logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

ANM: Vreme oscilantă și ploi pe arii relativ extinse, în majoritatea regiunilor, în perioada 17 - 30 noiembrie

Image

Regimul termic prognozat pentru următoarele două săptămâni (17 - 30 noiembrie) va fi unul oscilant din punct de vedere al temperaturilor atât ziua, cât și noaptea, în întreaga țară, în timp ce la capitolul precipitații, acestea se vor semnala aproape în fiecare zi, pe arii relativ extinse, conform estimărilor publicate, luni, de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).

În Banat, luni, 17 noiembrie, vremea va fi deosebit de caldă pentru această perioadă, cu medii ale maximelor ce se vor situa în jurul a 20 de grade, apoi se va răci accentuat, astfel că în 18 și 19 noiembrie, acestea vor coborî spre 8 - 10 grade. În următoarele două zile se va încălzi din nou spre maxime de 14 - 18 grade mediat regional, iar până la finalul intervalului de prognoză se va răci treptat, până la valori diurne între medii de 6 și 12 grade. Nopțile vor avea variații semnificative în prima săptămână, de la medii de 6 - 8 grade în zilele de 17, 18, 21 și 22 noiembrie, spre 4 grade, pe 19 și 20 noiembrie. În săptămâna a doua, acestea vor scădea treptat, de la 4 - 6 spre 0 - 2 grade, medii ale regiunii. Probabilitatea de precipitații va fi ridicată. Acestea se vor semnala aproape în fiecare zi, dar pe arii mai extinse în zilele de 17, 21, 23 și 27 noiembrie.

În Crișana, în prima săptămână din interval, vremea va avea variații semnificative din punct de vedere termic. Astfel, de la temperaturi cu mult mai ridicate decât normalul perioadei în prima zi, cu medii ale maximelor între 19 și 21 de grade și ale minimelor între 6 și 9 grade, se va răci semnificativ în următoarele două zile, spre maxime de 7 - 9 grade și minime de la -2 la 2 grade, apoi se va încălzi din nou până la valori diurne de 13 - 17 grade și nocturne de 4 - 8 grade. Din data de 21 noiembrie, se va instala treptat un proces de răcire, ce va duce ecartul termic diurn de la 18 spre 8 grade și pe cel nocturn de la 8 până la 0 grade, valori estimate prin mediere regională. Se vor semnala precipitații în aproape toate zilele din estimare, dar cu probabilitatea ca acestea sa fie pe arii mai extinse și mai însemnate în zilele de 17, 21, 22 și 23 noiembrie.

În Transilvania, vremea va debuta cu un regim termic mult peste cel caracteristic datei, cu medii ale maximelor de 17 - 19 grade și ale minimelor de 2 - 6 grade, dar în 18 și 19 noiembrie se va răci semnificativ, astfel că maximele vor fi între 6 și 8 grade, iar minimele între 0 și 4 grade mediat regional, aceasta implicând și temperaturi ușor negative. În următoarele două zile se va încălzi din nou, la un regim termic diurn între 12 și 16 grade și nocturn între 2 și 7 grade. În a doua săptămână de prognoză se va răci treptat, astfel că mediile maximelor vor coborî spre 6 grade și ale minimelor spre 0 grade. Probabilitatea de precipitații va fi mai ridicată în 18, 19, 23 și 26 noiembrie. În restul zilelor vor fi posibile precipitații doar pe areale mici.

În Maramureș, în prima săptămână de prognoză, vor fi oscilații termice semnificative de la o zi la alta. Dacă vremea va debuta cu temperaturi mult peste normalul datei, cu maxime în medie de 16 - 18 grade și minime de 4 - 6 grade, în următoarele două zile se va răci brusc, astfel că maximele vor ajunge la 6 - 8 grade și minimele între -4 și 2 grade, însă ulterior se va încălzi din nou semnificativ, spre valori diurne de 12 - 16 grade și nocturne de 4 - 6 grade, mediat regional. Din data de 22 noiembrie și până în 30 noiembrie, vremea se va răci ușor și treptat, ceea ce va determina medii maxime de 4 - 8 grade și minime de la -2 la 4 grade. Regimul pluviometric va fi unul excedentar, în condițiile în care se vor semnala precipitații aproape în fiecare zi de pe parcursul perioadei estimate.

