Ordinul 'Excelența Olimpică' - conferit Casei Regale, la Palatul Elisabeta
Custodele Coroanei, Margareta, va primi, miercuri, Ordinul 'Excelența Olimpică' conferit Casei Regale a României cu prilejul aniversării a 160 de ani de la fondare.
Potrivit unui comunicat al Casei Regale, transmis marți AGERPRES, miercuri, de la ora 16:00, Custodele Coroanei, alături de Principele Radu, va primi, la Palatul Elisabeta, o delegație a Comitetului Olimpic și Sportiv Român condusă de președintele COSR, Mihai Covaliu.
Vor lua cuvântul Principele Radu și președintele COSR, Mihai Covaliu.
Evenimentul va începe cu o ceremonie în Sala Regilor și va continua cu o recepție în Sufrageria Mare a palatului.
***
Ordinul 'Excelența Olimpică' este o distincție onorifică instituită în 2020 de Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR), la propunerea președintelui Mihai Covaliu.
Distincția recompensează persoanele, instituțiile sau organizațiile care au adus contribuții majore și au merite deosebite în sprijinirea și promovarea Mișcării Olimpice.
Printre personalitățile și instituțiile care au fost distinse de-a lungul timpului se numără fostul atlet Ilie Floroiu (primul laureat, în 2022), Federația Română de Box (la aniversarea centenarului, în 2026), Valeria Răcilă van Groningen, Marius Urzică, antrenorul Artur Hoffmann, Ovidiu Gârbacea și Filip Stoica. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Popescu, editor: Claudia Stănescu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Un cutremur slab cu magnitudinea 3,6 s-a produs joi dimineața în județul Vrancea
Un cutremur slab cu magnitudinea 3,6 s-a produs joi dimineața, la ora locală 1:58, în județul Vrancea, potrivit informațiilor publicate de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP). Seismul a avut loc la adâncimea de 119,4 kilometri și s-a produs în apropierea următoarelor orașe: 44 km sud de Focșani,
PMB: O parte din peștii din Lacul Herăstrău vor fi comercializați; concesiunea, valabilă până în 2036
Primăria Capitalei precizează că o parte dintre peștii din Lacul Herăstrău urmează să fie comercializați de către firma care are lacul în concesiune pentru piscicultură/crescătorie. Precizările vin după ce în spațiul public au apărut imagini cu pești prinși din lac, cu ajutorul plaselor, și transferați în bărci. PMB anunță că p
Angajații și voluntarii Crucii Roșii donează sânge joi și îi invită alături pe cei care pot dona
Angajații, voluntarii și colaboratorii Crucii Roșii Române donează sânge joi, în cadrul campaniei 'Faci bine, te simți bine. DONEAZÃ! Sânge pentru viață', și organizația îi invită pe toți cei care pot dona să le urmeze exemplul. Crucea Roșie Română și Institutul Național de Transfuzie Sanguină
Emisiunea de mărci poștale 'Campionatul Mondial de Fotbal 2026' - de joi, în magazinele Romfilatelia
Emisiunea de mărci poștale 'Campionatul Mondial de Fotbal 2026', compusă din două mărci poștale și un plic 'prima zi', este introdusă în circulație, începând de joi, de Romfilatelia și Poșta Română. Potrivit unui comunicat al Romfilatelia, prima marca poștală, redată grafic sub formă de medalie, prezintă
Primăria Sectorului 4: Ministerul Transporturilor a deblocat proiectul de extindere a magistralei M4 de metrou
Ministerul Transporturilor a semnat, miercuri după-amiază, documentația aferentă realizării fazei de proiectare pentru extinderea magistralei M4 de metrou, informează Primăria Sectorului 4. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 4 transmis AGERPRES, decizia vine după semnalul de alarmă referitor la inactivitatea ministerului de resort
Prahova: Drumuri și beciuri inundate în mai multe localități în urma ploilor torențiale
Trei drumuri județene, precum și beciuri din mai multe localități prahovene au fost inundate în urma ploilor torențiale de miercuri după-amiază, la fața locului intervenind pompierii în sprijinul populației. Conform datelor transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Prahova, în comuna Apostolache s-a acționat
