logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Principele Radu: România n-ar fi fost cea de astăzi fără serviciul Regelui Ferdinand și Reginei Maria

Imagine din galeria Agerpres

Alteța Sa Regală Principele Radu a afirmat, vineri, că 'izbânzile de azi' ale României, ca membru respectat al NATO și al Uniunii Europene, se datorează, peste ani, Regelui Ferdinand și Reginei Maria.

'Dacă ar fi vorba să îi evocăm, lor (Regelui Ferdinand și Reginei Maria - n.r.) le-ar plăcea, dacă ar fi printre noi, să ne audă vorbind despre izbânzile de astăzi ale României, care li se datorează peste ani. Dacă nu făceau ei ce au făcut, în începutul secolului al XX-lea nu eram astăzi o națiune respectată în NATO și în Uniunea Europeană. Nu eram astăzi, împreună cu Polonia, țările cheie ale Uniunii Europene pe flancul de Est. Nu am fi avut o statură atât de impozantă și atât de respectată pe cât o avem, dacă acea perioadă, durată de ei în câteva decenii de exercițiu public, nu ar fi fost atât de bine pusă la punct', a spus Principele Radu, la simpozionul omagial 'Maria, o regină în slujba țării și armatei ei', desfășurat în Sala de Marmură a Palatului Cercului Militar Național din București.

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO

Organizat de Asociația Națională Cultul Eroilor 'Regina Maria', evenimentul a reunit academicieni, cercetători și istorici, într-un dialog dedicat evocării și cinstirii memoriei Reginei Maria a României, protectoarea și patroana spirituală a Cultului Eroilor, la împlinirea a 150 de ani de la naștere.

Principele Radu a subliniat că 'niciodată Republica Moldova n-ar fi ajuns să-și îndeplinească obligațiile față de criteriile Uniunii Europene, dacă nu era perioada regelui Ferdinand și a Reginei Maria în Basarabia, care, deși scurtă, încă și astăzi este un izvor nesecat de demnitate, de aspirație pentru libertăți, democrație și pentru o viață mai demnă'.

'Nu este nicio îndoială că România n-ar fi fost cea de astăzi fără serviciul lor și al strămoșului lor Carol I, care, aproape cinci decenii, a scris, împreună cu armata României, aproape fiecare zi din existența ei și a făcut-o să fie ceea ce este astăzi. Atât de bine și atât de temeinic, încât cele cinci decenii de comunism, dacă vă gândiți și priviți adânc în sufletele noastre, aproape că au dispărut. Că niciun fel de rău, oricât de profund ar fi el, nu poate rămâne definitiv, dacă temelia este bine pusă. Temelia casei, a instituțiilor, a națiunii, a sufletelor noastre', a mai spus Principele Radu.

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO

Șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, a evidențiat, în cuvântul său, 'semnificația exemplară a Reginei Maria pentru conștiința națională'.

'Este o semnificație pe care cu toții suntem îndrituiți, datori și onorați să o păstrăm vie și să o transmitem mai departe, pentru că acest lucru este mult mai important. În acest spirit, reamintesc că promoția din 2025 a învățământului militar liceal, postliceal și universitar a purtat denumirea onorifică '˜Regina Maria - 150'. Așadar, 3.000 de tineri și-au legat astfel unul dintre reperele definitorii ale vieții lor de un nume cu rezonanță adâncă în istoria României. În ziua absolvirii le-am spus că sunt simbolic încredințați unei moșteniri care obligă. Pentru armata României a ultimului secol, Regina Maria nu a fost doar '˜Regina Întregitoare', ci și 'Mama Răniților' și '˜Regina Soldat'. Le-am spus, de asemenea, că regina rămâne o prezență istorică vie, întruchipând demnitatea, loialitatea și dăruirea deplină față de țară, valori intrinseci profesiei militare. În panteonul nostru național, alături de voievozii care au călăuzit destinul românilor, își au locul de cinste marile doamne ale acestei națiuni', a subliniat generalul.

El a arătat că tuturor militarilor români le revine obligația de a rămâne fideli valorilor pe care 'Regina Întregitoare' le-a slujit.

'Între capitolele dedicate marii Familii Regale se disting Regele Ferdinand I și Regina Maria, de al căror nume se leagă indisolubil înfăptuirea Marii Uniri și consolidarea Statului Român Modern. Consider că celor 3.000 de absolvenți ai învățământului militar din 2025 le revine datoria morală de a duce în familiile lor, în unitățile și comunitățile din care fac parte, amintirea și onoarea de a aparține promoției 'Regina Maria - 150'. Totodată, cred că tuturor militarilor români le revine obligația morală, patriotică și profesională de a rămâne fideli valorilor pe care Regina Întregitoare le-a slujit și, în general, le revine obligația de a rămâne aproape de istoria națională', a adăugat generalul Gheorghiță Vlad.

