logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Copiii sunt așteptați cu premii și materiale educative despre siguranța digitală, la evenimentul 'Ziua Copilului la Senat'

Imagine din galeria Agerpres

Proiectul național #SigurantaOnline marchează Ziua Internațională a Copilului printr-o prezență specială la evenimentul 'Ziua Copilului la Senat', pe 1 iunie, a anunțat miercuri Directoratul național pentru Securitate Cibernetică (DNSC).

Proiectul va fi prezent cu un stand dedicat la evenimentul 'Ziua Copilului la Senat'- ediția 2026, unde copiii și familiile lor sunt așteptați cu premii, surprize și materiale educative despre siguranța digitală. Standul va oferi un spațiu interactiv în care cei mici pot învăța, într-un mod accesibil și distractiv, cum să navigheze în siguranță pe internet.

Reprezentanții proiectului vor fi disponibili pentru discuții cu părinții despre instrumentele de control parental, parola de familie și cele mai frecvente riscuri la care sunt expuși minorii în mediul online.

Mediul digital oferă oportunități remarcabile, dar expune copiii și la riscuri reale: conținut inadecvat, cyberbullying, prădători online, furt de identitate, tentative de phishing sau dependență de ecrane.

Supravegherea insuficientă și lipsa unui dialog deschis în familie pot transforma internetul dintr-un aliat într-un pericol.

DNSC recomandă ca tinerii să nu ofere informații personale sau bancare, să nu dea parolele nimănui, să evite linkurile suspecte și să informeze imediat părinții sau profesorii dacă identifică vreun risc.

Pe de altă parte, părinții trebuie să-și sfătuiască copiii să nu facă plăți pe site-uri nesigure sau necunoscute; să nu folosească cardul părinților fără acordul și îndrumarea lor; să nu dezvăluie datele de pe card: număr, data de expirare, codul de securitate când cineva le solicită prin apel telefonic, e-mail, WhatsApp, SMS etc; să nu efectueze plăți online când sunt conectați la o rețea wi-fi publică, nesecurizată. Potrivit DNSC, site-ul pe care urmează să introducă datele cardului pentru efectuarea unei plăți online trebuie să fie securizat, respectiv linkul să înceapă cu https.

Potrivit specialiștilor, cardul este un instrument de plată și nu un instrument de încasare bani, astfel că cererea datelor cardului de către alte persoane este o capcană. Dacă trebuie să primească bani, atunci trebuie să dea IBAN-ul, nu datele de pe card, IBAN-ul nu este același cu numărul cardului.

Tinerii mai sunt sfătuiți să nu acceseze linkuri suspecte, primite pe e-mail sau prin SMS, și să nu completeze datele personale sau bancare pe acestea; să folosească parole puternice și diferite pentru fiecare cont online și să activeze autentificarea în doi pași acolo unde este posibil; să fie atenți la jocurile, aplicațiile și platformele pe care le folosesc și să le descarce doar din surse oficiale.

Specialiștii #SigurantaOnline recomandă și părinților să adopte câteva măsuri de bază pentru protejarea copiilor în mediul online, printre care: educația și comunicarea deschisă, stabilirea unor reguli clare și limite de utilizare a tehnologiei și a internetului în funcție de vârsta și maturitatea copiilor lor, utilizarea funcției de control parental, supravegherea activității online și încurajarea utilizării responsabile a internetului.

Una dintre recomandările practice promovate de #SigurantaOnline este stabilirea unei parole de familie: un cuvânt sau o expresie secretă, cunoscută doar de membrii familiei, pe care copilul să o folosească în situații de urgență sau incertitudine. Specialiștii recomandă ca parola să fie ușor de reținut pentru copil, dar imposibil de ghicit de altcineva.

