logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Reprezentanți ai Sindicatului Liber Navalistul protestează vineri în fața Ministerului Economiei și a Guvernului

Imagine din galeria Agerpres

Sindicatul Liber Navalistul (SLN) organizează, vineri, două acțiuni de protest, în fața Ministerului Economiei și în fața Guvernului, în contextul agravării situației de la Damen Shipyards Mangalia (DSMa), cel mai mare șantier naval din România, conform unui comunicat de presă.

După luni de promisiuni fără rezultat, navaliștii cer acțiuni urgente din partea statului român pentru redresarea șantierului naval din Mangalia, aflat în insolvență și cu activitatea suspendată temporar din iunie 2024.

La protestele programate în intervalul orar 11:30 - 13:30 la Ministerul Economiei și 13:30 - 15:00 la Guvern, se estimează participarea a aproximativ 200 de persoane - membri de sindicat și salariați ai DSMa.

'Scopul protestelor: transmiterea unui apel disperat către reprezentanții statului român pentru a interveni urgent în sprijinul acestui obiectiv strategic aflat în pragul colapsului. Contextul actual: activitatea șantierului este întreruptă de peste 11 luni (din iunie 2024); majoritatea angajaților se află în șomaj tehnic; drepturile salariale aferente ultimelor două luni nu au fost achitate; prima de Paște și alte drepturi prevăzute în contractul colectiv de muncă nu au fost acordate; salariile compensatorii pentru angajații disponibilizați au fost plătite doar parțial; doar o parte dintre angajații implicați în lucrări de reparații nave și cei delegați în alte șantiere navale din România au fost plătiți, și aceștia cu întârziere și parțial; există riscul ca nici în această lună și nici în lunile următoare să nu se poată achita salariile, în lipsa unor măsuri concrete de sprijin', se menționează în comunicat.

Potrivit sursei citate, fondul de garantare a creanțelor salariale a fost deja utilizat pentru perioada maximă legală de 5 luni consecutive (octombrie 2024 - februarie 2025) și nu mai poate fi accesat.

'În aceste condiții, salariații nu mai au nicio plasă de siguranță în fața neplății salariilor. Aceștia au fost privați de drepturile fundamentale prevăzute de legislația muncii. Salariat fără salariu este o contradicție în termeni. SLN a sesizat ITM Constanța privind neplata indemnizațiilor de șomaj tehnic și a altor drepturi din CCM, precum și plata parțială a salariilor angajaților care au reluat activitatea. ITM a efectuat un control, dar nu a transmis încă un răspuns oficial. La protestul organizat pe 7 februarie 2025, ministrul Economiei, Bogdan Ivan, anunța existența a șase investitori interesați. Până la această dată, niciun contract de asociere nu a fost semnat, iar promisiunile făcute nu s-au concretizat. SLN a solicitat în repetate rânduri intervenția Administrației Prezidențiale, a Guvernului României, a Ministerului Economiei, a altor ministere de resort, precum și a Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT), însă toate aceste apeluri au fost ignorate, la fel ca și problemele grave ale angajaților șantierului. Este inadmisibil ca statul să rămână pasiv sau să asiste impasibil la prăbușirea acestui colos industrial, fără să ia nicio măsură concretă. Nimeni nu este tras la răspundere pentru colapsul economic și social care afectează direct mii de familii din Mangalia și județul Constanța. Între timp, personalul calificat părăsește șantierul, fiind recrutat de alte companii din țară și din străinătate, iar comunitatea locală se confruntă cu o depopulare accentuată și o criză economică majoră', se precizează în comunicat.

Sindicaliștii consideră că este 'inacceptabil ca singurul șantier naval din România unde statul este acționar majoritar să fie lăsat să moară, în timp ce alte șantiere prosperă'.

