LIVE UPDATE Incident la Palatul CFR; cabina unui lift a căzut în gol
Reprezentanţii ISUBIF intervin joi la Palatul CFR, de pe Bulevardul Dinicu Golescu din Capitală, după ce cabina unui lift a căzut în gol. În interior se aflau şapte persoane (doi bărbați și cinci femei), care au fost scoase din lift. Cinci dintre aceste persoane au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale, a informat ISUBIF.
* UPDATE ORA 12.15 Incident la Palatul CFR/ Liftul deținea toate verificările tehnice la zi; ultima revizie, pe 20 mai (director general)
Instalația de ridicat a liftului din incinta Palatului CFR, care a căzut în gol în timp ce transporta șase persoane, deținea toate verificările tehnice la zi, inclusiv autorizația de funcționare din partea Inspecției de Stat pentru Controlul Cazanelor, Recipientelor sub Presiune și Instalațiilor de Ridicat, a transmis directorul general al clădirii, Vlad Secăreanu, într-un comunicat de presă transmis AGERPRES.
''În cursul zilei de astăzi 21 mai 2026 la nivelul unui ascensor situat în Palatul CFR a avut loc un incident regretabil. Prioritatea noastră absolută, în acest moment, este siguranța tuturor celor care tranzitează clădirea și elucidarea rapidă a cauzelor acestui eveniment. Deși echipamentul avea toate avizele ISCIR legale și cablurile abia fuseseră schimbate, un astfel de incident este inacceptabil. Vom merge până la capăt cu ancheta. Dacă se va constata o eroare umană sau de execuție din partea firmei de mentenanță, vom aplica cele mai drastice măsuri legale și contractuale. Regretăm disconfortul creat și vom depune toate eforturile pentru ca activitatea în clădire să se desfășoare în condiții de maximă siguranță. Societatea va colabora transparent cu toate organele de anchetă și vor fi date noi detalii pe măsură ce investigația tehnică va avansa'', a spus Secăreanu.
* UPDATE ORA 12.03 Incident la Palatul CFR: Șapte persoane se aflau în liftul care a căzut în gol; cinci - transportate la spital
Cinci persoane care se aflau în liftul căzut în gol, joi, la Palatul CFR, au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale, a anunțat Inspectoratul pentru Situații de Urgență București-Ilfov.
Dintre cele șapte victime care se aflau în lift, doi bărbați și cinci femei, cinci au fost duse la spital pentru îngrijiri medicale.
Patru persoane au ajuns la Spitalul Militar Central: un bărbat de 38 ani cu fractură membru drept inferior, o femeie de 46 ani cu dureri în zona membrului inferior stâng, o femeie de 53 ani cu dureri în zona membrelor inferioare și o femeie de 33 ani cu dureri în zona gleznei. O altă femeie, de 42 ani, a fost transportată la Spitalul Universitar cu fractură de membru drept inferior.
* UPDATE ORA 11.58 MTI: Toate lifturile din incinta Palatului CFR vor fi oprite pentru verificări suplimentare
Toate lifturile din incinta Palatului CFR vor fi oprite pentru verificări suplimentare după ce cabina unui lift în care se aflau șapte persoane a căzut în gol, a anunțat Ministerul Transporturilor și Infrastructurii (MTI).
De asemenea, s-a constituit o comisie internă de anchetă care să verifice toate împrejurările în care s-a produs incidentul.
''În cursul dimineții de astăzi, 21.05.2026, la nivelul unui ascensor care deservește clădirea Palat CFR s-a întâmplat un incident tehnic. Liftul a căzut în gol câteva etaje. Menționăm că în lift se aflau persoane care sunt angajate în incinta clădirii. Din fericire persoanele aflate în ascensor nu au suferit răni grave. La fața locului s-au deplasat echipaje ale ISU, Poliției și echipaje de la Ambulanța. În prezent s-a luat decizia ca toate lifturile din incinta Palat CFR să fie oprite pentru verificări suplimentare. Totodată, s-a constituit o comisie internă de anchetă care să verifice toate împrejurările în care s-a produs incidentul'', a precizat sursa citată.
* UPDATE ORA 11.24 Incident la Palatul CFR/ Arafat: Nu avem niciun rănit grav la acest moment
Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a declarat joi că, potrivit informațiilor pe care le deține, nicio persoană nu a fost rănită grav în incidentul produs la Palatul CFR, unde o cabină de lift a căzut în gol.
