Buzău: Facturi la apa de ploaie între 2 bani și 313 lei; zeci de comune nu plătesc pentru că nu au canalizare
În primele șase luni ale anului 2025 au fost achitate facturi pentru apa meteorică cu valori între câțiva bani și peste 300 de lei doar la nivelul municipiilor Buzău și Râmnicu Sărat, zeci de comune în care Compania de Apă operează neachitând contravaloarea serviciului de preluare, transport și epurare din lipsa unei rețele de canalizare.
Potrivit operatorului regional, Compania de Apă Buzău, în primele șase luni ale anului 2025, la nivelul municipiului Buzău a fost facturată o cantitate de aproximativ 94.000 mc de apă meteorică, în timp ce la Râmnicu Sărat, operatorul economic a eliberat facturi pentru o cantitate totală de 46.600 mc de apă de ploaie. Cea mai mare factură, peste 300 de lei, a plătit-o un abonat, pentru o gospodărie având suprafața construită de 420 mp.
'În anul 2025, tariful pentru serviciul de colectare, transport, epurare și evacuare a apelor uzate, inclusiv a apelor meteorice este de 6,95 lei, fără TVA. În anul 2025, în municipiul Buzău, cea mai mare cantitate de apă meteorică facturată la un locatar a fost în luna iunie (coeficient ANM 0.1409 l/mp) de 4,504 mc, în valoare de 34,12 lei. Cele mai mici cantități de apă meteorică facturate unui locatar au fost în luna februarie, de 0.003 mc, echivalentul a 0.02 lei. În anul 2025, în municipiul Buzău, cea mai mare sumă facturată unui abonat casnic pentru apă meteo a fost pentru un utilizator cu suprafața declarată de 420 mp (suprafață construită, de pe care apele meteo se evacuează în sistemul de canalizare) în luna iunie (coeficient ANM 0.1409 l/mp), reprezentând 41.42 mc, valoare de 313.78 lei, față de luna februarie la același abonat casnic de 1.94 mc = valoare 14.69 lei (coeficient ANM = 0.0066 l/mp)', a transmis, pentru AGERPRES, Compania de Apă Buzău.
Operatorul de apă arată că valorile facturilor sunt influențate de suprafețele declarate de utilizator de pe care se scurge apa meteorică în rețeaua de canalizare. Astfel, cantitatea de apă meteorică preluată de rețeaua de canalizare se determină prin înmulțirea cantității specifice de apă meteorică, comunicată de Autoritatea Națională de Meteorologie pentru luna anterioară prestării serviciului de evacuare apă meteorică, cu suprafețele totale, declarate de fiecare utilizator și cu coeficientul de scurgere, de 0,70 pentru persoane juridice și pentru persoane fizice (inclusiv asociațiile de proprietari).
'Sumele încasate pentru apa meteorică reprezintă contravaloarea serviciului de preluare, transport și epurare a apelor provenite din precipitații (ploaie, ninsoare etc.) care ajung în rețeaua publică de canalizare. În aria noastră de operare, rețeaua de canalizare este unitară, adică atât apele uzate menajere, cât și apele meteorice sunt colectate prin aceeași infrastructură și sunt transportate împreună către stația de epurare. Acolo, toate aceste ape sunt tratate înainte de a fi deversate în emisar. Prin urmare, sumele încasate pentru apa meteorică sunt utilizate pentru: întreținerea și curățarea rețelei de canalizare și a gurilor de scurgere; transportul și epurarea apelor meteorice în stația de epurare; acoperirea costurilor cu energia, personalul și alte cheltuieli operaționale aferente; plata contribuțiilor către Administrația Națională Apele Române pentru evacuarea apelor tratate; investiții pentru reabilitarea și modernizarea sistemului de canalizare', informează operatorul regional.
Tariful pentru apa meteo a evoluat în ultimii cinci ani, de la 3.85 lei cu TVA, în anul 2020, la 7.58 lei cu TVA, în perioada ianuarie-iunie 2025. Totodată, în municipiul Buzău, în anul 2024 a fost facturată cea mai mare cantitate de apă pentru populație, peste 261.000 mc, respectiv în jur de 125.600 mc la nivelul municipiului Râmnicu Sărat.