În Moldova, prima săptămână a intervalului va fi caracterizată de variații termice semnificative. Astfel, maximele termice vor oscila între medii de 16 - 18 grade, în prima zi a intervalului, și de 5 - 6 grade, în zilele de 18 și 19 noiembrie. Minimele termice vor fi de 6 - 9 grade, în primele două zile, apoi vor scădea până la ecartul un grad - 3 grade. La începutul celei de-a doua săptămâni din interval, temperaturile se vor situa în jurul celor specifice perioadei, urmând ca până la finalul acesteia să se resimtă o scădere treptată a valorilor termice - sunt estimate temperaturi maxime, în medie, de 7 - 10 grade și minime de 2 - 4 grade. Temporar, vor fi precipitații în mare parte din interval, cu cea mai mare probabilitate în zilele de 19, 23 și 24 noiembrie și în perioada 27 - 30 noiembrie.

În Dobrogea, valorile termice se vor situa cu mult peste cele specifice perioadei la începutul intervalului de interes, astfel că, în primele două zile, maximele vor fi, în medie, în jurul a 17 - 20 de grade. Pe 19 noiembrie se observă o răcire semnificativă a vremii, atât la nivelul maximelor, care se vor situa în jurul a 11 grade, cât și al minimelor, care coboară spre 5 - 6 grade. După această scădere, între 20 și 22 noiembrie urmează un nou episod cu temperaturi mai ridicate, cu maxime în medie de 18 - 20 de grade și minime de 10 - 13 grade. În a doua parte a intervalului, aproximativ din 23 noiembrie, se conturează un trend descendent constant. Valorile diurne se vor situa, spre finalul intervalului, în jurul a 10 - 12 grade, iar minimele tind să coboare spre 4 - 5 grade. Probabilitatea de ploaie va fi mai ridicată în zilele de 19 și 20 noiembrie și din nou în intervalul 26 - 29 noiembrie.

În Muntenia, la debutul intervalului, vremea va fi mult mai caldă decât ar fi normal în această perioadă, cu maxime în medie de 18 - 20 de grade și minime de 3 - 5 grade. Pe 19 noiembrie se remarcă o scădere pronunțată îndeosebi a valorilor termice diurne, maximele coborând spre 7 - 8 grade. Ulterior, între 20 și 22 noiembrie, temperaturile cresc din nou, astfel că maximele ajung la 16 - 18 grade, iar minimele vor fi în jurul a 6 - 8 grade. Din a doua săptămână a intervalului, temperaturile vor avea o tendință de scădere treptată, astfel încât, spre final, maximele estimate vor fi de 10 - 12 grade, iar minimele de 2 - 3 grade. Temporar, va ploua în zilele de 19 și 20 noiembrie, urmând ca probabilitatea mai mare să fie din nou în intervalul 24 - 29 noiembrie.

În Oltenia, la începutul intervalului, regimul termic va fi peste mediile climatologice specifice la mijlocul lunii noiembrie. Temperaturile maxime estimate vor fi, în medie, de 15 - 17 grade, iar cele minime vor fi de 2 - 3 grade. În data de 19 noiembrie, se observă o răcire accentuată, mai ales pe parcursul zilei, când maximele coboară spre 7 - 8 grade, marcând cea mai notabilă scădere din perioada analizată. Ulterior, între 20 și 22 noiembrie, vremea va intra din nou într-un proces de încălzire, astfel încât maximele vor fi 12 - 15 grade. Până la finalul intervalului nu vor fi variații semnificative, urmând să se înregistreze maxime, în medie, de 10 - 12 grade și minime de 2 - 4 grade. Se vor semnala ploi în cea mai mare parte din interval, dar cu probabilitatea ca acestea să fie pe arii mai extinse și mai însemnate în zilele de 19, 22, 23 și 24 noiembrie.

