Fed Cup.

În acest meci, Halep a reuşit 4 aşi, făcând 7 duble greşeli, faţă de cei 5 aşi şi cele 5 duble greşeli ale cehoaicei. De asemenea, jucătoarea română a avut 24 de lovituri câştigătoare şi 38 de greşeli neforţate. De partea cealalată, Pliskova a reuşit 26 de lovituri câştigătoare, dar 62 de greşeli neforţate.

Anterior, Halep se impusese în faţa jucătoarei din Cehia la Dubai Open 2015 (primul tur, 6-4,7-6), Indian Wells 2015 (optimi, 6-4,6-4), Sydney 2016 (sferturi de finală, 6-4,7-5), Canadian Open 2016 (optimi, 6-3, 6-3), Roland Garros 2017 (semifinale, 6-5, 3-6, 6-3) şi Australian Open 2018 (sferturi de finală, 6-3, 6-2). De cealaltă parte, Pliskova câştigase în faţa Simonei Halep în 2016, cadrul meciului de Fed Cup România - Cehia (6-7, 6-4, 6-3) şi în 2018, la Madrid (sferturi de finală, 6-4, 6-3).

În partidele de sâmbătă, Karolina Pliskova a învins-o pe Mihaela Buzărnescu cu 6-1, 6-4, iar Simona Halep a dispus cu 6-4, 6-0 de Katerina Siniakova.

În ultimul meci de simplu al întâlnirii de la Ostrava, Mihaela Buzărnescu o întâlneşte pe Katerina Siniakova. Meciul de dublu va opune perechile Irina Begu/Monica Niculescu - Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova.

Lotul echipei României de Fed Cup pentru întâlnirea de la sfârşitul săptămânii este format din jucătoarele Simona Halep (numărul 3 WTA), Mihaela Buzărnescu (29 WTA), Irina Camelia Begu (75 WTA), Ana Bogdan (105 WTA) şi Monica Niculescu (106 WTA).

Din echipa Cehiei fac parte jucătoarele Karolina Pliskova (5 WTA), Katerina Siniakova (nr. 1 în clasamentul de dublu WTA), Barbora Krejcikova (nr. 2 în clasamentul de dublu WTA) şi Marketa Vondrousova (nr. 72 WTA).

Cehia a câştigat ambele meciuri jucate cu România până acum în Fed Cup, în 1980 în Berlinul de Vest, cu 2-1, în sferturile Grupei Mondiale, şi în 2016, la Cluj-Napoca, scor 3-2, în primul tur al Grupei Mondiale.
AGERPRES (editor: Marius Ţone,  editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 7

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Sport Extern 14-05-2025 20:15

Tenis: Irina Begu s-a calificat în sferturi la Parma (WTA 125)

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la Parma (Italia), dotat cu premii totale de 100.000 de euro, miercuri, după ce a învins-o pe austriaca Julia Grabher, cu 1-6, 6-1, 6-2. Begu (34 ani, 83 WTA) a avut nevoie de aproape două ore de joc (1 h 50 min) pentru a obți

Sport Extern 14-05-2025 20:07

Ciclism: Danezul Mads Pedersen (Lidl Trek) a câștigat etapa a 5-a a Turului Italiei

Ciclistul danez Mads Pedersen (Lidl Trek) a câștigat miercuri, la sprint, etapa a 5-a a Turului Italiei, care a avut loc pe distanța de 151 km, între localitățile Ceglie Messapica și Matera. Pedersen, care bifează a treia victorie în Il Giro 2025, a fost cronometrat în 3 h 27 min 31 sec, fiind urmat, cu același timp, de

Sport Extern 14-05-2025 19:44

Fotbal: Brazilianul Roberto Firmino pleacă de la Al Ahli după ce a câștigat Liga Campionilor Asiei

Atacantul brazilian Roberto Firmino va despărți de echipa saudită Al Ahli Jeddah după ce a câștigat Liga Campionilor Asiei la fotbal, relatează Yahoo! Sports. Firmino a fost așteptat ca ca un jucător de top care să fie în față și la centrul terenului, dar aventura sa la clubul saudit a îmbrăcat valențe diferite.

Sport Extern 14-05-2025 19:08

Tenis: Carlos Alcaraz, calificat în semifinale la Roma (ATP)

Tenismanul spaniol Carlos Alcaraz, numărul 3 mondial, s-a calificat miercuri în semifinalele turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 8.055.385 de euro, după ce l-a învins, în sferturile de finală, în două seturi simetrice, 6-4, 6-4, pe britanicul Jack Draper (5 ATP). Carlos Alcaraz, câști

Sport Extern 14-05-2025 17:25

Tenis: Coco Gauff, calificată în semifinale la Roma (WTA)

Jucătoarea americană de tenis Coco Gauff (3 WTA) s-a calificat miercuri în semifinalele turneului de tenis pe zgură WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 6.009.593 de euro, după ce a trecut în sferturi, în două seturi, 6-4, 7-6 (7/5), de rusoaica Mirra Andreeva (7 WTA). Gauff, a patra favorită, campioana din 2023 de

Sport Extern 14-05-2025 16:20

Fotbal: Borussia Dortmund nu intenționează să-l aducă pe Hummels pentru Cupa Mondială a Cluburilor

