logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Sondaj INSCOP: 75,3% dintre români consideră norocul important în viață

Imagine din galeria Agerpres

75,3% dintre români consideră că norocul este important în viață, iar 41,6% spun că au avut o întâmplare în care o superstiție s-a adeverit, potrivit Barometrului ''România între Magie și Ezoterie'', realizat de INSCOP Research și prezentat luni, la Sala Media a Muzeului Țăranului Român.

Potrivit sondajului, 21,4% dintre respondenți sunt de părere că norocul este foarte important în viață, iar 3,3% nu au oferit un răspuns.

17,6% dintre participanții la sondaj se consideră cu siguranță persoane superstițioase, 12,1% spun că mai degrabă da, 20,5% mai degrabă nu, iar 46,5% cu siguranță nu sunt persoane superstițioase. Ponderea non-răspunsurilor este de 3,3%.

Pe de altă parte, 41,6% dintre cei intervievați spun că au avut o întâmplare în viață din care au observat că o superstiție s-a adeverit, în timp ce 55,5% spun că nu, iar 2,9% nu știu sau nu răspund. 31,1% dintre români sunt de părere că este cel mai bine să ții cont de superstiții în sănătate, 9,9% în dragoste/relații, 9,3% în carieră/obținerea unui loc de muncă, 8,7% în deciziile zilnice, nu un domeniu anume, 7,7% în bani, iar 3,9% în examene, interviuri, concursuri. 6,5% nu știu sau nu răspund.

În ceea ce privește ''schimbarea norocului'', 24,2% dintre participanți consideră că norocul poate fi schimbat, dacă sunt respectate anumite superstiții. 69,3% sunt de părere că norocul nu poate fi schimbat, iar 6,6% nu știu sau nu răspund. 30,9% dintre cei intervievați au un număr norocos sau preferat, pe când 68,5% nu au unul, iar 0,6% nu știu sau nu răspund.

Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO


Referitor la superstiția privind ''pisica neagră'', 15,8% dintre români cred că dacă o pisică neagră le taie calea, le va aduce ghinion, 82,7% nu cred în această superstiție, iar 1,5% nu știu sau nu răspund. 3,7% dintre respondenți cred că dacă trec pe sub o scară, le va aduce ghinion, pe când 91,6% nu cred această superstiție, ponderea non-răspunsurilor fiind de 4,7%. Conform barometrului, 22,3% dintre participanții la sondaj cred că dacă se întorc din drum, le va aduce ghinion, 76,4% nu sunt de acord, iar 1,3% nu știu sau nu răspund. 13% dintre cei intervievați cred că ''marți sau vineri 13'', este o zi cu ghinion. 84,7% nu cred în această superstiție, iar 2,3% nu știu sau nu răspund.

Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO


6,4% dintre români au apelat la persoane considerate ''vrăjitoare'' sau ''descântătoare'', în timp ce 93,5% spun că nu au făcut acest lucru niciodată și 0,1% nu știu sau nu răspund. Un număr de 34,8% dintre respondenți sunt de acord cu afirmația ''Horoscopul și astrologia pot prezice corect trăsături de personalitate sau evenimente din viață'', 61% nu sunt de acord, 4,1% nu știu sau nu pot aprecia, iar 0,1% nu răspund. 42,6% dintre participanți sunt de acord cu afirmația ''Există energii invizibile (aura, chakre, bioenergie) care influențează sănătatea'', în timp ce 48,7% sunt în dezacord. Ponderea non-răspunsurilor este de 8.7%.

Foto: (c) RADU TUŢĂ / AGERPRES FOTO


Afirmația ''Există locuri în România 'încărcate energetic''' întrunește acordul a 51,4% dintre cei intervievați, 37,8% își exprimă dezacordul, iar 10,9% nu știu sau nu răspund. 28,9% dintre români cred că anumite locuri precum Munții Bucegi sau Sarmisegetusa emană energii speciale, 60% sunt de părerea contrarie, iar 11.2% nu știu sau nu răspund.