La munte, în prima zi a intervalului, valorile termice vor fi mai ridicate decât media climatologică specifică perioadei, astfel încât, în medie, maxima termică va fi de 11 - 12 grade și minima de 4 - 5 grade. Pe 18 și 19 noiembrie, temperaturile vor fi în scădere, iar mediile estimate ale maximelor vor fi de 12 grade și ale minimelor între -4 și -2 grade. Între 20 și 22 noiembrie, vremea se încălzește ușor și treptat: maximele vor fi în jurul a 6 - 9 grade, iar minimele vor fi de 2 - 4 grade. Ulterior, până spre finalul intervalului, nu vor mai fi variații semnificative și în consecință, mediat regional, regimul termic diurn va fi de 2 - 5 grade, iar cel nocturn de la -4 la -2 grade. Vor fi precipitații în cea mai mare parte a intervalului, pe arii mai extinse și cu o probabilitate mai mare în data de 19 noiembrie și în intervalul 22 - 29 noiembrie. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 732

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 02-05-2026 16:11

Prahova: Schiorul decedat în avalanșa din Bucegi era locotent-colonel la ISU Brașov

Schiorul care a decedat, sâmbătă, în avalanșa produsă pe Valea Coștilei din masivul Bucegi era locotenent-colonel în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Brașov, fiind unul dintre cei mai pricepuți

Social 02-05-2026 15:56

UPDATE Prahova: Un bărbat surprins de avalanșa din Bucegi a murit

Un bărbat surprins de avalanșa care s-a produs, sâmbătă, pe Valea Coștilei din masivul Bucegi a decedat, a precizat, pentru AGERPRES, șeful formației Bușteni din cadrul Salvamont Prahova, Sergiu Frusinoiu. Potrivit acestuia,

Social 02-05-2026 15:52

Sibiu: Trei case afectate de incendiu la Șura Mică

Pompierii au reușit, sâmbătă, să localizeze un incendiu care a afectat trei case și două anexe, în localitatea Șura Mică, unde nimeni nu a fost rănit, a anunțat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Sibiu. La fața locului au fost mobilizate trei autospeciale de stingere, o autoscară, o autocisternă, precum și un echipaj SMURD.

Social 02-05-2026 13:04

Caraș-Severin: Elicopter MAI solicitat la incendiul de la Ilova, unde intervin peste 45 de pompieri

Peste 45 de pompieri militari intervin sâmbătă pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată și pășune împădurită izbucnit în zona localității Ilova, unde a fost solicitat și un elicopter al Ministerul Afacerilor Interne (MAI), a anunțat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Caraș-Severin.

Social 02-05-2026 12:27

Sibiu: Aproape un metru și jumătate de zăpadă în zona turistică Bâlea Lac

Stratul de zăpadă de la Bâlea Lac a ajuns la aproape un metru și jumătate, iar accesul turiștilor se face în această perioadă exclusiv cu telecabina, în condițiile în care Transfăgărășanul este închis circulației rutiere în zona turistică Bâlea, informează site-ul Administrației Naționale de Meteorologie.

Social 02-05-2026 12:08

Vreme deosebit de rece în București pe parcursul zilei de sâmbătă (meteorologi)

Vremea va fi deosebit de rece pentru începutul lunii mai în zona Municipiului București pe parcursul zilei de sâmbătă, conform prognozei de specialitate publicată de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Astfel, în intervalul 2 mai, ora 10:00 - 3 mai, ora 10:00, pentru municipiul București va fi în vigoare o infor

Social 02-05-2026 11:49

Incendiu la un restaurant pe strada Neagoe Vodă, 20 de persoane evacuate în siguranță

Pompierii au intervenit de urgență pentru stingerea unui incendiu izbucnit la acoperișul unui restaurant situat pe strada Neagoe Vodă, a informat sâmbătă ISUBIF. Potrivit sursei citate, flăcările s-au manifestat pe aproximativ 5 metri pătrați, la nivelul tubulaturii de evacuare a fumului, și existau riscuri de propagare la clădirea învecinată.

