Buzău: Cultivatorii de usturoi, în top cu peste 750 de hectare; ajutorul de minimis, un sprijin vital
Buzăul se poziționează în topul județelor cultivatoare de usturoi, după ce Direcția pentru Agricultură Județeană (DAJ) a anunțat că sute de agricultori au depus cereri în vederea obținerii ajutorului de minimis, pentru o suprafață de 750 de hectare, într-o perioadă în care interesul pentru cultura de usturoi a scăzut.
DAJ Buzău a încheiat sesiunea de primire a cererilor pentru ajutorul de minimis în cadrul programul de susținere a producției de usturoi pentru anul 2026. Valoarea ajutorului financiar este 3.000 euro/ha și se acordă pentru o suprafață cumulată de maximum 6 ha/beneficiar.
'Au fost depuse cereri pentru 750 de hectare, cu 250 de beneficiari. Anul trecut nu s-a dat ajutorul, vor beneficia de un sprijin de 3.000 euro/ha dacă realizează 3,5 tone/ha. Suntem în primele trei locuri din țară, Buzău, Olt și Botoșani', a declarat, pentru AGERPRES, directorul DAJ Buzău, Cosmin Florea.
Pentru agricultori, suspendarea sprijinului financiar în anul 2025 a determinat, în anumite cazuri, o scădere a interesului pentru cultura de usturoi, fapt ce a determinat diminuarea suprafețelor înființare în anul 2026.
'Așteptăm să vedem finalitatea, s-au depus, așteptăm în următoarele săptămâni când vor demara controalele pentru verificare și apoi la toamnă. Acest sprijin anul trecut nu s-a dat, anul acesta spun că se dă, a fost aprobat, este benefic pentru cultivatori, dar neavând continuitate, cultura necesită cheltuieli foarte mari. Dacă anul trecut nu s-au dat, anul acesta suprafețele s-au diminuat, eu am cultivat mai puțin, în jur de 4 hectare, de la 10 hectare ne-am dus la 4 hectare. Orice sprijin este binevenit', a declarat, pentru AGERPRES, Emilian Burlacu, cultivator de usturoi.
Foto: DAJ Buzau
În zonele Râmnicu Sărat-Râmnicelu din județul Buzău se concentrează cei mai mulți cultivatori de usturoi. Interesul crescut a fost pus pe seama programului guvernamental de sprijin, de-a lungul timpului fiind obținute producții semnificative.
'Am depus cereri pentru aproximativ 10-12 hectare, sprijinul este binevenit pentru că suprafața s-a diminuat foarte mult față de anii trecuți datorită faptului că nu s-a mai acordat acest ajutor de minimis pentru cultura de usturoi, iar lumea nu a mai fost interesată de așa ceva. Este un sprijin vital pentru a putea merge mai departe cu această cultură pentru că este foarte costisitoare de la înființare, de menținut pe toată perioada vegetației. Suntem într-o zonă cu tradiție, cu specific, terenul este diferit față de alte categorii de sol din țară, aici în zonă usturoiul are un gust unic, dulce-acrișor-iute, un gust diferit față de ce găsim în alte zone. Tradiția merge mai departe, dar suprafața s-a diminuat foarte mult datorită anulării acestui ajutor. Cantitatea de precipitații este foarte bună anul acesta, mult peste așteptările noastre, ceea ce ne dă o speranță că va fi o producție foarte bună ', a precizat, pentru AGERPRES, unul dintre cei mai mari cultivatori de usturoi din județ, Valentin Jecu.
DAJ precizează că recoltarea și valorificarea producției se realizează după efectuarea verificărilor în teren și până cel târziu la data de 23 noiembrie, inclusiv. AGERPRES/(A - redactor: Florin Zafiu, editor: Irina Poenaru, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Mai multe persoane au incendiat o stivă de traverse noi din lemn, aflată în proximitatea căii ferate Timișoara Sud
Mai multe persoane au incendiat în mod deliberat o stivă de traverse noi din lemn, aflată în proximitatea căii ferate Timișoara Sud, a anunțat luni seara Compania Națională de Căi Ferate 'CFR' S.A. 'În jurul orei 19:10, a fost semnalat un incendiu la km 5+700, în zona stației CF Timișoara Sud, de pe raza Suc
Harghita: Incendiu într-un apartament din Odorheiu Secuiesc; 20 de persoane, evacuate preventiv
Un incendiu a izbucnit, luni seara, în bucătăria unui apartament situat la etajul I al unui bloc de locuințe de pe strada Independenței din municipiul Odorheiu Secuiesc, aproximativ 20 de persoane fiind evacuate preventiv. Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Harghita, la fața locului au fost mobilizați pompi
Botoșani: Incendiu într-un apartament de la parterul unui bloc din Bucecea
Un incendiu a izbucnit, luni seară, într-un apartament situat la parterul unui bloc de locuințe din orașul Bucecea, au informat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Botoșani. Potrivit oficialilor ISU, vecinii au sunat la 112 chemând intervenția pompierilor. Locatarii din bloc, dar și proprietara apartamentu
Iași: Femeie salvată în ultimul moment de jandarmi, după un apel la 112
O femeie a fost salvată de jandarmi și polițiști în urma unei intervenții desfășurate în zona Grădinii Botanice din Iași, după ce un apel la serviciul 112 anunța că aceasta intenționează să își ia viața. Inspectoratul Județean de Jandarmerie (IJJ) Iași a informat că sesizarea la Serviciul Național de Urgență a fost făcută de soțul femeii. La
Cseke Attila: Creșele finanțate prin PNRR vor fi gata până la sfârșitul lunii august
Creșele finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) vor fi gata până la sfârșitul lunii august, iar programul de construcție al acestora va continua și după această dată din fonduri guvernamentale, a declarat luni, la Petroșani, ministrul interimar al Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila.
