Temperaturi de până la 12 grade de Ziua Națională a României
Temperaturile maxime se vor încadra între 5 și 12 grade în întreaga țară pe 1 Decembrie, de Ziua Națională a României, și izolat va ploua slab în nord, nord-est și centru, potrivit prognozei publicate de Administrația Națională de Meteorologie.
'Cerul va avea înnorări persistente în nord, nord-est și centru, unde izolat va ploua slab pe parcursul zilei, iar în zonele montane aferente, la altitudini mari, vor fi precipitații mixte. În restul țării cerul va fi variabil, însă în primele ore ale zilei și din nou spre finalul intervalului vor fi nori joși', precizează ANM, într-o postare pe pagina sa de Facebook.
Vântul va sufla slab și moderat, iar dimineața și mai ales noaptea local va fi ceață. Temperaturile maxime se vor încadra între 5 și 12 grade, iar cele minime între -2 și 6 grade.
ANM publică și prognoza meteo pentru Alba-Iulia, unde vremea va fi apropiată de normal din punct de vedere termic. Cerul va fi mai mult noros însă probabilitatea de ploaie slabă va fi mică, în primele ore ale zilei de luni. Noaptea se va forma ceață. Temperatura maximă va fi de 5 - 7 grade, iar cea minimă de 2 - 3 grade Celsius.
La București, în intervalul 1 decembrie, ora 8:00 - 2 decembrie, ora 8:00, valorile termice diurne vor fi în creștere și vor putea ajunge la 9 - 11 grade.
Cerul va fi variabil și este posibil să fie ceață în primele ore ale dimineții și pe parcursul nopții de luni spre marți. AGERPRES/(AS - autor: Andreea Marinescu, editor: Mariana Nica, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Vreme călduroasă în toată țara până miercuri seara; Coduri galbene de caniculă și instabilitate atmosferică, marți
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o informare de vreme călduroasă și disconfort termic valabilă până miercuri seară în toată țara, precum și două atenționări Cod galben de caniculă și instabilitate atmosferică pe parcusul zilei de marți, ce vizează mai mult de jumătate din teritoriul țării. Potrivit meteorologilor, în inter
Visit Harghita va selecta reprezentantul județului pentru World Gastronomy Summit 2026
Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Harghita (Visit Harghita) a lansat un apel pentru selectarea unui tânăr care să reprezinte județul la cea de a doua ediție a World Gastronomy Summit 2026, eveniment ce va avea loc în perioada 14-17 octombrie, în provincia Manabí din Ecuador. Într-un anunț publicat pe site-u
Tulcea: Un investitor din Bacău vrea să înființeze Muzeul caselor tăcute, la Dunavățu de Sus
Un întreprinzător din Bacău dorește să înființeze, în satul Dunavățu de Sus din Delta Dunării, Muzeul caselor tăcute, care să le prezinte turiștilor obiecte vechi, distruse de intemperii sau incendii, aruncate și nefolosite, demersul său antreprenorial începând încă de acum cinci ani. Codrin Condurache, din județul Bacău, a
DSU: Opt județe afectate de furtuni - inundații în gospodării, copaci prăbușiți și mașini avariate
Pompierii au intervenit în 21 de localități din opt județe, în ultimele 24 de ore, pentru evacuarea apei din case, curți și beciuri, precum și pentru îndepărtarea copacilor căzuți în urma fenomenelor hidrometeorologice periculoase. Au fost înregistrate efecte în 21 localități din opt județe - Caraș Severin,
VIDEO Buzău: Rute mai silențioase și bariere fonice pentru reducerea zgomotelor din zona căilor ferate
Două segmente de cale ferată de la nivelul județului Buzău au fost desemnate drept 'rute mai silențioase', Compania Națională de Căi Ferate (CNCF) CFR S.A. urmând să amplaseze bariere fonice, concomitent cu alte măsuri, pentru reducerea zgomotului produs de trenurile de marfă și călători. CNCF CFR S.A. implementează proiecte cu s
Neamț: Opt persoane - rănite în urma coliziunii dintre un microbuz, o autoutilitară și o autocisternă la Săbăoani
Opt persoane au fost rănite în urma unei coliziuni care s-a produs în noaptea de luni spre marți între un microbuz, o autoutilitară și o autocisternă, pe DN2 - E85, în localitatea Săbăoani, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Neamț. În microbuz se aflau șapte persoane, în timp ce în autoutilitară
Sibiu: Sediile IPJ, SRI și Spitalului de Pediatrie, printre zecile de imobile inundate de ploaia torențială
Sediile Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ), Serviciului Român de Informații (SRI) și Spitalului Clinic de Pediatrie se numără printre cele 34 de locuri din municipiul Sibiu în care pompierii au intervenit până la ora 20:00 pentru evacuarea apei, în urma ploii torențiale de luni după-amiază, a precizat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuv
Funcționarii din Senat și Camera Deputaților, în grevă japoneză pe parcursul procedurilor de învestire a Guvernului
Funcționarii parlamentari din Senat și Camera Deputaților sunt în grevă japoneză pe toată perioada derulării procedurilor de învestire a noului Guvern, au anunțat, luni, liderii de sindicat din cele două camere. Aceștia protestează față de nivelul scăzut de salarizare, pe care îl consideră unul 'umilitor'.
