Tulcea: Operatorii turistici din municipiu cer dialog pe tema mesajelor Ro-Alert
Organizația de Management al Destinației Turistice (OMD) Municipiul Tulcea a transmis, luni, o scrisoare oficială către Instituția Prefectului Județului Tulcea, prin care solicită inițierea unui dialog instituțional privind impactul asupra activității turistice din municipiu a mesajelor RO-Alert transmise de autorități populației din nordul județului Tulcea pe fondul războiului declanșat de Rusia împotriva Ucrainei.
Managerul OMD, Alexandru Filip, a declarat pentru AGERPRES că reprezentantul Guvernului în teritoriu, Alexandru Munteanu, a început deja demersurile pe lângă instituțiile cu rol în transmiterea acestor mesaje pentru ca dialogul dintre operatorii turistici din municipiu și reprezentanții autorităților statului să se concretizeze.
'Ne dorim ca acest dialog chiar să aibă loc, să înțelegem mai bine cu toții cum se iau deciziile și cum se trimit aceste mesaje RO-Alert într-un areal atât de larg. Este clar că se urmărește siguranța populației, ceea ce trebuie apreciat, dar ne dorim și sperăm cumva ca arealul în care sunt transmise aceste mesaje să poată fi limitat la localitățile care sunt cu adevărat expuse unui pericol iminent. Cred că oamenii din structurile statului care urmăresc situația de la granița româno-ucraineană știu foarte bine când sunt lansate atacurile, care sunt traiectoriile și ce transportă aceste drone. Însă cred în egală măsură că este important să vedem problema din toate unghiurile, să facem acest efort și să se înțeleagă și situația unui proprietar de hotel care și-a investit toate resursele într-o unitate de cazare și se trezește fără clienți sau că-i pleacă și cei puțini pe care îi are, speriați din cauza alertelor, așa cum din păcate s-a tot întâmplat pe parcursul anului trecut', a mai spus managerul OMD Municipiul Tulcea, Alexandru Filip.
Potrivit unui comunicat de presă, scrisoarea prin care operatorii turistici din județ solicită un dialog cu instituțiile statului a fost transmisă și Inspectoratului pentru Situații de Urgență Delta al județului Tulcea, Ministerului Apărării Naționale și Centrului Național Militar de Comandă.
'Demersul vine în contextul în care, pe parcursul anului 2025, dar și în primele două zile ale anului 2026, au fost transmise numeroase alerte în județul Tulcea, inclusiv în perioadele de interes turistic, precum lunile de vară sau intervalul sărbătorilor de iarnă', se arată în comunicatul de presă al OMD Municipiul Tulcea.
Organizația reunește 34 de membri fondatori și asociați, printre care Primăria Municipiului Tulcea și antreprenori locali din sectorul HoReCa, având ca obiective dezvoltarea orașului ca hub turistic regional, promovarea destinației turistice în această direcție și implicarea actorilor locali în acest demers. AGERPRES/(AS - redactor: Luisiana Bîgea, editor: Dana Lepădatu, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Olt: Un tânăr de 17 ani care s-ar fi înecat în Olteț, găsit fără viață de scafandri
Un tânăr în vârstă de 17 ani, care s-ar fi înecat duminică după amiaza în râul Olteț, la Voineasa, a fost găsit fără viață de către echipa de scafandri de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Olt, au informat reprezentanții instituției. El s-ar fi înecat în timp ce se scălda în
Sibiu: Accident cu patru răniți; șoferul unei mașini a părăsit locul evenimentului
Patru tineri, printre care trei minori, au fost răniți, duminică, în urma unui accident rutier înregistrat pe drumul județean DJ 106S, între localitățile sibiene Vurpăr și Roșia, iar polițiștii încearcă să-l găsească pe unul din șoferii implicați în eveniment care a părăsit locul acestuia. Potrivit Inspectoratului
Cod galben de inundații pe râuri din 12 județe, până luni dimineață
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis duminică o atenționare Cod galben de inundații pe râuri din 12 județe, valabilă până luni dimineața. Astfel, în intervalul 21 iunie, ora 14:00 - 22 iunie, ora 09:00, sub incidența Codului galben se află râuri din bazinele hidrografice: Someșul Mic,
UPDATE Sibiu: O femeie a murit în urma accidentului rutier dintre Veştem şi Bradu
O femeie, în vârstă de 73 de ani, a murit, duminică, în urma accidentului rutier înregistrat pe Drumul Național 1 către A1, pe tronsonul cuprins între Veștem și Bradu, a anunțat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Sibiu. UPDATE ORA 16.09 Sibiu: O femeie a murit în urma ac
Constanța: Turiștii, invitați să descopere oferta culinară locală în cadrul Săptămânii Gastronomice Dobrogene
