logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Arad: Irigațiile în zona Păuliș, oprite peste vară pentru lucrări de betonare a canalului

Image

Irigarea terenurilor agricole din zona Păuliș - Vladimirescu nu se va putea face peste vară, pentru că în următoarea perioadă încep lucrările de impermeabilizare prin betonare a 2,7 kilometri din canalul în care este pompată apa din Mureș, proiect de 6,7 milioane de lei plus TVA.

Directorul Filialei Arad a Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare (ANIF), Alexandru Pantea, a declarat luni, pentru AGERPRES, că un ultim segment al canalului din care se putea extrage apă pentru irigații va fi betonat, pentru ca apa să nu se mai scurgă în solul nisipos.

Este vorba de un segment de 2,7 kilometri, din cei șapte kilometri care trec pe un teren nisipos care făcea ca toată apa pompată la Păuliș să se piardă pe traseu înainte să ajungă la fermieri. În anii trecuți, circa patru kilometri au fost betonați prin două proiecte.

'Anul trecut s-a reușit irigarea unei suprafețe de aproximativ 400 de hectare, dar am constatat că existau încă pierderi mari de apă, din cauza infiltrațiilor. De aceea am decis să facem decolmatarea și impermeabilizarea segmentului de 2,7 kilometri care pleacă de la stația de pompare din Păuliș', a declarat Pantea.

Directorul ANIF a spus că lucrările vor dura aproximativ două luni, astfel că pe parcursul acestei veri nu se va putea pompa apă în canal.

Proiectul ar fi trebuit să înceapă mai devreme, pentru ca fermierii să își irige terenurile în perioadele fără precipitații, însă licitația de atribuire a lucrărilor nu s-a făcut la timp din cauză că bugetul de stat a fost adoptat cu întârziere.

Stația de pompare de la Păuliș ar fi putut iriga 4.000 de hectare, dar aproape că nu a funcționat în ultimii șase ani.

Stația a fost pusă în funcțiune în anii '60 și a fost folosită până în anii '90, după care sistemul învechit a fost scos din uz. Reabilitarea acesteia s-a făcut aproape trei decenii mai târziu și a fost inaugurată în 2 noiembrie 2019, după o investiție de aproximativ 1,2 milioane de lei. Au fost schimbate pompele și a fost reabilitat canalul care ducea apa extrasă din Mureș către terenurile arabile.

Totuși, după inaugurare, stația a fost folosită doar în primul an, pentru că s-a constatat că toată apa trimisă pe canal se infiltrează înainte să ajungă la terenurile agricole.

În județul pot fi irigate cel mult 11.000 de hectare din cele 350.000 de hectare de teren arabil, prin stațiile de pompare de la Semlac, Păuliș și din municipiul Arad. Anul trecut, însă, doar 400 de hectare din zona Păuliș au fost irigate, atât pentru că nu au existat cereri de la fermieri, care spun că au costuri ridicate de operare a propriilor instalații, cât și din cauza unor probleme tehnice sau legate de nivelul scăzut al apelor de suprafață în perioadele cu secetă. AGERPRES/(AS - redactor: Marian Buga, editor: George Onea, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 164

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 22-06-2026 12:35

Bihor: Fetiță de 9 ani, electrocutată într-un spațiu de divertisment, la Băile Felix; Protecția Consumatorilor face verificări

O fetiță de nouă ani s-a electrocutat, duminică seara, într-un spațiu de divertisment din Băile Felix, și a fost internată în spital, pentru monitorizare medicală. Verișoara ei, de 11 ani, care a intervenit să o ajute, a fost de asemenea transportată la spital, dar a fost externată. Incidentul a avut loc în incinta Ștra

Social 22-06-2026 12:31

INHGA: Cod galben de inundații pentru 14 bazine hidrografice, până marți dimineața

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o atenționare Cod galben de inundații pentru 14 bazine hidrografice, care a intrat în vigoare luni, la ora 12:00 și e valabilă până marți la ora 9:00. Sunt vizate de atenționare bazinele hidrografice Someș, Barcău, Crișul Repede, Crișul Negru, Crișul Alb, Mureș, Bega Veche, Bega, Timi

Social 22-06-2026 12:28

Zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei, sub Cod galben de ploi torențiale, marți

Zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei se vor afla pe parcursul zilei de marți sub o atenționare meteo Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Astfel, în intervalul orar 12:00 - 21:00, în zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul

Social 22-06-2026 12:21

ANM: Averse torențiale și furtuni în 22 de județe din vest, sud-vest și centrul țării pe parcursul zilei de luni

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare meteo Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ pe parcursul zilei de luni în zona de munte și în județe din Banat, Crișana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei. Atenționarea a intrat în vigoare la ora 12:00 ș

Social 22-06-2026 12:16

Informare meteo de vreme călduroasă în toată țara până miercuri seara; Cod galben de caniculă în 12 județe, luni

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis luni o nouă informare de vreme călduroasă și disconfort termic valabilă în toată țara până miercuri seara și o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat, pe parcursul zilei de luni, ce vizează 12 județe din nord-vest, centru, sud și nord-estul țării.