''Nu avem niciun rănit grav la acest moment, din ce știm. Toți au fost scoși de acolo. (...) Erau șase persoane'', a spus Arafat, pentru B1 Tv.
El a menționat că ultimul etaj indicat de lift înainte de cădere ar fi fost etajul 8.
* UPDATE ORA 11.02 UPDATE Incident la Palatul CFR; trei persoane din liftul căzut vor fi transportate la spital pentru investigaţii
Trei persoane care se aflau în liftul căzut în gol, joi, la Palatul CFR, vor fi transportate la spital pentru investigații suplimentare, a anunțat Inspectoratul pentru Situații de Urgență București - Ilfov.
Reprezentanții ISUBIF intervin joi la Palatul CFR, de pe Bulevardul Dinicu Golescu din Capitală, după ce cabina unui lift a căzut în gol.
În interior se aflau șase persoane, care au fost scoase din lift.
ISUBIF intervine la fața locului cu două echipaje SMURD și două autospeciale de stingere.
* ORA 10.56 Incident la Palatul CFR; un lift cu şase persoane a căzut
Reprezentanţii ISUBIF intervin joi la Palatul CFR, de pe Bulevardul Dinicu Golescu din Capitală, după ce cabina unui lift a căzut în gol.
În interior se aflau şase persoane, care au fost scoase din lift, a informat ISUBIF.
"În acest moment i se acordă primul ajutor unei persoane cu dureri la nivelul gleznei", a precizat sursa citată.
ISUBIF intervine la faţa locului cu două echipaje SMURD şi două autospeciale de stingere. AGERPRES
* LIVE UPDATE-ul este realizat în baza ştirilor AGERPRES, orele indicate reprezentând momentul difuzării ştirilor pe fluxul agenţiei.
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Doi copii, de 10 și 11 ani, s-au înecat în râul Mureș, în localitatea Cipău
Doi copii cu vârste de 10, respectiv 11 ani, au murit, marți, înecați în râul Mureș, pe raza localității Cipău, potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Mureș. La misiunea de căutare și salvare a celor doi minori au participat pompieri militari din cadrul Detașamentului Târnăveni, Punctului de Luc
VIDEO Prahova: Saci de nisip vor fi amplasați în zone din Bușteni pentru a preveni inundațiile în caz de viituri
Saci încărcați cu nisip vor fi amplasați preventiv în zone din stațiunea Bușteni considerate vulnerabile în cazul producerii unor viituri sau scurgeri importante de pe versanți, a anunțat, marți, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Prahova. 'În contextul avertizărilor hidrometeorologice care vizează județ
Federația SANITAS obține în instanță suspendarea procedurii pe proiectul legii salarizării
Curtea de Apel București a admis marți o cerere a Federației SANITAS și a dispus suspendarea procedurii proiectului legii salarizării personalului plătit din fondurile publice publicat pe site-ul Ministerului Muncii. 'Admite cererea. Suspendă procedura proiectului legii salarizării personalului plătit din fondurile publice, publicat pe sit
Covasna: Expoziție unică sub apă, la Dalnic; 10 biserici prezentate într-o galerie aflată la 3 metri adâncime
O galerie de artă neobișnuită poate fi vizitată în această vară la lacul de scufundări din localitatea Dalnic, unde zece fotografii cu biserici reprezentative din județul Covasna au fost amplasate sub apă, la o adâncime de aproximativ trei metri. Proiectul, realizat de My Lake în colaborare cu Visit Covasna, își propune
Reprezentanții municipalității în AGA a STB, mandatați să solicite CA al societății declanșarea procedurii de insolvență
Reprezentanții municipalității în Adunarea Generală a Acționarilor (AGA) a STB au fost mandatați să solicite Consiliului de Administrație al societății să declanșeze procedura de insolvență, printr-un proiect de hotărâre adoptat în ședința Consiliului General de marți. Actul normativ a fost adoptat cu 39 de voturi 'pentru
Sibiu: DRDP Brașov susține că zona accidentului mortal de pe DN 7 nu prezenta risc de căderi de pietre
Tronsonul de pe DN 7 Valea Oltului din zona localității Lazaret unde o bucată de stâncă a căzut peste un autoturism, provocând moartea unui pasager în vârstă de 71 de ani, nu a prezentat până acum risc de căderi de pietre, au transmis, marți, reprezentanții Direcției Regionale de Drumuri și Poduri (DRDP) Brașov. &
