logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Agrometeo: Seceta pedologică va afecta cea mai mare parte a zonelor de cultură a porumbului neirigat

Image

Conținutul de umiditate pe profilul de sol 0-100 centimetri în cultura de porumb neirigat se va situa în următoarele zile în limite scăzute și deosebit de scăzute (secetă pedologică moderată, puternică și extremă) în cea mai mare parte a zonelor cultivate, relevă prognoza agrometeorologice, publicată de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).

Rezerva de apă din sol va avea valori satisfăcătoare local în vestul, nordul, nord-vestul, izolat în sudul Munteniei și al Transilvaniei, dar și în sud-estul Dobrogei.

''La culturile prășitoare neirigate (porumb, floarea-soarelui), procesele de maturare vor fi în continuare accelerate și forțate, iar lucrările agricole de pregătire a terenurilor în vederea însămânțărilor la rapița și orzul de toamnă se vor desfășura cu dificultate, îndeosebi pe arealele agricole afectate de seceta pedologică. Pe terenurile cu o aprovizionare satisfăcătoare cu apă a solului, ritmurile de vegetație ale plantelor vor evolua în general normal, plantele prezentând o stare de vegetație pe ansamblu bună și medie'', susțin meteorologii.

În funcție de data semănatului și condițiile pedoclimatice, floarea-soarelui se va afla predominant în faza de maturitate deplină (10-100%) pe întreg teritoriul agricol, continuându-se totodată lucrările de recoltare.

Sub aspect fenologic, porumbul va înregistra maturitatea ceară și deplină (20-100%) la nivelul întregii țări, iar la hibrizii timpurii semănați în epoca optimă se va continua recoltarea.

La sfecla de zahăr se va semnala îngroșarea axei hipocotile concomitent cu acumularea zahărului în rădăcină (40-100%), iar la cartof vor predomina uscarea vrejilor, maturitatea tehnologică, precum și recoltarea.

Speciile pomi-viticole vor parcurge creșterea și maturarea fructelor/boabelor, acumularea zaharurilor, iar la soiurile aflate la maturitatea tehnologică se vor continua lucrările de recoltare.

''Lucrările agricole specifice, respectiv recoltarea, eliberarea terenurilor de resturile vegetale, arături, pregătirea patului germinativ, semănat etc. se vor desfășura pe ansamblu în condiții bune în cea mai mare parte a țării'', se arată în prognoza citată.

Recomandările de specialitate vizează: continuarea eliberării suprafețelor agricole de resturile vegetale; pregătirea terenurilor (arat, discuit, scarificat etc.) în vederea însămânțării culturilor de toamnă (rapiță, orz și grâu), în special pe arealele cu o bună aprovizionare cu apă a solului; efectuarea lucrărilor de recoltare, transport și depozitare la culturile prășitoare și speciile pomi-viticole.

Potrivit meteorologilor, în perioada 29 august - 4 septembrie, sub aspect termic, va predomina o vreme mai caldă decât în mod normal, în cea mai mare parte a țării. Temperatura medie diurnă a aerului se va situa între 15 și 30 grade, mai ridicată cu până la șapte grade în raport cu mediile multianuale, pe majoritatea suprafețelor agricole.

Temperatura maximă a aerului se va încadra între 20 și 36 grade, în toate zonele de cultură, iar minima va fi cuprinsă între 10 și 23 de grade la scara întregii țări, valori mai scăzute fiind posibile în estul Transilvaniei.

ANM precizează că, în intervalul analizat, se întrevăd ploi locale cu caracter de aversă, dar și torențiale, însoțite de descărcări electrice, căderi de grindină și intensificări de scurtă durată ale vântului, izolat cu aspect de vijelie în cea mai mare parte a regiunilor, iar cantitățile de apă prognozate pot fi mai însemnate din punct de vedere agricol. AGERPRES/(AS - redactor: Oana Tilică, editor: Daniel Badea, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 425

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 30-08-2026 17:44

Argeș: Un autoturism a luat foc pe drumul expres; două persoane au fost asistate medical

Un autoturism s-a izbit de un parapet și a luat foc, duminică, pe drumul expres Craiova - Pitești, iar doi ocupanți au fost asistați medical la fața locului, refuzând transportul la spital. Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș, accidentul a avut loc la kilometrul 114, sensul de mers spre București.

Social 30-08-2026 15:57

Sondaj CURS: Majoritatea bucureștenilor consideră că România merge într-o direcție greșită

Majoritatea bucureștenilor (73%) consideră că România merge într-o direcție greșită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei. Astfel, 73% dintre respondenți cred că România se îndreaptă într-o direcție greșită, în timp ce 18% apreciază că direcția este una bună. 9% nu au exprimat o op

Social 30-08-2026 14:13

Hunedoara: Peste 15 hectare de vegetație uscată și de fond forestier din zona Rovina, afectate de incendiu

Un incendiu izbucnit sâmbătă în zona Rovina a afectat vegetația uscată și arbori pe o suprafață de peste 15 hectare, intervenția pompierilor pentru stingerea focului fiind îngreunată de terenul accidentat, vânt și de temperatura ridicată, au informat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Hunedoara.