Potrivit studiului 'Siguranța copiilor în mediul online', realizat de Poliția Română, internetul reprezintă o prezență constantă în viața copiilor, accesat zilnic de marea majoritate și utilizat pentru comunicare, divertisment și documentare. Deși aproximativ trei sferturi dintre elevi declară că se simt în siguranță online, studiul arată că aceștia s-au confruntat cu situații negative, de la accesarea accidentală a conținutului pornografic, la infectarea dispozitivelor cu malware, spargerea conturilor sau primirea de mesaje cu conținut sexual. Un sfert dintre copii au preferat să nu discute cu nimeni despre aceste experiențe.

Proiectul național de educație digitală și prevenire a criminalității informatice #SigurantaOnline, inițiat de Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC), Poliția Română și Asociația Română a Băncilor (ARB), cu sprijinul sectorului bancar și al Mastercard, este menit să ofere cele mai bune practici de securitate cibernetică, prin accesarea platformei sigurantaonline.ro, pentru a evita ca tinerii și adulții să devină victime ale fraudelor informatice. AGERPRES/(AS - redactor: Cristian Anghelache, editor: Andreea Marinescu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 161

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 27-05-2026 12:59

Erbașu (FPSC): Autostrăzile noastre vor avea nevoie de intervenții la infrastructură mai devreme decât în Occident

Președintele Federației Patronatelor Societăților din Construcții (FPSC), omul de afaceri Cristian Erbașu, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, că, din cauza economiilor care se fac la construcție, autostrăzile din România vor avea nevoie mult mai repede și mai des de intervenții la infrastructura lor, comparativ cu autostrăzile din Occident, de exemplu.

Social 27-05-2026 12:44

Bihor: Și fermierii din sectorul zootehnic pot beneficia de credite bancare cu adeverințe de la APIA

Fermierii bihoreni din sectorul zootehnic, precum și cei din toată țara, pot obține adeverințe eliberate de APIA pentru accesarea de credite bancare destinate finanțării activităților curente, în cadrul Campaniei 2026, această posibilitate fiind până acum disponibilă numai fermierilor cu culturi vegetale, a informat miercuri, într-un comunicat, conducerea A

Social 27-05-2026 12:21

Constanța: Retehnologizarea Ecluzei Năvodari - proiect în derulare ce va crește siguranța navigației pe Canalul Poarta Albă-Midia Năvodari

Retehnologizarea Ecluzei Năvodari, proiect în derulare, cu fonduri europene de peste 495 de milioane de lei, va asigura disponibilitatea și creșterea siguranței navigației pe Canalul Poarta Albă - Midia Năvodari, au subliniat miercuri, la Constanța, reprezentanții Administrației Canalelor Navigabile (ACN) și ai echipei implicate în derularea lucrărilor de execuți

Social 27-05-2026 12:01

Senat Junior și UNICEF propun monitorizarea aplicării legislației privind drepturile copilului

Senat Junior și UNICEF propun monitorizarea, până la finalul lunii septembrie, a modului de aplicare a legislației privind drepturile copilului în România. 'Senatori din Grupul de prietenie copii - senatori au discutat cu Anna Riatti, reprezentant UNICEF în România, despre transformarea legilor în realități concrete pent

Social 27-05-2026 11:53

Camera Deputaților/ Schemă de ajutor de stat pentru apicultorii români pe trei ani

Camera Deputaților a adoptat, miercuri, un proiect de lege prin care se instituie o schemă de ajutor de stat pentru apicultori în valoare de 15 euro pentru fiecare familie de albine. Schema are caracter temporar și are ca scop susținerea agricultorilor din sectorul apicol pentru perioada 2026-2028. 'Schema se aplică pe întreg ter

Social 27-05-2026 11:53

Ziua Porților Deschise la MAI pentru copii; polițist, pompier sau jandarm pentru o zi

Copiii au putut 'îmbrăca' uniforma de polițist, pompier sau jandarm cu prilejul Zilei Porților Deschise la Ministerul Afacerilor Interne organizată, miercuri, sub sloganul 'Aventură în Siguranță'. Cei mici au avut ocazia să se urce într-un elicopter al Inspectoratului General de Aviație aflat în Piața Revoluției, să urce

