Harghita: Patru producători locali, înscriși în competiția internațională World Food Gift Challenge 2026
Patru producători locali din Harghita vor participa în această lună la World Food Gift Challenge 2026, competiție internațională organizată de International Institute of Gastronomy, Culture, Arts and Tourism (IGCAT), instituția care desemnează regiunile gastronomice ale Europei și ale lumii.
Directorul executiv al Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Harghita (Visit Harghita), Szabó Károly, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, că acest concurs este dedicat exclusiv regiunilor care dețin titlul de Regiune Gastronomică sau care candidează pentru obținerea acestuia în perioada următoare.
În acest an, la concurs participă 49 de produse din mai multe regiuni gastronomice, România fiind reprezentată atât de Harghita, care deține titlul de Regiune Gastronomică a Europei în 2027, cât și de Banat și Dobrogea, care candidează pentru acest titlu pentru anii 2028, respectiv 2029.
Szabó Károly a punctat faptul că selecția produselor harghitene înscrise în concurs a fost realizată în urma unor întâlniri cu producătorii locali, accentul fiind pus pe tradiție, autenticitate, ingrediente naturale și tradiționale, povestea produsului, prezentarea vizuală și ambalajele sustenabile, dar și pe potențialul produselor de a reprezenta cu succes județul pe piața internațională.
Acesta a menționat că produsele se adresează cu precădere turiștilor care vizitează județul și vor să ducă acasă sau să ofere celor dragi ceva autentic din Harghita.
Printre produsele alese se numără o selecție de miere naturală realizată de un apicultor din Păuleni-Ciuc, mixuri de condimente produse de o familie din Avrămești, care cultivă plante medicinale și aromatice pe o suprafață de un hectar, o gamă de produse din coacăze negre creată de o afacere de familie din Mădăraș, precum și turtă dulce tradițională, preparată după o veche rețetă de familie de un producător din zona Odorheiu Secuiesc.
Toate produsele sunt realizate cu ingrediente locale, cu accent pe procese sustenabile, autenticitate și identitate regională.
Pentru participarea la competiție, producătorii au pregătit ambalaje noi și etichete adaptate publicului internațional, inclusiv informații în limba engleză și coduri QR care trimit către prezentări online ale produselor și ale regiunii.
Câștigătorii World Food Gift Challenge 2026 vor fi desemnați pe 21 mai, în Creta (Grecia), unde Harghita va fi reprezentată de Szabó Károly.
Acesta a punctat că va prezenta juriului fiecare produs înscris în concurs și va vorbi și despre județul Harghita, 'unde conviețuiesc mai multe culturi într-un mediu natural de o valoare foarte ridicată'.
În opinia sa, participarea la competiție este o oportunitate de promovare a producătorilor locali și a patrimoniului gastronomic al județului.
Szabó Károly a ținut să puncteze că ediția de anul viitor a World Food Gift Challenge va fi organizată în Harghita, județul urmând să fie gazda reprezentanților mai multor regiuni gastronomice.
Județul Harghita va fi regiune Gastronomică a Europei în anul 2027, context în care autoritățile județene au lansat mai multe programe menite să întărească valorile gastronomice locale. AGERPRES/(A, AS - redactor: Gina Ștefan, editor: Irina Poenaru, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Sindicaliștii din educație protestează la Palatul Parlamentului
Sindicaliștii din educație protestează joi în fața Palatului Parlamentului, nemulțumiți de măsurile adoptate prin Legea 141 și de modul în care Guvernul gestionează salarizarea din sistem. La protest participă sindicaliști de la Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație 'Spiru Haret' și Fe
Emisiunea de mărci poștale 'Fii inteligent și spune NU drogurilor!' - de vineri, în magazinele Romfilatelia
Emisiunea de mărci poștale 'Fii inteligent și spune NU drogurilor!', compusă dintr-o marcă poștală și un plic 'prima zi', este introdusă în circulație, începând de vineri, de Romfilatelia și Poșta Română. Potrivit unui comunicat Romfilatelia transmis, joi, AGERPRES, emisiunea este dedicată Zilei Internaționale Împo
Meteo: Val de cădură și maxime deosebit de ridicate în București, până la începutul săptămânii viitoare
Un val de căldură și temperaturi deosebit de ridicate sunt prognozate pentru zona Municipiului București, până luni dimineața, conform Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). În intervalul 25 iunie, ora 10:00 - 26 iunie, ora 9:00, în Capitală, disconfortul va fi termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul
Informare de caniculă și disconfort termic în întreaga țară, până luni dimineața (meteorologi)
Meteorologii au anunțat, joi, prelungirea până luni dimineața a informării de caniculă și disconfort termic accentuat, valabilă în toate regiunile din țară. Conform Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), în intervalul 25 iunie, ora 10:00 - 29 iunie, ora 10:00, valul de căldură se va extinde și se va intensifica în întreag