'Cantitatea medie de apă meteo facturată unui apartament este 8-9 mc/an. Cantitatea de apă meteo pentru un proprietar casnic se stabilește în funcție de suprafețele betonate aflate în proprietate și declarate de fiecare utilizator la încheierea contractului de prestări servicii. Cantitatea medie de apă meteo facturată pentru o gospodărie este de 20-25mc/an, în funcție de suprafața declarată', mai arată Compania de Apă.
Operatorul oferă servicii la nivelul a 35 de comune, din care în 15 dintre ele există sistem de canalizare. Cantități de apă meteo sunt facturate însă numai în municipiile Buzău și Râmnicu-Sărat.
'În restul Unităților Administrativ Teritoriale nu se facturează cantități de apă meteo întrucât infrastructura nu permite preluarea apelor meteorice. În situația în care nu există sistem de canalizare, ori utilizatorul nu este racordat la sistemul de canalizare existent, nu se facturează serviciul de canalizare-epurare, întrucât Compania de Apă Buzău nu prestează serviciul pentru utilizator. Trebuie să precizăm că nu încasăm o taxă pentru apele meteorice, ci prestăm serviciul de preluare, transport și epurare a apelor provenite din precipitații care ajung în rețeaua publică de canalizare. Doar sistemele de canalizare din municipiile Buzău și Râmnicu-Sărat sunt prevăzute pentru a prelua apele meteorice, în consecință doar în aceste localități prestăm și facturăm acest serviciu', subliniază sursa citată.
Compania mai arată că baza legală pentru prestarea și încasarea acestui serviciu este reprezentată de o serie de prevederi din legislația națională privind serviciile de utilități publice și legislația pentru serviciul de alimentare cu apă și canalizare. AGERPRES/(AS-redactor: Florin Zafiu, editor: Karina Olteanu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Vaslui: Patru persoane rănite în urma unui accident produs pe DN 24D; o victimă a rămas încarcerată
Patru persoane au fost rănite, sâmbătă, în urma unui accident rutier în care au fost implicate două autoturisme, produs pe DN 24D, în zona localității Odaia Bursucani. Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Vaslui, o persoană a rămas încarcerată, fiind necesară intervenția pompierilor militari p
Buzău: DN 10, blocat în zona Colțu Pietrii după scurgeri de aluviuni de pe versanți
Traficul rutier pe DN 10, în județul Buzău, a fost blocat sâmbătă în zona localității Colțu Pietrii, după ce aluviuni și cantități importante de pământ s-au scurs de pe versanți pe carosabil, în urma ploilor abundente din ultimele ore. Potrivit Direcției Regionale de Drumuri și Poduri (DRDP) Buzău, circulația pe D
Peste 200 de automobile istorice, vedete pe Hipodromul Ploiești în cadrul evenimentului ''De la Cal, la Cai Putere'' (GALERIE FOTO)
Peste 200 de automobile istorice sunt expuse în acest weekend pe Hipodromul Ploiești în cadrul celei de-a IV-a ediții a evenimentului ''De la Cal, la Cai Putere'', care îmbină universul hipic și pasiunea pentru mașini retro și eleganță.