Prahova: Trafic afectat pe trei drumuri județene din cauza apei de pe carosabil, ca urmare a ploii torențiale
Traficul rutier este afectat, miercuri seară, pe trei drumuri județene din Prahova din cauza apei care a acoperit carosabilul, ca urmare a ploii torențiale. Conform datelor transmise de Inspectoratul Județean de Poliție (IJP) Prahova, în urma precipitațiilor abundente și a acumulării unor cantități semnificative de apă pe partea carosabi
Incendiu într-un apartament din municipiul Bacău; 20 de persoane s-au autoevacuat din bloc
Un incendiu s-a produs, miercuri după-amiază, într-un apartament al unui bloc din municipiul Bacău, la fața locului fiind direcționate mai multe echipaje de pompieri, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Bacău. 'La sosirea forțelor de intervenție, incendiul se manifesta în interiorul apartamentului, fiind &
Caraș-Severin: O tânără a decedat, iar alte două persoane au fost rănite într-un accident la Mehadia
O femeie în vârstă de 24 de ani a murit, iar un băiețel de 3 ani și un bărbat de 40 de ani au fost răniți într-un accident de circulație care a avut loc miercuri după-amiază pe drumul național DN 6, în afara localității Mehadia. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Caraș-Severin, în accident au fost
Sector 1: Târgul Cireșelor și al Căpșunelor, în fiecare weekend, până la finalul lui iunie, în Piața Matache
Târgul Cireșelor și al Căpșunelor va fi organizat în fiecare weekend, până la finalul lunii iunie, în Piața Matache, unde vor veni producători cu fructe românești. 'În fiecare weekend, până la finalul lunii iunie, vă așteptăm la Târgul Cireșelor și al Căpșunelor din Piața Matache. După succes
Vaslui: 50 de automobile Dacia de epocă vor fi expuse pe 13 iunie la Întâlnirea Națională Dacia Clasic
Nu mai puțin de 50 de automobile marca Dacia de epocă vor fi expuse, sâmbătă, în Piața Centrului Civic Vaslui, în cadrul celei de-a XVIII-a ediții a Întâlnirii Naționale Dacia Clasic, organizată de Retromobil Club România, prin secția Dacia Clasic. Întâlnirea are drept scop salvarea cât mai
Vâlcea: O tânără din Mitrofani construiește la sat o tabără pentru copiii care au învins cancerul
Un centru de recuperare pentru copiii care care au învins cancerul prinde contur în comuna vâlceană Mitrofani, la inițiativa unei organizații neguvernamentale care dorește astfel să le redea copilăria acestor micuți. Sufletul acestui demers este Simona Preoteasa, o tânără din Mitrofani care a petrecut mulți ani ca volun
Prahova: Intervenție cu motopompe mari pentru asigurarea continuității alimentării cu apă a populației în zonele afectate de ploi
Pompierii prahoveni acționează de mai multe zile cu motopompe de mare capacitate pentru menținerea continuității alimentării cu apă a populației din zonele afectate de ploi abundente și viituri, capacitatea de intervenție fiind suplimentată ulterior cu alte două motopompe. Intervenția pompierilor are loc la solicitarea specialiștilor Administr
Galați: Cei doi frați ai copilului de 2 ani găsit decedat în locuință vor fi preluați de Protecția Copilului
Cei doi minori de 2 și 5 ani găsiți în viață, miercuri, în locuința din municipiul Galați în care fratele lor în vârstă de 2 ani a fost descoperit decedat vor fi preluați în regim de urgență de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Galați după externarea din spital. 'Toat
Ebola: Numărul deceselor confirmate în RDC a ajuns la 115
Numărul deceselor confirmate care au fost cauzate de recenta epidemie de Ebola din Republica Democratică Congo (RDC) a ajuns la 115, au anunțat miercuri autoritățile din această țară africană, citate de DPA. În total, 598 de infectări au fost confirmate după declanșarea epidemiei în estul RDC în luna aprilie, a precizat Ministerul congolez al













