logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

REPORTAJ/Prahova/ De 8 zile pentru drumuri pentru apă: 'Am impresia că este o încercare a credinței noastre'

Image

De opt zile, peste 100.000 de prahoveni s-au întors în timp, iar rutina lor zilnică s-a transformat în calcule menite să îi ajute să își drămuiască apa care, de peste o săptămână, nu mai curge la robinete. Pe acolo vine acum doar aer, iar unii cred că această criză a apei nu e dovadă a incompetenței administrative, ci o nouă încercare a credinței în această perioadă de sărbători.

Vineri - o zi mohorâtă, ploioasă, în care viața ar putea să curgă normal în municipiul Câmpina. Imaginile se repetă, însă, ca trase la indigo, zi după zi, și trădează situația disperată prin care trec câmpinenii - bidoane goale atârnând înghesuite în mâini obosite de atâta cărat, baxuri de apă cărate de persoane de toate vârstele, unele puse în cărucioare, altele pe bicicletă, altele luate în brațe și la subsori, grupuri de oameni adunați în dreptul unor containere mari cu inscripții precum 'Apă nepotabilă' sau 'Apă menajeră. Nu este bună de băut'. Imagini cenușii dintr-un film al tristeții și al neputinței. Oamenii nu se mai revoltă. Fără apă nu se poate trăi. Deci, tac și cară umili bidoane folosite și refolosite, umplute de câteva ori pe zi după minute lungi de așteptare la cozi de tristă amintire.

 


Foto: (c) Anamaria Constantin/AGERPRES


De peste o săptămână, peste 100.000 de oameni din 13 localități ale Prahovei și dintr-o localitate din Dâmbovița sunt afectați de întreruperea alimentării cu apă ca urmare a scăderii semnificative a nivelului apei în acumularea Paltinu, determinată de pregătirile pentru lucrări hidrotehnice la baraj, precum și a turbidității extrem de ridicate cauzate de fenomenele ploile de la sfârșitul lumii noiembrie.

Aplecată peste căruțul încărcat cu bidoane pline am găsit-o, în zona Pieței Centrale, pe Beatrice, fostă asistentă. Problemele de sănătate sunt vizibile, poziția ei nefiresc de aplecată devoalând ușor afecțiunea. Dar îi trebuie apă. Cui nu-i trebuie apă?

'Două, patru, șase, șapte bidoane... 35 de litri', a numărat ea, iar acesta este doar primul dintre cele trei transporturi zilnice care îi asigură un trai la limita decenței.

 


Foto: (c) Anamaria Constantin/AGERPRES


'Am probleme cu coloana. Sunt singură, iar la noi în bloc sunt mulți în vârstă. Cu Dumnezeu înainte, așa am zis, Doamne, trebuie să mă ajuți!', a declarat femeia, pentru AGERPRES.

Am întrebat-o cum se descurcă să urce zilnic atâtea bidoane tocmai la etajul patru al blocului în care locuiește. 'Câte unul, câte unul... Și am mai ajutat și pe alții', mi-a răspuns Beatrice.

Ea nu știe cine este de vină pentru situația care s-a creat, dar ține să facă o precizare importantă: 'Eu am impresia că este o încercare a credinței noastre. Eu așa zic', a spus ea privind undeva în depărtare, ca și când ar medita la ceea ce a spus.

Starea de meditație a fost întreruptă de motorul gălăgios la cisternei care a venit să încarce cele trei recipiente mari cu apă menajeră amplasate pe trotuarul din fața Pieței Centrale a orașului. Ceva mai în spate este o stație de microbuz unde l-am întâlnit pe Marin Minea, octogenar din Telega, o comună situată la câțiva kilometri distanță de Câmpina.

'E foarte rău să nu ai apă deloc. Eu sunt din Telega, nici acolo nu e niciun pic de apă. Vă dați seama să nu fie nimica, nimica?', mă întreabă.

La recipientele cu apă nu se mai formează coadă, oamenii vin, încarcă repede și pleacă, iar motivul pentru care azi nu sunt cozi mi-a fost dezvăluit de Maria Lazăr: 'acum primăria are mai multe centre unde dă apă și de aceea nu mai sunt cozi'.