Social 30-08-2026 13:38

România trimite un nou contingent de pompieri în Grecia

Cel de-al treilea contingent de pompieri români, specializat în stingerea incendiilor de pădure, se deplasează către Republica Elenă duminică, pentru asigurarea continuității misiunilor de monitorizare și stingere a incendiilor de vegetație și pădure, derulate în ultimele două săptămâni. Potrivit unei informări de pe

Social 30-08-2026 13:20

Acțiune a Poliției Rutiere: Aproape 200 de șoferi, depistați pozitiv la alcool în doar două nopți

Aproape 200 de conducători auto au fost depistați pozitiv la alcool în ultimele două nopți, în urma unei acțiuni desfășurate, la nivel național, de polițiștii rutieri, iar în alte 16 cazuri, testele au indicat consum de substanțe interzise. ''În serile de 28 spre 29 și 29 spre 30 august 2026, în intervalul

Social 30-08-2026 12:42

Gorj: O doctoriță a murit într-un accident de circulație la Drăgoieni

O doctoriță de la Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu, medic ORL cu peste 25 de ani de activitate în unitatea medicală, a murit noaptea trecută într-un accident de circulație produs la Drăgoieni. Inspectoratul de Poliție Județean Gorj a informat că femeia, în vârstă de 63 de ani, ar fi fost acroșată de o mașină

Social 30-08-2026 12:31

Harghita: Incendiu la un fânar din comuna Subcetate; a ars și o mașină

Pompierii au intervenit duminică pentru lichidarea unui incendiu la un fânar din comuna Subcetate, sat Filpea. Conform Inspectoratului pentru Situații de Urgență Harghita, pentru localizarea și lichidarea incendiului au intervenit pompierii militari și civili din cadrul Gărzii de Intervenție Nr. 2 Toplița și SVSU Subcetate.

Social 30-08-2026 11:33

Tulcea: Două aeronave F-16 monitorizează situația de la granița româno-ucraineană

Două aeronave F-16 din Baza 86 Borcea monitorizează situația de la granița româno-ucraineană, după ce sistemul de supraveghere radar al Ministerului Apărării Naționale (MApN) a detectat, duminică dimineața, o țintă aeriană în apropiere de localitatea Vâlcove, Ucraina, în proximitatea frontierei cu România. O infor

Social 30-08-2026 11:01

Tulcea: Un nou mesaj RO-ALERT, pe fondul războiului din Ucraina

Populația care locuiește în zona de nord a județului Tulcea a primit, duminică, în jurul orei 10:55, un nou mesaj RO-ALERT pentru a fi avertizată cu privire la posibilitatea căderii unor drone sau a unor fragmente din acestea, pe fondul războiului din Ucraina. În mesaj, autoritățile îndeamnă populația să-și păstreze cal

Social 30-08-2026 10:22

Vreme călduroasă, cu maxime de 33 de grade în București, duminică și luni (meteo)

Vremea se va menține călduroasă în zona Municipiului București, duminică și luni, cu valori termice maxime ce vor ajunge la 33 de grade, informează Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Astfel, în intervalul 30 august, ora 10:00 - 31 august, ora 9:00, în Capitală, vremea va fi călduroasă, cerul va fi

Social 30-08-2026 10:17

Meteorologi: Cod galben de caniculă pe raza a 13 județe, luni

Meteorologii au emis, duminică, o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic, ce vizează, luni, un număr de 13 județe. Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), luni, 31 august, între orele 10:00 - 21:00, în Crișana, Banat, Maramureș, în vestul Tra

Social 30-08-2026 10:11

ANM: Cod galben de averse și vijelii în zone din zece județe, pe parcursul zilei de duminică

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, duminică, o atenționare Cod galben de instabilitate atmosferică, averse torențiale și intensificări ale vântului, valabilă pe parcursul acestei zile în zone din zece județe. Conform prognozei de specialitate, până la ora 20:00, local, în Carpații Orientali, Meridiona

Social 29-08-2026 18:33

Maramureș: Un copil de cinci ani accidentat în Munții Rodnei, recuperat de un echipaj Salvamont

Un copil în vârstă de cinci ani, aflat împreună cu familia în Munții Rodnei, s-a accidentat, fiind nevoie de intervenția salvatorilor montani, a informat, sâmbătă, dispecerul Serviciului Public Județean( SPJ) Salvamont Maramureș, Alina Prisecaru. 'Salvamont Maramurș a intervenit pentru salvarea unui copil &ici

Social 29-08-2026 18:08

Argeș: Un bărbat din Buzoiești a fost găsit decedat în piscina din curtea locuinței fratelui său

Polițiștii din orașul Costești au declanșat o anchetă după ce un bărbat de 42 de ani a fost găsit decedat, sâmbătă, în piscina din curtea locuinței fratelui său din comuna Buzoiești. Potrivit reprezentanților Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Argeș, bărbatul a fost găsit de către rude, care au alertat imediat autoritățile.