logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Tulcea: Începe festivalul Scrumbii de Rusalii

Image

Satul pescăresc de la marginea orașului Tulcea găzduiește, începând de vineri după-amiază, festivalul Scrumbii de Rusalii, acțiunile organizate de Primăria municipiului în minivacanța aceasta variind de la ateliere educaționale, la observarea păsărilor și concerte.

Festivalul Scrumbii de Rusalii începe la ora 19:00, cu un recital al elevilor Liceului de Arte 'George Georgescu', care va fi urmat de cel al trupei rock Nuanțe, iar atelierul de marangozerie din Satul pescăresc va fi cu siguranță un punct de atracție pentru vizitatori.

'Vom avea un stand de minilotci. Kitul de lotci în miniatură a câștigat premiul de Best Educational Gift în Creta și a adus puncte în plus Dobrogei în candidatura sa la Regiunea europeană gastronomică în anul 2029. Va fi expus și pentru vânzare în fața atelierului de marangozerie', a declarat, pentru AGERPRES, artizanul bărcilor din lemn, Alexandru Onofrei.


Foto: (c) Luisiana Bîgea / AGERPRES


El a mai spus că atelierul le va oferi copiilor posibilitatea de a construi lotci în miniatură, iar pe adulți îi va invita la un concurs de tăiat bușteni la joagăr.

'Trebuie să ne reamintim de trecut și cum se lucra pe vremuri. Acum, tehnologia fiind în plină dezvoltare, atelierul este dotat cu echipamente de ultimă generație, dar ne place tot timpul să aducem în discuție amintirea bătrânilor marangozi și felul în care lucrau ei. Câștigătorii concursului de tăiat bușteni la joagăr vor primi pentru cel mai bun timp câte o lotcă în miniatură', a menționat Alexandru Onofrei.

Primăria municipiului Tulcea a pus la punct programul următoarelor trei zile pe teme. Astfel, sâmbătă, oaspeții sunt invitați la 'Descoperim Delta', duminică, tema zilei va fi 'Micii bucătari ai festivalului', iar luni, 'Carnavalul deltei', activitățile dedicate copiilor cu vârste de peste 5 ani urmând să înceapă în jurul orei 14:00 a fiecărei zile.

Seara, pe scena amplasată în fața mini-deltei de la marginea Satului pescăresc vor urca artiști și trupe pop și rock-pop care aduc în prim-plan linii melodice specifice zonei.

'Tradiția contează. Din experiența mea, nu uiți de unde pleci. E frumos să-ți păstrezi identitatea, să rămâi onest cu tine, să-ți amintești că, atunci când erai copil, se întâmplau lucruri. Tradiția ne-a făcut să fim oamenii de astăzi', a afirmat basistul trupei Zagăn, Cătălin Dumitrache.

Potrivit organizatorilor, festivalul Scrumbii de Rusalii celebrează gastronomia locală și va aduce în prim-plan scrumbii la grătar, afumate sau marinate, borșuri de pește, plăcinte dobrogene, baclavale, dulcețuri, produse artizanale, conserve locale, brânzeturi și preparate tradiționale din Delta Dunării.

Evenimentul a debutat în urmă cu câțiva ani cu titlul 'Scrumbii de Florii', dar s-a transformat și dezvoltat cu titlul 'Scrumbii de Rusalii'.

În ultimele săptămâni, societatea Servicii Publice SA a Primăriei municipiului Tulcea a realizat mai multe lucrări de reamenajare care, în mare parte, sunt finalizate și urmăresc îmbunătățirea aspectului general al ansamblului, reducerea prafului și crearea unui spațiu mai coerent și mai plăcut pentru vizitatori.

'În locul vechii parcări a fost amenajată o piațetă realizată cu piatră cubică istorică, recuperată de pe străzile municipiului și reutilizată într-un nou context la Satul pescăresc. În paralel, continuă lucrările de pavare a drumului către viitoarea parcare, care va fi organizată după zona restaurantului, astfel încât zona centrală a ansamblului să rămână mai liniștită, fără praf și liberă de autoturisme. Sub noul pavaj au fost realizate rețele de apă, electricitate și preluare a apelor pluviale, necesare pentru desfășurarea evenimentelor organizate în zonă. În această etapă, infrastructura electrică existentă permite alimentarea unui număr limitat de comercianți, urmând ca, într-o etapă viitoare, să fie realizat și un spor de putere pentru extinderea capacității de deservire', se specifică într-un comunicat de presă al Primăriei Tulcea.