 


Foto: (c) Anamaria Constantin/AGERPRES


Ea este 'stâlpul' casei sale, soțul său având 87 de ani, astfel că nu o poate ajuta la căratul apei. 'Nu am ce să fac. Bărbatul meu are 87, eu sunt stâlpul! Apă de băut mi-au adus copiii, dar asta o iau pentru toalete. Vin cam de două ori pe zi. E o situație neplăcută, dar nu avem de ales, nu e după noi. Ne mirăm... Râd, dar... Am crescut la țară, fără apă curentă. Avem colibiță, ne făceau gălețele mici, dar aveam sondeză la Bordeni, mergeam acolo pentru apă, apoi ne-am făcut toți puțuri', povestește femeia.

O doamnă iese din parcarea Pieței Centrale. Se grăbește către serviciu, iar în portbagajul mașinii are bidoanele pregătite pentru a fi încărcate cu apă atunci când programul de lucru se va termina, îmi spune în fugă.

Am plecat către Colegiul 'Nicolae Grigorescu', dar pe drum am oprit la o brutărie din apropiere, atrași de priveliștea geamurilor aburite de produsele calde care arătau apetisant. 'S-au mirat și cei de la ANPC de facturile noastre la apă. Folosim 70-80 de bidoane de 5 litri pe zi', mărturisește reprezentanta brutăriei.

 


Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO


Curtea colegiului a fost transformată de către autorități în centru de distribuire a apei îmbuteliate - stive mari de baxuri, persoane la coadă, birouri improvizate la care stau polițiști locali 'înarmați' cu liste.

'Numele! Semnați aici! Un bax la doamna... Aici câte persoane sunt?' se aude de la biroul din stânga mea, unde câteva persoane stau la coadă pentru a semna și a-și primi în schimb rația de apa. O întoarcere în timp în anii '˜80. Cozi, liste, apă luată cu buletinul.

Am stat de vorbă cu una dintre persoanele din 'staff', o femeie de peste 50 de ani, care aducea mai aproape de birourile improvizate baxuri din paleții din curte. 'În fiecare zi cărăm așa. Câte e nevoie, sute... Să fim noi sănătoși. Ajutăm lumea, ce să facem... A fost greu, ceva deosebit', mărturisește aceasta.

 


Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO


Zilele de stat la cozi pentru apă și primirea acesteia pe semnătură le trezește oamenilor amintiri dintr-o epocă demult trecută.

'E groaznic. Trebuie să te speli, să folosești la baie, la toaletă. Așa ceva am mai prins o singură dată pe vremea lu' Ceaușescu, când se reducea apa, adică luam de la Gura Leului, de la Lac, de la Șipot. Vin de vreo 2-3 ori pe zi să iau apă. Vin cu mașina, trebuie să o las în parcare, plătești parcarea, că nu ai unde să parchezi...', a spus câmpineanul Liviu Miron.

Bărbatul se arată nemulțumit de felul în care autoritățile publice și chiar centrale pasează vina de la una la cealaltă și de faptul că 'nu vor să înțeleagă să dea mai repede drumul la apă', mai ales că 'plătim cea mai scumpă apă din țară'.

 


Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO


'Este o perioadă dificilă, clar, pentru toată lumea. Noi, că suntem mai tineri, suntem mai norocoși, că trecem mai ușor, dar pentru cei bătrâni sau pentru cei cu probleme este foarte greu. Avem copii, este destul și pentru noi - ne spălăm la lighean, încălzim apa la aragaz, ne întoarcem puțin în timp. Puțin mai mult...', a declarat Elena, pentru AGERPRES.

Ea este convinsă că problema care a dus la sistarea apei pentru atâtea mii de locuințe nu se va rezolva cu adevărat și se arată îngrijorată de faptul că a început să plouă.

Pe holurile Spitalului Municipal Câmpina este liniște, așa de liniște cum a mai fost doar la începutul pandemiei de COVID-19. Unele holuri sunt chiar goale, iar din cei 80 de pacienți care erau internați aici weekendul trecut, au mai rămas doar 20.

 


Foto: (c) Anamaria Constantin/AGERPRES


'Pacienții care au mai rămas sunt în general pacienți deosebit de încărcați de afecțiuni și comorbidități, majoritatea cu vârste foarte înaintate și aproape în totalitate acești pacienți sunt toaletați și îngrijiți la pat, încât nu ajung la grupurile sanitare să fie nevoiți să-și rezolve consumul de apă din găleată cu recipienții individuali', a declarat, pentru AGERPRES, directorul medial Călin Tiu.

