Sondaj INSCOP: 52,4% dintre români consideră că apartenența României la UE nu limitează prea mult independența națională
Un procent de 52,4% dintre români sunt de părere că apartenența României la Uniunea Europeană nu limitează prea mult independența națională, în timp ce 38,1% sunt de părere contrară, iar 9,5% nu știu sau nu răspund, relevă un sondaj INSCOP Research - Polithink.
Conform cercetării sociologice, în special votanții PSD și AUR, persoanele între 45 și 59 de ani și angajații la stat sunt de părere că apartenența României la Uniunea Europeană limitează prea mult independența națională, în timp ce votanții PNL și USR, persoanele cu studii superioare, locuitorii din București și cei cu venit redus consideră că apartenența României la Uniunea Europeană nu ar limita prea mult independenta națională.

Studiul analizează percepția românilor pe teme de politică externă și digitalizare.
Datele au fost culese în perioada 4-10 august 2025, prin metoda CATI (interviuri telefonice). Metoda de cercetare este interviu prin intermediul chestionarului pe 1.107 de persoane, cu vârsta de 18 ani și peste. Eroarea maximă admisă a datelor este de ± 2.95%, la un grad de încredere de 95%.
Remus Ștefureac, director INSCOP Research, a precizat că 'evaluarea confirmă orientarea pro-occidentală a celei mai mari părți a populației României'. 'Pe de altă parte, declinări ideologice interne, fie ele autentice, fie asemănătoare cu narațiunile subversive unor puteri ostile Uniunii Europene, influențează opiniile românilor cu privire la raportul național-european', mai arată acesta. AGERPRES/(AS - redactor: Alina Novăceanu, editor: Mihai Simionescu, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Funcționarii din Senat și Camera Deputaților, în grevă japoneză pe parcursul procedurilor de învestire a Guvernului
Funcționarii parlamentari din Senat și Camera Deputaților sunt în grevă japoneză pe toată perioada derulării procedurilor de învestire a noului Guvern, au anunțat, luni, liderii de sindicat din cele două camere. Aceștia protestează față de nivelul scăzut de salarizare, pe care îl consideră unul 'umilitor'.
Sibiu: Zeci de solicitări pentru evacuarea apei în municipiul reședință după o ploaie torențială
Pompierii sibieni au primit, luni după-amiază, 59 de solicitări pentru evacuarea apei din subsoluri și gospodării din municipiul Sibiu, în urma precipitațiilor abundente produse pe fondul codului portocaliu de vreme severă emis de Administrația Națională de Meteorologie, a anunțat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU). Potrivit
Amenzi de peste 15.000 de lei pentru 'parcagii' și pentru lipirea ilegală a afișelor
Poliția Locală a Capitalei anunță că în cursul săptămânii trecute a aplicat amenzi de 11.000 de lei pentru lipirea ilegală a afișelor și de 4.900 de lei pentru 'parcagii'. Astfel, trei sancțiuni au fost aplicate pentru lipirea afișelor în zonele Magheru, Știrbei Vodă și Bd. Carol I. 'Le-am confiscat
Sibiu: Proiecte de peste un miliard de lei în municipiul Mediaș, dublu față de investițiile din ultimul deceniu
Primăria Municipiului Mediaș are în pregătire și în derulare proiecte de peste un miliard de lei, potrivit unui bilanț prezentat luni la împlinirea unui deceniu de mandat al primarului Gheorghe Roman, informează un comunicat de presă. 'Cunoscând faptul că mai este mult de muncă până când Mediașul va arăt
Constanța: A fost recuperat trupul celui de al cincilea membru de echipaj de pe remorcherul scufundat în portul Midia
Trupul celui de-al treilea marinar dat dispărut după scufundarea remorcherului Astana în largul portului Midia a fost găsit luni, corpurile altor doi marinari fiind recuperate săptămâna trecută, în timpul operațiunilor de ridicare la suprafață a epavei aflate la o adâncime de 26 de metri. Midia Marine Terminal (MMT) și
Harghita: Peste 1.100 de consumatori au rămas fără energie electrică; un copac a căzut peste liniile electrice