Social 02-05-2026 10:13

Două aeronave F-16 au decolat de la Fetești după ce radarele au detectat pătrunderea unei drone în zona Chilia

Două aeronave F-16 din serviciul de luptă Poliție Aeriană au decolat, în noaptea de vineri spre sâmbătă, de la Baza 86 Aeriană de la Fetești după ce radarele de la sol au detectat pătrunderea unei drone, pentru scurt timp, în spațiul aerian național, în zona Chilia, a informat Ministerul Apărării Naționale. 'Î

Social 02-05-2026 09:49

ANM: Vremea rămâne rece în acest weekend; temperaturile vor crește treptat în toată țara, începând de săptămâna viitoare

Vremea va rămâne rece în acest weekend, mai ales în sudul, estul și centrul țării, cu averse și intensificări ale vântului, inclusiv în București, unde maximele nu vor depăși 11 grade Celsius, potrivit prognozei emise de Administrația Națională de Meteorologie (ANM), valabilă până pe 9 mai 2026. De la î

Social 02-05-2026 09:29

Accident rutier la Piața Sudului între autobuz și tramvai; un pasager a fost rănit

O persoană a fost rănită în urma unui accident care a avut loc sâmbătă dimineață în Piața Sudului în care au fost implicate un autobuz STB și un tramvai, a informat Brigada Rutieră din cadrul DGPMB. 'La data de 2 mai, în jurul orei 8:02, Brigada Rutieră a fost sesizată prin SNUAU 112 cu privire la faptul că la Piața Sudului a

Social 01-05-2026 22:15

Familia Regală - prezentă la o slujbă oficiată de episcopul Macarie la Stockholm; întâlnire cu români din Suedia (GALERIE FOTO)

Custodele Coroanei, Majestatea Sa Margareta, și Principele Radu s-au întâlnit vineri cu românii din Stockholm și din alte orașe din Suedia și au luat parte la o rugăciune oficiată de episcopul Macarie. Familia Regală se află în această perioadă în Suedia, pentru a participa la ceremoniile oficiale prilejuite de an

Social 01-05-2026 19:59

UPDATE Prahova: Un bărbat a murit în urma accidentului de ATV de la Breaza, iar un copil a fost rănit

Un bărbat a murit după ce un ATV s-a răsturnat, vineri după-amiază, pe raza orașului Breaza, în zona Valea Târsei, iar un copil în vârstă de șase ani a fost rănit ușor. Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Prahova, bărbatul de 37 de ani se afla în stop cardio-respirator și a fost supus manevre

Social 01-05-2026 15:33

Brașov: Cei doi minori din Râșnov dați dispăruți de joi, găsiți nevătămați, într-un imobil

Cei doi frați de 9, respectiv 11 ani din orașul Râșnov, care fuseseră dați dispăruți de la domiciliu, au fost găsiți vineri, nevătămați, într-un imobil nelocuit de pe raza stațiunii, potrivit Inspectoratului de

Social 01-05-2026 13:29

MAE/ Atenționare de călătorie: Creștere a nivelului de alertă pentru atacuri teroriste în Marea Britanie

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord asupra faptului că, în conformitate cu datele publicate de autoritățile guvernamentale, a fost ridicat nivelul de amenințare privind posibilitatea unui atentat terorist l

Social 01-05-2026 12:41

Botoșani: Proiectil exploziv, descoperit de un bărbat în timp ce săpa în curte (GALERIE FOTO)

Un proiectil a fost descoperit, vineri, într-o gospodărie de pe strada Împărat Traian din municipiul Botoșani, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU). Potrivit oficialilor ISU, muniția a fost găsită de proprietar în timp ce săpa în curte.