38,2% dintre români sunt de acord cu afirmația ''Anumite persoane au capacități speciale (clarviziune, telepatie, vindecare prin atingere)'', în timp ce 55,7% sunt împotrivă, iar 6,1% nu știu sau nu răspund. 21,2% dintre participanții la sondaj cred că ''Există spirite sau fantome care pot interacționa cu lumea noastră'', 71,2% sunt de părerea contrarie, iar 7,6% nu știu sau nu răspund. 56% dintre cei intervievați consideră că ''Visele pot prevesti evenimente reale'', în timp ce 39,9% nu sunt de acord, ponderea non-răspunsurilor fiind de 4,1%. 5,5% dintre respondenți au participat la practici spirituale alternative (ex. numerologie, tarot, reiki, yoga cu accent ezoteric), iar 94,5% spun că nu au luat parte la astfel de practici. Nu există non-răspunsuri la această întrebare.

În ceea ce privește afirmația ''Oamenii nu au ajuns pe Lună, ci totul a fost o înscenare'', aceasta întrunește acordul a 26,1% dintre respondenți. 64,9% își exprimă dezacordul, 8,8% nu știu sau nu pot aprecia, iar 0,2% nu răspund. 40,1% dintre respondenți sunt de acord cu afirmația ''Vaccinurile sunt folosite pentru a controla populația'', în timp ce 53,5% sunt în dezacord. 6,3% nu știu sau nu pot aprecia, iar 0,1% nu răspund.

De asemenea, afirmația ''Extratereștrii au vizitat Pământul și guvernele ascund acest lucru'' întrunește acordul a 22,4% dintre respondenți, 61,1% își exprimă dezacordul, 16,3% nu știu sau nu pot aprecia, iar 0,3% nu răspund. 61,4% dintre participanții la sondaj cred că ''România este o țară unde puteri externe controlează în secret deciziile importante'', 30,6% nu sunt de acord cu această afirmație, 7,6% nu știu sau nu pot aprecia, iar 0,3% nu răspund.

Sunt de acord cu afirmația ''Tehnologiile moderne (5G, inteligența artificială) sunt folosite pentru a manipula populația'' 55,6% dintre respondenți, 37,9% își exprimă dezacordul, 6,3% nu știu sau nu pot aprecia, iar 0,2% nu răspund. 58,4% dintre cei intervievați cred că ''Pandemiile sau crizele economice sunt rezultatul planurilor unor grupuri de putere secrete'', în timp ce 34,1% sunt de părerea contrarie, 7,3% nu știu sau nu pot aprecia, iar 0,2% nu răspund.

23,7% dintre respondenți sunt mai degrabă de acord cu afirmația: ''Medicina alternativă (ex. plante, bioenergie) este mai eficientă decât medicina modernă'', 64,8% aleg afirmația: ţ'Medicina modernă este mai eficientă decât medicina alternativă (ex. plante, bioenergie)'ţ, 10,9% nu știu sau nu pot aprecia, iar 0,6% nu răspund.

50,8% dintre români se bazează mai mult pe rațiune și știință atunci când trebuie luată o decizie importantă, în timp ce 43,8% se bazează pe credință și tradiție, ponderea non-răspunsurilor fiind de 5,4%. Pentru 33% dintre participanți ''Credința religioasă este mai importantă decât explicațiile științifice'', 15,6% consideră că ''Explicațiile științifice sunt mai importante decât credința religioasă'', 50,1% aleg varianta ''Credința religioasă și explicațiile științifice sunt la fel de importante'', iar ponderea non-răspunsurilor este de 1,2%.

Dacă o persoană apropiată le-ar recomanda, 7,1% dintre respondenți ar fi dispuși să încerce practici precum energii, descântece, apelul la numerologie și ghicitoare, 92,1% nu ar încerca astfel de practici spirituale alternative, 0,5% nu știu sau nu pot aprecia, iar 0,2% nu răspund.

Barometrul Informat.ro - INSCOP Research ''România între Magie și Ezoterie'' a fost realizat de INSCOP Research la comanda platformei de știri Informat.ro în parteneriat cu think-tankul Strategic Thinking Group.