Social 27-05-2026 11:49

Camera Deputaților/ Șoferii care transportă mărfuri nu sunt obligați să le descarce sau să le încarce

Camera Deputaților a adoptat, miercuri, în calitate de for decizional, un proiect de lege care interzice obligarea conducătorilor auto din transportul rutier de mărfuri la efectuarea operațiunilor de descărcare/încărcare a încărcăturii. 'Prezenta lege are ca obiect reglementarea obligațiilor privind desfășurarea activităților de înc

Social 27-05-2026 11:46

Arad: Transportul public în municipiu va costa 1 leu/zi pe tramvaie și autobuze, de la 1 august

Consilierii locali din municipiul Arad au aprobat, miercuri, reducerea tarifelor la transportului public la un nivel simbolic de 1 leu pe zi, atât pentru călătoriile cu tramvaiul, cât și pentru cele cu autobuzele locale, în timp ce abonamentele lunare vor costa 20 de lei la prețul întreg (reducere de la 100 de lei în prezent). Măs

Social 27-05-2026 11:40

Buzău: Producții estimate la grâu de peste 5 tone/ha, după ploile înregistrate în ultimele luni

Direcția pentru Agricultură Județeană (DAJ) Buzău a realizat primele estimări privind producțiile în cazul culturilor de toamnă, la grâu fiind așteptate producții de peste 5 tone/ha, iar la rapiță de peste 3 tone/ha. Potrivit conducerii DAJ Buzău, condițiile climatice înregistrate în prima parte a anului agricol 2025-2026 au fost per an

Social 27-05-2026 11:21

Temperaturi în jur de 31 de grade în Capitală, miercuri; joi vremea se răcește și sunt posibile averse slabe

Vremea va fi călduroasă în Capitală pe parcursul zilei de miercuri, iar temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 31 de grade, potrivit prognozei speciale pentru București, emise de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab și moderat. În a doua parte a nopții vor fi &ic

Social 27-05-2026 10:55

Sondaj INSCOP: 87,8% dintre români consideră că România are nevoie de stabilitate, nu de conflicte politice

Marea majoritate a românilor, într-un procent de 87,8%, consideră că România are nevoie de stabilitate, își dorește schimbarea clasei politice, continuarea reformelor economice și protejarea populației, potrivit Barometrului Informat.ro - INSCOP Research, realizat în perioada 11-14 mai 2026. Conform sondajului INSCOP, 87,8% dintre

Social 27-05-2026 10:36

Harghita: Elemente de muniție descoperite în timpul lucrărilor la rețeaua de apă și canalizare din Sâncrăieni

Echipa pirotehnică a Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Harghita a intervenit în localitatea Sâncrăieni, după ce muncitorii care efectuau lucrări de înlocuire a rețelei de apă și canalizare au descoperit un element de muniție provenit din timpul conflictelor armate, a informat, miercuri, Biroul de Presă al ISU. 'La locul int

Social 27-05-2026 10:21

Sibiu: Intervenție a elicopterului SMURD pentru un bărbat cu arsuri pe 80% din corp; s-a autoincendiat

Un bărbat în vârstă de 55 de ani din localitatea Roandola, județul Sibiu, a suferit arsuri grave pe aproximativ 80% din suprafața corpului după ce s-ar fi autoincendiat, fiind transportat cu elicopterul SMURD la un spital din Târgu Mureș, au anunțat miercuri reprezentanții ISU, SAJ și IPJ Sibiu. Potrivit ISU Sibiu, pompierii au intervenit de

Social 27-05-2026 10:13

Informare meteo: Vijelii și averse torențiale în nord-vestul, nordul, estul și local centrul și sud-estul țării, până joi seara

Administrația Națională de Meteorologie a emis miercuri o informare vizând instabilitate atmosferică ce se va manifesta, până joi seara la ora 21:00, în nord-vestul, nordul, estul și local centrul și sud-estul țării. În aceste regiuni, pe parcursul zilei de miercuri și în noaptea de miercuri spre joi, vor fi perioade cu instabilit