logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

FNSA: Primarul Capitalei alege retorica regimurilor care au început prin a delegitima sindicatele

Image

Federația Națională a Sindicatelor din Administrație (FNSA) îi reproșează primarului Capitalei, Ciprian Ciucu, faptul că a ales 'retorica regimurilor' care au început prin a 'delegitima' sindicatele, presa și vocile critice.

Reacția vine după ce reorganizarea Primăriei Capitalei a fost suspendată prin decizia instanței. În acest context, Ciprian Ciucu a acuzat lipsa de eficiență a PMB, adăugând că instituția urmează să piardă sute de milioane de euro din fonduri europene. Potrivit edilului general, sindicatele 'sunt parte a problemei', deoarece vor să ascundă 'gunoiul sub preș' și atacă absolut totul în instanță.

În replică, FNSA a transmis că problema politicianului 'reformator' nu este sindicatul, ci dorința lui de 'a justifica abuzul și aroganța' administrativă.

'Da, sindicatele, atunci când dispare ultima speranță că există dialog social real, când observăm că politicienii nu sunt cu adevărat interesați să adopte măsuri corecte și reale de reformă, merg în instanță! Cam acesta este rolul nostru, domnule Primar general, asta fac organizațiile responsabile în loc să pună mâna pe o bâtă, să urle și să amenințe conducătorii care iau administrația publică pe persoană fizică. Ne folosim de instanțele judecătorești care, apropo, nu sunt inamicii dumneavoastră, ele sunt exact locul în care eventualul abuz se întâlnește cu legea. Nu trebuie să vă temeți, dacă deciziile dumneavoastră au fost mânate de corectitudine', a transmis FNSA pe pagina sa de Facebook.

Conform aceleiași surse, unul din rolurile organizațiilor sindicale este acela de a apăra salariații și instituția de 'ambiții' politice 'nocive', care au afectat administrația publică din România.

'Referitor la afirmația potrivit căreia sindicatele 'tac mâlc' în fața corupției și incompetenței, credem că ar fi trebuit abordat acest aspect cu o minimă decență, cu atât mai mult cu cât, de nenumărate ori, organizația sindicală v-a adus la cunoștință unele nereguli. Sindicatele sunt cele care avertizează și asta am făcut. Nu suntem parchete, nici DNA, nici ANI, nici Curtea de conturi. Avertizăm însă de ani de zile că politizarea administrației, clientelismul politic, improvizația managerială și disprețul conducătorilor față de salariați sunt elemente care distrug serviciile publice oferite cetățenilor', precizează FNSA.

Federația subliniază că este rolul sindicatelor să apere drepturile salariaților și că este 'rușinos să lovești în salariați' pentru interese politice.

'Istoria ne-a învățat că anumite regimuri opresive, la început, de exemplu unele din America de Sud, nu au spus direct că nu le place democrația și regulile acesteia, dar primele acțiuni ale acestora au fost cele de delegitimare a sindicatelor, organizațiilor studenților, presei și a vocilor critice, numindu-le obstacole, dușmani ai reformei, frâne în calea progresului. La început sunteți și dumneavoastră și, la nivel de mentalitate, identificăm pași mărunți în această direcție', se arată în comunicat.

Europa democratică a ales drumul dialogului social, al consultării, negocierii, respectului pentru salariați și partenerii sociali, adaugă FNSA.

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat pe 8 iunie că reorganizarea Primăriei Capitalei a fost suspendată prin decizia instanței. El a menționat că în intervalul care a trecut de la adoptarea hotărârii CGMB au fost desființate deja unele posturi și create altele noi. AGERPRES / (AS - redactor: Irinela Vișan, editor: Antonia Niță, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 508

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 18-07-2026 23:14

Bistrița-Năsăud: Copaci doborâți de furtună, stâlp de înaltă tensiune lovit de fulger

Vântul puternic a provocat sâmbătă pagube în mai multe localități din județul Bistrița-Năsăud, pompierii intervenind pentru îndepărtarea unor copaci căzuți, a informat Inspectoratul județean pentru Situații de Urgență (ISU). Astfel, ca urmare a manifestării fenomenelor meteorologice prognozate prin avertizarea Cod porto

Social 18-07-2026 23:08

Bacău: Trei adulți și doi minori, răniți în urma unui accident la Sănduleni

Trei adulți și doi minori au fost răniți, sâmbătă seară, într-un accident rutier produs pe drumul național DN 11 în comuna Sănduleni, în care au fost implicate două autoturisme, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Bacău. 'În această seară, pompierii militari băcăuani au intervenit pentru

Social 18-07-2026 18:13

Prahova: Stațiunile Azuga și Bușteni - parțial afectate de întreruperea furnizării apei din cauza creșterii turbidității

Stațiunile Azuga și Bușteni sunt parțial afectate, sâmbătă, de o întrerupere în furnizarea apei potabile ca urmare a creșterii turbidității apei brute la Stația de Tratare Apă Azuga. 'Hidro Prahova SA informează că, din cauza creșterii turbidității apei brute la Stația de Tratare Apă Azuga, este necesară întrerupere