Boc: Municipiul Cluj-Napoca va avea un nou pod peste Someș, în valoare de șase milioane de euro
Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a anunțat, luni, că în oraș va fi construit un nou pod peste râul Someș, în valoare de șase milioane de euro, cu finanțare din fonduri europene și de la bugetul local. 'Construim un nou pod peste Someș - Podul 'Fabricii de Zahăr'. Valoarea proiectului este de 6 milioane euro, cu fonduri
Harghita: Nouă turiști - salvați de jandarmi după ce au fost surprinși de apariția a șase urși pe un traseu montan
Nouă turiști - trei bărbați, trei femei și trei copii, au fost escortați în siguranță, luni, de jandarmii harghiteni după ce au rămas blocați pe un traseu montan din zona Capelei Szephavas, în localitatea Lunca de Sus, din cauza apariției a șase urși în zonă. Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratului de Jandarmi Județean (IJJ) Hargh
DGPMB: Peste 100 de pisici, salvate de polițiștii de la Protecția Animalelor în urma unei sesizări
Serviciul pentru Protecția Animalelor al Poliției Capitalei a salvat, luni, peste 100 de pisici care au fost găsite în condiții improprii, acestea fiind preluate și transportate către mai multe cabinete veterinare. Polițiștii au verificat, în urma unei sesizări, condițiile în care erau deținute mai multe feline de către o femeie, informează B
Buzău: 31 de proiectile de artilerie descoperite pe un șantier
Un număr de 31 de proiectile de artilerie provenite din cel de-Al Doilea Război Mondial au fost descoperite în localitatea Unguriu, muniția de război urmând să fie distrusă, a informat luni Inspectoratul pentru Situații de Urgentă (ISU) Buzău.
Primarul stațiunii Covasna: Toate proiectele finanțate prin PNRR au șanse reale de finalizare la termen
Administrația locală din stațiunea Covasna este în grafic cu implementarea celor nouă proiecte finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) și are șanse reale să le finalizeze în termen, evitând astfel pierderea fondurilor europene atrase, a declarat, pentru AGERPRES, primarul Gyero Jozsef. Proiectele vizează renovarea ene
Harghita: Consiliul Local Odorheiu Secuiesc a alocat fonduri pentru consolidarea clădirii Școlii 'Orbán Balázs'
Consiliul Local Odorheiu Secuiesc a alocat luni peste 650.000 de lei pentru consolidarea clădirii Școlii Gimnaziale 'Orbán Balázs', după ce două expertize tehnice au confirmat existența unor probleme structurale majore la imobil. Potrivit informațiilor postate pe site-ul primăriei, în ședința extraordinară a Consiliului Local Odorhe
Argeș: Concurs internațional de soluții pentru amenajarea zonei pietonale din centrul municipiului Pitești
Primăria Pitești, în parteneriat cu Ordinul Arhitecților din România, organizează un concurs internațional în vederea contractării celei mai bune soluții pentru amenajarea zonei pietonale din centrul municipiului. Conform unei informări transmise luni de administrația locală, sunt urmărite trei direcții principale: consolidarea identității lo
Temperaturile maxime și minime vor fi oscilante, iar instabilitatea atmosferică va persista în perioada 13 - 26 iulie (ANM)
Regimul termic va avea variații de temperatură atât la nivelul maximelor, cât și al minimelor pe tot parcursul perioadei 13 - 26 iulie, în timp ce instabilitatea atmosferică se va manifesta aproape în fiecare zi, pe întreg teritoriul național, arată prognoza de specialitate, publicată luni de Administrația Națională de Meteorologie (ANM)
Harghita: Sistem de vizitare nou la Lacul Sfânta Ana; Tinovul Mohoș va putea fi vizitat fără ghid
Accesul la Lacul Sfânta Ana va fi schimbat începând din această săptămână, vizitatorii urmând să plătească bilet pentru o zi, care include accesul la centrul de vizitare și trei ore de parcare gratuită, iar Tinovul Mohoș va putea fi vizitat fără ghid obligatoriu. Directorul Asociației ''Pro Szent A
Dolj: Peste 20 de intervenții ale pompierilor în două zile; au ars zeci de hectare de vegetație uscată și culturi
Pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Dolj au intervenit, în perioada 10-11 iulie, la peste 20 de situații de urgență, cele mai multe fiind incendii de vegetație uscată provocate, cel mai probabil, de folosirea focului deschis în spații deschise. Potrivit ISU Dolj, în cele două zile au