Turiștii sunt invitați să descopere oferta culinară locală la prima ediție a Săptămânii Gastronomice Dobrogene, program derulat între 22 și 29 iunie, cu participarea a 16 unități de alimentație publică, majoritatea din municipiul Constanța. Organizatorii manifestării, asociația patronală HoReCa RESTO Constanța, au informat că timp
Patru zile de veme călduroasă și disconfort termic în București; perioade cu furtuni și grindină
Bucureștenii vor avea parte de patru zile de vreme călduroasă, cu temperaturi de până la 33 de grade Celsius și disconfort termic în creștere, însă sunt așteptate și averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului și, izolat, căderi de grindină, potrivit prognozei speciale emise de Administrația Națională de Meteorologie pe
ANM: Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat în cinci județe, luni; instabilitate atmosferică și averse în 11 județe
Meteorologii au emis două atenționări Cod galben valabile pe parcursul zilei de luni, 22 iunie, prima vizând temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat în cinci județe din țară, iar cea de-a doua, instabilitate atmosferică și averse în zone din 11 județe. Astfel, luni, în intervalul orar 12:00 - 21:
ANM: Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat în 20 de județe, duminică
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat în 20 de județe, valabilă pe parcursul zilei de duminică. Potrivit meteorologilor, între orele 12:00 - 21:00, în Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, în vestul și centrul Transilvaniei, precum și &icir
Caraș-Severin: Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări în localitatea Slatina-Timiș, cu pericol de extindere la o a patra
Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări într-un incendiu izbucnit în localitatea Slatina-Timiș, în noaptea de sâmbătă spre duminică, existând pericolul extinderii la o a patra gospodărie din vecinătate, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Caraș-Severin. Potrivit sursei citate, pompierii mil
Populația din nordul județului Tulcea, avertizată prin RO-ALERT în urma a noi atacuri cu drone în Ucraina
Populația din nordul județului Tulcea a primit mesaj RO-ALERT în noaptea de sâmbătă spre duminică, după ce Federația Rusă a executat o nouă serie de atacuri cu drone asupra unor obiective civile și de infrastructură din Ucraina, în proximitatea frontierei fluviale cu România, a informat Ministerul Apărării Naționale (MApN).
Iașiul a primit trofeul 'Mărul de Aur', una dintre cele mai prestigioase distincții internaționale în turism (GALERIE FOTO)
Municipiul Iași a intrat, începând de sâmbătă, în galeria marilor destinații turistice ale lumii, odată cu primirea trofeului 'Mărul de Aur' - 2026, distincție acordată de Federația Internațională a Jurnaliștilor și Scriitorilor de Turism (FIJET) pentru contribuția la conservarea și promovarea patrimoniului cultural, istoric și natural
Sibiu: Urs pe Valea Avrigului; a fost transmis mesaj RO-ALERT
Prezența unui urs a fost semnalată sâmbătă seara pe Valea Avrigului, a informat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Sibiu, Andreea Ștefan. 'În urmă cu puțin timp, pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112 a fost semnalată prezența unui urs pe Valea Avrigului. La fața locului se deplasează un echipa
Vaslui: Intervenție a pompierilor pentru salvarea unui cal rămas blocat pe o cale ferată, la Bârlad
Pompierii militari din cadrul Detașamentului Bârlad al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Vaslui au intervenit, sâmbătă, pentru salvarea unui cal căzut între șinele unei căi ferate. Incidentul s-a petrecut la ieșirea din municipiul Bârlad, în zona podului de fier.
Giurgiu: Incendiu fără victime într-o gospodărie; Pompierii au reușit lichidarea acestuia
Un incendiu a izbucnit, sâmbătă dimineața, într-o gospodărie din municipiul Giurgiu. Evenimentul a avut loc pe strada Nicolae Titulescu, a informat ISU Giurgiu. La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Giurgiu, cu două autospeciale de stingere și o cisternă. La sosirea echipajelor, incendiul
Vreme caniculară în București, până marți seara, când se pot înregistra averse și descărcări electrice (meteorologi)
Vremea va fi deosebit de caldă în București sâmbătă, duminică, luni și marți, când va crește probabilitatea pentru averse și descărcări electrice, seara, arată prognoza de specialitate, publicată sâmbătă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Astfel, în intervalul 20 iunie, ora 09:00 - 21 iunie, ora 9:0