Social 18-07-2026 17:13

Iași: O femeie cu un copil în brațe, lovită de un camion

O femeie de aproximativ 35 de ani, care avea în brațe un copil de un an și jumătate, a fost lovită sâmbătă de un camion, la scurt timp după ce a ieșit din curte, în localitatea ieșeană Moșna. 'Prin apel la 112, Dispeceratul Integrat ISU - SMURD - SAJ Iași a fost sesizat despre un accident rutier în localitatea Moșna

Social 18-07-2026 15:01

INHGA: Cod galben de inundații pe râuri din județul Prahova, până la miezul nopții

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, sâmbătă, o atenționare Cod galben de inundații, ce vizează până la miezul nopții râuri din județul Prahova. Astfel, între orele 15:00 - 00:00, ca urmare a precipitațiilor înregistrate, a celor prognozate și a propagării, se pot produce scurg

Social 18-07-2026 14:53

Cod portocaliu de averse și descărcări electrice în zone din două județe, sâmbătă după-amiaza

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, avertizări nowcasting Cod portocaliu de averse și descărcări electrice, valabile în ora următoare în zone din Muntenia și Moldova. Potrivit sursei citate, până la ora 15:45, în județul Prahova (la Valea Doftanei) și în județul Suceava (în:

Social 18-07-2026 14:47

VIDEO Sibiu: A început evacuarea celor 18 turiști blocați în telecabina de la Bâlea

Cei 18 turiști blocați la înălțime, în cele două cabine ale Telecabinei de la Bâlea, sunt evacuați, aceștia fiind coborâți cu ajutorul unor cabluri speciale până la sol, de unde sunt preluați de salvamontiști, a anunțat șeful Serviciului Public Județean Salvamont Sibiu, Dan Popescu. Potrivit acestuia, turiștii au

Social 18-07-2026 14:23

Bistrița-Năsăud: Incendiul de la acoperișul blocului din Bistrița - în urma unor lucrări de izolație

Incendiul izbucnit, sâmbătă, la acoperișul unui bloc din municipiul Bistrița ar fi fost cauzat de folosirea unui arzător cu butelie pentru efectuarea unor lucrări de izolație în apropierea materialelor combustibile, a anunțat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Bistrița-Năsăud. 'Cauza probabilă a incendiului a fost s

Social 18-07-2026 14:17

Sibiu: Turiști blocați în telecabina de la Bâlea din cauza unei defecțiuni tehnice

Mai mulți turiști au rămas blocați, sâmbătă, în telecabina de la Bâlea, din cauza unei defecțiuni tehnice, însă nu sunt în pericol, a anunțat șeful Serviciului Public Județean Salvamont Sibiu, Dan Popescu. 'Echipa de prim răspuns a Serviciului Public Județean Salvamont Sibiu intervine în zona Bâlea

Social 18-07-2026 14:06

Vaslui: Paradă moto și workshop de conducere defensivă a motocicletelor, în cadrul MotorFest

Peste 300 de motocicliști din țară și din străinătate au participat, sâmbătă, la o paradă moto organizată de clubul Blue Knights Romania IV și la un workshop de conducere defensivă a motocicletelor desfășurat în parteneriat cu Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Vaslui. Acțiunile au loc în cadrul celei de-a patra ediții M

Social 18-07-2026 12:05

Bistrița-Năsăud: Incendiu la acoperișul unui bloc; locatarii s-au autoevacuat

Aproximativ 25 de locatari s-au autoevacuat dintr-un bloc din municipiul Bistrița, unde a izbucnit, sâmbătă, un incendiu la acoperiș, iar un pompier a fost rănit în timpul intervenției și transportat la spital, a anunțat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Bistrița-Năsăud. Potrivit sursei citate, blocul cu zece apartamen

Social 18-07-2026 10:42

Vreme caniculară și perioade de instabilitate attmosferică în București, pe parcursul weekendului (meteorologi)

Vremea în București se va menține caniculară pe parcursul weekendului, însă vor apărea și perioade de instabilitate atmosferică, în special către orele serii și pe timpul nopților, se arată în prognoza de specialitate, publicată sâmbătă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Potrivit sursei citate, &ici

Social 18-07-2026 10:34

ANM: Caniculă, disconfort termic și maxime de 37 de grade în 15 județe și în București, până luni dimineața

Meteorologii au emis, sâmbătă, noi atenționări Cod galben de caniculă, disconfort termic ridicat și nopți tropicale, ce vizează, în total, până luni dimineața, 15 județe și Municipiul București. Conform Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), în intervalul 18 iulie, ora 12:00 - 19 iulie, ora 10:00, în Mara

Social 18-07-2026 10:31

Giurgiu: Incendiul de la depozitul de deșeuri din plastic a fost lichidat; pompierii suspectează o incendiere intenționată

Incendiul izbucnit în curtea unui depozit de reciclare a deșeurilor din mase plastice și polietilenă din localitatea Zorile, comuna Grădinari, a fost lichidat, iar cauza probabilă de producere a acestuia este folosirea intenționată a unei surse de aprindere, a informat, sâmbătă, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Giurgiu.

Social 18-07-2026 10:21

Alerte Cod galben de vreme instabilă și averse în mai multe zone din țară, până duminică seara

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, noi atenționări Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ, valabile până duminică seara în mai multe zone din țară. Potrivit meteorologilor, sâmbătă, între orele 12:00 - 17:00, în zonele montane, în Maramu