Timiș: Centru de colectare legume-fructe pentru sprijinirea micilor producători; marfa va fi preluată de supermarketuri
Micii producători de legume și fructe din județul Timiș vor avea la dispoziție, din acest an, un prim centru de depozitare a produselor, amenajat în comuna Tomnatic.
Vicepreședintele Consiliului Județean (CJ) Timiș, Alin Popoviciu, a declarat, pentru AGERPRES, că marfa va fi preluată de marile lanțuri de magazine din Timișoara și nu numai, oferindu-le consumatorilor fructe și legume proaspete în supermarketuri, iar micilor producători, șansa de a avea piață de desfacere asigurată.
Prin funcționalizarea Centrului de colectare legume-fructe de la Tomnatic este stimulată producția locală de legume și fructe inclusiv pentru export, dar și dezvoltarea interesului pentru înființarea de noi plantații de pomi fructiferi și culturi de legume, dezvoltarea și extinderea celor existente, promovarea de noi soiuri de fructe și legume, în contextul schimbărilor climatice.
Centrul este prevăzut cu un spațiu pentru procesare, există și facilități frigorifice, echipamente de sortare și de ambalare.
'Am discutat zilele trecute inclusiv cu lanțurile mari de magazine, care vor să vină în următoarea perioadă să vadă dacă există posibilitatea de a prelua marfa din acel centru și în ce condiții. Mai sunt și alți doi privați chiar din zonă, interesați să-l preia și să-l facă funcțional, să coaguleze tot ceea ce înseamnă producători agricoli din zonă, care să depoziteze acolo recoltele de legume și fructe proaspete. Până acum merge bine', a explicat Alin Popoviciu.
Administrația județeană are ca obiectiv, de aproape un deceniu, crearea unor centre agroalimentare pentru încurajarea producătorilor autohtoni. Astfel de centre ar urma să fie create și dezvoltate și în celelalte bazine legumicole din Timiș, beneficiari urmând să fie micii producători din zona Gottlob - Lovrin - Tomnatic și cei din comunele învecinate, Lenauheim, Comloșu Mare, Teremia Mare, Sânpetru Mare, Periam, Pesac, Variaș.
În urma investiției vor fi create 28 de noi locuri de muncă. Anul acesta, producțiile micilor fermieri vor fi preluate de centrul de la Tomnatic.
Centru de colectare legume și fructe de la Tomnatic este finalizat și recepționat, se întinde pe o suprafață de 11.500 de metri pătrați și a costat administrația județeană 24 de milioane de lei.
Centrul va fi scos la licitație pentru închirierea spațiilor, pentru valorificarea lui în beneficiul producătorilor locali și al comunității, după ce, săptămâna trecută, consilierii județeni și-au dat votul în acest sens.
Obiectivul dispune de dotări moderne, de la mașini de periat, spălat și uscat legumele și fructele până la bandă transportoare pentru fructe, bandă transportoare cu sistem de aliniere a fructelor, linie electronică prevăzută cu un gradator electronic cu stivuitoare din cauciuc pentru clasificarea fructelor în funcție de greutate, diametru și culoare, gestionare electronică pentru greutate, sistem de control al ieșirii.
Timișul este o zonă agricolă cu puternice bazine legumicole unde se cultivă, între altele, ardei, pătlăgele vinete, tomate, castraveți, pepeni, fasole, varză. În plantațiile pomicole se cultivă mai ales meri și pruni, dar și peri, caiși, cireși sau nuci. AGERPRES/(A - redactor: Otilia Halunga, editor: George Onea, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Sector 4: Tarif anual pentru parcarea publică stradală de 593 de lei
Primăria Sectorului 4 anunță că a fost introdus tariful anual pentru parcarea publică stradală, în cuantum de 593 de lei, prin care cei interesați pot beneficia de acces la toate parcările publice aflate în zona verde, cu excepția celor dotate cu bariere sau alte sisteme de restricționare a accesului. De asemenea, reprezentanții Pr
IGSU: Intervenții ale pompierilor în 12 localități din 10 județe, afectate de furtuni
Fenomenele hidrometeorologice au necesitat, miercuri, intervenția pompierilor în 12 localități din județele Alba, Bihor, Buzău, Călărași, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Prahova și Vrancea, informează Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU).