Aflat la marginea orașului, pe malul minideltei cunoscute sub numele Zagăn sau Zaghen, Satul pescăresc, obiectiv inaugurat în anul 2015, este practic un parc tematic sistematizat cu trei alei majore ce încearcă să reconstituie Delta Dunării, pe fiecare fiind amplasate construcții reprezentative localităților din Delta Dunării, precum și un corp administrativ care constituie centru de informare.

Proiectul de amenajare a Satului pescăresc tradițional, cu un buget total de 5,3 milioane de lei, finanțat din fonduri europene prin Grupul local pentru pescărie durabilă în Delta Dunării, a avut ca obiective creșterea atractivității patrimoniului natural al zonei și sensibilizarea populației locale cu privire la importanța cunoașterii și protejării patrimoniului natural și cultural.

Satul pescăresc se află pe malul minideltei Zaghen sau Zagăn, de la marginea orașului Tulcea, și a fost o zonă inundabilă în urmă cu aproape un veac. Zona a fost desecată la finalul anilor 1960-1970 pentru a se realiza un aeroport care a funcționat în regimul comunist.

În perioada 2012-2016, zona a fost renaturată printr-un proiect finanțat de Uniunea Europeană, iar suprafața luciului de apă de la marginea orașului a ajuns la 147 de hectare. Prin proiectul de renaturare, realizat în parteneriat cu organizații neguvernamentale, s-au creat 47 de hectare de zone de refugiu pentru faună, s-au modernizat stațiile de pompare din zonă și a fost reabilitat digul din apropiere pe o lungime de 5,5 kilometri.

În momentul de față, zona adăpostește cuiburi de păsări protejate la nivel internațional, iar păsările pot fi văzute de pe drumul județean Tulcea-Dunavățu. AGERPRES/(A, AS - autor: Luisiana Bîgea, editor: Irina Poenaru, editor online: Adrian Dădârlat)

Sursa foto: Scrumbii de Rusalii / Facebook

Afisari: 869

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 29-05-2026 17:24

Sector 6: Încep lucrările la Parcul Lacul Morii

Șantierul pentru lucrările la Parcul Lacul Morii din Sectorul 6 a fost deschis vineri, acestea urmând să fie încheiate la finele anului viitor. Reprezentanții Primăriei Sectorului 6 au scris pe

Social 29-05-2026 16:51

VIDEO Prahova: Turist olandez căzut în prăpastie din Brâna Mare a Caraimanului; rafale puternice de vânt în zonă

Un turist olandez a căzut, vineri, în prăpastie din Brâna Mare a Caraimanului, fiind al doilea caz care are loc în acea zonă în doar câteva zile. Potrivit datelor postate pe pagina de Facebook a Salvamont Prahova, a fost solicitat sprijin

Administratie 29-05-2026 16:37

Iași: Consiliul Județean a achiziționat încă 26 de microbuze electrice pentru elevi cu finanțare PNRR

Consiliul Județean (CJ) Iași a achiziționat 26 microbuze școlare electrice pentru elevii din județ, cu ajutorul unei finanțări primite prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Microbuzele sunt destinate transportului elevilor din comune din județ, alese după cel mai mare număr de burse sociale acordate. '&#

Administratie 29-05-2026 16:27

Primarul De Mezzo: Lucrările la Sala polivalentă din Slatina, începute în 2011, reluate astăzi, după 12 ani (FOTO/VIDEO)

Lucrările la Sala Polivalentă din municipiul Slatina, începute în 2011 și suspendate apoi la stadiul de clădire în șantier fără acoperiș, instalații și finisaje, au fost reluate vineri, a anunțat primarul Mario De Mezzo. Edilul a declarat vineri, pentru AGERPRES, că lucrările, în valoare de circa 102 mi

Administratie 29-05-2026 15:49

George Tuță: Primăria lucrează la o strategie de dezvoltare a piețelor din Sectorul 1 (GALERIE FOTO)

Primăria Sectorului 1 lucrează la o strategie pentru a dezvolta piețele permanente și volante din Sectorul 1, în unele dintre acestea autoritatea locală având de făcut reparații, deoarece au fost ignorate ani de zile, a declarat, vineri, primarul George Tuță.