În ceea ce privește resursele de apă, acesta precizează că nu au existat probleme în acest sens.

'De descurcat nu se pune problema pentru că nu ne-am împiedicat nicăieri. Și asta din două motive. O dată pentru că întreg personalul nostru a acționat unitar și într-o asumare disciplinată a situației și, la fel de important, datorită faptului că autoritățile au susținut pacientul, spitalul, în mod intens și necondiționat. (...) Da, avem un mare disconfort, avem o mare perturbare în activitate, nu avem sterilizare, dar prin măsurile luate de către autorități, acelea de a limita internările și a reduce volumul practic de muncă cu pacientul, ne-am putut asuma acest plus de efort în asigurarea condițiilor la standarde de normalitate', a declarat Tiu.

 

Se va rezolva cu adevărat problema de la Paltinu?

'Nu se va rezolva cu adevărat, sunt convinsă. Deja am văzut că plouă afară și mi-e teamă că în câteva zile, după ce vor da drumul, că acum sunt rezerve, o luăm de la capăt. Ne antrenăm', a răspuns Elena râzând ironic și arătând spre baxurile grele de apa. AGERPRES/(AS - redactor: Anamaria Constantin, editor: Karina Olteanu, editor online: Adrian Dãdârlat)

Afisari: 737

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 14-01-2026 00:05

Proiect/Reglementări privind poliția locală și numărul maxim de posturi din cadrul cabinetului sau cancelariei demnitarilor

Unitățile administrativ-teritoriale cu numărul locuitorilor mai mic de 4.500 nu pot înființa poliție locală decât dacă cheltuielile secțiunii de funcționare sunt asigurate integral din venituri proprii, se arată în proiectul de lege privind măsurile administrative pentru creșterea capacității financiare și eficientizarea activității administrației p

Social 13-01-2026 21:25

Predoiu (MAI): Nu există un proiect de lege de modificare a legislației ce reglementează trecerea în rezervă pentru polițiști și militari

Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, le-a transmis liderilor sindicatelor reprezentative la nivelul MAI și reprezentanților organizației profesionale din sistem, că la acest moment nu există niciun proiect de lege elaborat privind modificarea legislației care reglementează trecerea în rezervă/încetarea raporturilor de serviciu cu drept de pensie pentru

Social 13-01-2026 21:09

Vâlcea: Grădina Zoologică din Râmnic ar putea fi extinsă pentru a aduce zimbri

Zimbri, lame și cerbi lopătari se află printre animalele pe care administratorii Grădinii Zoologice din Râmnicu Vâlcea intenționează să le achiziționeze anul acesta, pentru a mări numărul de exemplare din menajerie. Potrivit șefului Grădinii Zoologice, Gheorghe Mihai, în prezent la Râmnicu Vâlcea sunt aproximativ 170 de exemplare

Administratie 13-01-2026 19:47

Mureș: Aplicația de monitorizare a situațiilor hidrologice și coordonarea intervențiilor, securizată după atacul cibernetic din 2025

Aplicația de dispecerat pentru monitorizarea situațiilor hidrologice și coordonarea intervențiilor a fost relocată într-un mediu informatic securizat, în urma atacului cibernetic din luna decembrie 2025, a anunțat Administrația Bazinală de Apă (ABA) Mureș. 'Situația actuală la nivelul ABA Mureș: Monitorizarea resurselor de apă, exploatarea și s

Social 13-01-2026 19:12

Alba: Incendiu în urma exploziei unei butelii în localitatea Fărău; două persoane au suferit arsuri

Un incendiu a izbucnit marți seara la o locuință din localitatea Fărău ca urmare a deflagrației unei butelii, două persoane fiind rănite, a informat ISU Alba. La fața locului a intervenit Secția de pompieri Aiud, fiind alocate două autospeciale de stingere cu apă și spumă, un echipaj de prim ajutor, două ambulanțe SAJ, din care una cu medic, și SVSU Fărău.