'De ce a preluat statul 51% din acțiuni dacă nu își asumă responsabilitatea administrării și relansării activității? SLN solicită de urgență: plata integrală a salariilor restante și a drepturilor prevăzute în CCM; sprijin guvernamental real și imediat pentru finanțarea activității șantierului; încheierea unui nou contract de asociere cu un investitor serios și competent; elaborarea și aplicarea unei strategii clare pentru salvarea și relansarea acestui obiectiv strategic. Promisiunile nu mai ajung. Situația este critică. Navaliștii nu mai pot trăi din vorbe. Dacă statul nu intervine acum, va deveni direct responsabil de închiderea șantierului și de pierderea unei resurse economice esențiale. Dispariția acestor locuri de muncă va avea un impact devastator asupra economiei și comunității locale', subliniază documentul citat. AGERPRES/(AS - redactor: George Bănciulea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)

Afisari: 333

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 12-07-2026 19:25

Cod galben de averse torențiale și grindină în localități din județele Caraș-Severin și Mureș, duminică seara

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, duminică seara, două avertizări nowcasting Cod galben de averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului și grindină, valabile în ora următoare, în localități din județele Caraș-Severin și Mureș. Astfel, până la ora 20:15, pe raza localităților Re

Social 12-07-2026 18:21

REPORTAJ Iași: 'Cufărul de Haine', povestea unei comunități care dă o nouă șansă vestimentației (GALERIE FOTO)

Într-o lume în care moda se schimbă mai repede decât anotimpurile, iar dulapurile devin tot mai neîncăpătoare, în Piața Unirii din Iași există un loc unde hainele nu sunt aruncate, ci primesc o nouă șansă. Aici, la cea de-a 27-a ediție a evenimentului 'IaȘi Cufărul de Haine', sute de oameni au venit duminică nu doar să cumpere sau să v&a

Social 12-07-2026 17:13

Infotrafic: Aglomerație pe Valea Prahovei și de la Constanța spre București

Valorile de trafic sunt ridicate, duminică după-amiază, dinspre Constanța și Valea Prahovei către Capitală, informează Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române. Se circulă în coloană pe DN 1 Brașov - Ploiești, între stațiunile Predeal și Sinaia, pe sensul către Ploiești, iar în celălalt sens între Poiana Țap

Social 12-07-2026 16:32

Dâmbovița: Aproximativ 8 tone de varză murată - distruse, după ce au fost găsite depozitate în gropi săpate în pământ

Aproximativ opt tone de varză murată au fost distruse după un control al Poliției și DSVSA Dâmbovița, alimentele fiind depozitate necorespunzător în mai multe gropi săpate în pământ în localitatea Slobozia Moară, a informat, duminică, IPJ Dâmbovița. 'La data de 11 iulie a.c., în intervalul orar 04:00 - 08:00, poliț

Social 12-07-2026 14:51

Debitul Dunării, de aproape trei ori mai mic decât media multianuală a lunii iulie

Debitul Dunării va fi în scădere la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) pe parcursul săptămânii viitoare, până la aproximativ 1.800 metri cubi pe secundă (mc/s), de aproape trei ori mai mic decât media multianuală a lunii iulie, de 4.700 mc/s, potrivit prognozei Institutului Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) valabilă pentru

Social 12-07-2026 13:43

INHGA: Cod galben de inundații în 10 bazine hidrografice și pe râurile din Dobrogea, până luni la prânz

 Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, duminică, o atenționare Cod galben de inundații, valabilă până luni la prânz, în 10 bazine hidrografice și pe râurile din Dobrogea. Potrivit hidrologilor, în intervalul 12 iulie, ora 12:00 - 13 iulie, ora 12:00, ca urmare a precipitațiilor prognozate ș

Social 12-07-2026 13:28

Peste 400 de persoane salvate în Marea Mediterană de polițiști de frontieră români de la începutul anului, în misiuni FRONTEX

Polițiștii de frontieră români care participă la operațiunea comună 'Italy 2026', coordonată de Agenția Europeană pentru Poliția de Frontieră și Garda de Coastă (FRONTEX), au salvat, de la începutul anului și până în prezent, 414 persoane aflate în pericol pe Marea Mediterană, în cadrul a 14 misiuni de căutare și salvare.