Fostul internațional german Mats Hummels nu se va întoarce la echipa de fotbal Borussia Dortmund pentru Cupa Mondială a Cluburilor, a relatat săptămânalul Sport Bild, miercuri, conform DPA. Directorul general al clubului, Hans-Joachim Watzke, l-a numit recent pe Hummels 'prima opțiune' pentru turneul din perioada 14 iunie -

Sport Extern 14-05-2025 16:15

Fotbal: Directorul sportiv al Borussiei Dortmund este nemulțumit evoluția echipei în acest sezon

Directorul sportiv al clubului german de fotbal Borussia Dortmund, Lars Ricken, a declarat că nu este mulțumit de acest sezon, chiar dacă echipa se va califica pentru sezonul viitor al Ligii Campionilor în meciul decisiv de sâmbătă din Bundesliga, relatează DPA. Dortmund se află pe locul cinci în clasament și va ajunge pe unu

Sport Extern 14-05-2025 16:08

Fotbal: FIFA va anunța venituri record de 13 miliarde de dolari pentru perioada 2023-2026, la Congresul de la Asuncion

Federația Internațională de Fotbal (FIFA) va prezenta joi, în cadrul celui de-al 75-lea Congres de la Asuncion (Paraguay), un buget record de venituri pe patru ani, de 13 miliarde de dolari, pentru perioada 2023-2026, 2 miliarde de dolari provenind din Cupa Mondială a Cluburilor și 62% din bugetul contractat preconizat până la sfârșitul lunii decemb

Sport Extern 14-05-2025 15:06

Rugby: Scoțiana Hollie Davidson, prima femeie care va arbitra o finală europeană

Scoțiana Hollie Davidson va arbitra finala Cupei Challenge, dintre echipa franceză Lyon OU și formația engleză Bath Rugby, devenind prima femeie care va oficia la o finală europeană de rugby, informează AFP. De asemenea, georgianul Nika Amașukeli a fost desemnat de EPCR (European Professional Club Rugby) să conducă finala Cupei Campionilor, di

Sport Extern 14-05-2025 14:52

Fotbal: Juventus și-a prezentat tricoul pentru meciurile de acasă din sezonul viitor

Clubul de fotbal Juventus Torino și-a prezentat, miercuri, noul tricou pentru meciurile de pe teren propriu, furnizat de fabricantul Adidas, care va avea în continuare tradiționalele dungi negre și albe, dar și o nuanță de roz, informează cotidianul L'Equipe. Tricoul prezentat de Juventus pentru meciurile de acasă, atât pentru

Sport Extern 14-05-2025 14:50

Fotbal: Bayer Leverkusen dezminte că s-ar fi ajuns la un acord cu Bayern în privința lui Wirtz

Clubul german de fotbal Bayer Leverkusen, prin vocea directorului său executiv Fernando Carro, a dezmințit zvonurile că mijlocașul său vedetă Florian Wirtz ar fi acceptat o ofertă de la Bayern Munchen, scrie DPA. ''Știu că nu este adevărat și este enervant să citești relatări care nu sunt adevărate'', a declarat Carro pentru po

Sport Extern 14-05-2025 14:48

Tenis: Liderul mondial Jannik Sinner, primit de Papa Leon al XIV-lea

Papa Leon al XIV-lea l-a primit, miercuri, pe numărul unu mondial în tenisul masculin, italianul Jannik Sinner, care evoluează săptămâna aceasta la turneul ATP Masters 1.000 de la Roma, a anunțat serviciul de presă al Vaticanului, citat de France Presse. ''Pasiunea Papei pentru tenis este bine-cunoscută'', a declara

Sport Extern 14-05-2025 13:45

Fotbal: FIFA vizează venituri de un miliard de dolari pentru Cupa Mondială feminină

Președintele FIFA, Gianni Infantino, a declarat, în cadrul Forului de investiții 2025 Arabia Saudită-Statele Unite, organizat la Riad, că organizația pe care o conduce vizează venituri de un miliard de dolari (890 milioane euro) pentru următoarele două ediții ale Cupei Mondiale feminine de fotbal, care vor avea loc în Brazilia (2027) și SUA (2031), inform

Sport Extern 14-05-2025 12:54

Ciclism: Mads Pedersen, liderul Turului Italiei, a semnat 'pe viață' cu echipa Lidl-Trek

Ciclistul danez Mads Pedersen, actualul lider al Turului Italiei, și-a prelungit contractul cu Lidl-Trek până la finalul carierei sale, a anunțat miercuri echipa americană, citată de L'Equipe. Pedersen, în vârstă de 29 de ani, este al doilea ciclist de top care semnează un contract 'pe viață', după belgianul Wout

Sport Extern 14-05-2025 12:23

Baschet: NBA - Indiana Pacers s-a calificat în finala Conferinței de Est

Indiana Pacers, învingătoare cu 114-105, marți, în Ohio, în meciul al cincilea, a eliminat-o pe Cleveland Cavaliers și s-a calificat în finala Conferinței de Est a ligii profesioniste nortd-americane de baschet (NBA), cu scorul general de 4-1, informează AFP. Cleveland Cavaliers, echipa cu cel mai bun bilanț din Conferi