ANM: Cod portocaliu de caniculă în 11 județe, vineri; Cod galben de vreme deosebit de caldă joi și vineri, în restul țării
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis noi atenționări Cod galben de vreme călduroasă, precum și o alertă Cod portocaliu de caniculă pentru 11 județe, valabile joi și vineri. Potrivit sursei citate, pe parcursul zilei de joi, între orele 12:00 - 21:00, va fi Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic &icir
Ciprian Ciucu a semnat contractele pentru realizarea PUZ-urilor necesare drumurilor radiale 9 și 10
Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, anunță că a semnat contractele pentru realizarea PUZ-urilor necesare drumurilor radiale 9 și 10. Odată construite, acestea vor muta traficul din centrul orașului spre periferie și vor conecta direct sudul Capitalei de Autostrada A0, precizează edilul general, joi, pe Facebook. Cele două PUZ-uri vor fi gata la &
Brașov: Liceenii vor propune soluții de mobilier urban la Școala de vară 'Orașul ca Sală de Clasă'
Un număr de 18 elevi de liceu vor gândi și construi prototipuri de mobilier urban pentru patru amplasamente din centrul istoric al Brașovului, în cadrul celei de a IV-a ediții a Școlii de vară 'Orașul ca Sală de Clasă', organizată în parteneriat cu Primăria municipiului, care se va desfășura între 1 și 7 iulie. Programul educați
Neamț: Investiție de 46 de milioane de lei pentru modernizarea Curții Domnești din Piatra-Neamț
Curtea Domnească din Piatra-Neamț va fi modernizată în cadrul unui proiect finanțat din fonduri europene în valoare de 46 de milioane de lei, a anunțat primarul municipiului, Adrian Niță. Potrivit edilului, 39 de milioane de lei reprezintă finanțare nerambursabilă. 'Vom moderniza acest simbol al orașului cu bani europeni, fără să
Buzău: Focar de variolă ovină și caprină într-o exploatație cu 1.800 de animale
Un focar de variolă ovină și caprină a fost depistat într-o exploatație cu 1.800 de animale din localitatea Padina, autoritățile sanitar-veterinare din județul Buzău urmând să ia măsuri de profilaxie și combatere a bolii. Potrivit Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Buzău, în prezent se fac cercetări pentru a
Argeș: Au fost reactivate cele zece puncte de prim ajutor și distribuție a apei din Pitești
Comitetul Local pentru Situații de Urgență al municipiului Pitești a dispus reactivarea punctelor de prim ajutor și de distribuție a apei potabile, pentru a veni în sprijinul populației și a atenua efectele disconfortului termic în perioadele caniculare. Potrivit unei informări transmise joi de Primăria Pitești, punctele de prim ajutor sunt amplasa
Tulcea: Numărul persoanelor care preferă vacanțele în hotelurile plutitoare din Deltă este în creștere
Numărul persoanelor care preferă vacanțele într-un hotel plutitor în Delta Dunării este în creștere anul acesta, în comparație cu anul trecut, în ciuda războiului declanșat de Rusia în Ucraina, spun unii operatori de turism. Proprietarul uneia dintre societățile care oferă de mai mulți ani sejururi în rezervați
Buzău: Pârâu cu debit maxim depășit după 33 de ani; specialiștii cer interzicerea campărilor în zona apelor
Administrația Bazinală de Apă (ABA) Buzău-Ialomița a dispus comitetelor locale pentru situații de urgență (CLSU) să ia măsuri pentru gestionarea inundațiilor, de la interzicerea turiștilor de a campa în zonele din apropierea râurilor, până la pregătirea unui stoc minim de materiale de intervenție, după ce în lunile mai și iunie s-au produs viituri pe
Argeș: Coliziune între un microbuz și un autoturism; cinci persoane au fost rănite
Cinci persoane au fost rănite joi dimineață în apropierea localității Oarja, în urma coliziunii între un microbuz și un autoturism, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș. Accidentul s-a produs pe un drum județean, în zona unui pasaj peste autostrada A1. Pompierii au intervenit cu o autospecială de stingere cu a
Sector 4: Tarif anual pentru parcarea publică stradală de 593 de lei
Primăria Sectorului 4 anunță că a fost introdus tariful anual pentru parcarea publică stradală, în cuantum de 593 de lei, prin care cei interesați pot beneficia de acces la toate parcările publice aflate în zona verde, cu excepția celor dotate cu bariere sau alte sisteme de restricționare a accesului. De asemenea, reprezentanții Pr
IGSU: Intervenții ale pompierilor în 12 localități din 10 județe, afectate de furtuni
Fenomenele hidrometeorologice au necesitat, miercuri, intervenția pompierilor în 12 localități din județele Alba, Bihor, Buzău, Călărași, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Prahova și Vrancea, informează Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU).