Peste 1.100 de consumatori din mai multe localități au rămas fără energie electrică, luni, după ce un copac a căzut peste liniile electrice, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență Harghita. Potrivit sursei citate, avaria a lăsat nealimentate 22 de posturi de transformare din localitățile Vărșag, Șicasău, Valea lui Pavel, Fân
Sălaj: Pompierii intervin în mai multe localități pentru evacuarea apei din gospodării
Pompierii militari sălăjeni intervin, luni, în mai multe localități din județ pentru evacuarea apei din gospodării afectate de ploile abundente și pentru înlăturarea efectelor produse de vântul puternic. 'La aceasta oră, pompierii intervin in localitățile Șimleu Silvaniei, Crișeni și Zalău pentru evacuarea apei din mai mu
Giurgiu: Operatorul de apă va depista pierderile din rețea cu ajutorul unor debitmetre electromagnetice
Operatorul de apă va instala 20 de debitmetre electromagnetice, achiziționate în cadrul unui proiect cu finanțare europeană, pe rețelele de alimentare cu apă din municipiul Giurgiu și din localitățile limitrofe, pentru a depista pierderile din rețea și avariile. 'În cadrul Proiectului regional de dezvoltare a sistemelor de apă
ISUBIF: Locatarii unui bloc din București au fost evacuați după ce s-au semnalat scurgeri de gaze
Pompierii au evacuat toți locatarii unui bloc cu șase scări de pe strada Postăvarul din București după ce au fost semnalate scurgeri de gaz de la o țeavă care face legătura cu un bloc. 'Până în acest moment au fost evacuate 90 de persoane și a fost întreruptă alimentarea cu gaz de către reprezentanții companiei de gaze. D
Sector 5: Programul 'Grădinița de Vacanță' a fost deblocat
Programul 'Grădinița de Vacanță' a fost deblocat în Sectorul 5, au fost identificate sursele de finanțare pentru plata salariilor personalului și asigurarea mâncării gratuite pentru copii, a hotărât Consiliul Local în ședința de luni. 'Am deblocat programul 'Grădinița de Vacanță'. Am reparat greșelil
Galați: Pompierii care căutau un dispărut în Dunăre au găsit trupul altui bărbat înecat
Pompierii care desfășurau o misiune de căutare cu bărci și scafandri a unui bărbat de aproximativ 40 de ani, dat dispărut în apele Dunării duminică, după ce s-a răsturnat cu un skijet, au descoperit trupul altui bărbat înecat, a cărui identitate urmează să fie stabilită de polițiști. Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urge
Sector 5: Peste 30 de milioane de euro vor fi investiți în reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ
Peste 30 de milioane de euro vor fi investiți în reabilitarea blocurilor și a unităților de învățământ din Sectorul 5, după ce Consiliul Local a adoptat în ședința de luni un proiect de hotărâre în acest sens. Primarul Sectorului 5, Vlad Popescu Piedone, a atras atenția, pe Facebook, că sunt redirecționate f
REPORTAJ/Tulcea: Delta Dunării și-a deschis porțile turiștilor și îi așteaptă cu evenimente de prestigiu (GALERIE FOTO)
Sulina îi așteaptă pe turiști cu coduri QR prin care le este pus la dispoziție un ghid audio cu istoria unor clădiri de patrimoniu din oraș și informații despre păsările Deltei Dunării, narate de liceeni, iar multe din localitățile județului Tulcea, inclusiv cele situate în perimetrul Parcului Național Munții Măcinului, le pregătesc evenimente și invitați
Covasna: Un urs a fost extras la Sfântu Gheorghe; se menține activă o capcană pe strada Lunca Oltului
Un exemplar de urs a fost extras în weekend din zona străzii Fermei din municipiul Sfântu Gheorghe, iar autoritățile mențin activă o capcană pe strada Lunca Oltului, unde au fost semnalate, de asemenea, indicii ale prezenței urșilor, a informat administrația locală. Potrivit informațiilor postate pe site-ul instituției, intervenția
ANM: Vremea va continua să se încălzească în întreaga țară, în intervalul 22 iunie - 5 iulie
Regimul termic va intra într-un proces de încălzire treptată, pe parcursul intervalului 22 iunie - 5 iulie, la nivelul întregii țări, când maximele vor ajunge la 36-37 de grade, în unele regiuni, timp în care se vor semnal, pe alocuri, averse slabe cantitativ, arată prognoza publicată, luni, de Administrația Națională de Meteorologie (ANM)