Botoșani: A fost semnat contractul de execuție a lucrărilor pentru șoseaua de centură a municipiului reședință, prin Curtești
Asociația de Dezvoltare Intercomunitară 'Zona Metropolitană Botoșani' a încheiat, marți, contractul de execuție lucrări pentru șoseaua de centură a municipiului Botoșani. Valoarea totală a proiectului depășește 58 de milioane de euro, din care doar 2% reprezintă contribuția Primăriei municipiului Botoșani, restul fiind acoperit p
Bacău: Prefectura organizează Ziua Porților Deschise la Palatul Administrativ; clădirea - reabilitată recent prin PNRR
Prefectura Bacău organizează, joi, Ziua Porților Deschise la Palatul Administrativ, clădirea fiind recent reabilitată printr-un amplu proiect finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). 'Palatul Administrativ este un reper al județului Bacău și mă bucur că putem reda această clădire comunității, consolidată, restaurată și pregătită pen
Brașov: Un nou caz de eutanasiere - o ursoaică ce își făcea apariția în zonele frecventate de turiști din Poiană
O ursoaică a cărei prezență a semnalată, în ultima vreme, de mai multe ori, în zonele frecventate de turiști în Poiana Brașov, a fost capturată și eutanasiată, a anunțat, marți, Primăria Brașov. 'În ultimele zile, o ursoaică a fost alungată în repetate rânduri din zona Hotelului Piatra Mare, după ce și-a făcut apariția &
Cod roșu de viituri pe râuri din județele Dâmbovița și Prahova, miercuri (hidrologi)
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis o avertizare Cod roșu de viituri, valabilă începând din noaptea de marți spre miercuri pe râurile din bazinele hidrografice Ialomița și Prahova. Potrivit hidrologilor, miercuri, între orele 3:00 - 12:00, Codul roșu se va manifesta prin scurgeri importante pe versan
Argeș: Parcare supraterană semiautomatizată cu peste 230 de locuri, finalizată la Pitești
O parcare supraterană semiautomatizată cu peste 230 de locuri a fost construită în cartierul Trivale din municipiul Pitești, investiția de peste 12 milioane de lei fiind recepționată marți. Potrivit unui comunicat al Primăriei Pitești, proiectul reprezintă o soluție inteligentă pentru optimizarea locurilor de parcare și pentru descongestionarea traficulu
Arad: Crișul Alb, la un debit de 14 ori mai mic față de normal; râul Teuz a secat
Râul Crișul Alb se află la un debit de 14 ori mai mic față de media multianuală a lunii iulie în județul Arad, în timp ce râul Teuz a secat complet pe fondul lipsei precipitațiilor, iar Lacul Tauț este la doar 30% din volum. Directorul Administrației Bazinale de Apă (ABA) Crișuri, Sandor Pasztor, a declarat marți, pentru AGERPRES, că li
VIDEO Incendiu petrolier/Constanța: MApN, pregătit cu un elicopter și două nave militare să sprijine instituțiile abilitate în gestionarea incidentului
Ministerul Apărării Naționale (MApN) are pregătite un elicopter IAR-330 Puma Naval și două nave militare ale Forțelor Navale Române pentru a sprijini instituțiile cu atribuții în gestionarea incidentului produs pe Marea Neagră, unde un petrolier sub pavilion liberian a fost cuprins de flăcări, au informat reprezentanții instituției.
Insulele ecologice pentru colectarea separată de deșeuri menajere din municipiul Iași nu pot fi încă utilizate
Cele 150 de ansambluri de containere digitalizate pentru colectarea separată de deșeuri menajere, așa-numitele 'insule ecologice digitalizate', cumpărate cu fonduri europene, nu pot fi utilizate din cauza unui blocaj la nivelul Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor. Insulele ecologice implică utilizarea unor cartele de acces perso
Averse torențiale în București, în următoarele zile; temperaturile scad la 23 grade, miercuri (meteo)
Meteorologii prognozează o vreme instabilă în zona Municipiului București, în următoarele zile, iar valorile maxime de temperatură vor scădea la 23 de grade, miercuri și joi, de la 32 de grade, cât vor fi marți. Conform Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), în perioada 21 iulie, ora 10:00 - 22 iulie, ora 9:00, cerul va