Social 22-06-2026 11:52

Argeș: Patru copii și doi adulți, transportați la spital după un accident produs la ieșirea de pe autostrada A1

Patru copii și doi adulți au transportați la spital, luni, după un accident produs la ieșirea de pe autostrada A1, în zona municipiului Curtea de Argeș. Potrivit informațiilor comunicate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș, în evenimentul rutier au fost implicate două autoturisme. Pompierii au intervenit cu două a

Social 22-06-2026 11:17

Buzău: Copiii experimenteză jocurile copilăriei părinților, la ludoteca din curtea Muzeului Județean

Biblioteca Județeană 'V. Voiculescu' va deschide pentru copii 'Ludoteca din grădină' în curtea interioară a Muzeului Județean Buzău, un spațiu în care cei mici vor putea experiment jocurile copilăriei părinților, ca o alternativă de petrecere a timpului liber în timpul vacanței de vară. 'Ludoteca din grădină' va funcți

Social 22-06-2026 08:54

Sălaj: Opt persoane transportate la spital după un accident rutier, pe DN 1F

Opt persoane au fost transportate la spital pentru îngrijiri, în urma unui accident rutier produs, luni dimineață, pe Drumul Național 1F, în localitatea Sutor din județul Sălaj. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Sălaj, accidentul s-a produs după ce un autoturism care circula din direcția Zalău spre Cluj-Napoca ar fi pătruns p

Social 22-06-2026 08:49

Buzău: Veterinarii recomandă pregătirea prietenilor necuvântători înainte de concedii; pot dezvolta afecțiuni rare și letale

Zeci de consultații acordă zilnic medicii veterinari în perioada sezonului estival, când mulți dintre proprietari aleg să își petreacă concediile alături de patrupede în țară sau în străinătate, specialiștii atrăgând atenția că, fără o pregătire prealabilă, prietenii patrupezi pot dezvolta afecțiuni rare și potențial letale.

Social 21-06-2026 20:41

Olt: Un tânăr de 17 ani care s-ar fi înecat în Olteț, găsit fără viață de scafandri

Un tânăr în vârstă de 17 ani, care s-ar fi înecat duminică după amiaza în râul Olteț, la Voineasa, a fost găsit fără viață de către echipa de scafandri de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Olt, au informat reprezentanții instituției. El s-ar fi înecat în timp ce se scălda în

Social 21-06-2026 20:38

Sibiu: Accident cu patru răniți; șoferul unei mașini a părăsit locul evenimentului

Patru tineri, printre care trei minori, au fost răniți, duminică, în urma unui accident rutier înregistrat pe drumul județean DJ 106S, între localitățile sibiene Vurpăr și Roșia, iar polițiștii încearcă să-l găsească pe unul din șoferii implicați în eveniment care a părăsit locul acestuia. Potrivit Inspectoratului

Social 21-06-2026 15:48

Cod galben de inundații pe râuri din 12 județe, până luni dimineață

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis duminică o atenționare Cod galben de inundații pe râuri din 12 județe, valabilă până luni dimineața. Astfel, în intervalul 21 iunie, ora 14:00 - 22 iunie, ora 09:00, sub incidența Codului galben se află râuri din bazinele hidrografice: Someșul Mic,

Social 21-06-2026 14:56

UPDATE Sibiu: O femeie a murit în urma accidentului rutier dintre Veştem şi Bradu

O femeie, în vârstă de 73 de ani, a murit, duminică, în urma accidentului rutier înregistrat pe Drumul Național 1 către A1, pe tronsonul cuprins între Veștem și Bradu, a anunțat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Sibiu.   UPDATE ORA 16.09 Sibiu: O femeie a murit în urma ac

Social 21-06-2026 14:38

Constanța: Turiștii, invitați să descopere oferta culinară locală în cadrul Săptămânii Gastronomice Dobrogene

Turiștii sunt invitați să descopere oferta culinară locală la prima ediție a Săptămânii Gastronomice Dobrogene, program derulat între 22 și 29 iunie, cu participarea a 16 unități de alimentație publică, majoritatea din municipiul Constanța. Organizatorii manifestării, asociația patronală HoReCa RESTO Constanța, au informat că timp