Sibiu: Zeci de solicitări pentru evacuarea apei în municipiul reședință după o ploaie torențială (GALERIE FOTO)
Pompierii sibieni au primit, luni după-amiază, 59 de solicitări pentru evacuarea apei din subsoluri și gospodării din municipiul Sibiu, în urma precipitațiilor abundente produse pe fondul codului portocaliu de vreme severă emis de Administrația Națională de Meteorologie, a anunțat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU).
Amenzi de peste 15.000 de lei pentru 'parcagii' și pentru lipirea ilegală a afișelor
Poliția Locală a Capitalei anunță că în cursul săptămânii trecute a aplicat amenzi de 11.000 de lei pentru lipirea ilegală a afișelor și de 4.900 de lei pentru 'parcagii'. Astfel, trei sancțiuni au fost aplicate pentru lipirea afișelor în zonele Magheru, Știrbei Vodă și Bd. Carol I. 'Le-am confiscat
Sibiu: Proiecte de peste un miliard de lei în municipiul Mediaș, dublu față de investițiile din ultimul deceniu
Primăria Municipiului Mediaș are în pregătire și în derulare proiecte de peste un miliard de lei, potrivit unui bilanț prezentat luni la împlinirea unui deceniu de mandat al primarului Gheorghe Roman, informează un comunicat de presă. 'Cunoscând faptul că mai este mult de muncă până când Mediașul va arăt
Constanța: A fost recuperat trupul celui de al cincilea membru de echipaj de pe remorcherul scufundat în portul Midia
Trupul celui de-al treilea marinar dat dispărut după scufundarea remorcherului Astana în largul portului Midia a fost găsit luni, corpurile altor doi marinari fiind recuperate săptămâna trecută, în timpul operațiunilor de ridicare la suprafață a epavei aflate la o adâncime de 26 de metri. Midia Marine Terminal (MMT) și
Harghita: Peste 1.100 de consumatori au rămas fără energie electrică; un copac a căzut peste liniile electrice
Peste 1.100 de consumatori din mai multe localități au rămas fără energie electrică, luni, după ce un copac a căzut peste liniile electrice, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență Harghita. Potrivit sursei citate, avaria a lăsat nealimentate 22 de posturi de transformare din localitățile Vărșag, Șicasău, Valea lui Pavel, Fân
Sălaj: Pompierii intervin în mai multe localități pentru evacuarea apei din gospodării
Pompierii militari sălăjeni intervin, luni, în mai multe localități din județ pentru evacuarea apei din gospodării afectate de ploile abundente și pentru înlăturarea efectelor produse de vântul puternic. 'La aceasta oră, pompierii intervin in localitățile Șimleu Silvaniei, Crișeni și Zalău pentru evacuarea apei din mai mu
Giurgiu: Operatorul de apă va depista pierderile din rețea cu ajutorul unor debitmetre electromagnetice
Operatorul de apă va instala 20 de debitmetre electromagnetice, achiziționate în cadrul unui proiect cu finanțare europeană, pe rețelele de alimentare cu apă din municipiul Giurgiu și din localitățile limitrofe, pentru a depista pierderile din rețea și avariile. 'În cadrul Proiectului regional de dezvoltare a sistemelor de apă