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO

Personalitatea Reginei Maria a fost evocată de președintele Asociației Naționale Cultul Eroilor 'Regina Maria', general-locotenent (r) Corneliu Postu, care a deschis lucrările simpozionului; conf. univ. dr. Florin Bichir, prodecan la Facultatea de Securitate și Apărare din Universitatea Națională de Apărare 'Carol I' - 'Regina Maria în context internațional'; colonel (r) prof. univ. dr. Petre Otu, președinte de onoare al Comisiei Române de Istorie Militară - 'Regina Maria și corpul ofițeresc român în Primul Război Mondial'; colonel (r) dr. Ilie Schipor, vicepreședinte al Asociației Naționale Cultul Eroilor - 'Regina Maria și tezaurul României evacuat la Moscova'; dr. Adrian-Silvan Ionescu, directorul Institutului de Istoria Artei 'George Oprescu' - 'Vizita Reginei Maria în SUA'; și prof. Eugen Petrescu, președintele Filialei Județului Vâlcea a Asociației Naționale Cultul Eroilor 'Regina Maria' - 'Lucrări de artă plastică dedicate Reginei Maria în perioada 2009-2025'.

Evenimentul a inclus o expoziție tematică și un film documentar, care au ilustrat momente importante din viața și activitatea 'celei mai de seamă regine a României', așa cum a caracterizat-o istoricul Florin Constantiniu.

Manifestarea este inclusă în proiectul cultural-omagial '150 de ani de la nașterea reginei Maria a Românei', inițiat și derulat de Asociația Națională Cultul Eroilor 'Regina Maria'. AGERPRES/(A, AS - redactor: Daniel Popescu, editor: Mihai Simionescu, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 457

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 17-07-2026 05:05

Eveniment dedicat bursierilor Programului 'Eugen Ionescu', la Universitatea de Științe Agronomice

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) și Agenția Universitară a Francofoniei (AUF) organizează, vineri, întâlnirea anuală a beneficiarilor Programului de burse doctorale și postdoctorale 'Eugen Ionescu'. Evenimentul are loc la Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București (USAMV). Pro

Social 16-07-2026 21:40

AnulNadia/ 'Cupa Europei', medalii, fotografii și documente - într-o expoziție dedicată Nadiei Comăneci, deschisă la Arhivele Naționale

'Cupa Europei', care i s-a atribuit Nadiei Comăneci, în 1979, după ce a câștigat de trei ori Campionatele Europene, în 1975, în 1977 și în 1979, medalii, precum celebra distincție comunistă 'Secera și Ciocanul', acordată după obținerea titlului de 'Erou al Muncii Socialiste', fotografii și documente, unele din arhiva CNSA

Social 16-07-2026 20:15

VIDEO AnulNadia/ Nadia Comăneci, la Slatina: Nu trebuie să te naști într-un loc anume ca să fii cel mai bun

Fosta mare gimnastă Nadia Comăneci, prima sportivă din istorie care a obținut nota 10 la Jocurile Olimpice, le-a transmis joi copiilor prezenți la un eveniment organizat pe stadionul Alro Slatina că performanța nu depinde de locul în care te naști, ci de muncă, perseverență și curaj, subliniind că 'nu trebuie să te naști într-un loc anume ca să fii cel mai bu

Social 16-07-2026 19:29

Sector 1: Peste 400 de vehicule staționate neregulamentar - ridicate de la începutul anului 2026

Un număr de 443 de vehicule staționate voluntar neregulamentar pe trecerile de pietoni, spațiile verzi, locurile rezervate pentru persoane cu handicap sau destinate încărcării autovehiculelor electrice ori cele care blocau accesul în parcările de reședință sau în instituții publice, spitale, școli și sedii administrative au fost ridicate, de la începu

Social 16-07-2026 18:11

Constanța: Verificări în derulare pentru stabilirea cauzei deraierii vagoanelor trenului de marfă în zona CF Palas

Reprezentanții Sucursalei Regionale de Căi Ferate Constanța au informat, în cazul accidentului feroviar cu un tren de marfă în zona CF Palas, că specialiști ai instituției fac verificări la fața locului pentru a stabili cauza producerii deraierii vagoanelor trenului care este încărcat cu sulf. Potrivit unui comunicat transmis de sursa citată,

Social 16-07-2026 17:07

Dunărea, la cel mai mic debit din ultimii 30 de ani

Dunărea a atins, joi, cel mai mic debit istoric din ultimii 30 de ani, respectiv de 1750 mc/s, având o tendință de scădere pentru următoarele 4-5 zile, ajungând până la nivelul de 1700 mc/s, conform prognozei INHGA. Potrivit Administrației Naționale Apele Române, debitul actual al Dunării la Baziaș este comparabil cu valoarea minimă &ic