Social 12-07-2026 12:42

Tulcea: Circa 22 de hectare de pădure de pe malul Dunării, afectate de un incendiu

Circa 22 de hectare de pădure aflate pe malul Dunării, în comuna tulceană Luncavița, au ars în urma unui incendiu care continuă să fie monitorizat de pădurarii Ocolului Silvic. Incendiul a izbucnit în cursul zile de sâmbătă la o pădure din satul Rachelu, iar militarii de la Secția de Pompieri Măcin au intervenit cu două autospeciale de

Social 12-07-2026 11:15

ANM: Cod galben de averse torențiale, vijelii și descărcări electrice în mai multe regiuni, până luni seara

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis trei atenționări Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ, valabile de duminică până luni seara în mai multe regiuni ale țării. Potrivit meteorologilor, în intervalul 12 iulie, ora 10:00 - 18:00, în sudul Banatului, cea mai mare parte a Olteniei, no

Social 12-07-2026 10:39

Infotrafic: Cinci transporturi agabaritice se deplasează, duminică, pe trasee de la și spre PTF Nădlac

Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române informează că duminică se deplasează cinci transporturi agabaritice pe trasee de la sau spre Punctul de Trecere a Frontierei (PTF) Nădlac. Traseele sunt următoarele: * PTF Nădlac II - A1 - DN 68A - A1 - DN1 - Porumbacu de Jos, începând cu ora 18:00

Social 12-07-2026 08:32

Suceava: Un bărbat a murit într-un accident; un tren de persoane a intrat în coliziune cu un autoturism

Un bărbat în vârstă de 47 de ani a murit, duminică dimineață, într-un accident de circulație produs pe raza localității sucevene Prelipca, a informat Inspectoratul județean pentru Situații de Urgență. Potrivit ISU, un tren de persoane a intrat în coliziune cu un autoturism, la o trecere la nivel cu calea ferată.

Social 11-07-2026 21:16

Sălaj: 6.000 de participanți la Zalău Ultra Trail și un record: prima femeie câștigătoare a unei curse Ultra (FOTO/VIDEO)

Poienița Aghireș, de la marginea municipiului Zalău, s-a transformat, sâmbătă, într-o veritabilă scenă a alergării montane, unde aproximativ 6.000 de persoane - concurenți, susținători, voluntari și iubitori ai mișcării în aer liber - au participat la cea de-a treia ediție a festivalului Zalău Ultra Trail (ZUT), unul dintre cele mai importante evenimente de

Social 11-07-2026 19:12

Prahova: Două victime ale accidentului din Bucegi - duse cu elicopterul la București; a treia - la Brașov

Două dintre victimele accidentului care s-a petrecut, sâmbătă, pe Albișoara Brânei din Bucegi vor fi duse cu elicopterul Black Hawk la un spital din București, iar cea de-a treia va fi transportată la Brașov. 'Doi dintre accidentați, care prezintă multiple traumatisme, vor fi transportați cu elicopterul Black Hawk la București.

Social 11-07-2026 18:38

Prahova: Trei persoane prăbușite în Bucegi au fost recuperate cu ajutorul elicopterelor; victimele sunt conștiente

Trei persoane care s-au prăbușit, sâmbătă, pe Albișoara Brânei din Bucegi au fost recuperate de salvamontiști, cu ajutorul elicopterelor, victimele fiind conștiente, anunță autoritățile. Potrivit datelor comunicate de către Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU), cele trei persoane au fost extrase de elicopterul SMURD Caran

Social 11-07-2026 17:39

UPDATE Prahova: Unul dintre alpiniștii prăbușiți în Bucegi a decedat

Unul dintre cei patru alpiniști care s-au prăbușit, sâmbătă, pe Albișoara Brânei din Bucegi a decedat, a anunțat Salvamont Prahova. 'Mobilizare impresionantă de forțe sub coordonarea DSU. A sosit și elicopterul de la POA Brașov, plus patru ambulanțe. Primul salvator montan a fost inserat și a constatat, din păcate, decesul unei persoane de sex