Datele au fost culese în perioada 6-10 octombrie, prin metoda CATI (interviuri telefonice), volumul eșantionului simplu, stratificat fiind de 1.100 de persoane, reprezentativ pe categoriile socio-demografice semnificative (sex, vârstă, ocupație) pentru populația neinstituționalizată a României, cu vârsta de 18 ani și peste. Eroarea maximă admisă a datelor este de ± 2.95%, la un grad de încredere de 95%. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Popescu, editor: Mihai Simionescu, editor online: Gabriela Badea)

Afisari: 571

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 16-04-2026 14:54

Nava-școală 'Mircea' pornește spre New York pentru a marca 'Freedom 250'

Nava-școală a României, velierul 'Mircea', a plecat joi din Portul Constanța pentru a se alătura flotei internaționale din portul New York, cu scopul de a marca evenimentul întâmpinând Statuia Libertății. 'În contextul în care Statele Unite se pregătesc să sărbătorească 250 de ani de la fondare,

Social 16-04-2026 14:28

Hunedoara: Incendiu de litieră de pădure în zona Vața de Jos; 30 de pompieri intervin pentru stingerea focului

Aproximativ 15 hectare de litieră de pădure de foioase și pășune împădurită au fost distruse de un incendiu care a izbucnit într-o zonă înaltă a satului Prăvăleni, din comuna Vața de Jos, la fața locului fiind mobilizați 30 de pompieri militari, a informat, joi, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Hunedoara. Incend

Social 16-04-2026 14:19

Liniile 100, 203 și 205, deviate, pentru desfășurarea evenimentului 'Bucharest Street Food Festival'

Liniile 100, 203 și 205 vor funcționa pe trasee modificate de joi, de la ora 22:00, până luni, la ora 6:00, ca urmare a restricționării traficului rutier pe Șoseaua Kiseleff, între str. Arhitect Ion Mincu și Piața Victoriei, pentru desfășurarea evenimentului 'Bucharest Street Food Festival - Spring Edition'. În acest

Social 16-04-2026 14:12

Argeș: Un muncitor care lucra la modernizarea unui drum, accidentat mortal de un buldoexcavator

Un muncitor care lucra la modernizarea unui drum, în comuna Lunca Corbului, a fost accidentat mortal, joi, de un buldoexcavator, informează Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Argeș. Echipajele medicale și polițiștii au intervenit în urma unui apel la 112, care anunța producerea accidentului de muncă. 'Din pă

Administratie 16-04-2026 14:02

Galați: S-a deschis 'Bob&Bike Adrenalina Gârboavele', noul complex de agrement cu piste de bob realizat de CJ

Consiliul Județean (CJ) Galați anunță că joi s-a deschis zona de agrement 'Bob&Bike Adrenalina Gârboavele', un complex destinat activităților recreative și sportive, realizat în urma unei investiții a instituției administrative în valoare de 15,4 milioane de lei.

Administratie 16-04-2026 13:31

Galați: Patru păduri urbane, amenajate într-un proiect cu finanțare PNRR de aproximativ 3,5 milioane de lei

Un amplu proiect finanțat prin PNRR cu aproximativ 3,5 milioane de lei, care vizează amenajarea a patru păduri urbane în municipiul Galați, respectiv a 196.000 de puieți, se finalizează joi, a informat Primăria. Potrivit sursei citate,

Administratie 16-04-2026 12:52

Cluj: Aeroportul 'Avram Iancu' va avea un punct de comandă mobil, în valoare de 1,3 milioane de lei

Aeroportul Internațional 'Avram Iancu' din Cluj-Napoca va achiziționa un punct de comandă mobil, în valoare de 1,3 milioane de lei. 'Zboruri mai sigure pentru pasagerii Aeroportului Internațional 'Avram Iancu' Cluj. Se achiziționează un punct de comandă mobil, cu o valoare estimată de circa 1,3 milioane de lei. Aeroportul Internaționa