Social 16-07-2026 16:43

Constanța: Accident feroviar cu un tren de marfă în zona CF Palas; un vagon s-a răsturnat și alte patru au deraiat

Un vagon s-a răsturnat și alte patru au deraiat, joi după-amiază, în zona de manevră a CF Palas, în municipiul Constanța, fiind vorba de un tren de marfă, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) 'Dobrogea'. Conform sursei citate, accidentul feroviar nu s-a soldat cu victime 'Intervenim cu o autospecială

Social 16-07-2026 16:29

Brăila: Incendiu la un supermarket din municipiu; toți clienții și angajații au fost evacuați

Un incendiu a izbucnit, joi după-amiază, la acoperișul supermarketului de pe Bulevardul Dorobanților din municipiul Brăila, fiind evacuați toți clienții și angajații aflați în interiorul magazinului, fără a fi înregistrate victime, informează Inspectoratul județean pentru Situații de Urgență (ISU). Potrivit sursei citate, incendiul a fost semnalat

Social 16-07-2026 15:30

Harghita: Sezonul apicol este mai bun decât în 2025; rămâne o problemă prețul scăzut al mierii

Sezonul apicol din acest an este unul relativ bun și considerabil mai favorabil decât cel din 2025, în ciuda perioadelor reci și ploioase din primăvară, conform informațiilor transmise AGERPRES de vicepreședintele Asociației Crescătorilor de Albine din România, filiala Harghita, Zöldi István. Potrivit acestuia, începutul sez

Social 16-07-2026 15:01

Guvern: Exproprieri suplimentare de peste 2 milioane de lei pentu secțiunea 2 Boița - Cornetu din autostrada Sibiu-Pitești

Executivul a aprobat joi, prin hotărâre, declanșarea procedurilor de expropriere pentru unele imobile situate pe amplasamentul suplimentar al autostrăzii Sibiu - Pitești, secțiunea 2 Boița - Cornetu, lucrare de utilitate publică de interes național. Potrivit unui comunicat al Executivului, actul normativ vizează exproprierea a 410 imobile, cu o suprafață

Social 16-07-2026 14:56

Predoiu, de Ziua Ministerului Afacerilor Interne: România este o țară cu migrație zero

Ministrul interimar al Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a declarat joi, cu ocazia Zilei MAI, că migrația ilegală a fost redusă 'până la cote nesemnificative' și România poate fi considerată 'o țară cu migrație zero'. 'Prima evaluare Schengen a Comisiei Europene, încheiată acum câteva luni de zile, a avut un rezul

Social 16-07-2026 14:44

Vaslui: A fost lansată campania de informare '112 - Nu orice apel este o urgență! Sună responsabil!'

Campania de informare '112 - Nu orice apel este o urgență! Sună responsabil!', derulată de Inspectoratul de Poliție Județean în parteneriat cu mai multe instituții, a fost lansată, joi, la nivelul județului Vaslui, acesta urmând să se desfășoare până la sfârșitul lunii octombrie. În cadrul unei conferințe de presă, repreze

Social 16-07-2026 14:33

HG privind organizarea Autorității pentru Administrarea Sistemului Național Antigrindină, aprobată de Guvern

Guvernul a aprobat joi un proiect de hotărâre privind organizarea și funcționarea Autorității pentru Administrarea Sistemului Național Antigrindină și de Creștere a Precipitațiilor. Potrivit unui comunicat al Executivului, Agenția Domeniilor Statului (ADS) parcurge încă o etapă în implementarea Reformei 1 din cadrul Componentei 16 'RePowe

Social 16-07-2026 13:42

Arad: Mirosuri neplăcute, sesizate în câteva localități din cauza unor depozite de îngrășământ organic

Mirosuri neplăcute au fost sesizate, în ultima perioadă, în municipiul Arad și în localități apropiate, din cauza unor depozite de găinaț folosit ca îngrășământ natural de către fermieri, iar Garda de Mediu a fost în control și a transmis că a constatat nereguli. Potrivit unui comunicat de presă transmis, jo

Social 16-07-2026 13:13

ISU Bihor: Peste 7.200 de intervenții în șase luni; 243 de oameni, salvați din situații critice

Pompierii militari bihoreni au gestionat, în primele șase luni ale anului, peste 7.200 de situații de urgență, ceea ce înseamnă o medie de aproximativ 40 de intervenții pe zi. 'În primul semestru al anului 2026, pompierii Inspectoratului pentru Situații de Urgență 'Crișana' al județului Bihor au gestionat 7.242 de