Social 13-01-2026 18:34

Sălaj: Zece persoane au fost afectate de incendiul ce urmat exploziei unei butelii într-un bloc la Zalău

Zece persoane au fost afectate de incendiul ce urmat exploziei unei butelii, marți, într-un bloc din Zalău, a anunțat ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete. 'Dintre acestea, o p

Social 13-01-2026 18:00

Sălaj: Explozie urmată de incendiu într-un bloc de locuințe din Zalău; a fost activat Planul Roșu

O explozie provocată de o butelie a declanșat un incendiu, marți după-amiaza, într-un apartament dintr-un bloc de locuințe din Zalău, fiind rănită o persoană, iar alte nouă au primit îngrijiri medicale la fața locului, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Sălaj. Având în vedere amploarea evenimentului, a fost activa

Social 13-01-2026 16:14

Sibiu: Consiliul Județean - singura instituție care își face piață în curte pentru angajați și cetățeni

Salariații Consiliului Județean (CJ) Sibiu sunt singurii angajați din oraș, care au vineri, la dispoziție o piață amenajată chiar în curtea instituției, numită 'Piața la birou', la care sunt invitați și ceilalți sibieni cât și turiștii, anunță un comunicat de presă.  

Administratie 13-01-2026 15:10

Primarul Chirica: Sistemul de termoficare al Iașiului trece testul gerului și funcționează fără sincope

Primarul Mihai Chirica a declarat, marți, că în contextul acestui episod de iarnă severă sistemul centralizat de termoficare al Iașiului funcționează fără sincope, asigurând furnizarea efecientă și în siguranță a agentului termic pentru populație, cât și pentru instituții publice și agenții economici. Potrivit sursei citate, la sistemul

Administratie 13-01-2026 15:04

Autoritățile locale din Capitală au intervenit pentru identificarea și sprijinirea oamenilor fără adăpost

Autoritățile locale din Capitală au intervenit pentru identificarea și sprijinirea oamenilor fără adăpost în această perioadă cu temperaturi scăzute, îndrumându-i spre adăposturi sau oferindu-le mâncare și ceai cald. * Primarul Sectorului 1, George Cristian Tuță, a informat că, în noaptea de luni spre marți, temperaturile au cobor

Social 13-01-2026 14:39

MApN: Ministrul Miruță a discutat cu ambasadorul Turciei despre dezvoltarea cooperării bilaterale în domeniul apărării

Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, s-a întâlnit, marți, cu ambasadorul Republicii Turcia în România, Ozgur Kivanc Altan, context în care au discutat, printre altele, despre dezvoltarea cooperării bilaterale în domeniul apărării, cu accent pe participarea comună la exerciții și activități multinaționale. Potrivit unui

Social 13-01-2026 14:28

Brașov: Încă o pârtie - Sulinar, va fi deschisă de miercuri în Poiană

Primăria Brașov a anunțat că, începând de miercuri, va fi deschisă și cea de-a doua pârtie din partea inferioară a Masivului Postăvarului, Sulinar, pentru coborârea până în Poiana Brașov, pe lângă Drumul Roșu. 'Odată cu deschiderea acestei pârtii, schiorii vor putea coborî până în Poiană av&

Administratie 13-01-2026 14:25

Ciucu: E imperios ca Primăria să primească 70% din bugetul orașului; PMB nu are bani să treacă strada

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, declară că este imperios ca Primăria Municipiului București (PMB) să primească 70% din bugetul orașului (cotele defalcate), pentru a evita falimentul. El menționează că va propune, în luna martie, un pachet de reforme, însă acestea nu vor fi suficiente pentru a acoperi datoriile generate de subvențiile acordate ST

Social 13-01-2026 14:18

Timiș: Doi soți care și-au oprit încălzirea, găsiți în hipotermie; bărbatul a decedat ulterior

Doi soți din Timișoara, care și-au oprit încălzirea din locuință, au fost găsiți în stare de hipotermie de polițiști, sesizați de o vecină care le-a spus că aceștia nu au mai răspuns la telefon, a informat, marți, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Timiș. Potrivit sursei citate, polițiștii Secției 3 Timișoara au fost sesizați, luni după-amiază

Social 13-01-2026 13:48

Dolj: A decedat Ion Nelu Boată, maestrul chitarei care a impresionat-o pe Maria Tănase

Maestrul chitarei care a impresionat-o pe Maria Tănase, Ion Nelu Boată, unul dintre cei mari chitariști din România, a decedat luni, cu o săptămână înainte de a împlini vârsta de 83 de ani. Anunțul a fost făcut de familie, prieteni, apropiați, artiști care au transmis mesaje de condoleanțe pe paginile de socializa