Vrancea: Pompierii intervin în Focșani și în mai multe localități, în urma precipitațiilor abundente
Pompierii intervin, sâmbătă, în Focșani și în mai multe localități din județ pentru gestionarea efectelor produse de precipitațiile abundente și acumulările de apă din ultimele ore, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Vrancea. Potrivit sursei citate, echipajele ISU Vrancea acționează pentru evacuarea ape
INHGA: Cod galben de inundații în opt bazine hidrografice și râurile din Dobrogea, până duminică la prânz
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, sâmbătă, o atenționare Cod galben de inundații, valabilă de sâmbătă ora 12:00 până duminică la ora 12:00, în bazinele hidrografice Vișeu, Iza, Someș, Mureș, Olt, Ialomița, Siret, Prut și râurile din Dobrogea. Potrivit hidrologilor, sunt posi
Sibiu: Bărbat decedat după ce ar fi fost atacat de un urs
Un bărbat de 34 de ani a decedat, sâmbătă dimineața, după ce ar fi fost atacat de un urs în zona localității Prod, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Sibiu. Potrivit sursei citate, un echipaj SMURD s-a deplasat la ieșirea din localitate, unde în urma unui apel la 112, s-a sesizat faptul că un bărbat est
Cod galben de instabilitate atmosferică, duminică, în Carpații Orientali și Meridionali, Muntenia, Dobrogea, sudul Moldovei
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o nouă atenționare meteorologică Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ, valabilă duminică, în intervalul orar 12:00-21:00 în Carpații Orientali, jumătatea de est a Carpaților Meridionali, Muntenia, Dobrogea, sudul și sud-vestul Moldovei. Pot
Cod galben de vreme instabilă în Moldova și în zone din Transilvania, Muntenia, Oltenia, Dobrogea și local în Maramureș
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare meteorologică Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ, valabilă sâmbătă, în intervalul orar 12:00-23:00. Avertizarea meteorologică vizează Moldova, cea mai mare parte a Transilvaniei, a Munteniei și a zonei de munte, local î
REPORTAJ Dolj: Bătrânii singuri și schimbarea structurii familiei rurale - costul social al migrației și al scăderii natalității
Una dintre cele mai profunde transformări sociale care au loc astăzi în satul românesc este schimbarea structurii familiei rurale și apariția unui fenomen tot mai vizibil: singurătatea vârstnicilor. Dacă în urmă cu câteva decenii familia extinsă reprezenta principala formă de solidaritate socială în mediul r
VIDEO Argeș: Incendiu la mai multe standuri dintr-o piață en-gros de fructe și legume din Pitești
Un incendiu a cuprins, vineri seară, mai multe standuri dintr-o piață en-gros de fructe și legume, aflată în zona de est a municipiului Pitești.
Dronă explodată la Constanța/ MAI: SCOMAR e sistem de supraveghere maritimă, nu sistem militar anti-dronă
Ministerul Afacerilor Interne (MAI) transmite că sistemul SCOMAR a fost dezvoltat pentru supravegherea maritimă de către Garda de Coastă și nu este un radar singular ori un sistem militar anti-dronă, iar drona maritimă fără pilot implicată în incidentul de vineri din Portul Constanța are alte caracteristici, diferite de profilul ambarcațiunilor și navelor pentru care e
Olt: Supraproducție de varză; legumicultorii susțin că donează varza celor dispuși să o recolteze
Producătorii de varză se confruntă de câteva zile cu supraproducție, situație în care prețul de vânzare de la poarta fermei a ajuns sub costul de producție, iar mulți legumicultori au decis fie să doneze cantități mari celor dispuși să recolteze varza, fie să o folosească pentru hrana animalelor ori să o toace cu utilajele pe teren, potrivit președintelui S
Bihor: Peste 300 de vinuri sunt prezentate la Salonul Millésime din Cetatea Oradea
Salonul Vinurilor Millésime, ajuns la cea de-a opta ediție, a fost deschis vineri în Cetatea Oradea, reunind 26 de crame din România și Republica Moldova și peste 300 de vinuri prezentate publicului, într-un eveniment dedicat promovării culturii vinului și educației oenologice. La deschiderea oficială, președintele Con
Galați: Peste 100 de campioni din județ ai ultimilor 50 de ani, celebrați la Gala Gloriei Sportive 1976-2026
Peste 100 de sportivi gălățeni care au reprezentat România la Jocurile Olimpice, Campionatele Mondiale și Campionatele Europene în ultimii 50 de ani au fost celebrați vineri, în cadrul Galei Gloriei Sportive Gălățene 1976-2026, eveniment dedicat performanțelor care au contribuit la promovarea numelui Galațiului în lume. Potrivit președi
Apele Române: Alimentarea cu apă la Vălenii de Munte a fost reluată în jurul orei 15:00
Alimentarea cu apă la Vălenii de Munte a fost reluată vineri, în jurul orei 15:00, după întreruperea temporară cauzată de creșterea turbidității apei pe fondul precipitațiilor abundente, potrivit Administrației Naționale 'Apele Române'. 'Alimentarea cu apă din barajul Paltinu se desfășoară în condiții normale, prin golirea d