Administratie 29-05-2026 15:33

1 Iunie/ Vrancea: Elevii din Garoafa și Ciușlea, de la clasa pregătitoare până la a VIII-a, au primit biciclete de Ziua Copilului (GALERIE FOTO)

Toți copiii care frecventează cursurile școlare, de la clasa pregătitoare până la clasa a VIII-a, în localitățile Garoafa și Ciușlea din județul Vrancea au primit biciclete de Ziua Internațională a Copilului, în cadrul unei inițiative finanțate integral din sponsorizări atrase de administrația locală. În total, 255 de b

Social 29-05-2026 14:11

Dronă căzută la Galați/ CJSU a decis măsuri de sprijin pentru locatarii afectați de prăbușirea dronei pe un bloc

Persoanele afectate de incidentul produs vineri, în jurul orei 2:00 dimineață, când o dronă a căzut pe un bloc de locuințe de pe strada Brăilei din municipiul Galați, vor putea beneficia de cazare temporară într-un imobil pus la dispoziție de Primăria Galați, a decis Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU), convocat de prefectul județul

Administratie 29-05-2026 14:04

Funcționarii Primăriei Arad s-au prezentat singuri la o dezbatere privind tarifele la ștrand; au lipsit și inițiatorii

Funcționarii Primăriei Arad s-au prezentat singuri la o dezbatere pe subiectul Ștrandului Neptun, care ''naște patimi'' de foarte mulți ani în oraș, conform reacției unuia dintre consilierii locali nemulțumiți pentru că nu au fost prezenți nici măcar inițiatorii întâlnirii. Primăria Arad a lansat o invitație,

Administratie 29-05-2026 14:00

Emil Boc: Cer public ministrului Culturii să facă cunoscut raportul de evaluare a managerului Florin Estefan

Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, cere public Ministerului Culturii să lămurească situația fostului manager demis al Operei Române din Cluj-Napoca, Florin Estefan, și numirea în funcție a unei persoane care nu are legătură cu zona. ''Cer public ministrului Culturii să facă de îndată cunoscut raportul de eva

Administratie 29-05-2026 13:58

Sector 1: Strada Radu Beller devine pietonală în weekendul prelungit de Ziua Copilului

Strada Radu Beller devine pietonală, de vineri noapte, în weekendul prelungit de Ziua Copilului, traficul rutier fiind restricționat pe tronsonul cuprins între străzile Aviator Popa Marin și Puțul lui Zamfir, precum și pe arterele care acced acestuia. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 1, măsura se aplică de vineri, ora 23:00,

Social 29-05-2026 13:33

Dronă căzută la Galați/ Locatarii blocului lovit se pot întoarce acasă; structura imobilului nu a fost afectată

Circulația rutieră și pietonală în zona blocului din cartierul Mazepa asupra căruia s-a prăbușit o dronă în noaptea de joi spre vineri a fost reluată în jurul orei 11:30, după ce specialiștii Inspectoratului de Stat în Construcții au constatat că structura de rezistență a imobilului nu a fost afectată, a declarat prefectul județului Galați, George Tod

Social 29-05-2026 13:21

Tulcea: Gradul de rezervare în Deltă, de peste 70%; evenimentul din Galați îi îngrijorează pe operatorii turistici

Gradul de rezervare a unităților de cazare din județul Tulcea este de cel puțin 70%, în această minivacanță de Rusalii, numărul mare al oaspeților explicându-se atât prin vremea frumoasă și evenimentele organizate de autorități, cât și prin prețurile similare cu cele de anul trecut. Totuși, unii reprezentanți ai operatorilor turistici s

Social 29-05-2026 13:00

Meteorolog ANM: Vreme cu perioade de instabilitate atmosferică în majoritatea regiunilor, pe durata mini-vacanței de Rusalii

Mini-vacanța de Rusalii va fi caracterizată prin perioade de instabilitate atmosferică în majoritatea regiunilor, cu intervale de ploi și intensificări ale vântului, a declarat, vineri, pentru AGERPRES, meteorologul de serviciu al Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), Oana Catrina. 'Pe parcursul mini-vacanței de Rusal

Social 29-05-2026 11:48

Palatul Brâncovenesc de la Mogoșoaia și Arcul de Triumf - deschise gratuit pentru copii, pe 1 iunie

Copiii sunt invitați să sărbătorească Ziua Internațională a Copilului într-un cadru de poveste, la Palatul Brâncovenesc de la Mogoșoaia și la Arcul de Triumf, informează un comunicat al Centrului de Cultură 'Palatele Brâncovenești de la Porțile Bucureștiului' transmis vineri AGERPRES. La Palatul Brâncovenesc de la Mogoșoaia, cei

Social 29-05-2026 11:46

Dolj: A treia zi de căutări pe Dunăre pentru găsirea adolescentului dispărut la Cetate

Echipele de intervenție au reluat vineri dimineață, pentru a treia zi consecutiv, căutările pe fluviul Dunărea, în zona comunei Cetate, județul Dolj, în încercarea de a găsi adolescentul de 15 ani dispărut în apă mier