Administratie 16-04-2026 12:34

CJ Arad a cumpărat noi microbuze electrice, dar cu 80.000 de euro mai ieftine față de anul trecut

Consiliul Județean (CJ) Arad a predat unor primării, joi, șase noi microbuze școlare electrice cumpărate cu fonduri economisite anul trecut, când au mai fost achiziționate 17 vehicule din același model, însă acum prețul a fost de aproximativ 120.000 de euro bucata, față de 200.000 de euro în urmă cu un an. Predarea cheilor microbuzelor școlar

Administratie 16-04-2026 12:30

Timiș: CJ anunță că a realizat un concept unitar destinat sensurilor giratorii de pe drumurile județene, pentru siguranța în trafic

Președintele Consiliului Județean (CJ) Timiș, Alfred Simonis, a declarat, joi, că administrația sa a realizat un concept unitar pentru sensurile giratorii de pe drumurile județene, pentru creșterea siguranței în trafic. 'În urma discuțiilor cu specialiști și cu o echipă de arhitecți, am ajuns la un proiect final pe care îl vom implementa

Social 16-04-2026 12:21

Tulcea: Parcurile eoliene din județ se extind

Parcurile eoliene din județul Tulcea, care au acum o capacitate totală maximă proiectată mai mare decât cea a unui reactor nuclear de la Cernavodă, se extind, autoritățile locale anunțând că au emis anul trecut 12 acorduri de mediu pentru realizarea unor noi investiții similare. Potrivit datelor furnizate AGERPRES de Direcția Județeană de Mediu (DJ

Social 16-04-2026 11:32

Bistrița-Năsăud: Primăria municipiului reședință nu interzice sălile de jocuri de noroc, decât pe cele de lângă școli (proiect)

Primăria Bistrița nu intenționează să interzică sălile de jocuri de noroc pe raza municipiului, dar nu va permite funcționarea acestora la mai puțin de 100 de metri de unitățile de învățământ, potrivit unui proiect de hotărâre pus în dezbatere publică, referitor la regulamentul privind autorizarea desfășurării activităților de jocuri de noroc.

Social 16-04-2026 10:30

Arad: Patru persoane transportate la spital, după ce trei mașini s-au ciocnit pe DN 7

Patru persoane au fost rănite și transportate la spital în urma unui accident produs joi, pe DN 7, în zona localității Săvârșin, unde trei autoturisme s-au ciocnit, iar traficul a fost blocat. Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Arad, accidentul s-a produs la ieșirea din Săvârșin către Vărădia de Mureș.

Social 16-04-2026 10:00

VIDEO #AnulNadia / Reportaj Arad: Pe urmele 'Zeiței de la Montreal', în halele de producție ale fabricii de păpuși

La scurt timp după ce Nadia Comăneci a scris istorie la Montreal, obținând prima notă de 10 din istoria gimnasticii mondiale, la Arad se năștea un simbol de plastic care avea să devină una dintre cele mai râvnite jucării ale epocii. Păpușa Nadia, creată în celebra fabrică 'Arădeanca', este astăzi o piesă rară de colecție, care se vinde pe internet c

Social 16-04-2026 09:33

Bacău: Primarul Viziteu anunță buget de austeritate, dar cu investițiile deja începute care vor continua

Primarul municipiului Bacău, Lucian Daniel Stanciu Viziteu, a anunțat că bugetul orașului pentru anul în curs este de austeritate, dar investițiile deja începute vor continua. Edilul s-a declarat, însă, nemulțumit de măsurile luate de Guvern în ceea ce privește direcționarea banilor din majorările taxelor și impozitelor locale.

Social 16-04-2026 09:06

VIDEO Dolj: Incendiu de amploare într-un bloc din municipiul Craiova

Un incendiu de amploare a izbucnit, joi dimineața, la un apartament dintr-un bloc situat pe Bulevardul Dacia din municipiul Craiova, fiind evacuate două persoane din imobil de către forțele de intervenție, iar alți 12 locatari s-au autoevacuat.