Prahova: Manifestație de protest în fața IJP față de ancheta în cazul panourilor cu mesajul 'Stop Vexler.ro'
Câteva zeci de persoane au protestat, miercuri, în fața Inspectoratului Județean de Poliție (IJP) Prahova față de decizia acestei instituții de a deschide un dosar penal după ce pe DN 1 au apărut panouri cu mesaje precum 'Stop Vexler.ro', cu referire la legea privind combaterea extremismului, inițiată de deputatul Silviu Vexler și adoptată î
Sector 2: Normele privind stabilirea și sancționarea contravențiilor - actualizate
Un proiect de hotărâre care își propune să actualizeze normele privind stabilirea și sancționarea faptelor ce constituie contravenții în Sectorul 2 și să introducă măsuri de protecție a sănătății publice a fost adoptat de Consiliul Local în ședința de miercuri. Potrivit unui raport de specialitate al actului normativ, s
VIDEO Bihor: Adolescent înecat în Balta de la Șimian, unde intrase să se scalde
Un adolescent a murit înecat, miercuri după-amiază, în apa Bălții de la Șimian, unde a intrat să se scalde împreună cu un alt minor, care a reușit să iasă la mal, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Bihor. 'În cursul acestei zile, în jurul orei 18:20, o persoană a apelat numărul unic 112,
Atenționări nowcasting Cod galben de furtună pentru București și localități din Timiș
Administrația Națională de Meteorologie a emis atenționări nowcasting Cod galben de furtună pentru municipiul București și localități din județul Timiș. Potrivit meteorologilor, până la ora 19:20, în Capitală se vor semnala averse torențiale care vor acumula local 15...20 l/mp, descărcări electrice și, izolat, grindină de mici dime
Alba: Festivalul Cetăților Dacice, în apropiere de Piatra Craivii, vechiul Apoulon
Cel mai vechi festival de reconstituire antică din România, Festivalul Cetăților Dacice, se va desfășura de vineri până duminică (26-28 iunie, în apropiere de Piatra Craivii. 'Vă invităm în acest weekend la o nouă întâlnire cu istoria, la cea de-a XVIII-a ediție a Festivalului Cetăților Dacice. Pe parcur
Un secol de aviație comercială - celebrat de autorități din România și R. Moldova pe Aeroportul Iași
Autoritățile din România și Republica Moldova au celebrat 100 de ani de la inaugurarea primei rute comerciale de aviație din România, București-Galați-Iași-Chișinău, printr-un eveniment aniversar organizat, miercuri, pe aeroportul ieșean, în parteneriat cu Liga Aeriană Română și Consiliul Județean Iași. Manifestarea, de
UPDATE Alba: Circulaţie reluată pe DN 67C - Transalpina
Traficul rutier a fost reluat pe DN 67C - Transalpina, după ce a fost blocat de aluviuni timp de o oră în zona Căpâlna, pe Valea Sebeșului, în urma precipitațiilor abundente căzute miercuri după-amiaza. UPDATE ORA 17.53 Alba: Circulaţie reluată pe DN 67C - Transalpina Trafi
PMB: Park&Ride Pantelimon și parcarea 'Lia Manoliu', date în folosință de la 1 iulie
Primăria Capitalei informează că Park&Ride Pantelimon și parcarea 'Lia Manoliu' urmează să fie date în folosință de la 1 iulie. Cele două parcări cu plată totalizează 1.746 de locuri. 'Ambele au zăcut nefolosite de 4, respectiv de 15 ani, de când au fost construite. Cea de la Pantelimon se transformas
Argeș: Amplu exercițiu de intervenție în caz de incidente produse în transporturile nucleare și radiologice
Un amplu exercițiu de interveție în caz de incidente produse în transporturile nucleare și radiologice s-a desfășurat, miercuri, în comuna Valea Mare Pravăț și orașul Mioveni, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș.
MApN: Sistemul antidronă Merops a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Sistemul antidronă Merops, pus la dispoziția României de către Statele Unite ale Americii în cadrul Parteneriatului Strategic bilateral, a fost operaționalizat și integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României, a informat, miercuri, Ministerul Apărării Naționale. Potrivit unui comunicat al MApN transmis AGERPRE
Mureș: Tehnici autentice de luptă - predate în premieră la Festivalul Sighișoara Medievală de o trupă de reenactment din Ungaria
O trupă de reconstituire istorică din Ungaria, Debreceni Történelmi Korok Hagyományorzo Egyesület, va prezenta, în premieră, tehnici autentice de luptă medievală în cadrul celui mai vechi eveniment de profil din România, Festivalul 'Sighișoara Medievală', în perioada 24 - 26 iulie 2026. &
Hidrologi: Cod galben de inundații pe râuri din județele Timiș, Caraș-Severin și Galați, până la miezul nopții
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, miercuri, o atenționare Cod galben de inundații, ce va fi în vigoare până la miezul nopții pe cursuri de apă din trei județe din Banat și Moldova. Potrivit hidrologilor, până la ora 00:00, ca urmare a precipitațiilor înregistrate în ultimele
Administrația Fluvială a Dunării de Jos: Lucrări de dragaj în mai multe zone de pe Dunăre, pentru asigurarea navigabilității
Administrația Fluvială a Dunării de Jos (AFDJ) Galați asigură adâncimile minime necesare navigației pe sectorul românesc al fluviului, iar de la începutul anului a executat mai multe lucrări de dragaj, în contextul cotelor scăzute ale Dunării. Liderul Compartimentului hidrografic din cadrul instituției din subor











